Święto Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela
Pierwszy ze wspominanych dziś świętych - Michał - według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, wystąpić jako pierwszy przeciwko szatanowi krzycząc: "Któż jak Bóg!". Stąd pochodzi jego imię, bowiem "Któż jak Bóg!" po hebrajsku brzmi מיכאל [Mîchā’ēl]. Jest on archaniołem przyzywanym do walki z mocami zła. "Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Archanioł Michał jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Michał jest też dawcą cierpliwości i szczęścia. Archanioł Michał patronuje również jednostkom powietrznodesantowym" oraz radiologom, szermierzom, złotnikom, a także dobrej śmierci" W Polsce opiekuje się Małopolską, diecezją łomżyńską, Łańcutem, Bartoszycami, Mszaną Dolną, Białą Podlaską - w której herbie widnieje jego postać, Sanokiem, Żaganiem i Strzelinem.
Gabriel jest aniołem "zwiastowania, zmartwychwstania, miłosierdzia, kary, śmierci i objawienia", w tradycji judaistycznej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej jednym z najwyższych rangą aniołów. Jego imię oznacza z hebrajskiego גַּבְרִיאֵל, „Bóg jest moją siłą”. W Starym Testamencie pojawia się w Księdze Daniela, W Nowym Testamencie w Ewangelii według św. Łukasza - w rozdziale dotyczącym Zachariasza oraz w momencie zwiastowania Maryi przyjścia na świat Jezusa. W Kościele katolickim patronuje filatelistom, łącznościowcom, pocztowcom, dyplomatom, radiu i telewizji.
Trzeci z archaniołów - Rafał - znany jest ze starotestamentalnej, deuterokanonicznej Księgi Tobiasza. Przez judaizm, chrześcijaństwo oraz islam uznawany jest za jednego z najwyższych rangą aniołów. Jego imię z hebrajskiego znaczy רפאל „Bóg uzdrawia”. Według Kościoła katolickiego jest on patronem aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów.
Święto Archaniołów przypada w "rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie". Wszyscy trzej Archaniołowie odegrali ważną rolę w historii zbawienia.