[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Kongres 590 a polska diaspora

W dniach 5-6 maja 2021 r. odbyła się w Warszawie 5. edycja Kongresu 590. Jak czytamy w zapowiedzi: „Kongres 590 odbywa się cykliczne, jest to coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych.
Kongres 590 w roku 2016  [Felieton
Kongres 590 w roku 2016 / flickr.com/ Kancelaria Premiera

Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych”. Piąta edycja miała postawić diagnozę – przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi – Polski za 10 lat, czyli w 2030 roku. Nie wysłuchałem wszystkich paneli, bo tak naprawdę interesował mnie aspekt współpracy Polski z jej 20-milionową diasporą. Czwartą największą diasporą na świecie, która tak mocno zasłużyła się w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., wysłaniu do Polski ponad 70-tysięcznej, świetnie uzbrojonej i wyposażonej Błękitnej Armii. Polonia amerykańska przyjęła do USA ok. 170 000 uchodźców wojennych (displaced person), od 1994 r. prowadziła akcję zwieńczoną zebraniem 9 milionów podpisów pod petycją wstąpienia Polski do NATO. Według danych Banku Światowego Polonia transferuje do Polski co roku ok. 900 milionów dolarów. Przypominam, że boom gospodarczy w Irlandii na początku tego wieku zawdzięczamy wyzwoleniu potencjału gospodarczego diaspory irlandzkiej na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego nie ma takiego boomu gospodarczego w Polsce? Jestem dość wnikliwym obserwatorem relacji polsko-polonijnych. Po 1989 r. nie nastąpiło otwarcie na Polonię. Potwierdził to premier Tadeusz Mazowiecki w Londynie, odpowiadając na pytanie dziennikarza, dlaczego nie spotkał się z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim: ponieważ byłby to nietakt w stosunku do prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. I taki stan naszych relacji trwa do dziś. Nutę nadziei do debaty na temat wspomnianych relacji wprowadza dr Jacek Bartosiak, mówiąc, że można stosunkowo łatwo rozwiązać problem demograficzny w Polsce. Taką wizję przedstawił w symulowanym przemówieniu, w którym premier RP ogłasza z Wawelu program pt. „Prawo do powrotu”. Program ma skłonić do powrotu do kraju miliony Polaków żyjących za granicą. Rozwój Polski w dużej mierze może się dokonać we współpracy z tysiącami polskich naukowców pracujących na zachodnich uniwersytetach. „To ludzie i ich talenty są największym skarbem tego kraju” – mówi dr Bartosiak w swoim symulacyjnym przemówieniu. W tym wystąpieniu, które usiłował przemycić na Kongresie 590 w panelu z George’em Friedmanem, próbował przedstawić rozwiązanie polskiego problemu demograficznego. Wróćmy jeszcze na chwilę do programu „Prawo do powrotu”. Tam bowiem padają słowa o „obawianiu się rzekomej konkurencji elit polonijnych”, które posiadają niezbędny „know how”, aby zmieniać Polskę. Są to fundamentalne słowa obnażające elity pookrągłostołowe, które robiły i robią wszystko, aby omijać szerokim łukiem tysiące profesorów, prawników, biznesmenów i lekarzy z USA. Szkoda, że zabrakło tego tematu na wspomnianym Kongresie, nie pojawia się on na Forum w Krynicy bądź Karpaczu, gdzie polska emigracja na ogół przygląda się tym wydarzeniom z widowni lub w internecie. Tymczasem „niewykorzystany potencjał Polonii” pracuje dla dobra krajów osiedlenia, a mógłby pracować dla dobra Polski. 


 

POLECANE
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki tylko u nas
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki

To, co dzieje się w Norwegii w sprawie Andersa Breivika - masowego mordercy, który przed 13 laty pozbawił życia siedemdziesięciu siedmiu niewinnych ludzi i zranił trzystu dziewiętnastu, powinno wykluczyć Norwegię z grona cywilizowanych krajów.

Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin z ostatniej chwili
Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin

Jak podaje agencja Reutera, prezydenci USA i Francji Joe Biden i Emmanuel Macron mają w przeciągu 36 godzin ogłosić zawieszenie broni w wojnie, którą Izrael toczy przeciwko Hezbollahowi w Libanie.

MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe polityka
MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe

Rzecznik francuskiego MSZ Christophe Lemoine, komentując w poniedziałek nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, oznajmił, że Francja respektuje prawo międzynarodowe.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii

W poniedziałek gościem Przemysława Szubartowicza w programie "Punkt Widzenia" w Polsacie News był Mariusz Błaszczak. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS został zapytany o kwestię bezpartyjności Karola Nawrockiego.

Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie z ostatniej chwili
Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie

Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie, ale robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszym żołnierzom w Europie - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W sposób zawoalowany przyznał, że USA zezwoliły Ukrainie na używanie ATACMS wewnątrz Rosji.

Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce z ostatniej chwili
Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce

Niemiecka gazeta „Bild” poinformowała, że Berlin jest zaniepokojony ewentualnym atakiem Rosji na NATO. W tym celu niemieckie władze mają opracowywać plan budowy bunkrów.

KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty z ostatniej chwili
KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty

Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier powiedział dziennikarzom w poniedziałek podczas briefingu w Brukseli, że platforma Bluesky narusza unijne przepisy dotyczące m.in. nakazu ujawniania informacji o liczbie użytkowników.

Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach tylko u nas
Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach

– Protesty rolnicze, moim zdaniem, będą się rozszerzały i będą miały coraz większy wpływ na rządy, jeżeli już nie na Komisję Europejską, to na rządy krajów członkowskich, żeby ratowały rolnictwo europejskie – mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Moniką Rutke.

Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier polityka
Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier

Węgry zamierzały zorganizować unijną konferencję międzyrządową. Budapeszt liczył na otwarcie przez Serbię kolejnych rozdziałów negocjacyjnych z Unią Europejską. 

Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich pilne
Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich

Od 14 do 18 listopada w Tartu (Estonia) odbywały się XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich (Baltic Way). Polska reprezentacja zajęła w nich pierwsze miejsce, pozostawiając konkurentów w tyle.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Kongres 590 a polska diaspora

W dniach 5-6 maja 2021 r. odbyła się w Warszawie 5. edycja Kongresu 590. Jak czytamy w zapowiedzi: „Kongres 590 odbywa się cykliczne, jest to coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych.
Kongres 590 w roku 2016  [Felieton
Kongres 590 w roku 2016 / flickr.com/ Kancelaria Premiera

Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych”. Piąta edycja miała postawić diagnozę – przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi – Polski za 10 lat, czyli w 2030 roku. Nie wysłuchałem wszystkich paneli, bo tak naprawdę interesował mnie aspekt współpracy Polski z jej 20-milionową diasporą. Czwartą największą diasporą na świecie, która tak mocno zasłużyła się w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., wysłaniu do Polski ponad 70-tysięcznej, świetnie uzbrojonej i wyposażonej Błękitnej Armii. Polonia amerykańska przyjęła do USA ok. 170 000 uchodźców wojennych (displaced person), od 1994 r. prowadziła akcję zwieńczoną zebraniem 9 milionów podpisów pod petycją wstąpienia Polski do NATO. Według danych Banku Światowego Polonia transferuje do Polski co roku ok. 900 milionów dolarów. Przypominam, że boom gospodarczy w Irlandii na początku tego wieku zawdzięczamy wyzwoleniu potencjału gospodarczego diaspory irlandzkiej na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego nie ma takiego boomu gospodarczego w Polsce? Jestem dość wnikliwym obserwatorem relacji polsko-polonijnych. Po 1989 r. nie nastąpiło otwarcie na Polonię. Potwierdził to premier Tadeusz Mazowiecki w Londynie, odpowiadając na pytanie dziennikarza, dlaczego nie spotkał się z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim: ponieważ byłby to nietakt w stosunku do prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. I taki stan naszych relacji trwa do dziś. Nutę nadziei do debaty na temat wspomnianych relacji wprowadza dr Jacek Bartosiak, mówiąc, że można stosunkowo łatwo rozwiązać problem demograficzny w Polsce. Taką wizję przedstawił w symulowanym przemówieniu, w którym premier RP ogłasza z Wawelu program pt. „Prawo do powrotu”. Program ma skłonić do powrotu do kraju miliony Polaków żyjących za granicą. Rozwój Polski w dużej mierze może się dokonać we współpracy z tysiącami polskich naukowców pracujących na zachodnich uniwersytetach. „To ludzie i ich talenty są największym skarbem tego kraju” – mówi dr Bartosiak w swoim symulacyjnym przemówieniu. W tym wystąpieniu, które usiłował przemycić na Kongresie 590 w panelu z George’em Friedmanem, próbował przedstawić rozwiązanie polskiego problemu demograficznego. Wróćmy jeszcze na chwilę do programu „Prawo do powrotu”. Tam bowiem padają słowa o „obawianiu się rzekomej konkurencji elit polonijnych”, które posiadają niezbędny „know how”, aby zmieniać Polskę. Są to fundamentalne słowa obnażające elity pookrągłostołowe, które robiły i robią wszystko, aby omijać szerokim łukiem tysiące profesorów, prawników, biznesmenów i lekarzy z USA. Szkoda, że zabrakło tego tematu na wspomnianym Kongresie, nie pojawia się on na Forum w Krynicy bądź Karpaczu, gdzie polska emigracja na ogół przygląda się tym wydarzeniom z widowni lub w internecie. Tymczasem „niewykorzystany potencjał Polonii” pracuje dla dobra krajów osiedlenia, a mógłby pracować dla dobra Polski. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe