Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Już czas #EmeryturaZaStaż

- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego?

Przewodniczący Piotr Duda podczas konferencji prasowej w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” poinformował o działaniach, jakie związek podejmie właśnie w sprawie emerytur stażowych. Zaprezentowano również logo z hasłem „Emerytura za staż”. – Decyzja Komisji Krajowej to skorzystanie z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli bezpośrednia demokracja. Dlatego przez najbliższe pół roku to obywatele przejmą w konkretnym projekcie ustawy władzę w naszym kraju. Decyzja Solidarności jest jednoznaczna – obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, w ręce obywateli. A my jako związek zawodowy Solidarność chcemy w sposób prawny i logistyczny wspomóc obywateli w tym bardzo ważnym celu, jakim jest przegłosowanie w Sejmie i podpisanie przez Prezydenta ustawy o emeryturach stażowych – powiedział przewodniczący Solidarności. 

O tym czym jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza pisze Marcin Krzeszowiec 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (OIU) jest właśnie instrumentem, za pomocą którego naród może wziąć sprawy w swoje ręce. W artykule 118 ust. 2 ustawy zasadniczej zapisano, że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, a tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa. Przyjęta w naszym kraju regulacja w tej sprawie to „ustawa z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli”. Zakłada ona, że projekt ustawy nie może dotyczyć spraw zastrzeżonych przez Konstytucję RP dla innych podmiotów. Zalicza się do nich m.in. ustawa budżetowa czy ustawa o udzieleniu gwarancji finansowych przez państwo. 

„Tu chodzi o godność” - Jakub Pacan pisze o emeryturach w kontekście nauki społecznej kościoła. 

„Praca nie może być przedłużana” – mówi papież Franciszek i ostrzega, że wydłużanie wieku emerytalnego prowadzi do „wynaturzenia zasady zakończenia pracy”. Jan Paweł II upominał się o godne warunki dla przeżywania starości. 
Emerytura stażowa to nie tylko kwestia ekonomiczna, to też zagadnienia etyczne wpisujące się w katolicką naukę społeczną. Kolejni papieże w swoich wystąpieniach wielokrotnie upominali się o godny wypoczynek w jesieni życia.
Także papież Franciszek – podobnie jak jego poprzednicy – dużą troską otacza seniorów, ponieważ zawsze powtarza, że jest to okres zadumy, refleksji i powrotu do Boga. Ustanowił nawet Światowy Dzień Babć, Dziadków i Starszych, który po raz pierwszy obchodzony będzie w tym roku w czwartą niedzielę lipca. Papież mówi, że „starość jest darem”, a na babciach i dziadkach spoczywa szereg obowiązków przekazywania doświadczenia ludziom młodym. 


„Antyrosyjskie sankcje widać na bułgarskim wybrzeżu” - pisze Aleksander Żywczyk

Rosjanie masowo wyprzedają nieruchomości na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Ta masowa wyprzedaż nie jest efektem koronawirusa i zamkniętych od roku granic, ale... sankcji gospodarczych nałożonych przez świat na Rosję, które zaczynają dotykać rosyjską klasę średnią. Zmiana cieszy Bułgarów, którzy niemal na pniu odkupują domu i mieszkania na słonecznym wybrzeżu. – Wytrzymamy sankcje – zapewnia Kreml.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem doradczym UE. Reprezentuje organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu społecznego. Grupę Pracowników tworzą przedstawicielstwa narodowych związków zawodowych, są w niej reprezentanci NSZZ „Solidarność”. Szefem tej Grupy jest działacz związkowy z Austrii Oliver Röpke. W rozmowie z Mateuszem Szymańskim i Teresą Wójcik omawia priorytetowe problemy pracownicze w skali UE.

KE wyznaczyła trzy główne cele na rok 2030: zwiększenie stopy zatrudnienia, większy udział w szkoleniach oraz ograniczenie ubóstwa. Oczekujemy, że wszystkie rządy podejmą konkretne kroki, by tym razem i cała UE, i państwa członkowskie osiągnęły te cele. W przeciwieństwie do strategii Europa 2020, której cele nie zostały zrealizowane ani co do zwiększenia zatrudnienia, ani zmniejszenia ubóstwa. Oczekujemy również, że rzeczywiście nadszedł kres oszczędności i że celem jest obecnie zapewnienie odpowiedniej równowagi między polityką gospodarczą i społeczną. Właściwe zaangażowanie partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego ma zasadnicze znaczenie, jeśli UE ma przezwyciężyć wyzwania. Dlatego oczekujemy też bardzo silnego wzmocnienia dialogu społecznego i obywatelskiego na wszystkich szczeblach. Nadanie rozmachu Europie socjalnej ma zasadnicze znaczenie. Podjęto już pewne kroki (np. Dyrektywa w sprawie transparentnych i przewidywalnych warunków pracy), ale droga przed nami jest jeszcze długa. 

W numerze także: 

  • "Kłopotliwy zastrzyk" Jakub Pacan o partyjnych strategiach dotyczących antyszczepionkowców 
  • "Chłopi! Polska i ziemia nasza - zwyciężyliśmy" - Agnieszka Żurek relacjonuje otwarcie wystawy IPN-u poświęconej NSZZ Rolników Indywidualnych 
  • "Mądra pochwała katolicyzmu" Jakub Pacan rozmawia z prof. Michałem Gleryczem o książce "Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności" 
  • "Lenin i pogromszczycy" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Wakacje na orbicie" Aleksander Żywczyk o turystyce kosmicznej 
  • "Sukces jest przede mną" Bartosz Boruciam rozmawia z Mateuszem Krautwurstem 
  • "Długie przesilenie" Sebastian Pytel recenzuje film "Prime Time"
  • "Wielki suckes Solidarności" - Marcin Koziestański pisze o wypłatach dodatku covidowego 
  • W dziale sport: "Talent polski z ziemi włoskiej" Łukasz Bobruk pisze o Nicoli Zalewskim a Barbara Michałowska o akcji "Alternatywne lekcje WF" 


 

POLECANE
Karol Nawrocki w krótkich żołnierskich słowach wyjaśnił generała Pytla znanego z fotografii w czapce Autory gorące
Karol Nawrocki w krótkich żołnierskich słowach "wyjaśnił" generała Pytla znanego z fotografii w czapce "Autory"

Generał Piotr Pytel, w latach 2014–2015 szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, usiłował szydzić z Karola Nawrockiego. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał.

Francuska prasa ujawniła tajny, przedwyborczy układ Tuska i von der Leyen tylko u nas
Francuska prasa ujawniła tajny, przedwyborczy układ Tuska i von der Leyen

Le Monde zrobił to, czego od dawna nie odważyły się zrobić media głównego nurtu w Polsce – podniosło kurtynę nad kulisami politycznej gry Komisji Europejskiej. Z opublikowanego materiału wyłania się obraz, który nie zostawia złudzeń: Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji, aktywnie wspierała i wspiera Donalda Tuska w kampanii wyborczej, stosując metody, które w innych okolicznościach zostałyby nazwane skandalicznym nadużyciem instytucji unijnych. Wszystko to – jak pisze Le Monde – po to, „by pomóc Tuskowi przed wyborami”.

Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji z ostatniej chwili
Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji

Beata Szydło wraz z Mariuszem Kamińskim przedstawili przewodniczącej Europejskiej Tarczy Demokracji informację o ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce. - Ponieważ Parlamentowi Europejskiemu tak bardzo zależy na transparentności wyborów, ma teraz okazję zareagować - napisała europoseł PiS. 

Ruch Kontroli Wyborów ostrzega: widzimy przygotowania do nieuznania wyniku wyborów tylko u nas
Ruch Kontroli Wyborów ostrzega: widzimy przygotowania do nieuznania wyniku wyborów

- Państwowa Komisja Wyborcza nie wywiązała się ze swojego ustawowego obowiązku i wypuściła do obiegu nieważne karty do głosowania – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Marcin Dybowski prezes Ruchu Kontroli Wyborów.

Nowe informacje ws. ataku na posłów PiS w Sejmie. Są zarzuty dla napastnika z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. ataku na posłów PiS w Sejmie. Są zarzuty dla napastnika

Mężczyzna, który zaatakował posłów Dariusza Mateckiego i Krzysztofa Cieciórę w restauracji sejmowej, usłyszał dwa zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego. Podejrzanemu grozi do trzech lat więzienia.

Zaginęła 16-letnia Daria. Rodzina i policja proszą o pomoc z ostatniej chwili
Zaginęła 16-letnia Daria. Rodzina i policja proszą o pomoc

Policja w Krakowie prowadzi poszukiwania 16-letniej Darii. Miesiąc temu nastolatka, podczas powrotu do placówki opiekuńczo-wychowawczej w Węgrzynowie, oddaliła się na Dworcu Głównym w Krakowie. Od tamtej pory ślad po niej zaginął. Nie skontaktowała się z rodziną ani z placówką. Na prośbę rodziny w środę policja opublikowała wizerunek dziewczyny i zwróciła się o pomoc.

Jarosław Kaczyński zareagował na hitowy cytat, który podbija internet. Szanowni państwo, daję słowo honoru gorące
Jarosław Kaczyński zareagował na hitowy cytat, który podbija internet. "Szanowni państwo, daję słowo honoru"

Poseł Koalicji Obywatelskiej Przemysław Witek poruszył wszystkich swoją szczerą wypowiedzią w programie na żywo w Polsat News. Na jego słowa zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Opinia polityka KO na temat obietnic wyborczych podbija internet. 

IPN odpowiada na naciski Sikorskiego ws. zdewastowanego cmentarza w Miednoje. Obrzydliwe działanie  pilne
IPN odpowiada na naciski Sikorskiego ws. zdewastowanego cmentarza w Miednoje. "Obrzydliwe działanie"

– Za opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Miednoje, gdzie spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej, odpowiada polski rząd – podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To odpowiedź na słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Rzecznik IPN ocenił też, że kierowanie oczekiwań wobec IPN, by podjął działania, jest "obrzydliwym działaniem o charakterze politycznym".

Unikalna Polska technologia elastycznych paneli fotowoltaicznych poważnie zagrożona z ostatniej chwili
Unikalna Polska technologia elastycznych paneli fotowoltaicznych poważnie zagrożona

Innowacyjna technologia perowskitowych ogniw fotowoltaicznych stworzona przez Olgę Malinkiewicz może zostać zmarnowana. Polska spółka Saule Technologies, odpowiedzialna za rozwój tego przełomowego rozwiązania, znalazła się w głębokim kryzysie – autorka technologii została odwołana z zarządu.

Zbigniew Ziobro: Zwycięstwo Karola Nawrockiego byłoby potężnym problemem dla Niemców z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro: Zwycięstwo Karola Nawrockiego byłoby potężnym problemem dla Niemców

"Potężnym problemem dla Niemców byłoby zwycięstwo Karola Nawrockiego. (…) Dlatego unijni komisarze zrobią wszystko, by wygrał ich kandydat" – pisze na platformie X były szef Ministerstwa Sprawiedliwości i wicepremier Zbigniew Ziobro.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Już czas #EmeryturaZaStaż

- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego?

Przewodniczący Piotr Duda podczas konferencji prasowej w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” poinformował o działaniach, jakie związek podejmie właśnie w sprawie emerytur stażowych. Zaprezentowano również logo z hasłem „Emerytura za staż”. – Decyzja Komisji Krajowej to skorzystanie z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli bezpośrednia demokracja. Dlatego przez najbliższe pół roku to obywatele przejmą w konkretnym projekcie ustawy władzę w naszym kraju. Decyzja Solidarności jest jednoznaczna – obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, w ręce obywateli. A my jako związek zawodowy Solidarność chcemy w sposób prawny i logistyczny wspomóc obywateli w tym bardzo ważnym celu, jakim jest przegłosowanie w Sejmie i podpisanie przez Prezydenta ustawy o emeryturach stażowych – powiedział przewodniczący Solidarności. 

O tym czym jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza pisze Marcin Krzeszowiec 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (OIU) jest właśnie instrumentem, za pomocą którego naród może wziąć sprawy w swoje ręce. W artykule 118 ust. 2 ustawy zasadniczej zapisano, że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, a tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa. Przyjęta w naszym kraju regulacja w tej sprawie to „ustawa z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli”. Zakłada ona, że projekt ustawy nie może dotyczyć spraw zastrzeżonych przez Konstytucję RP dla innych podmiotów. Zalicza się do nich m.in. ustawa budżetowa czy ustawa o udzieleniu gwarancji finansowych przez państwo. 

„Tu chodzi o godność” - Jakub Pacan pisze o emeryturach w kontekście nauki społecznej kościoła. 

„Praca nie może być przedłużana” – mówi papież Franciszek i ostrzega, że wydłużanie wieku emerytalnego prowadzi do „wynaturzenia zasady zakończenia pracy”. Jan Paweł II upominał się o godne warunki dla przeżywania starości. 
Emerytura stażowa to nie tylko kwestia ekonomiczna, to też zagadnienia etyczne wpisujące się w katolicką naukę społeczną. Kolejni papieże w swoich wystąpieniach wielokrotnie upominali się o godny wypoczynek w jesieni życia.
Także papież Franciszek – podobnie jak jego poprzednicy – dużą troską otacza seniorów, ponieważ zawsze powtarza, że jest to okres zadumy, refleksji i powrotu do Boga. Ustanowił nawet Światowy Dzień Babć, Dziadków i Starszych, który po raz pierwszy obchodzony będzie w tym roku w czwartą niedzielę lipca. Papież mówi, że „starość jest darem”, a na babciach i dziadkach spoczywa szereg obowiązków przekazywania doświadczenia ludziom młodym. 


„Antyrosyjskie sankcje widać na bułgarskim wybrzeżu” - pisze Aleksander Żywczyk

Rosjanie masowo wyprzedają nieruchomości na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Ta masowa wyprzedaż nie jest efektem koronawirusa i zamkniętych od roku granic, ale... sankcji gospodarczych nałożonych przez świat na Rosję, które zaczynają dotykać rosyjską klasę średnią. Zmiana cieszy Bułgarów, którzy niemal na pniu odkupują domu i mieszkania na słonecznym wybrzeżu. – Wytrzymamy sankcje – zapewnia Kreml.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem doradczym UE. Reprezentuje organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu społecznego. Grupę Pracowników tworzą przedstawicielstwa narodowych związków zawodowych, są w niej reprezentanci NSZZ „Solidarność”. Szefem tej Grupy jest działacz związkowy z Austrii Oliver Röpke. W rozmowie z Mateuszem Szymańskim i Teresą Wójcik omawia priorytetowe problemy pracownicze w skali UE.

KE wyznaczyła trzy główne cele na rok 2030: zwiększenie stopy zatrudnienia, większy udział w szkoleniach oraz ograniczenie ubóstwa. Oczekujemy, że wszystkie rządy podejmą konkretne kroki, by tym razem i cała UE, i państwa członkowskie osiągnęły te cele. W przeciwieństwie do strategii Europa 2020, której cele nie zostały zrealizowane ani co do zwiększenia zatrudnienia, ani zmniejszenia ubóstwa. Oczekujemy również, że rzeczywiście nadszedł kres oszczędności i że celem jest obecnie zapewnienie odpowiedniej równowagi między polityką gospodarczą i społeczną. Właściwe zaangażowanie partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego ma zasadnicze znaczenie, jeśli UE ma przezwyciężyć wyzwania. Dlatego oczekujemy też bardzo silnego wzmocnienia dialogu społecznego i obywatelskiego na wszystkich szczeblach. Nadanie rozmachu Europie socjalnej ma zasadnicze znaczenie. Podjęto już pewne kroki (np. Dyrektywa w sprawie transparentnych i przewidywalnych warunków pracy), ale droga przed nami jest jeszcze długa. 

W numerze także: 

  • "Kłopotliwy zastrzyk" Jakub Pacan o partyjnych strategiach dotyczących antyszczepionkowców 
  • "Chłopi! Polska i ziemia nasza - zwyciężyliśmy" - Agnieszka Żurek relacjonuje otwarcie wystawy IPN-u poświęconej NSZZ Rolników Indywidualnych 
  • "Mądra pochwała katolicyzmu" Jakub Pacan rozmawia z prof. Michałem Gleryczem o książce "Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności" 
  • "Lenin i pogromszczycy" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Wakacje na orbicie" Aleksander Żywczyk o turystyce kosmicznej 
  • "Sukces jest przede mną" Bartosz Boruciam rozmawia z Mateuszem Krautwurstem 
  • "Długie przesilenie" Sebastian Pytel recenzuje film "Prime Time"
  • "Wielki suckes Solidarności" - Marcin Koziestański pisze o wypłatach dodatku covidowego 
  • W dziale sport: "Talent polski z ziemi włoskiej" Łukasz Bobruk pisze o Nicoli Zalewskim a Barbara Michałowska o akcji "Alternatywne lekcje WF" 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe