Apel Benedykta XVI do Europy: "Kto błądzi co do tego, kim jest człowiek, atakuje samego Boga"
W opisie książki czytamy, że to "ostatni, serdeczny apel Benedykta XVI do Europy, aby ta na nowo odkryła i potwierdziła swoje prawdziwe pochodzenie i tożsamość, które uczyniły ją wielką - wzorem piękna i człowieczeństwa. Nie chodzi o narzucanie prawd wiary jako fundamentu Europy, ale raczej o dokonanie rozsądnego wyboru, który uzna, że bardziej naturalne i sprawiedliwe jest życie „tak, jakby Bóg istniał”, a nie „tak, jakby Bóg nie istniał”" - streszczono.
"... emerytowany papież Benedykt XVI przemawia po raz ostatni do całej Europy i Zachodu, ponieważ tylko poprzez ponowne odkrycie swej własnej duszy mogą one uratować siebie i świat przed samozniszczeniem" - czytamy.
"Z właściwą sobie jasnością, przystępnością, a jednocześnie głębią, emerytowany papież wspaniale nakreśla tu tę „ideę Europy”, która niewątpliwie inspirowała jej ojców założycieli i która jest podstawą jej wielkości i którego ostateczne zaciemnienie usankcjonuje jej ogólny i nieodwracalny upadek" - napisał we wstępie papież Franciszek.
"... postać Jezusa Chrystusa znajduje się w centrum historii Europy i jest fundamentem prawdziwego humanizmu, nowej ludzkości. Bo skoro Bóg stał się człowiekiem, to człowiek zyskuje zupełnie nową godność. Jeśli natomiast człowiek jest tylko wytworem przypadkowej ewolucji, to jego własne człowieczeństwo jest zbiegiem okoliczności i dlatego w pewnym momencie możliwe będzie poświęcenie człowieka dla pozornie nadrzędnych celów" - pisze Benedykt XVI.
"Ale jeśli Bóg stworzył i chciał każdego człowieka, sprawy mają się zupełnie inaczej. A jeśli sam Bóg stał się człowiekiem, jeśli nawet cierpiał za człowieka, to człowiek ma udział we właściwej Bogu godności. Kto błądzi co do tego, kim jest człowiek, atakuje samego Boga" - dodaje papież emeryt.
Benedykt XVI pisze w książce m.in. na temat licznych i tragicznych konsekwencji, jakie we współczesnym świecie niesie zaprzeczenie "idei stworzenia". Pisze jednak, że jego nadzieją jest naturalny pociąg człowieka do poszukiwania Boga. Niezniszczalne Jego pragnienie zapisane w ludzkiej duszy.
"Oczywiście można na jakiś czas zapomnieć o Bogu, odłożyć Go na bok, zająć się innymi sprawami; ale Bóg nigdy nie znika. Prawdą jest po prostu to, co mówi św. Augustyn*" - Benedykt XVI wyjawia swoją nadzieję na odrodzenie Europy.
* "Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie" - św. Augustyn "Wyznania".