Red. Terlikowski: "Zniesienie tajemnicy spowiedzi oznacza zniesienie spowiedzi w ogóle"
W raporcie poinformowano, że w ciągu ostatnich siedmiu dekad ofiarami wykorzystywania seksualnego nieletnich ze strony księży padło we Francji ok. 216 tys. osób. Komisja zaproponowała pewne rozwiązania prewencyjne, niektóre z nich jednak wywołały poważne kontrowersje w środowisku kościelnym.
Jednym z czterdziestu pięciu proponowanych rozwiązań jest przedefiniowanie kwestii tajemnicy spowiedzi. Jak wiemy dotąd tajemnica spowiedzi jest w Kościele prawem bezwzględnie strzeżonym, a wszelka próba przekazania przez spowiednika informacji na temat wyznanych przez penitenta grzechów obłożona jest ekskomuniką latae sententiae [wiążącą mocą samego prawa - red.], z tego wynika, że do ekskomuniki spowiednika nie potrzeba niczyjej wiedzy na temat jego niedyskrecji, a urzeczywistnia się ona samym aktem przekazania informacji z konfesjonału. Tak duży rygoryzm podyktowany jest kwestią bezpieczeństwa penitentów.
W zeszłą środę przewodniczący francuskiego episkopatu abp Éric de Moulins-Beaufor powiedział na antenie France Info, że tajemnica spowiedzi posiada większą moc niż prawa republiki, za co został zaproszony na rozmowę do ministra spraw wewnętrznych Francji Géralda Darmanina. Po rozmowie min. Darmanin stwierdził, że państwo szanuje tajemnicę spowiedzi, tak jak szanuje inne tajemnice zawodowe, jednak wyłączona jest z niej wiedza o wykorzystywaniu dzieci poniżej piętnastego roku życia.
Do sprawy odniósł się Tomasz Terlikowski, publicysta i przewodniczący niezależnej komisji badającej sprawę dominikanina o. Pawła M..
"Możemy i nawet powinniśmy rozmawiać o tym, jak superwizować i kontrolować spowiedników i ich odpowiednie przygotowanie, możemy i powinniśmy - czego znakomitym przykładem jest przygotowane i wydany ostatnio poradnik „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego” - rozmawiać o tym, jak powinien zareagować i co powinien zrobić ksiądz, do którego do spowiedzi zgłasza się osoba skrzywdzona przez innego duchownego" - napisał publicysta.
Zniesienie tajemnicy spowiedzi oznacza jednak zniesienie spowiedzi w ogóle, a na to nie może być zgody Kościoła
- podkreślił red. Terlikowski.