Jesteś rodzicem dziecka martwo urodzonego? Przysługują Ci prawa

O prawach przysługujących rodzicom dziecka, które urodziło się martwe, mówił w trakcie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Odeszły, aby żyć wiecznie..." dr Piotr Telusiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie.
 Jesteś rodzicem dziecka martwo urodzonego? Przysługują Ci prawa
/ pixabay.com/StockSnap

 

Dr Telusiewicz wziął we wtorek udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Odeszły, aby żyć wiecznie..."na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dr Telusiewicz zaznaczył, że w polskim prawie od 2006 r. występuje termin "dziecko martwo urodzone". Wcześniej funkcjonowało określenie "szczątek". "Z punktu widzenia rodziców, którzy utracili dziecko poczęte, nienarodzone albo martwo urodzone, było to określenie – delikatnie rzecz ujmując – negatywne" – ocenił.

Zdaniem dra Telusiewicza zmiana ta ma charakter pozytywny, ponieważ doprowadziła do wykluczenia wątpliwości interpretacyjnych dotyczących momentu poczęcia dziecka i zależności między długością trwania ciąży a urodzeniem martwego dziecka.

"Zwraca także uwagę użycie zwrotu: +dziecko+, co jednoznacznie nawiązuje do podmiotowego, w ujęciu prawnym, podejścia" – mówił.

Dodał, że rozporządzenie ministra zdrowia z 7 grudnia 2001 r. przewiduje, że zwłoki dzieci martwo urodzonych są chowane przez osoby uprawnione, jednak na wniosek osób uprawnionych mogą też zostać spopielone przez zakłady opieki zdrowotnej.

"Rodzice, którzy doświadczą tego ciężkiego przeżycia – a więc narodzin dziecka martwo urodzonego – mogą zdecydować, czy będą podejmować kroki formalnoprawne związane z rejestracją aktu urodzenia takiego dziecka czy też, nie przystępując do rejestracji aktu urodzenia takiego dziecka, bezpośrednio przystąpią do pochówku dziecka, w świetle ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych" – zaznaczył.

Dr Telusiewicz wyjaśnił, że obie procedury kończą się przedstawieniem aktu zgonu dziecka zarządcy cmentarza. Na tej podstawie rodzice mogą zdecydować o miejscu pochówku i o rodzaju ceremonii pogrzebowej.

"W przypadku urodzenia martwego dziecka rodzice chcący dokonać pochówku powinni uzyskać w pierwszej kolejności kartę martwego urodzenia" – poinformował dr Telusiewicz. Dodał, że kartę martwego urodzenia zobowiązani są wydać rodzicom pracownicy szpitala, w którym doszło do urodzenia tego dziecka.

Zaznaczył, że poza kartą martwego urodzenia rodzice powinni uzyskać w szpitalu także kartę zgonu, która powinna następnie zostać przekazana do urzędu stanu cywilnego. Tam, na podstawie tych dokumentów, sporządza się akt urodzenia dziecka.

Podkreślił, że zgodnie z prawem, "jeżeli nie jest możliwe ustalenie płci dziecka, karty martwego urodzenia nie przekazuje się". Zdaniem dra Telusiewicza na obecnym etapie rozwoju medycyny, kiedy płeć dziecka można ustalić za pomocą badań genetycznych na każdym etapie ciąży, "to rozwiaząnie należy uznać za wadliwe".

"W każdym przypadku, gdy rodzice chcą uzyskać kartę martwego urodzenia, podmiot leczniczy powinien podjąć czynności zmierzające do ustalenia płci dziecka martwo urodzonego. Obecnie badania takie nie są prowadzone obligatoryjnie. A zatem rodzice sami muszą sfinansować ich przeprowadzenie. Gdy rodzice nie podejmują tego typu decyzji, np. ze względów finansowych, mogą prosić o wystawienie karty zgonu w celach przeznaczonych dla administracji cmentarza tak, aby móc podjąć czynności związane z pochówkiem ciała dziecka" – podkreślił.

Dr Telusiewicz zastrzegł, że zgłoszenie dziecka martwo urodzonego do USC, poza możliwością zorganizowania pogrzebu, skutkuje możliwością skorzystania przez rodziców z zasiłku pogrzebowego oraz z zasiłku i urlopu macierzyńskiego. "Ustawodawca uzależnia uzyskanie pewnych uprawnień od wydania przez kierownika USC aktu urodzenia" – zastrzegł.

Jednocześnie wyjaśnił, że możliwość zorganizowania pochówku nie zależy od uzyskania aktu urodzenia dziecka, więc rodzice, którzy nie chcą korzystać z urlopu macierzyńskiego ani zasiłków, lecz jedynie chcą w spokoju pochować ciało dziecka, mogą to zrobić.

Dr Telusiewicz poinformował, że rodzice dziecka martwo urodzonego mają na przekazanie dokumentów do USC jedynie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia.

"Wskazany termin należy uznać za zbyt krótki. W przypadku urodzenia dziecka żywego termin ten wynosi 21 dni od sporządzenia karty urodzenia. W kontekście obciążenia psychicznego rodziców należałoby postulować zrównanie tych terminów poprzez wydłużenie tego krótszego" – ocenił.

Organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Odeszły, aby żyć wiecznie… Pogrzeb dziecka poronionego z perspektywy ekumenicznej" jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP. Konferencję współorganizują: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Poznański i Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne.

Patronat honorowy nad konferencją objął przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Śmigiel.

W czasie konferencji zostanie wygłoszonych 18 referatów. Wystąpienia prelegentów będą koncentrowały się wokół czterech tematów: statusu embrionu i płodu ludzkiego, liturgicznego pochówku dziecka zmarłego przed narodzeniem, pośmiertnego losu dzieci umierających bez chrztu w okresie prenatalnym oraz towarzyszenia pastoralnego rodzicom po poronieniu samoistnym.

 

Iwona Żurek

 


 

POLECANE
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie gorące
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie

Polska najlepsza z matematyki w Europie w erze AI! Drużyna młodych Polaków osiągnęła dziś według naszych obliczeń na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej wynik najlepszy od co najmniej 20 lat.

Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat z ostatniej chwili
Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat

Nie mogę i nie chcę w to wierzyć. Na razie mogę napisać tylko, że mój przyjaciel, moja rodzina 'Placho' Ryszard Olesiński nie żyje" - napisała w mediach społecznościowych Karolina Leszko - wokalistka, która współpracowała z muzykiem.

200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację pilne
200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. "Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację"

"Grecja zatrzymała prawie 200 migrantów, którzy przybyli drogą morską z Afryki Północnej" - poinformował w sobotę minister ds. migracji i azylu Thanos Plewris. „Nie mają prawa do ubiegania się o azyl, nie zostaną zabrani do ośrodków recepcyjnych, ale pozostaną zatrzymani przez policję do czasu rozpoczęcia procesu ich deportacji” - dodał polityk.

Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o kompetencjach pracy z dziećmi pilne
Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o "kompetencjach pracy z dziećmi"

W mediach zrobiło się głośno o nowej inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o projekt ustawy przyjęty w lipcu przez Radę Ministrów, który przewiduje, że w przedszkolach będą mogły pracować osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające "kompetencje do pracy z dziećmi".

Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym Wiadomości
Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym

W nocy z 18 na 19 lipca 2025 r. kierowca samochodu z niejasnych przyczyn wjechał w grupę osób zgromadzonych na bulwarze Santa Monica w Los Angeles. Jak poinformowała straż pożarna, aż 31 osób zostało rannych, a stan co najmniej siedmiu z nich określany jest jako krytyczny.

Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli Donald musi odejść tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli "Donald musi odejść"

Czy ktokolwiek z moich wspaniałych Czytelników próbował zwięźle nakreślić, jak przedstawiała się sytuacja Polski na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca roku Pańskiego 2025?

Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie z ostatniej chwili
Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie

Dziś w Warszawie odbyła się manifestacja przeciw nielegalnej imigracji. Podczas kontrmanifestacji środowisk lewicowych i skrajnie lewicowych, doszło do agresywnego ataku na dziennikarza Telewizji Republika.

Decyzja ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu z ostatniej chwili
Decyzja ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu

W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego.

Fala samobójstw wśród izraelskich żołnierzy. Co dwa dni weteran wojenny odbiera sobie życie pilne
Fala samobójstw wśród izraelskich żołnierzy. Co dwa dni weteran wojenny odbiera sobie życie

Izraelskie wojsko zauważa nagły wzrost liczby samobójstw wśród swoich żołnierzy; w ciągu ostatnich dwóch tygodni zanotowano aż 10 takich przypadków — przekazał w piątek w radiu Kan Bet były żołnierz i działacz na rzecz weteranów, Cachi Atedgi.

Siemoniak uderza w PiS ws. przestępstw imigrantów. Internauci ripostują: To manipulacja pilne
Siemoniak uderza w PiS ws. przestępstw imigrantów. Internauci ripostują: To manipulacja

Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na dane historyczne przestępstw popełnianych przez cudzoziemców i uderzył w poprzedników: „Ważne dane o rządach PiS. Najwięcej zabójstw (w okresie 2010-2025), o które byli podejrzani cudzoziemcy było w 2021". "To jest manipulacja danymi" - ripostują dziennikarze, politycy i internauci.

REKLAMA

Jesteś rodzicem dziecka martwo urodzonego? Przysługują Ci prawa

O prawach przysługujących rodzicom dziecka, które urodziło się martwe, mówił w trakcie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Odeszły, aby żyć wiecznie..." dr Piotr Telusiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie.
 Jesteś rodzicem dziecka martwo urodzonego? Przysługują Ci prawa
/ pixabay.com/StockSnap

 

Dr Telusiewicz wziął we wtorek udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Odeszły, aby żyć wiecznie..."na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dr Telusiewicz zaznaczył, że w polskim prawie od 2006 r. występuje termin "dziecko martwo urodzone". Wcześniej funkcjonowało określenie "szczątek". "Z punktu widzenia rodziców, którzy utracili dziecko poczęte, nienarodzone albo martwo urodzone, było to określenie – delikatnie rzecz ujmując – negatywne" – ocenił.

Zdaniem dra Telusiewicza zmiana ta ma charakter pozytywny, ponieważ doprowadziła do wykluczenia wątpliwości interpretacyjnych dotyczących momentu poczęcia dziecka i zależności między długością trwania ciąży a urodzeniem martwego dziecka.

"Zwraca także uwagę użycie zwrotu: +dziecko+, co jednoznacznie nawiązuje do podmiotowego, w ujęciu prawnym, podejścia" – mówił.

Dodał, że rozporządzenie ministra zdrowia z 7 grudnia 2001 r. przewiduje, że zwłoki dzieci martwo urodzonych są chowane przez osoby uprawnione, jednak na wniosek osób uprawnionych mogą też zostać spopielone przez zakłady opieki zdrowotnej.

"Rodzice, którzy doświadczą tego ciężkiego przeżycia – a więc narodzin dziecka martwo urodzonego – mogą zdecydować, czy będą podejmować kroki formalnoprawne związane z rejestracją aktu urodzenia takiego dziecka czy też, nie przystępując do rejestracji aktu urodzenia takiego dziecka, bezpośrednio przystąpią do pochówku dziecka, w świetle ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych" – zaznaczył.

Dr Telusiewicz wyjaśnił, że obie procedury kończą się przedstawieniem aktu zgonu dziecka zarządcy cmentarza. Na tej podstawie rodzice mogą zdecydować o miejscu pochówku i o rodzaju ceremonii pogrzebowej.

"W przypadku urodzenia martwego dziecka rodzice chcący dokonać pochówku powinni uzyskać w pierwszej kolejności kartę martwego urodzenia" – poinformował dr Telusiewicz. Dodał, że kartę martwego urodzenia zobowiązani są wydać rodzicom pracownicy szpitala, w którym doszło do urodzenia tego dziecka.

Zaznaczył, że poza kartą martwego urodzenia rodzice powinni uzyskać w szpitalu także kartę zgonu, która powinna następnie zostać przekazana do urzędu stanu cywilnego. Tam, na podstawie tych dokumentów, sporządza się akt urodzenia dziecka.

Podkreślił, że zgodnie z prawem, "jeżeli nie jest możliwe ustalenie płci dziecka, karty martwego urodzenia nie przekazuje się". Zdaniem dra Telusiewicza na obecnym etapie rozwoju medycyny, kiedy płeć dziecka można ustalić za pomocą badań genetycznych na każdym etapie ciąży, "to rozwiaząnie należy uznać za wadliwe".

"W każdym przypadku, gdy rodzice chcą uzyskać kartę martwego urodzenia, podmiot leczniczy powinien podjąć czynności zmierzające do ustalenia płci dziecka martwo urodzonego. Obecnie badania takie nie są prowadzone obligatoryjnie. A zatem rodzice sami muszą sfinansować ich przeprowadzenie. Gdy rodzice nie podejmują tego typu decyzji, np. ze względów finansowych, mogą prosić o wystawienie karty zgonu w celach przeznaczonych dla administracji cmentarza tak, aby móc podjąć czynności związane z pochówkiem ciała dziecka" – podkreślił.

Dr Telusiewicz zastrzegł, że zgłoszenie dziecka martwo urodzonego do USC, poza możliwością zorganizowania pogrzebu, skutkuje możliwością skorzystania przez rodziców z zasiłku pogrzebowego oraz z zasiłku i urlopu macierzyńskiego. "Ustawodawca uzależnia uzyskanie pewnych uprawnień od wydania przez kierownika USC aktu urodzenia" – zastrzegł.

Jednocześnie wyjaśnił, że możliwość zorganizowania pochówku nie zależy od uzyskania aktu urodzenia dziecka, więc rodzice, którzy nie chcą korzystać z urlopu macierzyńskiego ani zasiłków, lecz jedynie chcą w spokoju pochować ciało dziecka, mogą to zrobić.

Dr Telusiewicz poinformował, że rodzice dziecka martwo urodzonego mają na przekazanie dokumentów do USC jedynie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia.

"Wskazany termin należy uznać za zbyt krótki. W przypadku urodzenia dziecka żywego termin ten wynosi 21 dni od sporządzenia karty urodzenia. W kontekście obciążenia psychicznego rodziców należałoby postulować zrównanie tych terminów poprzez wydłużenie tego krótszego" – ocenił.

Organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Odeszły, aby żyć wiecznie… Pogrzeb dziecka poronionego z perspektywy ekumenicznej" jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP. Konferencję współorganizują: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Poznański i Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne.

Patronat honorowy nad konferencją objął przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Śmigiel.

W czasie konferencji zostanie wygłoszonych 18 referatów. Wystąpienia prelegentów będą koncentrowały się wokół czterech tematów: statusu embrionu i płodu ludzkiego, liturgicznego pochówku dziecka zmarłego przed narodzeniem, pośmiertnego losu dzieci umierających bez chrztu w okresie prenatalnym oraz towarzyszenia pastoralnego rodzicom po poronieniu samoistnym.

 

Iwona Żurek

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe