Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Renesans Europy
Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.
By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI
A co jeszcze w artykule Jakuba Pacana?
Powstanie nowej frakcji w Parlamencie Europejskim to nadzieja dla wszystkich tradycyjnie myślących katolików i osób niekoniecznie wierzących, ale mających dosyć dyktatu poprawności politycznej, i na reakcję lewicowo-liberalnych elit nie trzeba było długo czekać. W większości liberalne media w Europie Zachodniej pisały o spotkaniu nacjonalistów i niebezpiecznych sojusznikach Putina. W Polsce zaś można było przeczytać m.in. o „sojuszu eurosceptycznych populistów” i marionetkach wschodniego despoty, które niebezpiecznie rozbijają Unię Europejską.
Nie ma się temu co dziwić. Po wejściu Polski i Węgier do UE tradycyjnie myślący katolicy z Hiszpanii, Włoch czy Niemiec uświadomili sobie, że pierwszy raz po wielu latach ktoś w Unii podnosi kwestie wolności chrześcijan w Europie, zakazu aborcji, obrony rodziny czy kwestii islamizacji kontynentu.
O powstającej frakcji w Parlamencie Europejskim z prof. Zbigniewem Krysiakiem z z SGH, przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana rozmawia Jakub Pacan.
Z wypowiedzi, które słyszeliśmy z ust Morawieckiego, Salviniego i Orbána, wydaje się, że frakcja Schumana w Parlamencie Europejskim jest bardzo blisko spełnienia mojego pragnienia. Panowie premierzy nie użyli tej nazwy, ale prezentowane przez nich wartości i wizja Europy bliskie są planowi, jaki dla Europy wytyczył kandydat na ołtarze – Robert Schuman. To jest naprawdę historyczna chwila i jesteśmy w niedalekiej perspektywie powołania takiej grupy w PE. Teraz należy mobilizować różne środowiska europarlamentarzystów ze wszystkich państw członkowskich, by dołączali do tego projektu. Jestem przekonany, że do kolejnych spotkań w Warszawie i Rzymie dołączą przedstawiciele i liderzy polityczni z innych państw, takich jak Portugalia, Słowenia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Austria, Rumunia, Słowacja, Czechy i Litwa, a także z innych.
Mateusz Kosiński opisuje zamieszanie wokół rapera „Maty”, syna profesora Mateczaka
Prawica nie powinna mieć powodów do paniki. Zachwyt opozycyjnych elit coraz mocniejszymi wulgaryzmami może odbić się jej czkawką. Ludzie prawicy jednak też powinni zachować czujność – wchodzenie w polemikę z postaciami publicznymi, które przekraczają granice kultury, jak Marta Lempart, Margot czy Mata, jest gaszeniem pożaru kanistrem z benzyną i pewną formą dopuszczenia tych osób do dyskusji publicznej. W pojedynku na to, kto głośniej i dosadniej bluzga, prawica nie wygra, bo nie jest jej to potrzebne.
O przyszłości pracy zdalnej pisze Teresa Wójcik
Właśnie mija rok, gdy wielu Polaków ostatni raz było w siedzibie swojej firmy, aby wykonywać swoje obowiązki określone w umowie o pracę. W warunkach pandemii wiele firm przeszło na pracę zdalną.
Obecnie ujęte w Tarczy Antykryzysowej 4.0 przepisy dotyczące pracy zdalnej (albo telepracy – przyjęły się oba terminy) wskazują, że „Praca zdalna może być polecona pracownikowi, jeśli ten posiada umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do prowadzenia pracy, a rodzaj pracy na to pozwala”.
O relacjach Iranu i Chin pisze Aleksander Żywczyk
Na przełomie marca i kwietnia Iran i Chiny podpisały przewidzianą na ćwierć wieku umowę o współpracy i przyjaźni. Choć ten bilateralny dokument miał dotyczyć przede wszystkim współpracy gospodarczej, szybko rozszerzono go również o współpracę wojskową. To zła wiadomość dla Stanów Zjednoczonych i nie najlepsza dla reszty świata. Iran doczekał się w końcu szansy na dołączenie do klubu atomowych mocarstw – pod warunkiem, że udowodni Chinom swoją przydatność jako producent ropy i gazu. I przymknie oko na prześladowania muzułmanów w Państwie Środka.
A co jeszcze w numerze:
- "EBC skupuje długi Eurolandu" - Aleksander Żywczyk o gigantycznym programie skupu obligacji państw członkowskich stref euro
- "A jednak piękna kobieta, a nie brzydka panna" - Aleksander Żywczyk o polskiej gospodarce, która kusi inwestorów
- "To relacje nas budują, nie bycie singlem" - z Katarzyną Matusz i ks. Stanisławem Szlassą, autorami książki "O niektórych lękach kobiet" rozmawia Agnieszka Żurek
- "Wokalnie czuję się motylem" z Marią Tyszkiewicz rozmawia Bartosz Boruciak
- Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Gustaw. Opowieść o Holoubku" Zofii Turowskiej
- Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Wybory Indywidualne"
- "Obronić godność" Barbara Michałowska o powstaniu w getcie warszawskim
- „S” wygrywa przed sądem z Castoramą - Marcin Koziestański rozmawia z Wojciechem Kasprzykiem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Castorama Polska
- Barbara Michałowska o problemach Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w białostockim oddziale firmy CEDC International Sp z o.o.
- W dziale sport: "Pierwszy gol Kamila Glika po powrocie do Italii" Łukasza Bobruka i "Tenis dla wybranych" Barbary Michałowskiej