Rocznica objawień w Gietrzwałdzie - jedynych potwierdzonych przez Kościół objawień maryjnych w Polsce
Maryja miała objawiać się dwóm dziewczynkom - trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej oraz dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej - od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Obie dziewczynki pochodziły w biednych rodzin i pierwszy raz miały wizje maryjne w odstępie trzech dni w tym samym miejscu, nieopodal kościoła w Gietrzwałdzie. Jedna w nich wracała z egzaminu przed pierwszą komunią, druga odmawiała różaniec. O modlitwę różańcową prosiła Matka Boża obie wizjonerki.
Według relacji, podczas objawień Maryja przedstawiać się miała dziewczynkom jako Niepokalane Poczęcie, a na jej kolanach spoczywać miał mały Jezus. W taki sposób przedstawiona jest postać Maryi na obrazie. w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie.
"Objawienia były badane przez władze kościelne w trakcie ich trwania. Maryja miała powiedzieć, że Kościół na ziemiach polskich nie będzie prześladowany, a polskich kapłanów będzie więcej, jeśli ludzie będą się modlić i odmawiać różaniec. Przemawiała do nich po polsku, w gwarze warmińskiej. Wzmocniło to ruch polski na Warmii, zacieśniło więzi między Kościołem katolickim a polskim ruchem patriotycznym, a także utrwaliło kult maryjny w Polsce" - czytamy w opisie zdarzeń.
90 lat po tych zdarzeniach Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Z kolei trzy lata później, w czerwcu 1970 r., papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej. Oficjalnego potwierdzenia autentyczności objawień dokonano w 1977 roku.