[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Kongres 590 a polska diaspora

W dniach 5-6 maja 2021 r. odbyła się w Warszawie 5. edycja Kongresu 590. Jak czytamy w zapowiedzi: „Kongres 590 odbywa się cykliczne, jest to coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych.
Kongres 590 w roku 2016  [Felieton
Kongres 590 w roku 2016 / flickr.com/ Kancelaria Premiera

Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych”. Piąta edycja miała postawić diagnozę – przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi – Polski za 10 lat, czyli w 2030 roku. Nie wysłuchałem wszystkich paneli, bo tak naprawdę interesował mnie aspekt współpracy Polski z jej 20-milionową diasporą. Czwartą największą diasporą na świecie, która tak mocno zasłużyła się w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., wysłaniu do Polski ponad 70-tysięcznej, świetnie uzbrojonej i wyposażonej Błękitnej Armii. Polonia amerykańska przyjęła do USA ok. 170 000 uchodźców wojennych (displaced person), od 1994 r. prowadziła akcję zwieńczoną zebraniem 9 milionów podpisów pod petycją wstąpienia Polski do NATO. Według danych Banku Światowego Polonia transferuje do Polski co roku ok. 900 milionów dolarów. Przypominam, że boom gospodarczy w Irlandii na początku tego wieku zawdzięczamy wyzwoleniu potencjału gospodarczego diaspory irlandzkiej na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego nie ma takiego boomu gospodarczego w Polsce? Jestem dość wnikliwym obserwatorem relacji polsko-polonijnych. Po 1989 r. nie nastąpiło otwarcie na Polonię. Potwierdził to premier Tadeusz Mazowiecki w Londynie, odpowiadając na pytanie dziennikarza, dlaczego nie spotkał się z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim: ponieważ byłby to nietakt w stosunku do prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. I taki stan naszych relacji trwa do dziś. Nutę nadziei do debaty na temat wspomnianych relacji wprowadza dr Jacek Bartosiak, mówiąc, że można stosunkowo łatwo rozwiązać problem demograficzny w Polsce. Taką wizję przedstawił w symulowanym przemówieniu, w którym premier RP ogłasza z Wawelu program pt. „Prawo do powrotu”. Program ma skłonić do powrotu do kraju miliony Polaków żyjących za granicą. Rozwój Polski w dużej mierze może się dokonać we współpracy z tysiącami polskich naukowców pracujących na zachodnich uniwersytetach. „To ludzie i ich talenty są największym skarbem tego kraju” – mówi dr Bartosiak w swoim symulacyjnym przemówieniu. W tym wystąpieniu, które usiłował przemycić na Kongresie 590 w panelu z George’em Friedmanem, próbował przedstawić rozwiązanie polskiego problemu demograficznego. Wróćmy jeszcze na chwilę do programu „Prawo do powrotu”. Tam bowiem padają słowa o „obawianiu się rzekomej konkurencji elit polonijnych”, które posiadają niezbędny „know how”, aby zmieniać Polskę. Są to fundamentalne słowa obnażające elity pookrągłostołowe, które robiły i robią wszystko, aby omijać szerokim łukiem tysiące profesorów, prawników, biznesmenów i lekarzy z USA. Szkoda, że zabrakło tego tematu na wspomnianym Kongresie, nie pojawia się on na Forum w Krynicy bądź Karpaczu, gdzie polska emigracja na ogół przygląda się tym wydarzeniom z widowni lub w internecie. Tymczasem „niewykorzystany potencjał Polonii” pracuje dla dobra krajów osiedlenia, a mógłby pracować dla dobra Polski. 


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Weekend w Polsce: spadek ciśnienia, do 31 °C i lokalne burze. Sprawdź szczegółową prognozę IMGW na 5–6 lipca 2025.

Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Kongres 590 a polska diaspora

W dniach 5-6 maja 2021 r. odbyła się w Warszawie 5. edycja Kongresu 590. Jak czytamy w zapowiedzi: „Kongres 590 odbywa się cykliczne, jest to coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych.
Kongres 590 w roku 2016  [Felieton
Kongres 590 w roku 2016 / flickr.com/ Kancelaria Premiera

Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych”. Piąta edycja miała postawić diagnozę – przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi – Polski za 10 lat, czyli w 2030 roku. Nie wysłuchałem wszystkich paneli, bo tak naprawdę interesował mnie aspekt współpracy Polski z jej 20-milionową diasporą. Czwartą największą diasporą na świecie, która tak mocno zasłużyła się w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., wysłaniu do Polski ponad 70-tysięcznej, świetnie uzbrojonej i wyposażonej Błękitnej Armii. Polonia amerykańska przyjęła do USA ok. 170 000 uchodźców wojennych (displaced person), od 1994 r. prowadziła akcję zwieńczoną zebraniem 9 milionów podpisów pod petycją wstąpienia Polski do NATO. Według danych Banku Światowego Polonia transferuje do Polski co roku ok. 900 milionów dolarów. Przypominam, że boom gospodarczy w Irlandii na początku tego wieku zawdzięczamy wyzwoleniu potencjału gospodarczego diaspory irlandzkiej na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego nie ma takiego boomu gospodarczego w Polsce? Jestem dość wnikliwym obserwatorem relacji polsko-polonijnych. Po 1989 r. nie nastąpiło otwarcie na Polonię. Potwierdził to premier Tadeusz Mazowiecki w Londynie, odpowiadając na pytanie dziennikarza, dlaczego nie spotkał się z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim: ponieważ byłby to nietakt w stosunku do prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. I taki stan naszych relacji trwa do dziś. Nutę nadziei do debaty na temat wspomnianych relacji wprowadza dr Jacek Bartosiak, mówiąc, że można stosunkowo łatwo rozwiązać problem demograficzny w Polsce. Taką wizję przedstawił w symulowanym przemówieniu, w którym premier RP ogłasza z Wawelu program pt. „Prawo do powrotu”. Program ma skłonić do powrotu do kraju miliony Polaków żyjących za granicą. Rozwój Polski w dużej mierze może się dokonać we współpracy z tysiącami polskich naukowców pracujących na zachodnich uniwersytetach. „To ludzie i ich talenty są największym skarbem tego kraju” – mówi dr Bartosiak w swoim symulacyjnym przemówieniu. W tym wystąpieniu, które usiłował przemycić na Kongresie 590 w panelu z George’em Friedmanem, próbował przedstawić rozwiązanie polskiego problemu demograficznego. Wróćmy jeszcze na chwilę do programu „Prawo do powrotu”. Tam bowiem padają słowa o „obawianiu się rzekomej konkurencji elit polonijnych”, które posiadają niezbędny „know how”, aby zmieniać Polskę. Są to fundamentalne słowa obnażające elity pookrągłostołowe, które robiły i robią wszystko, aby omijać szerokim łukiem tysiące profesorów, prawników, biznesmenów i lekarzy z USA. Szkoda, że zabrakło tego tematu na wspomnianym Kongresie, nie pojawia się on na Forum w Krynicy bądź Karpaczu, gdzie polska emigracja na ogół przygląda się tym wydarzeniom z widowni lub w internecie. Tymczasem „niewykorzystany potencjał Polonii” pracuje dla dobra krajów osiedlenia, a mógłby pracować dla dobra Polski. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe