Papież o aborcji: Wynajęcie zabójcy w celu rozwiązania problemu. Abp Paglia komentuje
Podczas sesji plenarnej Papieskie Akademii Życia papież wystąpił z bardzo kategorycznym przemówieniem. Na kanwie walki z pandemią COVID-19 Franciszek mówił o widocznych gołym okiem nierównościach społecznych prowadzących nie tylko do niesprawiedliwości w dystrybucji szczepionek i udzielaniu pomocy, ale także pomagających ma na tej kanwie dostrzec rozmaite sfery życia i miejsca, gdzie ta nierówność dotyka ludzi także w innych aspektach zdrowotnych, innych epidemiach, biedzie, kłopotach z dostępem do pomocy medycznej. Papież wyraził nadzieję, że własne zagrożenie życia pomoże nam, jako ludzkiej społeczności głębiej poczuć potrzeby innych.
"Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, kiedy słyszymy, jak rządzący lub liderzy społeczności radzą mieszkańcom slumsów, by kilka razy dziennie dezynfekowali się mydłem i wodą (...) tam nie ma wody, oni nie znają mydła" - mówił Papież.
Franciszek skupiła się także na innych sferach nierówności - odrzuceniu nienarodzonych i starców:
„Jesteśmy ofiarami kultury odrzucenia. Jest to odrzucenie dzieci, których nie chcemy przyjąć, z tym prawem aborcji, które odsyła je do nadawcy i bezpośrednio zabija. I dzisiaj stało się to «normalnym sposobem», zwyczajem, który jest przeraźliwy. To prawdziwe morderstwo - podkreślił papież i rozważając ten temat zapytał - Czy słuszne jest wynajęcie zabójcy w celu rozwiązania problemu?".
"Z drugiej strony są ludzie starsi: czyż nie są traktowani trochę jak odpady, ponieważ nie są użyteczni... - zaznaczył dodając, że to przecież starsi ludzie są mądrością i podporą cywilizacji - W wielu miejscach istnieje prawo «ukrytej eutanazji», jak ja to nazywam: «leki są drogie, podajcie tylko połowę» - zauważył.
"Bądźmy ostrożni z tą kulturą odrzucania: to nie jest problem takiego czy innego prawa, to jest problem odrzucenia. Na to nie mogą sobie pozwolić naukowcy, katolickie uniwersytety czy katolickie szpitale..." - powiedział.
Franciszek prosił zebranych, by w kwestii ochrony zdrowia dbali o realizm, ale także, by zwracać uwagę na pracę nad wzmacnianiem poczucia współzależności i społecznej przyjaźni.
Dziś do papieskiego komentarza odniósł się abp Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Według hierarchy dobrze się stało, że Franciszek umiejscowił sprawę aborcji i eutanazji na płaszczyźnie pomocy zdrowotnej i zdrowia publicznego. To pomaga dostrzec wykluczenie najsłabszych. Abp Paglia stwierdził, że niezwykle ważne jest, że papieskie słowa o oswajaniu społeczeństwa z wynajmowaniem płatnego mordercy, by zabić najsłabszego, padły w horyzoncie walki z pandemią.
"W czasach, kiedy pandemia rzuciła na kolana zdrowie nas wszystkich, Papież prosi, byśmy większą uwagę zwracali na to, by opieka zdrowotna była rzeczywiście publiczna, czyli dla wszystkich" - powiedział abp Paglia.