M.Ossowski, red. nacz. "TS": W Europie odradza się duch konserwatyzmu

Rosnący w Europie od zakończenia II wojny światowej poziom zamożności powoduje narastanie tendencji do odwracania się od tradycyjnych wartości będących dotychczas niekwestionowanym spoiwem społeczeństwa. Skutkuje to stopniowym odejściem od potrzeby wspólnoty, czy to narodowej czy rodzinnej, na rzecz podejścia indywidualistycznego zorientowanego w pierwszej kolejności na potrzeby jednostki.
 M.Ossowski, red. nacz.
/ foto. Marcin Żegliński

W trend ten doskonale wpisują się środowiska lewicowe, które po upadku bloku komunistycznego właśnie w kwestiach światopoglądowych i ideologicznych upatrują szansy na legitymizację swojego istnienia, w marginalnym stopniu zajmując się sprawami społeczno-gospodarczymi. Naturalnym przeciwnikiem dla nich stały się środowiska konserwatywne. Popularność i chwytliwość haseł nawiązujących do tolerancji dla różnorodności w sferze seksualnej, ekologii czy tendencji kosmopolitycznych sprawiła, że z czasem zaczęły do nich dołączać także środowiska liberalne. Na polskim gruncie tendencja taka widoczna jest chociażby na przykładzie Platformy Obywatelskiej, która w ostatnich latach obiera zdecydowany kurs na lewo, jawnie już odcinając się od głoszonego dotychczas przez nią światopoglądowego konserwatyzmu. Taki układ sił ułatwia marginalizację środowisk konserwatywnych, które stoją na straży tradycyjnych wartości. Coraz częściej konserwatyzm utożsamiany jest z faszyzmem, nacjonalizmem, homofobią czy antysemityzmem. I choć wydawało się, że projektowane przez lewicę działania są nieodwracalne, a idea konserwatyzmu skazana jest na odejście w niesławie, to ostatnimi czasy daje się zauważać odradzanie w Europie ducha konserwatyzmu. Jak zmienia się polityczna mapa Europy, najlepiej widać na przykładzie publikowanej niedawno w BBC „nacjonalistycznej” mapy Europy, o której szerzej pisze na łamach najnowszego „TS” Aleksander Żywczyk. Węgry, Polska, Włochy, Austria czy Słowenia to tylko niektóre kraje, gdzie konserwatyści cieszą się wysokim poparciem. Ruch konserwatywny rośnie też w siłę w Hiszpanii, gdzie obok konserwatywnej partii VOX powstał niedawno prawicowy związek zawodowy nawiązujący do dziedzictwa Solidarności – nie tylko nazwą, ale przede wszystkim wyznawanymi wartościami i spojrzeniem na współczesne problemy gospodarczo-społeczne. Szerzej o tym mówi sekretarz generalny Solidaridad – Rodrigo Alonso w wywiadzie z Mateuszem Kosińskim, który publikujemy w najnowszym wydaniu „TS”. Zmianę retoryki można też zauważyć u polityków niekojarzonych dotychczas z konserwatyzmem. Przykładem może tu być prowadzona od jakiegoś czasu narracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który coraz częściej i śmielej wskazuje na niepowodzenia dotychczasowej lewicowo-liberalnej polityki unijnej, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się w Europie pandemii. Jednak pomimo zauważalnego ożywienia środowisk konserwatywnych za wcześnie moim zdaniem mówić o powrocie idei konserwatywnych do Europy. W obecnej rzeczywistości wymagałoby to tworzenia jednolitego ruchu konserwatywnego na poziomie UE, a to z uwagi na wiele różnic dzielących europejskich konserwatystów, jak chociażby stosunek do Rosji, może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.


 

POLECANE
Zatonięcie jachtu w Egipcie. Para Polaków uznana za zaginionych z ostatniej chwili
Zatonięcie jachtu w Egipcie. Para Polaków uznana za zaginionych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało we wtorek rano, że po zatonięciu statku u wybrzeży Egiptu Polak i Polka zostali uznani za zaginionych.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate pilne
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Ukraina: Rosjanie zaatakowali w nocy rekordową liczbą dronów z ostatniej chwili
Ukraina: Rosjanie zaatakowali w nocy rekordową liczbą dronów

Rekordową liczbę 188 dronów wykorzystały wojska Rosji do ataków na Ukrainę minionej nocy; 76 maszyn udało się zestrzelić, jednak część trafiła w obiekty infrastruktury krytycznej – poinformowały we wtorek rano ukraińskie Siły Powietrzne.

Andrzej Duda na czele rankingu zaufania i debiut Karola Nawrockiego. Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Andrzej Duda na czele rankingu zaufania i debiut Karola Nawrockiego. Zobacz najnowszy sondaż

Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem Polaków, wyprzedzając Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska – wynika z sondażu IBRiS dla portalu Onet.pl. W badaniu debiut zaliczył świeżo ogłoszony obywatelski kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki.

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Kandydat Lewicy na prezydenta. Nowe informacje pilne
Kandydat Lewicy na prezydenta. Nowe informacje

Przed Bożym Narodzeniem planowane jest ogłoszenie decyzji ws. kandydata Lewicy na prezydenta; ostateczną decyzję podejmie Rada Krajowa Nowej Lewicy – poinformował PAP rzecznik NL Łukasz Michnik. Dodał, że w środę partia otrzyma wyniki sondażu sprawdzającego poparcie potencjalnych kandydatów Lewicy.

Nowy Jork: Polski film dokumentalny międzynarodową nagrodą Emmy z ostatniej chwili
Nowy Jork: Polski film dokumentalny międzynarodową nagrodą Emmy

W poniedziałek na nowojorskiej gali uhonorowany został międzynarodową nagrodą Emmy polski dokument „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka. Wyróżnienia przyznaje Międzynarodowa Akademia Sztuki Telewizyjnej i Nauki (IATAS) za produkcje zrealizowane poza Stanami Zjednoczonymi.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów to zrobił z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów to zrobił

Konflikt w brytyjskiej rodzinie królewskiej trwa w najlepsze. Teraz książę Harry i Meghan Markle zdecydowali się na kolejny krok.

W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki tylko u nas
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki

To, co dzieje się w Norwegii w sprawie Andersa Breivika - masowego mordercy, który przed 13 laty pozbawił życia siedemdziesięciu siedmiu niewinnych ludzi i zranił trzystu dziewiętnastu, powinno wykluczyć Norwegię z grona cywilizowanych krajów.

Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin z ostatniej chwili
Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin

Jak podaje agencja Reutera, prezydenci USA i Francji Joe Biden i Emmanuel Macron mają w przeciągu 36 godzin ogłosić zawieszenie broni w wojnie, którą Izrael toczy przeciwko Hezbollahowi w Libanie.

REKLAMA

M.Ossowski, red. nacz. "TS": W Europie odradza się duch konserwatyzmu

Rosnący w Europie od zakończenia II wojny światowej poziom zamożności powoduje narastanie tendencji do odwracania się od tradycyjnych wartości będących dotychczas niekwestionowanym spoiwem społeczeństwa. Skutkuje to stopniowym odejściem od potrzeby wspólnoty, czy to narodowej czy rodzinnej, na rzecz podejścia indywidualistycznego zorientowanego w pierwszej kolejności na potrzeby jednostki.
 M.Ossowski, red. nacz.
/ foto. Marcin Żegliński

W trend ten doskonale wpisują się środowiska lewicowe, które po upadku bloku komunistycznego właśnie w kwestiach światopoglądowych i ideologicznych upatrują szansy na legitymizację swojego istnienia, w marginalnym stopniu zajmując się sprawami społeczno-gospodarczymi. Naturalnym przeciwnikiem dla nich stały się środowiska konserwatywne. Popularność i chwytliwość haseł nawiązujących do tolerancji dla różnorodności w sferze seksualnej, ekologii czy tendencji kosmopolitycznych sprawiła, że z czasem zaczęły do nich dołączać także środowiska liberalne. Na polskim gruncie tendencja taka widoczna jest chociażby na przykładzie Platformy Obywatelskiej, która w ostatnich latach obiera zdecydowany kurs na lewo, jawnie już odcinając się od głoszonego dotychczas przez nią światopoglądowego konserwatyzmu. Taki układ sił ułatwia marginalizację środowisk konserwatywnych, które stoją na straży tradycyjnych wartości. Coraz częściej konserwatyzm utożsamiany jest z faszyzmem, nacjonalizmem, homofobią czy antysemityzmem. I choć wydawało się, że projektowane przez lewicę działania są nieodwracalne, a idea konserwatyzmu skazana jest na odejście w niesławie, to ostatnimi czasy daje się zauważać odradzanie w Europie ducha konserwatyzmu. Jak zmienia się polityczna mapa Europy, najlepiej widać na przykładzie publikowanej niedawno w BBC „nacjonalistycznej” mapy Europy, o której szerzej pisze na łamach najnowszego „TS” Aleksander Żywczyk. Węgry, Polska, Włochy, Austria czy Słowenia to tylko niektóre kraje, gdzie konserwatyści cieszą się wysokim poparciem. Ruch konserwatywny rośnie też w siłę w Hiszpanii, gdzie obok konserwatywnej partii VOX powstał niedawno prawicowy związek zawodowy nawiązujący do dziedzictwa Solidarności – nie tylko nazwą, ale przede wszystkim wyznawanymi wartościami i spojrzeniem na współczesne problemy gospodarczo-społeczne. Szerzej o tym mówi sekretarz generalny Solidaridad – Rodrigo Alonso w wywiadzie z Mateuszem Kosińskim, który publikujemy w najnowszym wydaniu „TS”. Zmianę retoryki można też zauważyć u polityków niekojarzonych dotychczas z konserwatyzmem. Przykładem może tu być prowadzona od jakiegoś czasu narracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który coraz częściej i śmielej wskazuje na niepowodzenia dotychczasowej lewicowo-liberalnej polityki unijnej, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się w Europie pandemii. Jednak pomimo zauważalnego ożywienia środowisk konserwatywnych za wcześnie moim zdaniem mówić o powrocie idei konserwatywnych do Europy. W obecnej rzeczywistości wymagałoby to tworzenia jednolitego ruchu konserwatywnego na poziomie UE, a to z uwagi na wiele różnic dzielących europejskich konserwatystów, jak chociażby stosunek do Rosji, może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe