Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Wolna Białoruś nadzieją Europy

W sierpniu 2020 roku Białorusini byli w stanie wyjść na ulice tylko pod jednym wspólnym hasłem: odejścia Aleksandra Łukaszenki. W ciągu ostatniego roku obywatele Białorusi uczestniczyli w największych masowych protestach od początku istnienia swojego państwa. Reżim Łukaszenki zaś nigdy wcześniej nie pokazał aż tak okrutnego oblicza, jak w ciągu ostatnich miesięcy – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska. To właśnie problemom naszego wschodniego sąsiada poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

 

A co jeszcze w artykule Barbary Michałowskiej?

23 maja do lądowania w Mińsku został zmuszony samolot Ryanair relacji Ateny – Wilno. Po wylądowaniu białoruskie władze zatrzymały dziennikarza opozycyjnego Ramana Pratasiewicza i Sofię Sapiegę. 
Ten krok skrytykowała międzynarodowa opinia publiczna i Rada Europejska, której przewodniczący Charles Michel mówił dzień później: „To, co wydarzyło się wczoraj, to skandal międzynarodowy. Narażone na szwank zostało życie Europejczyków. Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania”. Państwa europejskie zakazały lotów białoruskich linii lotniczych nad ich krajami. W odpowiedzi Białoruś zakazała lotów samolotów europejskich w swojej przestrzeni powietrznej. 
Europa na chwilę znów zwróciła oczy ku Białorusi. Pytanie tylko, czy taki zakaz jest bardziej w interesie Białorusinów, czy samego Łukaszenki. I czy obywatele tego kraju są w stanie w jakikolwiek sposób pokonać istniejący od niemal ćwierć wieku reżim Łukaszenki.

Na pytanie – „po co nam wolna Białoruś?” - odpowiada Aleksander Żywczyk.
 

W zarzutach Aleksandra Łukaszenki tak często stawianych Polsce, że ingeruje w wewnętrzne sprawy Białorusi, jest trochę prawdy. Choć Polska nie ingeruje wprost w wewnętrzne sprawy sąsiada, to jednak wspiera demokratyczną opozycję Białorusinów. I dostarcza im informacje nieprzefiltrowane przez administrację proputinowskiego satrapy.To jak najbardziej słuszne ruchy – dobre również z punktu widzenia białoruskiej racji stanu, bowiem niepodległość tego kraju jest zagrożona przez Kreml. 
 Zmiana polityki białoruskiej na prozachodnią stanie się – w opinii rosyjskiego prezydenta – zagrożeniem dla interesów Rosji. Zagrożeniem wystarczającym, aby zrealizować wprowadzone ostatnio zmiany w Konstytucji Federacji Rosyjskiej pozwalające na wojnę zaczepną w obronie interesów Rosji i zajęcie terytoriów innych państw.

Z dr. Tymoteuszem Zychem, rektorem Collegium Intermarium, rozmawia Agnieszka Żurek

„Chcemy przywrócić właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją nauczania akademickiego było poszukiwanie prawdy, dobra i piękna. Nie zmienimy świata, zamykając się w gettach. Przeciwnie – chcemy wychodzić z gett i proponować młodym ludziom alternatywny wobec lewicowego mainstreamu model kształcenia. Model oparty na tradycyjnych wartościach – tych, które ukonstytuowały Europę i od których nasz kontynent odszedł obecnie tak daleko. Trzeba do nich wrócić, bo to one dają nam siłę i tożsamość. Chcemy przywrócić również właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją

„Koncerny na kolanach” Aleksander Żywczyk pisze o istotnych dla gospodarki wyrokach sądowych. 


Seria bezprecedensowych spraw sądowych wygranych przez stowarzyszenia i grupy obywatelskie w wieloletnich procesach sądowych z najsilniejszymi koncernami świata pokazuje zmianę paradygmatu obowiązującego w biznesie XXI wieku – być może to początek cichej, choć nieuniknionej rewolucji społecznej.

O fatalnej sytuacji finansowej pracowników KRUS z Jolantą Kołodziej, przewodniczącą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KRUS rozmawia Mateusz Kosiński.


Motorem napędzającym nas do działania jest sprzeciw wobec olbrzymich dysproporcji wynagrodzeń występujących od wielu lat w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. KRUS, KOWR i AR i MR. Różnice te wynikają z długoletnich zaniedbań w prowadzonej w KRUS polityce pieniężnej. Brak podwyżek w ponad dziesięcioletnim okresie doprowadził do sytuacji, że w momencie wzrostu płacy minimalnej od dnia 1 stycznia 2020 r. ok. 20 proc. pracowników Kasy znalazło się w grupie osób                            z wynagrodzeniem zasadniczym znacząco poniżej minimalnego wynagrodzenia

- słyszymy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Drugie przebudzenie" - Barbara Michałowska o powstającym na Białorusi społeczeństwie obywatelskim 
  • "Strategia kontrolowanego chaosu" - z dr hab. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Marcin Krzeszowiec 
  • "Nieoczekiwana zmiana... kontynentu - Aleksander Żywczyk o wzroście znaczeń azjatyckich gospodarek 
  • "Zainwestować w ukraiński gaz" Teresa Wójcik o ukraińskim zasobie gazowym 
  • Rozmowa Teresy Wojcik z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE
  • "Chiny i USA wracają do negocjacji" Aleksander Żywczyk o nowym otwarciu między mocarstwami 
  • "Inspiracje cywilizacyjne" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Ciężko jest stać w miejscu" Bartosz Boruciak rozmawia z zespołem Lavina 
  • "Musiałem wyrzucić z siebie śmierć" ze Stanisławem Srokowskim, pisarzem, poetą i działaczem opozycyjnym rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Ponad 5000 zwierząt w drodze na orbitę" Aleksander Żywczyk o kosmicznych kałamarnicach 
  • "Stocznowiec z gdańskich Stogów" Ewa Górka o Leonie Stobieckim 
  • "Referendum strajkowe w Marelli Bielsko-Biała" Marcina Koziestańskiego 
  • W dziale sport: ""Kolejny mistrz świata wiesza buty na kołku" Łukasz Bobruk o Sami Khedirze i Barbara Michałowska o koszykarzach 3x3
  • Marcin Krzeszowiec relacjonuje otwarcie wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce 


 

POLECANE
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP gorące
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP

Na adres Redakcji otrzymaliśmy list prof. Zbigniewa Krysiaka, który w imieniu Instytutu Myśli Schumana wyraża poparcie dla kandydatury prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. List publikujemy w całości.

Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor Wiadomości
Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor

32-letni Rory Callum Sykes, dawny australijski aktor dziecięcy i motywacyjny mówca, jest jedną z ofiar niszczycielskich pożarów, które od 7 stycznia trawią Los Angeles. Informację o jego śmierci podała jego matka, Shelley Sykes, we wzruszającym wpisie zamieszczonym 9 stycznia na platformie X.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem na nadchodzącą noc na północy kraju. IMGW nadal ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w całym kraju: intensywnymi opadami śniegu, zamieciami i wezbraniem wody na Bałtyku.

Nie chciałby tego. Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna polityka
"Nie chciałby tego". Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna

To ludzie nieżyczliwi Grzegorzowi Braunowi rozpuszczają takie plotki - powiedział PAP kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen komentując informacje o możliwym starcie w wyborach Brauna, również polityka tej formacji.

Burza w Pałacu Buckingham. To już właściwie przesądzone Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "To już właściwie przesądzone"

Rodzina księżnej Kate Middleton i księcia Williama przeżywa znaczący moment. Najstarszy syn pary, książę George, przygotowuje się właśnie do nowego etapu w swoim życiu - zmiany szkoły. Decyzja o jego edukacji zaskoczyła wielu, ale eksperci twierdzą, że wybór jest już niemal pewny.

Potwierdził to. Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza Wiadomości
"Potwierdził to". Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza

Gruziński piłkarz Napoli Chwicza Kwaracchelia chce jak najszybciej opuścić klub - poinformował na konferencji prasowej trener lidera włoskiej ekstraklasy Antonio Conte. Według doniesień medialnych 23-letni napastnik może przenieść się do Liverpoolu lub Paris Saint-Germain.

O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. Udziału Polski nie przewidziano gorące
O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. "Udziału Polski nie przewidziano"

Ja donosi Deutsche Welle w Niemczech ma zostać utworzony specjalny specjalny trybunał arbitrażowy, który ma decydować o zwrocie zagrabionych przez Niemców podczas II Wojny Światowej dzieł sztuki. Zostanie również zreformowana procedura zwrotu.

Ostrzegam wszystkich. Znany aktor trafił do szpitala Wiadomości
"Ostrzegam wszystkich". Znany aktor trafił do szpitala

Znany aktor Jacek Borkowski, który od lat wciela się w postać Piotra Rafalskiego w serialu "Klan", przeszedł niedawno poważną operację biodra. Problemy zdrowotne zmusiły go do przerwania dotychczasowego trybu życia. W mediach społecznościowych opowiedział o swoich doświadczeniach, apelując jednocześnie do fanów.

Portugalia odrzuca liberalizację aborcji gorące
Portugalia odrzuca liberalizację aborcji

W piątek portugalski parlament odrzucił propozycje ustaw mających na celu złagodzenie przepisów dotyczących aborcji. Jednym z nich był projekt skrajnie lewicowej partii Livre, zakładający wydłużenie dopuszczalnego terminu przerwania ciąży z 10 do 14 tygodni. Inne odrzucone inicjatywy pochodziły m.in. od Partii Socjalistycznej (PS), Bloku Lewicy (BE) oraz Inicjatywy Liberalnej (IL).

Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne

Media obiegła informacja o groźnym wypadku autokaru. Są ofiary śmiertelne.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Wolna Białoruś nadzieją Europy

W sierpniu 2020 roku Białorusini byli w stanie wyjść na ulice tylko pod jednym wspólnym hasłem: odejścia Aleksandra Łukaszenki. W ciągu ostatniego roku obywatele Białorusi uczestniczyli w największych masowych protestach od początku istnienia swojego państwa. Reżim Łukaszenki zaś nigdy wcześniej nie pokazał aż tak okrutnego oblicza, jak w ciągu ostatnich miesięcy – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska. To właśnie problemom naszego wschodniego sąsiada poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

 

A co jeszcze w artykule Barbary Michałowskiej?

23 maja do lądowania w Mińsku został zmuszony samolot Ryanair relacji Ateny – Wilno. Po wylądowaniu białoruskie władze zatrzymały dziennikarza opozycyjnego Ramana Pratasiewicza i Sofię Sapiegę. 
Ten krok skrytykowała międzynarodowa opinia publiczna i Rada Europejska, której przewodniczący Charles Michel mówił dzień później: „To, co wydarzyło się wczoraj, to skandal międzynarodowy. Narażone na szwank zostało życie Europejczyków. Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania”. Państwa europejskie zakazały lotów białoruskich linii lotniczych nad ich krajami. W odpowiedzi Białoruś zakazała lotów samolotów europejskich w swojej przestrzeni powietrznej. 
Europa na chwilę znów zwróciła oczy ku Białorusi. Pytanie tylko, czy taki zakaz jest bardziej w interesie Białorusinów, czy samego Łukaszenki. I czy obywatele tego kraju są w stanie w jakikolwiek sposób pokonać istniejący od niemal ćwierć wieku reżim Łukaszenki.

Na pytanie – „po co nam wolna Białoruś?” - odpowiada Aleksander Żywczyk.
 

W zarzutach Aleksandra Łukaszenki tak często stawianych Polsce, że ingeruje w wewnętrzne sprawy Białorusi, jest trochę prawdy. Choć Polska nie ingeruje wprost w wewnętrzne sprawy sąsiada, to jednak wspiera demokratyczną opozycję Białorusinów. I dostarcza im informacje nieprzefiltrowane przez administrację proputinowskiego satrapy.To jak najbardziej słuszne ruchy – dobre również z punktu widzenia białoruskiej racji stanu, bowiem niepodległość tego kraju jest zagrożona przez Kreml. 
 Zmiana polityki białoruskiej na prozachodnią stanie się – w opinii rosyjskiego prezydenta – zagrożeniem dla interesów Rosji. Zagrożeniem wystarczającym, aby zrealizować wprowadzone ostatnio zmiany w Konstytucji Federacji Rosyjskiej pozwalające na wojnę zaczepną w obronie interesów Rosji i zajęcie terytoriów innych państw.

Z dr. Tymoteuszem Zychem, rektorem Collegium Intermarium, rozmawia Agnieszka Żurek

„Chcemy przywrócić właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją nauczania akademickiego było poszukiwanie prawdy, dobra i piękna. Nie zmienimy świata, zamykając się w gettach. Przeciwnie – chcemy wychodzić z gett i proponować młodym ludziom alternatywny wobec lewicowego mainstreamu model kształcenia. Model oparty na tradycyjnych wartościach – tych, które ukonstytuowały Europę i od których nasz kontynent odszedł obecnie tak daleko. Trzeba do nich wrócić, bo to one dają nam siłę i tożsamość. Chcemy przywrócić również właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją

„Koncerny na kolanach” Aleksander Żywczyk pisze o istotnych dla gospodarki wyrokach sądowych. 


Seria bezprecedensowych spraw sądowych wygranych przez stowarzyszenia i grupy obywatelskie w wieloletnich procesach sądowych z najsilniejszymi koncernami świata pokazuje zmianę paradygmatu obowiązującego w biznesie XXI wieku – być może to początek cichej, choć nieuniknionej rewolucji społecznej.

O fatalnej sytuacji finansowej pracowników KRUS z Jolantą Kołodziej, przewodniczącą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KRUS rozmawia Mateusz Kosiński.


Motorem napędzającym nas do działania jest sprzeciw wobec olbrzymich dysproporcji wynagrodzeń występujących od wielu lat w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. KRUS, KOWR i AR i MR. Różnice te wynikają z długoletnich zaniedbań w prowadzonej w KRUS polityce pieniężnej. Brak podwyżek w ponad dziesięcioletnim okresie doprowadził do sytuacji, że w momencie wzrostu płacy minimalnej od dnia 1 stycznia 2020 r. ok. 20 proc. pracowników Kasy znalazło się w grupie osób                            z wynagrodzeniem zasadniczym znacząco poniżej minimalnego wynagrodzenia

- słyszymy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Drugie przebudzenie" - Barbara Michałowska o powstającym na Białorusi społeczeństwie obywatelskim 
  • "Strategia kontrolowanego chaosu" - z dr hab. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Marcin Krzeszowiec 
  • "Nieoczekiwana zmiana... kontynentu - Aleksander Żywczyk o wzroście znaczeń azjatyckich gospodarek 
  • "Zainwestować w ukraiński gaz" Teresa Wójcik o ukraińskim zasobie gazowym 
  • Rozmowa Teresy Wojcik z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE
  • "Chiny i USA wracają do negocjacji" Aleksander Żywczyk o nowym otwarciu między mocarstwami 
  • "Inspiracje cywilizacyjne" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Ciężko jest stać w miejscu" Bartosz Boruciak rozmawia z zespołem Lavina 
  • "Musiałem wyrzucić z siebie śmierć" ze Stanisławem Srokowskim, pisarzem, poetą i działaczem opozycyjnym rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Ponad 5000 zwierząt w drodze na orbitę" Aleksander Żywczyk o kosmicznych kałamarnicach 
  • "Stocznowiec z gdańskich Stogów" Ewa Górka o Leonie Stobieckim 
  • "Referendum strajkowe w Marelli Bielsko-Biała" Marcina Koziestańskiego 
  • W dziale sport: ""Kolejny mistrz świata wiesza buty na kołku" Łukasz Bobruk o Sami Khedirze i Barbara Michałowska o koszykarzach 3x3
  • Marcin Krzeszowiec relacjonuje otwarcie wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe