Najnowszy numer "TS": Polska energetyka - "Solidarność" nie odpuści

– Wyrok TSUE to skandal, rozbój w biały dzień, akt bandycki. Nie wiem nawet, jakich jeszcze użyć określeń, bo ta decyzja to coś, co myślę, że zbulwersowało całe społeczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby polski rząd zastosował się do tej decyzji Trybunału – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie energetyce, której „Solidarność” nie odpuści, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ własne

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

A co jeszcze w rozmowie z Jarosławem Grzesikiem? 

Projekt rządowy, którego nikt jeszcze nie widział, to zapowiedź transformacji energetycznej w naszym kraju. Jest pomysł przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tylko że nikt z nas nie ma wiedzy na ten temat, kiedy to nastąpi, w jaki sposób to nastąpi, jak ci pracownicy zostaną przekazani, które konkretnie elektrownie nie zostaną przekazane, nie mamy żadnych gwarancji pracowniczych, totalnie nie wiemy nic. I to jest jedna z przyczyn konfliktów w energetyce. Jest jeszcze jednak szereg innych ognisk zapalnych i one są różne w różnych grupach energetycznych. W PGE, szczególnie w dwóch spółkach: PGE Dystrybucja i PGE Obrót, dochodzi do ewidentnego bezprawia, łamania prawa pracy, wypowiadania umów, wypowiadania wcześniej zawartych porozumień. Z kolei w Tauronie sytuacja jest nabrzmiała ze względu na to, że nasi koledzy z Tauronu obawiają się, że spółka po prostu przestanie istnieć, zostanie rozczłonkowana. Wiemy, że są plany rządu, żeby skonsolidować tę energetykę w kontekście przesyłu i obrotu. 

W numerze również relacja z utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. 

Na samym początku należy zebrać minimum 1000 podpisów, jednak Piotr Duda podkreślił, że komitet chciałaby zebrać ok. 2000 podpisów. Później ustawa wymaga zebrania przynajmniej 100 tys. podpisów. – Mamy lipiec, sierpień i wrzesień na zebranie 100 tys. podpisów, to minimum dla nas, uważamy, że jest duże zainteresowanie emeryturami stażowymi, to przecież dotyczy każdego pracującego, nie tylko pracownika, który już dobiega swoich lat pracy i ma uzbierany staż, ale każdego, szczególnie tego młodego, ponieważ powinien widzieć w perspektywie, że za kilkadziesiąt lat, jeśli będzie miał odprowadzane składki co miesiąc na ubezpieczenie społeczne, to będzie mógł skorzystać z emerytury stażowej – podkreślił w rozmowie z Tysol.pl przewodniczący Piotr Duda. 

Z Wandą Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, o ustawie reprograficznej rozmawia Mateusz Kosiński. 

Opłata, którą trafniej należałoby określić mianem rekompensaty, stanowi zadośćuczynienie należne twórcom i wykonawcom utworów, których wynagrodzenie za pracę z mocy prawa zostało znacząco uszczuplone. W trosce o swobodny i powszechny dostęp do dóbr kultury wiele państw dopuszcza bezpłatną eksploatację utworów artystycznych w ramach tzw. dozwolonego użytku prywatnego. Dzięki temu możemy na własne potrzeby np. kopiować i odtwarzać filmy, nagrania muzyczne, książki, grafiki, fotografie itd. Czynimy to powszechnie, a więc masowo, a jednocześnie nie płacimy za to – tym samym artyści i twórcy tracą dochody, które uzyskaliby ze sprzedaży biletów, płyt czy książek pozwalających obcować z ich twórczością. Państwo, które dopuszcza taką praktykę, zobowiązane jest tę szkodę naprawić.

O możliwości wprowadzenia dochodu gwarantowanego pisze Aleksander Żywczyk. 

Na korytarzach banków centralnych oraz w siedzibach rządów niemal całego zachodniego świata od dekady mówi się o wprowadzeniu powszechnego systemu dochodu podstawowego. Temat głośno pojawia się w mediach raz na kilka lat – kiedy kolejny rząd decyduje się na pilotażowe wprowadzenie narzędzia. Tym razem informacja o takiej możliwości płynie z walijskiego parlamentu.
Parlament Walii – niewielkiej części Królestwa Brytyjskiego – jest zdeterminowany, żeby wprowadzić system jak najszybciej. Tylko że zapłacą za to wszyscy podatnicy królowej Elżbiety II. Pomysł rozważają również państwa europejskie.

A co jeszcze w numerze:

  • "Solidarność" nie będzie o nic prosić - Mateusz Kosiński relacjonuje zeszłotygodniową konferencję prasową "Solidarności" 
  • "Bitwa o Turów" Marcin Krzesowiec przedstawia na czym polega spór w sprawie Turowa
  • "Misja Radia Gdańsk" z dr Adamem Chmieleckim, prezezem Radia Gdańsk rozmawia Robert Wąsik 
  • "Rosyjska wojna o internet" Aleksander Żywczyk o spowolnieniu Twittera w Rosji 
  • "Podarunek dla Putina" Teresa Wójcik o Nord Stream 2 
  • "Dlaczego znów atakują" Barbara Michałowska śmierci Sebastiana ze Śląska 
  • W dziale kutlrura z Olgą Bończyk rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Z Piotrem Łopuszańskim o Bolesławie Leśmianie rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Cause célèbre Izaaka Deutschera" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Anatomia Nocnej Zmiany" Piotr Łysakowski 
  • Marcin Koziestański relacjonuje międzynarodową konferencję dotyczącą się starzenia pracowników 
  • W dziale sport: Łubasz Bobruk o złym sezonie Napoli i Barbara Michałowska o starcie na mistrzostwach świata 91-letniego Sobiesława Zawady 

 

POLECANE
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie gorące
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie

Polska najlepsza z matematyki w Europie w erze AI! Drużyna młodych Polaków osiągnęła dziś według naszych obliczeń na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej wynik najlepszy od co najmniej 20 lat.

Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat z ostatniej chwili
Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat

Nie mogę i nie chcę w to wierzyć. Na razie mogę napisać tylko, że mój przyjaciel, moja rodzina 'Placho' Ryszard Olesiński nie żyje" - napisała w mediach społecznościowych Karolina Leszko - wokalistka, która współpracowała z muzykiem.

200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację pilne
200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. "Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację"

"Grecja zatrzymała prawie 200 migrantów, którzy przybyli drogą morską z Afryki Północnej" - poinformował w sobotę minister ds. migracji i azylu Thanos Plewris. „Nie mają prawa do ubiegania się o azyl, nie zostaną zabrani do ośrodków recepcyjnych, ale pozostaną zatrzymani przez policję do czasu rozpoczęcia procesu ich deportacji” - dodał polityk.

Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o kompetencjach pracy z dziećmi pilne
Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o "kompetencjach pracy z dziećmi"

W mediach zrobiło się głośno o nowej inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o projekt ustawy przyjęty w lipcu przez Radę Ministrów, który przewiduje, że w przedszkolach będą mogły pracować osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające "kompetencje do pracy z dziećmi".

Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym Wiadomości
Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym

W nocy z 18 na 19 lipca 2025 r. kierowca samochodu z niejasnych przyczyn wjechał w grupę osób zgromadzonych na bulwarze Santa Monica w Los Angeles. Jak poinformowała straż pożarna, aż 31 osób zostało rannych, a stan co najmniej siedmiu z nich określany jest jako krytyczny.

Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli Donald musi odejść tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli "Donald musi odejść"

Czy ktokolwiek z moich wspaniałych Czytelników próbował zwięźle nakreślić, jak przedstawiała się sytuacja Polski na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca roku Pańskiego 2025?

Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie z ostatniej chwili
Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie

Dziś w Warszawie odbyła się manifestacja przeciw nielegalnej imigracji. Podczas kontrmanifestacji środowisk lewicowych i skrajnie lewicowych, doszło do agresywnego ataku na dziennikarza Telewizji Republika.

Decyzja ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu z ostatniej chwili
Decyzja ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu

W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego.

Fala samobójstw wśród izraelskich żołnierzy. Co dwa dni weteran wojenny odbiera sobie życie pilne
Fala samobójstw wśród izraelskich żołnierzy. Co dwa dni weteran wojenny odbiera sobie życie

Izraelskie wojsko zauważa nagły wzrost liczby samobójstw wśród swoich żołnierzy; w ciągu ostatnich dwóch tygodni zanotowano aż 10 takich przypadków — przekazał w piątek w radiu Kan Bet były żołnierz i działacz na rzecz weteranów, Cachi Atedgi.

Siemoniak uderza w PiS ws. przestępstw imigrantów. Internauci ripostują: To manipulacja pilne
Siemoniak uderza w PiS ws. przestępstw imigrantów. Internauci ripostują: To manipulacja

Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na dane historyczne przestępstw popełnianych przez cudzoziemców i uderzył w poprzedników: „Ważne dane o rządach PiS. Najwięcej zabójstw (w okresie 2010-2025), o które byli podejrzani cudzoziemcy było w 2021". "To jest manipulacja danymi" - ripostują dziennikarze, politycy i internauci.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Polska energetyka - "Solidarność" nie odpuści

– Wyrok TSUE to skandal, rozbój w biały dzień, akt bandycki. Nie wiem nawet, jakich jeszcze użyć określeń, bo ta decyzja to coś, co myślę, że zbulwersowało całe społeczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby polski rząd zastosował się do tej decyzji Trybunału – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie energetyce, której „Solidarność” nie odpuści, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ własne

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

A co jeszcze w rozmowie z Jarosławem Grzesikiem? 

Projekt rządowy, którego nikt jeszcze nie widział, to zapowiedź transformacji energetycznej w naszym kraju. Jest pomysł przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tylko że nikt z nas nie ma wiedzy na ten temat, kiedy to nastąpi, w jaki sposób to nastąpi, jak ci pracownicy zostaną przekazani, które konkretnie elektrownie nie zostaną przekazane, nie mamy żadnych gwarancji pracowniczych, totalnie nie wiemy nic. I to jest jedna z przyczyn konfliktów w energetyce. Jest jeszcze jednak szereg innych ognisk zapalnych i one są różne w różnych grupach energetycznych. W PGE, szczególnie w dwóch spółkach: PGE Dystrybucja i PGE Obrót, dochodzi do ewidentnego bezprawia, łamania prawa pracy, wypowiadania umów, wypowiadania wcześniej zawartych porozumień. Z kolei w Tauronie sytuacja jest nabrzmiała ze względu na to, że nasi koledzy z Tauronu obawiają się, że spółka po prostu przestanie istnieć, zostanie rozczłonkowana. Wiemy, że są plany rządu, żeby skonsolidować tę energetykę w kontekście przesyłu i obrotu. 

W numerze również relacja z utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. 

Na samym początku należy zebrać minimum 1000 podpisów, jednak Piotr Duda podkreślił, że komitet chciałaby zebrać ok. 2000 podpisów. Później ustawa wymaga zebrania przynajmniej 100 tys. podpisów. – Mamy lipiec, sierpień i wrzesień na zebranie 100 tys. podpisów, to minimum dla nas, uważamy, że jest duże zainteresowanie emeryturami stażowymi, to przecież dotyczy każdego pracującego, nie tylko pracownika, który już dobiega swoich lat pracy i ma uzbierany staż, ale każdego, szczególnie tego młodego, ponieważ powinien widzieć w perspektywie, że za kilkadziesiąt lat, jeśli będzie miał odprowadzane składki co miesiąc na ubezpieczenie społeczne, to będzie mógł skorzystać z emerytury stażowej – podkreślił w rozmowie z Tysol.pl przewodniczący Piotr Duda. 

Z Wandą Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, o ustawie reprograficznej rozmawia Mateusz Kosiński. 

Opłata, którą trafniej należałoby określić mianem rekompensaty, stanowi zadośćuczynienie należne twórcom i wykonawcom utworów, których wynagrodzenie za pracę z mocy prawa zostało znacząco uszczuplone. W trosce o swobodny i powszechny dostęp do dóbr kultury wiele państw dopuszcza bezpłatną eksploatację utworów artystycznych w ramach tzw. dozwolonego użytku prywatnego. Dzięki temu możemy na własne potrzeby np. kopiować i odtwarzać filmy, nagrania muzyczne, książki, grafiki, fotografie itd. Czynimy to powszechnie, a więc masowo, a jednocześnie nie płacimy za to – tym samym artyści i twórcy tracą dochody, które uzyskaliby ze sprzedaży biletów, płyt czy książek pozwalających obcować z ich twórczością. Państwo, które dopuszcza taką praktykę, zobowiązane jest tę szkodę naprawić.

O możliwości wprowadzenia dochodu gwarantowanego pisze Aleksander Żywczyk. 

Na korytarzach banków centralnych oraz w siedzibach rządów niemal całego zachodniego świata od dekady mówi się o wprowadzeniu powszechnego systemu dochodu podstawowego. Temat głośno pojawia się w mediach raz na kilka lat – kiedy kolejny rząd decyduje się na pilotażowe wprowadzenie narzędzia. Tym razem informacja o takiej możliwości płynie z walijskiego parlamentu.
Parlament Walii – niewielkiej części Królestwa Brytyjskiego – jest zdeterminowany, żeby wprowadzić system jak najszybciej. Tylko że zapłacą za to wszyscy podatnicy królowej Elżbiety II. Pomysł rozważają również państwa europejskie.

A co jeszcze w numerze:

  • "Solidarność" nie będzie o nic prosić - Mateusz Kosiński relacjonuje zeszłotygodniową konferencję prasową "Solidarności" 
  • "Bitwa o Turów" Marcin Krzesowiec przedstawia na czym polega spór w sprawie Turowa
  • "Misja Radia Gdańsk" z dr Adamem Chmieleckim, prezezem Radia Gdańsk rozmawia Robert Wąsik 
  • "Rosyjska wojna o internet" Aleksander Żywczyk o spowolnieniu Twittera w Rosji 
  • "Podarunek dla Putina" Teresa Wójcik o Nord Stream 2 
  • "Dlaczego znów atakują" Barbara Michałowska śmierci Sebastiana ze Śląska 
  • W dziale kutlrura z Olgą Bończyk rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Z Piotrem Łopuszańskim o Bolesławie Leśmianie rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Cause célèbre Izaaka Deutschera" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Anatomia Nocnej Zmiany" Piotr Łysakowski 
  • Marcin Koziestański relacjonuje międzynarodową konferencję dotyczącą się starzenia pracowników 
  • W dziale sport: Łubasz Bobruk o złym sezonie Napoli i Barbara Michałowska o starcie na mistrzostwach świata 91-letniego Sobiesława Zawady 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe