Prymas o raporcie ws. o. Pawła M.: "Modlę się, abyśmy z tej próby wyszli umocnieni"
Przypomnijmy, że Paweł M., prowadzący w latach 1996-2000 duszpasterstwo akademickie we wrocławskim klasztorze dominikanów, dopuszczać się miał przemocy fizycznej, psychicznej, molestowania seksualnego, gwałtów, psychomanipulacji na powierzonych jego opiece duszpasterskiej młodych dorosłych. Z zeznań ofiar wynika, że ówczesne i późniejsze władze prowincji nie reagowały w sposób, jakiego można byłoby oczekiwać w tej sytuacji, nie tylko na płaszczyźnie kanonicznej, ale i prawnej oraz nie wykazały się empatią i dobrą wolą wobec ofiar współbrata. Dodatkowo, w wyniku zaniedbań, po latach skrzywdzona zostałam przez Pawła M. kolejna kobieta - siostra zakonna, która sprawę oddała do prokuratury.
Więcej o sprawie pisaliśmy tu: Dominikanie powołują specjalna komisję ds. wyjaśnienia sprawy Pawła M.
W skład komisji powołanej przed dominikanów wchodzili: dr Tomasz Terlikowski (przewodniczący), dr Sebastian Duda, o. Jakub Kołacz SJ, Wioletta Konopa-Stelmach, dr hab. Michał Królikowski, prof. Bogdan Stelmach, ks. dr Michał Wieczorek, dr Sabina Zalewska.
Obraz sprawy wyłaniający się z raportu nie pozostawia wątpliwości ani co do sekciarskiego charakteru wspólnoty prowadzonej przed ponad dwudziestu laty przez o. Pawła M., ani co do ogromnej krzywdy, której doznały ofiary jego "duszpasterskiej" działaności, ani co do poważnych zaniedbań władz zakonnych względem tej sprawy.
Cały raport dostępny TUTAJ
Na sprawę zareagował tego samego dnia Prymas Polski abp Wojciech Polak, wydając oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Poniżej publikujemy całość oświadczenia:
"Z głębokim bólem i smutkiem zapoznałem się z wynikami prac Komisji eksperckiej badającej sprawę o. Pawła M. oraz postępowania przełożonych zakonnych. Pragnę przede wszystkim wyrazić moją bliskość, współczucie i wsparcie osobom zranionym, które choć były dorosłe, okazały się bezbronne wobec psychomanipulacji bazującej na pseudoteologii, a także wobec przemocy fizycznej oraz wykorzystywania seksualnego ze strony zakonnika. Niestety zostały one również skrzywdzone przez brak zrozumienia i wsparcia ze strony władz Zakonu. Wszyscy jesteśmy tym osobom winni wdzięczność i szacunek za odwagę i determinację w ujawnieniu zła, którego doświadczyły i z którego skutkami mierzą się do dzisiaj.
Dziękuję też zaangażowanym w prace Komisji. Wiem, jaki ogrom pracy wykonali i jak bardzo było to dla nich obciążające. Nie mam wątpliwości, że czynili to, kierując się autentyczną troską o osoby skrzywdzone i prawdziwą miłością do Kościoła. Jestem również blisko braci Dominikanów, a także tych, którym posługują. Doceniam odwagę i pokorę stanięcia w prawdzie, która boli i zawstydza, ale też oczyszcza i umożliwia zdrowienie. Wszyscy w Kościele musimy wyciągnąć wnioski z prac Komisji, a szczególnie wziąć sobie do serca jej rekomendacje, aby jednoznacznie stawać po stronie pokrzywdzonych i skutecznie chronić najsłabszych.
Przekazuję również wyrazy serdecznego wsparcia dla dobrych, gorliwych kapłanów i zakonników, którzy niezasłużenie będą się musieli mierzyć ze skutkami ujawnienia gorszących zdarzeń w tej sprawie w swojej codziennej pracy i relacjach z ludźmi. Modlę się za nas wszystkich, których rani i gorszy to zło, abyśmy z tej próby wyszli umocnieni, ufając, że Jezus jest z nami w tym bolesnym doświadczeniu" - podpisał abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.