Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy

Tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających ogrzewacz do rąk, batony energetyczne, koc termiczny i wodę dostarczy do diecezjalnych oddziałów Caritasu i przygranicznych parafii Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.
Miłosierny Samarytanin Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy
Miłosierny Samarytanin / pixabay.com/falco

 

Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce, itp. Caritas Polska wspiera również finansowo oddziały diecezjalne Caritasu, które są w stałym kontakcie z działającymi na ich terenie ośrodkami i reagują na bieżąco na ich potrzeby – zaznaczyli autorzy komunikatu przekazanego w środę PAP.

Poinformowali, że w ostatnich dniach dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki spotkał się z proboszczami przygranicznych parafii, aby omówić metody działania na miejscu, w rejonie objętym stanem wyjątkowym. W spotkaniach uczestniczyli dyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritasu i dwaj ordynariusze diecezjalni: bp Piotr Sawczuk z diecezji drohiczyńskiej i bp Kazimierz Gurda z diecezji siedleckiej.

Podczas spotkania ustalono, że do oddziałów diecezjalnych Caritasu i przygranicznych parafii zostanie dostarczona kolejna partia tysiąca pakietów Helps Pack, które mogą być przekazywane osobom potrzebującym pomocy.

"To małe plecaki, w każdym znajduje się ogrzewacz do rąk, są batony energetyczne, koc termiczny i woda" – wyjaśnił ks. Iżycki. Dodał, że pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii, do parafian, którzy będą chcieli nieść pomoc napotkanym migrantom i uchodźcom oraz do organizacji i wolontariuszy, którzy pomagają w regionie przygranicznym. Będą dostępne również dla Straży Granicznej.

Dyrektor Caritasu Polska poinformował proboszczów o możliwości otrzymania dofinansowania przez parafie i parafialne zespoły Caritasu na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób zgłaszających się po pomoc – np. ciepłych kurtek, skarpet, rękawiczek, czapek lub bielizny.

Zaapelował też o zorganizowanie w każdej parafii przygranicznej parafialnego zespołu Caritasu lub punktu pomocy Caritasu tak, by "parafia stała się miejscem spotkania, modlitwy, wymiany doświadczeń i zaangażowania w skuteczną pomoc dla migrantów i uchodźców".

Cytowany w komunikacie dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek poinformował, że białostocki Caritas przekazał dotychczas sześć transportów z artykułami pierwszej potrzeby do: tymczasowego ośrodka pobytu dla afgańskich rodzin, nowo utworzonego ośrodka strzeżonego dla rodzin cudzoziemców w Białymstoku, placówek Straży Granicznej w Krynkach i Kuźnicy i parafii w Michałowie (w celu rozdzielenia wśród okolicznych parafii i placówek Straży Granicznej). W transportach znajdowały się artykuły spożywcze, woda, koce, odzież, termosy, artykuły dziecięce, higieniczne, środki czystości, a także pakiety Helps Pack od Caritasu Polska.

"Chodzi o to, aby człowiek, który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie" – zaznaczył ks. Sęczek.

Dodał, że białostocki Caritas wydaje również paczki i odzież w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku.

"Osoby zgłaszające się do centrali, czyli biura Caritasu Archidiecezji Białostockiej, w ramach prawa, informujemy o możliwym wsparciu, jakie imigranci i uchodźcy mogą otrzymać" – mówił.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w pomoc dla migrantów zaangażowany jest również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W ośrodku dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i w jego filii w Wędrzynie, uruchomionej ze względu na duży napływ cudzoziemców w ostatnim czasie, przebywa kilkaset osób.

"W październiku, we współpracy z Caritasem Polska, przekazaliśmy do ośrodka pomoc rzeczową. W pakietach pomocowych przygotowanych dla 300 osób znalazły się proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, żele do kąpieli, dezodoranty, pianki i żele do golenia, klapki oraz ciepłe bluzy – przekazała rzeczniczka zielonogórsko-gorzowskiego Caritasu Sylwia Grzyb.

Akcję można wesprzeć, przekazując pieniądze za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS-a o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

 

Iwona Żurek

 


 

POLECANE
Ukraina w NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos z ostatniej chwili
Ukraina w NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Tak naprawdę tylko kraje NATO mogą udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, a największą byłoby przyjęcie jej do NATO – podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dodał, że wierzy, iż Ukraina stanie się członkiem Sojuszu.

Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek gorące
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek

Czy Elon Musk zdecyduje się na zakup historycznego zamku w Głogówku? Burmistrz miasta liczy na sukces i pisze list do amerykańskiego miliardera.

Kliko Sutryka, idź precz. Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta z ostatniej chwili
"Kliko Sutryka, idź precz". Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta

Wrocławianie stracili cierpliwość do prezydenta miasta Jacka Sutryka. Powstało Stowarzyszenie - SOS Wrocław - którego celem jest przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta. Aktywiści na zwołanej w środę konferencji prasowej podkreślali, że Sutryk nie spełnia deklarowanych obietnic, a ponadto ciążą na nim prokuratorskie zarzuty ws. Collegium Humanum.

Hołownia przyznaje wprost: Wiele rzeczy robimy źle. (...) To jest dramat gorące
Hołownia przyznaje wprost: "Wiele rzeczy robimy źle. (...) To jest dramat"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podzielił się w mediach społecznościowych swoimi spostrzeżeniami na temat nie najlepszej kondycji państwa polskiego, u którego steru sam zresztą przebywa. Od razu jednak znalazł dla siebie i swoich koalicjantów "usprawiedliwienie".

Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli tylko u nas
Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli

Niemcy w obliczu zbliżających się przedwczesnych wyborów do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, chętnie trąbią o sukcesie, który polega na bardzo znaczącym spadku wniosków o azyl w Niemczech. Mniej azylantów w Niemczech oznacza mniejsze koszty zjawiska niekontrolowanej migracji dla Niemiec. Ten sukces realizowany jest jednak kosztem krajów sąsiedzkich takich jak Polska, ale także Francja, Luksemburg i Belgia.

Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół pilne
Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół

– Jak mi wrócił kolejny obraz do pamięci, to wywnioskowałem z tego, że w tym jest element wschodni, bo w tym jest błąd składniowy... – mówił na antenie Polsat News prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który w grudniu 2024 roku został brutalnie pobity.

Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS pilne
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy z ostatniej chwili
Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy

– Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i pomoc, podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie – powiedział w środę w Warszawie premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po kątach, wszystko przez krążące widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

REKLAMA

Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy

Tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających ogrzewacz do rąk, batony energetyczne, koc termiczny i wodę dostarczy do diecezjalnych oddziałów Caritasu i przygranicznych parafii Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.
Miłosierny Samarytanin Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy
Miłosierny Samarytanin / pixabay.com/falco

 

Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce, itp. Caritas Polska wspiera również finansowo oddziały diecezjalne Caritasu, które są w stałym kontakcie z działającymi na ich terenie ośrodkami i reagują na bieżąco na ich potrzeby – zaznaczyli autorzy komunikatu przekazanego w środę PAP.

Poinformowali, że w ostatnich dniach dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki spotkał się z proboszczami przygranicznych parafii, aby omówić metody działania na miejscu, w rejonie objętym stanem wyjątkowym. W spotkaniach uczestniczyli dyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritasu i dwaj ordynariusze diecezjalni: bp Piotr Sawczuk z diecezji drohiczyńskiej i bp Kazimierz Gurda z diecezji siedleckiej.

Podczas spotkania ustalono, że do oddziałów diecezjalnych Caritasu i przygranicznych parafii zostanie dostarczona kolejna partia tysiąca pakietów Helps Pack, które mogą być przekazywane osobom potrzebującym pomocy.

"To małe plecaki, w każdym znajduje się ogrzewacz do rąk, są batony energetyczne, koc termiczny i woda" – wyjaśnił ks. Iżycki. Dodał, że pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii, do parafian, którzy będą chcieli nieść pomoc napotkanym migrantom i uchodźcom oraz do organizacji i wolontariuszy, którzy pomagają w regionie przygranicznym. Będą dostępne również dla Straży Granicznej.

Dyrektor Caritasu Polska poinformował proboszczów o możliwości otrzymania dofinansowania przez parafie i parafialne zespoły Caritasu na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób zgłaszających się po pomoc – np. ciepłych kurtek, skarpet, rękawiczek, czapek lub bielizny.

Zaapelował też o zorganizowanie w każdej parafii przygranicznej parafialnego zespołu Caritasu lub punktu pomocy Caritasu tak, by "parafia stała się miejscem spotkania, modlitwy, wymiany doświadczeń i zaangażowania w skuteczną pomoc dla migrantów i uchodźców".

Cytowany w komunikacie dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek poinformował, że białostocki Caritas przekazał dotychczas sześć transportów z artykułami pierwszej potrzeby do: tymczasowego ośrodka pobytu dla afgańskich rodzin, nowo utworzonego ośrodka strzeżonego dla rodzin cudzoziemców w Białymstoku, placówek Straży Granicznej w Krynkach i Kuźnicy i parafii w Michałowie (w celu rozdzielenia wśród okolicznych parafii i placówek Straży Granicznej). W transportach znajdowały się artykuły spożywcze, woda, koce, odzież, termosy, artykuły dziecięce, higieniczne, środki czystości, a także pakiety Helps Pack od Caritasu Polska.

"Chodzi o to, aby człowiek, który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie" – zaznaczył ks. Sęczek.

Dodał, że białostocki Caritas wydaje również paczki i odzież w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku.

"Osoby zgłaszające się do centrali, czyli biura Caritasu Archidiecezji Białostockiej, w ramach prawa, informujemy o możliwym wsparciu, jakie imigranci i uchodźcy mogą otrzymać" – mówił.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w pomoc dla migrantów zaangażowany jest również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W ośrodku dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i w jego filii w Wędrzynie, uruchomionej ze względu na duży napływ cudzoziemców w ostatnim czasie, przebywa kilkaset osób.

"W październiku, we współpracy z Caritasem Polska, przekazaliśmy do ośrodka pomoc rzeczową. W pakietach pomocowych przygotowanych dla 300 osób znalazły się proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, żele do kąpieli, dezodoranty, pianki i żele do golenia, klapki oraz ciepłe bluzy – przekazała rzeczniczka zielonogórsko-gorzowskiego Caritasu Sylwia Grzyb.

Akcję można wesprzeć, przekazując pieniądze za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS-a o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

 

Iwona Żurek

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe