Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dialog, energetyka, wolne niedziele - żółta kartka od Solidarności

Od dłuższego czasu „Solidarność” skarży się na całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych, zagrożenie utraty miejsc pracy i suwerenności energetycznej Polski. W tym samym czasie trwa zacięta batalia o przestrzeganie zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd otrzymał od „Solidarności” żółtą kartkę. To poważne ostrzeżenie. W środę, 9 czerwca, w Warszawie odbyła się duża manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. Marcin Żegliński

 

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O problemach w handlu pisze Marcin Koziestański 

Jak wskazuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, feralnego zapisu o placówkach pocztowych nie było w obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przygotowanym przez Solidarność. – To zostało wprowadzone podczas prac parlamentarnych nad ustawą. Od początku ostrzegaliśmy, że to jest furtka do obchodzenia przepisów i niestety mieliśmy rację. Dlatego teraz chcemy, żeby rządzący jak najszybciej naprawili to, co wcześniej sami zepsuli – mówi przewodniczący.

Zapis w ustawie dotyczący usług pocztowych od dawna wykorzystuje sieć Żabka. W ostatnim czasie status placówki pocztowej zyskała również sieć Kaufland, choć na razie nie podjęła decyzji o otwarciu swoich sklepów w niedziele. Niedawno część supermarketów otworzyła w niedziele niehandlowe sieć Polomarket. Zyskały one taką możliwość dzięki podpisaniu ze spółką Ruch umowy dotyczącej obsługi paczek. Co warte podkreślenia, Ruch należy do Orlenu, czyli koncernu kontrolowanego przez Skarb Państwa

W ocenie handlowej Solidarności fakt, że państwowe firmy pomagają sieciom handlowym otwierać sklepy w niedziele, jest bulwersujący. – Jak mamy oczekiwać od zagranicznych sieci przestrzegania jakichkolwiek standardów, skoro państwowe firmy określane mianem „narodowych czempionów” tego nie robią? – pyta Alfred Bujara. – Im dłużej rządzący będą tę sytuację tolerować, tym gorzej. Tu chodzi już nie tylko o pracowników handlu, ale też o powagę państwa polskiego – wskazuje szef handlowej Solidarności.

Marcin Krzesowiec relacjonuje zeszłotygodniową manifestację 

Od dłuższego czasu Solidarność skarży się na całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych, zagrożenie utraty miejsc pracy i suwerenności energetycznej Polski. Powodem konfliktu jest także rządowy projekt przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Z tych powodów protestujący przybyli do stolicy, gdzie przy dźwięku bębnów, trąbek oraz mocą własnych gardeł domagali się sprawiedliwej transformacji energetycznej. Na transparentach widniały hasła: „Łapy precz od Turowa” czy „NIE dla transformacji energetyki bez Umowy Społecznej”. Niesiona była także trumna „energetyki polskiej po transformacji”. We wspólnym proteście wzięli udział szefowie trzech central związkowych: Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, Barbara Popielarz, wiceprzewodnicząca OPZZ, i Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. Według rzecznika „S” Marka Lewandowskiego w stolicy protestowało od 7 do 10 tys. związkowców.

„Nowy ład, nowa aksjologia” twierdzi Jakub Pacan 

W Polskim Ładzie – technokratycznym projekcie na następne lata, a pewnie i dekady – zagadnienia aksjologiczne są wyczuwalne dość delikatnie. Dziwne, że o ten wkład nikt się nie upominał. Bo za pieniędzmi i programami ekonomicznymi zawsze idzie polityka i ideologie. 

Wydaje się, że PiS-owi z Polskim Ładem uda się wyjść na prostą po czasie pandemii i zamrożonej gospodarki. W sensie psychologicznym ten program już zaczyna działać w ten sposób, że dobre prognozy gospodarcze i program Ładu przekierowują złość i złe wspomnienia z „czasu zarazy” na lepszą zaplanowaną przez rząd przyszłość. Politycy partii rządzącej jak ognia bali się powtórki scenariusza z Winstonem Churchillem, który wprawdzie obronił kraj przed Niemcami, ale kosztem tak dużych wyrzeczeń, że źle się Brytyjczykom kojarzył, stąd po wojnie przegrał wybory. Polski Ład ma na nowo wlać w serca Polaków uczucia pozytywne, zneutralizować zniechęcenie i skłonić do utożsamiania się z planem powracania do normalności realizowanym w ramach wielkich inwestycji publicznych.  

O problemach czeskich linii lotniczych pisze Aleksander Żywczyk 

Od przynajmniej roku na korytarzach w Brukseli toczyła się dyskusja o pomocy publicznej dla narodowych linii lotniczych krajów członkowskich. 
Komisja Europejska mówiła twarde „nie”. Większość krajów mimo to zdecydowała się wspierać swoje lotnictwo pasażerskie. Tylko Czesi posłuchali KE i uwierzyli w europejską „solidarność”. Niedługo później dostali z Europy rachunek – kropkę nad i w postępowaniu upadłościowym.
Linie lotnicze České aerolinie to jedne z pierwszych w Europie linii lotniczych – i jedne z najstarszych w świecie. Od dekad Czesi mówili, że to ich klejnot koronny. Latające po całym świecie cieszyły się zaufaniem klientów, również dlatego że były – w porównaniu z innymi – wyjątkowo bezpieczne.

 

W numerze również m.in.:

  • "Mentalność wywodząca się z myślenia kolonialnego" Mateusz Kosiński o atakach na wolne niedziele rozmawia z dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem 
  • "Wsiąść do pociągu…" Aleksander Żywczyk o paszportach covidowych 
  • "Mieć miedź" Teresa Wójcik o potędze miedzi 
  • "Myszy, nietoperze i NS2" - Teresa Wójcik o gazociągu Baltic Pipe 
  • "Trwa bitwa o Turów" Andrzej Berezowski 
  • "Rosyjscy hakerzy grożą dostawom żywności. Wysoki alert w USA" Aleksander Żywczyk 
  • "Koniec z masowym mordowaniem dzieci w Chinach" tego samego autora 
  • "Życzliwość jest niedoceniona" z Anną Guzik rozmawia Bartosz Boruciak 
  • "Nie my przeciągniemy strunę" Barbara Michałowska o strajkach łódzkich studentów 
  • "Tikkun olam a rewolucja" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Pomnik z kradzionym logo" Marcin Koziestański o kradzieży logo "Solidarności"
  • "Realna rola i znaczenie Europejskiej Rady Zakładowej"
  • W dziale sport: "Jak Polacy zaczynali wielkie turnieje" Łukasza Bobruka i "Tenisowa zmiana pokoleń" Barbary Michałowskiej 


 

POLECANE
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki tylko u nas
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki

To, co dzieje się w Norwegii w sprawie Andersa Breivika - masowego mordercy, który przed 13 laty pozbawił życia siedemdziesięciu siedmiu niewinnych ludzi i zranił trzystu dziewiętnastu, powinno wykluczyć Norwegię z grona cywilizowanych krajów.

Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin z ostatniej chwili
Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin

Jak podaje agencja Reutera, prezydenci USA i Francji Joe Biden i Emmanuel Macron mają w przeciągu 36 godzin ogłosić zawieszenie broni w wojnie, którą Izrael toczy przeciwko Hezbollahowi w Libanie.

MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe polityka
MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe

Rzecznik francuskiego MSZ Christophe Lemoine, komentując w poniedziałek nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, oznajmił, że Francja respektuje prawo międzynarodowe.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii

W poniedziałek gościem Przemysława Szubartowicza w programie "Punkt Widzenia" w Polsacie News był Mariusz Błaszczak. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS został zapytany o kwestię bezpartyjności Karola Nawrockiego.

Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie z ostatniej chwili
Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie

Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie, ale robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszym żołnierzom w Europie - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W sposób zawoalowany przyznał, że USA zezwoliły Ukrainie na używanie ATACMS wewnątrz Rosji.

Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce z ostatniej chwili
Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce

Niemiecka gazeta „Bild” poinformowała, że Berlin jest zaniepokojony ewentualnym atakiem Rosji na NATO. W tym celu niemieckie władze mają opracowywać plan budowy bunkrów.

KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty z ostatniej chwili
KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty

Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier powiedział dziennikarzom w poniedziałek podczas briefingu w Brukseli, że platforma Bluesky narusza unijne przepisy dotyczące m.in. nakazu ujawniania informacji o liczbie użytkowników.

Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach tylko u nas
Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach

– Protesty rolnicze, moim zdaniem, będą się rozszerzały i będą miały coraz większy wpływ na rządy, jeżeli już nie na Komisję Europejską, to na rządy krajów członkowskich, żeby ratowały rolnictwo europejskie – mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Moniką Rutke.

Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier polityka
Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier

Węgry zamierzały zorganizować unijną konferencję międzyrządową. Budapeszt liczył na otwarcie przez Serbię kolejnych rozdziałów negocjacyjnych z Unią Europejską. 

Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich pilne
Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich

Od 14 do 18 listopada w Tartu (Estonia) odbywały się XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich (Baltic Way). Polska reprezentacja zajęła w nich pierwsze miejsce, pozostawiając konkurentów w tyle.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dialog, energetyka, wolne niedziele - żółta kartka od Solidarności

Od dłuższego czasu „Solidarność” skarży się na całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych, zagrożenie utraty miejsc pracy i suwerenności energetycznej Polski. W tym samym czasie trwa zacięta batalia o przestrzeganie zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd otrzymał od „Solidarności” żółtą kartkę. To poważne ostrzeżenie. W środę, 9 czerwca, w Warszawie odbyła się duża manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. Marcin Żegliński

 

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O problemach w handlu pisze Marcin Koziestański 

Jak wskazuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, feralnego zapisu o placówkach pocztowych nie było w obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przygotowanym przez Solidarność. – To zostało wprowadzone podczas prac parlamentarnych nad ustawą. Od początku ostrzegaliśmy, że to jest furtka do obchodzenia przepisów i niestety mieliśmy rację. Dlatego teraz chcemy, żeby rządzący jak najszybciej naprawili to, co wcześniej sami zepsuli – mówi przewodniczący.

Zapis w ustawie dotyczący usług pocztowych od dawna wykorzystuje sieć Żabka. W ostatnim czasie status placówki pocztowej zyskała również sieć Kaufland, choć na razie nie podjęła decyzji o otwarciu swoich sklepów w niedziele. Niedawno część supermarketów otworzyła w niedziele niehandlowe sieć Polomarket. Zyskały one taką możliwość dzięki podpisaniu ze spółką Ruch umowy dotyczącej obsługi paczek. Co warte podkreślenia, Ruch należy do Orlenu, czyli koncernu kontrolowanego przez Skarb Państwa

W ocenie handlowej Solidarności fakt, że państwowe firmy pomagają sieciom handlowym otwierać sklepy w niedziele, jest bulwersujący. – Jak mamy oczekiwać od zagranicznych sieci przestrzegania jakichkolwiek standardów, skoro państwowe firmy określane mianem „narodowych czempionów” tego nie robią? – pyta Alfred Bujara. – Im dłużej rządzący będą tę sytuację tolerować, tym gorzej. Tu chodzi już nie tylko o pracowników handlu, ale też o powagę państwa polskiego – wskazuje szef handlowej Solidarności.

Marcin Krzesowiec relacjonuje zeszłotygodniową manifestację 

Od dłuższego czasu Solidarność skarży się na całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych, zagrożenie utraty miejsc pracy i suwerenności energetycznej Polski. Powodem konfliktu jest także rządowy projekt przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Z tych powodów protestujący przybyli do stolicy, gdzie przy dźwięku bębnów, trąbek oraz mocą własnych gardeł domagali się sprawiedliwej transformacji energetycznej. Na transparentach widniały hasła: „Łapy precz od Turowa” czy „NIE dla transformacji energetyki bez Umowy Społecznej”. Niesiona była także trumna „energetyki polskiej po transformacji”. We wspólnym proteście wzięli udział szefowie trzech central związkowych: Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, Barbara Popielarz, wiceprzewodnicząca OPZZ, i Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. Według rzecznika „S” Marka Lewandowskiego w stolicy protestowało od 7 do 10 tys. związkowców.

„Nowy ład, nowa aksjologia” twierdzi Jakub Pacan 

W Polskim Ładzie – technokratycznym projekcie na następne lata, a pewnie i dekady – zagadnienia aksjologiczne są wyczuwalne dość delikatnie. Dziwne, że o ten wkład nikt się nie upominał. Bo za pieniędzmi i programami ekonomicznymi zawsze idzie polityka i ideologie. 

Wydaje się, że PiS-owi z Polskim Ładem uda się wyjść na prostą po czasie pandemii i zamrożonej gospodarki. W sensie psychologicznym ten program już zaczyna działać w ten sposób, że dobre prognozy gospodarcze i program Ładu przekierowują złość i złe wspomnienia z „czasu zarazy” na lepszą zaplanowaną przez rząd przyszłość. Politycy partii rządzącej jak ognia bali się powtórki scenariusza z Winstonem Churchillem, który wprawdzie obronił kraj przed Niemcami, ale kosztem tak dużych wyrzeczeń, że źle się Brytyjczykom kojarzył, stąd po wojnie przegrał wybory. Polski Ład ma na nowo wlać w serca Polaków uczucia pozytywne, zneutralizować zniechęcenie i skłonić do utożsamiania się z planem powracania do normalności realizowanym w ramach wielkich inwestycji publicznych.  

O problemach czeskich linii lotniczych pisze Aleksander Żywczyk 

Od przynajmniej roku na korytarzach w Brukseli toczyła się dyskusja o pomocy publicznej dla narodowych linii lotniczych krajów członkowskich. 
Komisja Europejska mówiła twarde „nie”. Większość krajów mimo to zdecydowała się wspierać swoje lotnictwo pasażerskie. Tylko Czesi posłuchali KE i uwierzyli w europejską „solidarność”. Niedługo później dostali z Europy rachunek – kropkę nad i w postępowaniu upadłościowym.
Linie lotnicze České aerolinie to jedne z pierwszych w Europie linii lotniczych – i jedne z najstarszych w świecie. Od dekad Czesi mówili, że to ich klejnot koronny. Latające po całym świecie cieszyły się zaufaniem klientów, również dlatego że były – w porównaniu z innymi – wyjątkowo bezpieczne.

 

W numerze również m.in.:

  • "Mentalność wywodząca się z myślenia kolonialnego" Mateusz Kosiński o atakach na wolne niedziele rozmawia z dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem 
  • "Wsiąść do pociągu…" Aleksander Żywczyk o paszportach covidowych 
  • "Mieć miedź" Teresa Wójcik o potędze miedzi 
  • "Myszy, nietoperze i NS2" - Teresa Wójcik o gazociągu Baltic Pipe 
  • "Trwa bitwa o Turów" Andrzej Berezowski 
  • "Rosyjscy hakerzy grożą dostawom żywności. Wysoki alert w USA" Aleksander Żywczyk 
  • "Koniec z masowym mordowaniem dzieci w Chinach" tego samego autora 
  • "Życzliwość jest niedoceniona" z Anną Guzik rozmawia Bartosz Boruciak 
  • "Nie my przeciągniemy strunę" Barbara Michałowska o strajkach łódzkich studentów 
  • "Tikkun olam a rewolucja" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Pomnik z kradzionym logo" Marcin Koziestański o kradzieży logo "Solidarności"
  • "Realna rola i znaczenie Europejskiej Rady Zakładowej"
  • W dziale sport: "Jak Polacy zaczynali wielkie turnieje" Łukasza Bobruka i "Tenisowa zmiana pokoleń" Barbary Michałowskiej 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe