[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wszystkie kłopoty Ameryki

Nigdy jeszcze społeczeństwo amerykańskie nie było tak spolaryzowane jak w trakcie listopadowych wyborów. Elementy wojny hybrydowej są bardzo mocno widoczne. Debata polityczna zamiast skoncentrować się na istotnych problemach zagrożenia chińską ekspansją, odbija się od najbardziej absurdalnych teorii spiskowych, typu jak to „izraelskie satelity podpalają Kalifornię”, i to w wykonaniu ważnych amerykańskich kongresmenów.
 [Felieton
/ pixnio.com/ CC0

Można powiedzieć, że w Ameryce przestano rozmawiać o poważnych i istotnych problemach i uprawia się doskonale znaną w Polsce politykę: „im gorzej – tym lepiej”. A tymczasem są państwa, które odnoszą wyraźne korzyści z chaosu informacyjnego na świecie, ponieważ cicho, prawie bezszelestnie przechodzą bez reakcji mediów mainstreamowych wydarzenia, które powinny zwracać uwagę amerykańskich think tanków, wywiadu i dużych korporacji. 15 listopada 2020 r. podpisano Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP). Jest to umowa o wolnym handlu (Free Trade Agreement, FTA), która stworzyła największy na świecie blok handlowy i jest znaczącym osiągnięciem Chin, które walczą z USA o wpływy i dominację gospodarczą zarówno w tym regionie, jak i na świecie. Umowę podpisało po ośmioletnich negocjacjach 15 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących razem prawie jedną trzecią światowego produktu krajowego brutto (PKB). Wśród sygnatariuszy tej umowy są następujące kraje: Brunei, Laos, Wietnam, Chiny, Kambodża, Myanmar (Birma), Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Filipiny, Australia i Nowa Zelandia, a więc wszyscy członkowie bloku ASEAN (Association of Southeast Asian Nations), plus dodatkowo kilka znaczących krajów regionu. Pisał o tym „Kuryer Polski” 30 listopada 2020 r. Miesiąc później, czyli 30 grudnia 2020 r., Unia Europejska i Chiny sfinalizowały siedmioletnie negocjacje umowy Comprehensive Agreement on Investment (CAI). Pozostaje jeszcze ratyfikacja tej umowy. To nie koniec kłopotów Ameryki. 29 marca 2021 r. Chiny podpisały warty 400 miliardów dolarów układ z Iranem, polegający na wymianie chińskich inwestycji za irańską ropę. Znając rozmach Chińczyków, są oni w stanie zainwestować w irańską infrastrukturę, nie wyłączając programu atomowego. Do tego należy wspomnieć o przerzucaniu w okolice Donbasu wojsk rosyjskich, wystrzeleniu północnokoreańskich rakiet i totalnym zagrożeniu chińską inwazją Tajwanowi. Spięcie amerykańskiej polityki w relacjach z Chinami osiągnęło swoje apogeum w Anchorage na Alasce, gdzie wysocy dyplomaci z USA i Chin spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy, odkąd władzę w Waszyngtonie objęła administracja prezydenta Joe Bidena. Spotkanie przekształciło się w ponad godzinną wymianę publicznych potyczek słownych, potwierdzając oczekiwany konfrontacyjny ton między geopolitycznymi rywalami. W ocenie „NYT” sekretarz stanu Antony Blinken „był wyraźnie zaskoczony”. Yang Jiechi oskarżył Stany Zjednoczone o protekcjonalne podejście do rozmów i ocenił, że delegacja amerykańska nie ma prawa oskarżać Pekinu o łamanie praw człowieka ani wygłaszać wykładów na temat zalet demokracji – przekazuje „NYT”. Stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny naprawić własne, głęboko zakorzenione problemy, wskazując na położenie Afroamerykanów. Tak więc chińska polityka stała się asertywna, wyszła już z konfucjańskiego cienia budowania siły i celnie atakuje rywali. 
Pozdrawiam zza oceanu.


 

POLECANE
Krzysztof Wyszkowski w szpitalu. Niepokojące zdjęcie gorące
Krzysztof Wyszkowski w szpitalu. Niepokojące zdjęcie

Niepokojące zdjęcie opublikował na platformie "X" Krzysztof Wyszkowski, legendarny opozycjonista i założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

Dziennikarz z Polski skontaktował się z niemieckim wywiadem i został pośmiewiskiem internetu gorące
Dziennikarz z Polski skontaktował się z niemieckim wywiadem i został pośmiewiskiem internetu

Prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, biolog środowiska, ekolog dr Grzegorz Chocian na antenie Polsat News ujawnił szokujące informacje. Jego doniesienia postanowił sprawdzić portal NaTemat.pl. Sposób w jaki to zrobił wywołał śmiech internautów.

Co z poziomem wody we Wrocławiu? Jest komunikat IMGW z ostatniej chwili
Co z poziomem wody we Wrocławiu? Jest komunikat IMGW

Dyrektor IMGW Robert Czerniawski powiedział, że w Opolu, Brzegu i Oławie obserwowane są już spadki poziomu wody, a w piątek takie pierwsze spadki będą notowane we Wrocławiu. Natomiast wzrosty nastąpią m.in. w Brzegu Dolnym, Malczycach i Ścinawie.

To nie żart. Pensja za bycie transseksualistą tylko u nas
To nie żart. Pensja za bycie transseksualistą

W dzisiejszych czasach debata na temat praw transseksualistów wzbudza wiele emocji – i słusznie! Ostatecznie, pomysły wprowadzane przez lewicowe rządy i aktywistów gender stają się coraz bardziej absurdalne.

Minister Hennig-Kloska zlikwidowała Zespół ds. Rozwoju Energetyki Jądrowej z ostatniej chwili
Minister Hennig-Kloska zlikwidowała Zespół ds. Rozwoju Energetyki Jądrowej

Minister Hennig-Kloska podjęła decyzję o likwidacji Zespołu ds. Rozwoju Energetyki Jądrowej.

Spór w koalicji: lewica jest wściekła na wynik unijnego głosowania gorące
Spór w koalicji: lewica jest wściekła na wynik unijnego głosowania

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję uznającą Edmundo Gonzaleza jako legalnie wybranego prezydenta Wenezueli, ale głosowanie podzieliło eurodeputowanych. Prawica głosowała "za", lewica była "przeciw".

Szydło: von der Leyen porobiła sobie zdjęcia we Wrocławiu, Polska zostaje ze zgliszczami polityka
Szydło: von der Leyen porobiła sobie zdjęcia we Wrocławiu, Polska zostaje ze zgliszczami

Szefowa KE porobiła sobie zdjęcia we Wrocławiu i wraca, a Polska zostaje sama z gigantycznymi potrzebami - napisała Beata Szydło we wpisie w serwisie X.

Wizyta Donalda Trumpa w amerykańskiej Częstochowie odwołana  gorące
Wizyta Donalda Trumpa w "amerykańskiej Częstochowie" odwołana

Donald Trump odwołał wizytę w "amerykańskiej Częstochowie", gdzie miał spotkać się z Andrzejem Dudą

Dominik Tarczyński: Eko-terroryzm jest wykorzystywany przeciwko rozwojowi takich krajów jak Polska polityka
Dominik Tarczyński: Eko-terroryzm jest wykorzystywany przeciwko rozwojowi takich krajów jak Polska

Eko-terroryzm jest i jest wykorzystywany przeciwko rozwojowi takich państw, jak Polska - mówił w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Dominik Tarczyński.

Ursula von der Leyen we Wrocławiu. Obiecała pieniądze z funduszu spójności z ostatniej chwili
Ursula von der Leyen we Wrocławiu. Obiecała pieniądze z funduszu spójności

Szefowa KE Ursula von der Leyen wzięła udział we wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wszystkie kłopoty Ameryki

Nigdy jeszcze społeczeństwo amerykańskie nie było tak spolaryzowane jak w trakcie listopadowych wyborów. Elementy wojny hybrydowej są bardzo mocno widoczne. Debata polityczna zamiast skoncentrować się na istotnych problemach zagrożenia chińską ekspansją, odbija się od najbardziej absurdalnych teorii spiskowych, typu jak to „izraelskie satelity podpalają Kalifornię”, i to w wykonaniu ważnych amerykańskich kongresmenów.
 [Felieton
/ pixnio.com/ CC0

Można powiedzieć, że w Ameryce przestano rozmawiać o poważnych i istotnych problemach i uprawia się doskonale znaną w Polsce politykę: „im gorzej – tym lepiej”. A tymczasem są państwa, które odnoszą wyraźne korzyści z chaosu informacyjnego na świecie, ponieważ cicho, prawie bezszelestnie przechodzą bez reakcji mediów mainstreamowych wydarzenia, które powinny zwracać uwagę amerykańskich think tanków, wywiadu i dużych korporacji. 15 listopada 2020 r. podpisano Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP). Jest to umowa o wolnym handlu (Free Trade Agreement, FTA), która stworzyła największy na świecie blok handlowy i jest znaczącym osiągnięciem Chin, które walczą z USA o wpływy i dominację gospodarczą zarówno w tym regionie, jak i na świecie. Umowę podpisało po ośmioletnich negocjacjach 15 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących razem prawie jedną trzecią światowego produktu krajowego brutto (PKB). Wśród sygnatariuszy tej umowy są następujące kraje: Brunei, Laos, Wietnam, Chiny, Kambodża, Myanmar (Birma), Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Filipiny, Australia i Nowa Zelandia, a więc wszyscy członkowie bloku ASEAN (Association of Southeast Asian Nations), plus dodatkowo kilka znaczących krajów regionu. Pisał o tym „Kuryer Polski” 30 listopada 2020 r. Miesiąc później, czyli 30 grudnia 2020 r., Unia Europejska i Chiny sfinalizowały siedmioletnie negocjacje umowy Comprehensive Agreement on Investment (CAI). Pozostaje jeszcze ratyfikacja tej umowy. To nie koniec kłopotów Ameryki. 29 marca 2021 r. Chiny podpisały warty 400 miliardów dolarów układ z Iranem, polegający na wymianie chińskich inwestycji za irańską ropę. Znając rozmach Chińczyków, są oni w stanie zainwestować w irańską infrastrukturę, nie wyłączając programu atomowego. Do tego należy wspomnieć o przerzucaniu w okolice Donbasu wojsk rosyjskich, wystrzeleniu północnokoreańskich rakiet i totalnym zagrożeniu chińską inwazją Tajwanowi. Spięcie amerykańskiej polityki w relacjach z Chinami osiągnęło swoje apogeum w Anchorage na Alasce, gdzie wysocy dyplomaci z USA i Chin spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy, odkąd władzę w Waszyngtonie objęła administracja prezydenta Joe Bidena. Spotkanie przekształciło się w ponad godzinną wymianę publicznych potyczek słownych, potwierdzając oczekiwany konfrontacyjny ton między geopolitycznymi rywalami. W ocenie „NYT” sekretarz stanu Antony Blinken „był wyraźnie zaskoczony”. Yang Jiechi oskarżył Stany Zjednoczone o protekcjonalne podejście do rozmów i ocenił, że delegacja amerykańska nie ma prawa oskarżać Pekinu o łamanie praw człowieka ani wygłaszać wykładów na temat zalet demokracji – przekazuje „NYT”. Stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny naprawić własne, głęboko zakorzenione problemy, wskazując na położenie Afroamerykanów. Tak więc chińska polityka stała się asertywna, wyszła już z konfucjańskiego cienia budowania siły i celnie atakuje rywali. 
Pozdrawiam zza oceanu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe