Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Wolna Białoruś nadzieją Europy
Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.
By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI
A co jeszcze w artykule Barbary Michałowskiej?
23 maja do lądowania w Mińsku został zmuszony samolot Ryanair relacji Ateny – Wilno. Po wylądowaniu białoruskie władze zatrzymały dziennikarza opozycyjnego Ramana Pratasiewicza i Sofię Sapiegę.
Ten krok skrytykowała międzynarodowa opinia publiczna i Rada Europejska, której przewodniczący Charles Michel mówił dzień później: „To, co wydarzyło się wczoraj, to skandal międzynarodowy. Narażone na szwank zostało życie Europejczyków. Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania”. Państwa europejskie zakazały lotów białoruskich linii lotniczych nad ich krajami. W odpowiedzi Białoruś zakazała lotów samolotów europejskich w swojej przestrzeni powietrznej.
Europa na chwilę znów zwróciła oczy ku Białorusi. Pytanie tylko, czy taki zakaz jest bardziej w interesie Białorusinów, czy samego Łukaszenki. I czy obywatele tego kraju są w stanie w jakikolwiek sposób pokonać istniejący od niemal ćwierć wieku reżim Łukaszenki.
Na pytanie – „po co nam wolna Białoruś?” - odpowiada Aleksander Żywczyk.
W zarzutach Aleksandra Łukaszenki tak często stawianych Polsce, że ingeruje w wewnętrzne sprawy Białorusi, jest trochę prawdy. Choć Polska nie ingeruje wprost w wewnętrzne sprawy sąsiada, to jednak wspiera demokratyczną opozycję Białorusinów. I dostarcza im informacje nieprzefiltrowane przez administrację proputinowskiego satrapy.To jak najbardziej słuszne ruchy – dobre również z punktu widzenia białoruskiej racji stanu, bowiem niepodległość tego kraju jest zagrożona przez Kreml.
Zmiana polityki białoruskiej na prozachodnią stanie się – w opinii rosyjskiego prezydenta – zagrożeniem dla interesów Rosji. Zagrożeniem wystarczającym, aby zrealizować wprowadzone ostatnio zmiany w Konstytucji Federacji Rosyjskiej pozwalające na wojnę zaczepną w obronie interesów Rosji i zajęcie terytoriów innych państw.
Z dr. Tymoteuszem Zychem, rektorem Collegium Intermarium, rozmawia Agnieszka Żurek
„Chcemy przywrócić właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją nauczania akademickiego było poszukiwanie prawdy, dobra i piękna. Nie zmienimy świata, zamykając się w gettach. Przeciwnie – chcemy wychodzić z gett i proponować młodym ludziom alternatywny wobec lewicowego mainstreamu model kształcenia. Model oparty na tradycyjnych wartościach – tych, które ukonstytuowały Europę i od których nasz kontynent odszedł obecnie tak daleko. Trzeba do nich wrócić, bo to one dają nam siłę i tożsamość. Chcemy przywrócić również właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją
„Koncerny na kolanach” Aleksander Żywczyk pisze o istotnych dla gospodarki wyrokach sądowych.
Seria bezprecedensowych spraw sądowych wygranych przez stowarzyszenia i grupy obywatelskie w wieloletnich procesach sądowych z najsilniejszymi koncernami świata pokazuje zmianę paradygmatu obowiązującego w biznesie XXI wieku – być może to początek cichej, choć nieuniknionej rewolucji społecznej.
O fatalnej sytuacji finansowej pracowników KRUS z Jolantą Kołodziej, przewodniczącą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KRUS rozmawia Mateusz Kosiński.
Motorem napędzającym nas do działania jest sprzeciw wobec olbrzymich dysproporcji wynagrodzeń występujących od wielu lat w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. KRUS, KOWR i AR i MR. Różnice te wynikają z długoletnich zaniedbań w prowadzonej w KRUS polityce pieniężnej. Brak podwyżek w ponad dziesięcioletnim okresie doprowadził do sytuacji, że w momencie wzrostu płacy minimalnej od dnia 1 stycznia 2020 r. ok. 20 proc. pracowników Kasy znalazło się w grupie osób z wynagrodzeniem zasadniczym znacząco poniżej minimalnego wynagrodzenia
- słyszymy.
A co jeszcze w numerze?
- "Drugie przebudzenie" - Barbara Michałowska o powstającym na Białorusi społeczeństwie obywatelskim
- "Strategia kontrolowanego chaosu" - z dr hab. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Marcin Krzeszowiec
- "Nieoczekiwana zmiana... kontynentu - Aleksander Żywczyk o wzroście znaczeń azjatyckich gospodarek
- "Zainwestować w ukraiński gaz" Teresa Wójcik o ukraińskim zasobie gazowym
- Rozmowa Teresy Wojcik z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE
- "Chiny i USA wracają do negocjacji" Aleksander Żywczyk o nowym otwarciu między mocarstwami
- "Inspiracje cywilizacyjne" prof. Marek Jan Chodakiewicz
- "Ciężko jest stać w miejscu" Bartosz Boruciak rozmawia z zespołem Lavina
- "Musiałem wyrzucić z siebie śmierć" ze Stanisławem Srokowskim, pisarzem, poetą i działaczem opozycyjnym rozmawia Agnieszka Żurek
- "Ponad 5000 zwierząt w drodze na orbitę" Aleksander Żywczyk o kosmicznych kałamarnicach
- "Stocznowiec z gdańskich Stogów" Ewa Górka o Leonie Stobieckim
- "Referendum strajkowe w Marelli Bielsko-Biała" Marcina Koziestańskiego
- W dziale sport: ""Kolejny mistrz świata wiesza buty na kołku" Łukasz Bobruk o Sami Khedirze i Barbara Michałowska o koszykarzach 3x3
- Marcin Krzeszowiec relacjonuje otwarcie wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce