M.Ossowski, red. nacz. "TS": W Europie odradza się duch konserwatyzmu

Rosnący w Europie od zakończenia II wojny światowej poziom zamożności powoduje narastanie tendencji do odwracania się od tradycyjnych wartości będących dotychczas niekwestionowanym spoiwem społeczeństwa. Skutkuje to stopniowym odejściem od potrzeby wspólnoty, czy to narodowej czy rodzinnej, na rzecz podejścia indywidualistycznego zorientowanego w pierwszej kolejności na potrzeby jednostki.
 M.Ossowski, red. nacz.
/ foto. Marcin Żegliński

W trend ten doskonale wpisują się środowiska lewicowe, które po upadku bloku komunistycznego właśnie w kwestiach światopoglądowych i ideologicznych upatrują szansy na legitymizację swojego istnienia, w marginalnym stopniu zajmując się sprawami społeczno-gospodarczymi. Naturalnym przeciwnikiem dla nich stały się środowiska konserwatywne. Popularność i chwytliwość haseł nawiązujących do tolerancji dla różnorodności w sferze seksualnej, ekologii czy tendencji kosmopolitycznych sprawiła, że z czasem zaczęły do nich dołączać także środowiska liberalne. Na polskim gruncie tendencja taka widoczna jest chociażby na przykładzie Platformy Obywatelskiej, która w ostatnich latach obiera zdecydowany kurs na lewo, jawnie już odcinając się od głoszonego dotychczas przez nią światopoglądowego konserwatyzmu. Taki układ sił ułatwia marginalizację środowisk konserwatywnych, które stoją na straży tradycyjnych wartości. Coraz częściej konserwatyzm utożsamiany jest z faszyzmem, nacjonalizmem, homofobią czy antysemityzmem. I choć wydawało się, że projektowane przez lewicę działania są nieodwracalne, a idea konserwatyzmu skazana jest na odejście w niesławie, to ostatnimi czasy daje się zauważać odradzanie w Europie ducha konserwatyzmu. Jak zmienia się polityczna mapa Europy, najlepiej widać na przykładzie publikowanej niedawno w BBC „nacjonalistycznej” mapy Europy, o której szerzej pisze na łamach najnowszego „TS” Aleksander Żywczyk. Węgry, Polska, Włochy, Austria czy Słowenia to tylko niektóre kraje, gdzie konserwatyści cieszą się wysokim poparciem. Ruch konserwatywny rośnie też w siłę w Hiszpanii, gdzie obok konserwatywnej partii VOX powstał niedawno prawicowy związek zawodowy nawiązujący do dziedzictwa Solidarności – nie tylko nazwą, ale przede wszystkim wyznawanymi wartościami i spojrzeniem na współczesne problemy gospodarczo-społeczne. Szerzej o tym mówi sekretarz generalny Solidaridad – Rodrigo Alonso w wywiadzie z Mateuszem Kosińskim, który publikujemy w najnowszym wydaniu „TS”. Zmianę retoryki można też zauważyć u polityków niekojarzonych dotychczas z konserwatyzmem. Przykładem może tu być prowadzona od jakiegoś czasu narracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który coraz częściej i śmielej wskazuje na niepowodzenia dotychczasowej lewicowo-liberalnej polityki unijnej, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się w Europie pandemii. Jednak pomimo zauważalnego ożywienia środowisk konserwatywnych za wcześnie moim zdaniem mówić o powrocie idei konserwatywnych do Europy. W obecnej rzeczywistości wymagałoby to tworzenia jednolitego ruchu konserwatywnego na poziomie UE, a to z uwagi na wiele różnic dzielących europejskich konserwatystów, jak chociażby stosunek do Rosji, może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.


 

POLECANE
Jest nowy kandydat w wyborach prezydenckich z ostatniej chwili
Jest nowy kandydat w wyborach prezydenckich

Współprzewodnicząca Razem Aleksandra Owca poinformowała w sobotę, że kandydatem formacji na prezydenta będzie Adrian Zandberg. "Startuję w tych wyborach, bo głęboko wierzę, że nasz kraj stać na coś więcej, niż wojna Tuska z Kaczyńskim" - powiedział Zandberg.

Potężne pożary w Los Angeles. Władze obcinały pieniądze straży pożarnej i dawały na LGBT z ostatniej chwili
Potężne pożary w Los Angeles. Władze obcinały pieniądze straży pożarnej i dawały na LGBT

Burmistrz Los Angeles Karen Bass obcięła budżet straży pożarnej o 17,6 mln dolarów, przekierowując środki na pomoc dla nielegalnych imigrantów oraz walki z bezdomnością - informuje portal Do Rzeczy.

Białorusin: Życzę Polsce niepodległości, jakby co jestem gotów nałożyć zbroję i walczyć Wiadomości
Białorusin: Życzę Polsce niepodległości, jakby co jestem gotów nałożyć zbroję i walczyć

Spytany na ulicy o noworoczne życzenia dla Polski Białorusin wypowiedział wzruszające słowa.

Czy Unia Europejska będzie mogła zrzec się części terytorium Polski? gorące
Czy Unia Europejska będzie mogła zrzec się części terytorium Polski?

- Jeżeli mielibyśmy popatrzeć na mechanizmy wyłaniania elit i projektowania głównych wektorów, to w UE od lat jest podnoszone zarówno w środowiskach akademickich, eksperckich, wszelakich innych, i dziennikarskich również, że istnieje bardzo wyraźny i dotkliwy deficyt mechanizmów demokratycznych - mówi w rozmowie z Anna Wiejak prof. Jacek Reginia-Zacharski, polski historyk, politolog, ekspert w zakresie historii najnowszej, historii stosunków międzynarodowych i nauk politycznych prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego

Karol Nawrocki przeciwko planom cenzury internetu pilne
Karol Nawrocki przeciwko planom cenzury internetu

Unijni urzędnicy są coraz bardziej zaniepokojeni swobodą wypowiedzi, jaką dopuszcza platforma X, jak również sympatiami politycznymi Elona Muska wyrażanymi przez niego na własnym profilu, który jest obserwowany przez 212 mln użytkowników.

Jest decyzja: wraz z początkiem kampanii K. Nawrocki przejdzie na urlop w IPN pilne
Jest decyzja: wraz z początkiem kampanii K. Nawrocki przejdzie na urlop w IPN

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w tym tygodniu, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja; formalnie zostaną zarządzone 15 stycznia, wówczas ruszy kampania wyborcza.

Nadchodzi atak zimy. IMGW wydało komunikat z ostatniej chwili
Nadchodzi atak zimy. IMGW wydało komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w całym kraju: pojawią się intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne, silny wiatr i oblodzenie.

Kto prowadzi w Niemczech? Najnowszy sondaż przedwyborczy Wiadomości
Kto prowadzi w Niemczech? Najnowszy sondaż przedwyborczy

Przedterminowe wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego. Jak obecnie kształtuje się podział głosów?

Były komisarz UE o unieważnieniu wyborów: „Zrobiliśmy to w Rumunii i zrobimy to w Niemczech polityka
Były komisarz UE o unieważnieniu wyborów: „Zrobiliśmy to w Rumunii i zrobimy to w Niemczech"

Jak donosi portal Daily Romania, były komisarz UE Thierry Breton przyznaje, że UE była odpowiedzialna za odwołanie wyborów w Rumunii

Katastrofa koreańskiego samolotu: czarne skrzynki przestały działać zanim doszło do tragedii pilne
Katastrofa koreańskiego samolotu: czarne skrzynki przestały działać zanim doszło do tragedii

Do katastrofy doszło o godz. 9.03 czasu lokalnego 29 grudnia, kiedy samolot lądujący bez otworzonego podwozia uderzył w betonową konstrukcję na końcu pasa startowego na lotnisku, gdzie zainstalowano lokalizatory. Samolot natychmiast stanął w płomieniach. Spośród 181 osób znajdujących się na pokładzie uratowano dwie.

REKLAMA

M.Ossowski, red. nacz. "TS": W Europie odradza się duch konserwatyzmu

Rosnący w Europie od zakończenia II wojny światowej poziom zamożności powoduje narastanie tendencji do odwracania się od tradycyjnych wartości będących dotychczas niekwestionowanym spoiwem społeczeństwa. Skutkuje to stopniowym odejściem od potrzeby wspólnoty, czy to narodowej czy rodzinnej, na rzecz podejścia indywidualistycznego zorientowanego w pierwszej kolejności na potrzeby jednostki.
 M.Ossowski, red. nacz.
/ foto. Marcin Żegliński

W trend ten doskonale wpisują się środowiska lewicowe, które po upadku bloku komunistycznego właśnie w kwestiach światopoglądowych i ideologicznych upatrują szansy na legitymizację swojego istnienia, w marginalnym stopniu zajmując się sprawami społeczno-gospodarczymi. Naturalnym przeciwnikiem dla nich stały się środowiska konserwatywne. Popularność i chwytliwość haseł nawiązujących do tolerancji dla różnorodności w sferze seksualnej, ekologii czy tendencji kosmopolitycznych sprawiła, że z czasem zaczęły do nich dołączać także środowiska liberalne. Na polskim gruncie tendencja taka widoczna jest chociażby na przykładzie Platformy Obywatelskiej, która w ostatnich latach obiera zdecydowany kurs na lewo, jawnie już odcinając się od głoszonego dotychczas przez nią światopoglądowego konserwatyzmu. Taki układ sił ułatwia marginalizację środowisk konserwatywnych, które stoją na straży tradycyjnych wartości. Coraz częściej konserwatyzm utożsamiany jest z faszyzmem, nacjonalizmem, homofobią czy antysemityzmem. I choć wydawało się, że projektowane przez lewicę działania są nieodwracalne, a idea konserwatyzmu skazana jest na odejście w niesławie, to ostatnimi czasy daje się zauważać odradzanie w Europie ducha konserwatyzmu. Jak zmienia się polityczna mapa Europy, najlepiej widać na przykładzie publikowanej niedawno w BBC „nacjonalistycznej” mapy Europy, o której szerzej pisze na łamach najnowszego „TS” Aleksander Żywczyk. Węgry, Polska, Włochy, Austria czy Słowenia to tylko niektóre kraje, gdzie konserwatyści cieszą się wysokim poparciem. Ruch konserwatywny rośnie też w siłę w Hiszpanii, gdzie obok konserwatywnej partii VOX powstał niedawno prawicowy związek zawodowy nawiązujący do dziedzictwa Solidarności – nie tylko nazwą, ale przede wszystkim wyznawanymi wartościami i spojrzeniem na współczesne problemy gospodarczo-społeczne. Szerzej o tym mówi sekretarz generalny Solidaridad – Rodrigo Alonso w wywiadzie z Mateuszem Kosińskim, który publikujemy w najnowszym wydaniu „TS”. Zmianę retoryki można też zauważyć u polityków niekojarzonych dotychczas z konserwatyzmem. Przykładem może tu być prowadzona od jakiegoś czasu narracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który coraz częściej i śmielej wskazuje na niepowodzenia dotychczasowej lewicowo-liberalnej polityki unijnej, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się w Europie pandemii. Jednak pomimo zauważalnego ożywienia środowisk konserwatywnych za wcześnie moim zdaniem mówić o powrocie idei konserwatywnych do Europy. W obecnej rzeczywistości wymagałoby to tworzenia jednolitego ruchu konserwatywnego na poziomie UE, a to z uwagi na wiele różnic dzielących europejskich konserwatystów, jak chociażby stosunek do Rosji, może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe