Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dzieci pandemii

Dzieci są sfrustrowane i apatyczne. Coraz mniej robią i coraz mniej się od nich wymaga. To efekt pandemii – twierdzą ich rodzice. Czy po lockdownie będziemy obserwować epidemię depresji wśród dzieci i młodzieży? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Anna Zielińska. To właśnie stanowi psychicznemu naszego społeczeństwa, w szczególności dzieci, rok od wybuchu pandemii, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

O kondycji polskiej psychiatrii dziecięcej Jakub Pacan rozmawia z Marią Ochman.  

Mamy wiele alarmujących raportów o psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, natomiast na obecny stan pracowano przez dziesięciolecia. Bolączką psychiatrii dziecięcej nie jest tylko brak miejsc w szpitalach i placówek pomocy w kraju. Brak jest naprawdę wszystkiego. Nie ma lekarzy tej specjalności, brakuje terapeutów, personelu medycznego i całego systemu opieki środowiskowej, bez której nie możemy mówić o skutecznej pomocy młodym pacjentom. Problemy psychiczne młodzieży zaczęły lawinowo narastać wraz z przemianami cywilizacyjnymi po 1989 roku. Nikt nie był na nie przygotowany: ani rodzice, ani służba zdrowia, ani szkoła, a terapeuci wiele rzeczy musieli się uczyć na bieżąco. Po drugie psychiatria dzieci i młodzieży była zawsze tematem wstydliwym, zaniedbywanym i ukrywanym.

Z policjantem z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego jednego ze stołecznych komisariatów rozmawia Agnieszką Żurek.

 – Obostrzenia nie wpływają najlepiej na kondycję psychiczną ludzi. Od kolegów z pracy słyszę o coraz częstszych myślach samobójczych wśród młodzieży. Jest coraz więcej kradzieży w sklepach i nie są to już zwykli złodzieje, tylko ludzie niemający na chleb 

„Gospodarka odbije się od dna” - prognozuje Teresa Wojcik. 

Najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) napawa pewnym optymizmem. Pomimo ciężkich strat w gospodarce globalnej i w poszczególnych krajach wskutek pandemii COVID-19,  MFW poprawił prognozę gLobalnego wzrostu gospodarczego do 5,5 proc. - czyli o 0,3 proc. Takie optymistyczne dane zawiera najnowszy styczniowy raport Funduszu zaprezentowany przez Gitę Gopinath, głównego ekonomistę MFW. Raport zawiera zastrzeżenie – prognoza się sprawdzi, o ile powiedzie się globalna akcja szczepień przeciw COVID-19.

 

Polecamy również tej samej autorki artykuł o uzwiązkowieniu w Google

Na ogół wszędzie na świecie związki zawodowe są w defensywie. Tymczasem pojawił się jakby sygnał odwrotnego procesu. W Stanach Zjednoczonych powstał związek zawodowy w największej firmie BigTech świata, w holdingu Alphabet/Google, zatrudniającym prawie 100 tysięcy pracowników. Amerykański ruch związkowy, unia związkowa AFL-CIO, walczy o uczciwą i sprawiedliwą przyszłość pracy w każdym sektorze gospodarki. 

Z raperem Peją rozmawia Bartosz Boruciak 

 Każdy buduje swój pomnik, ale to nie powinno wynikać z naszej próżności czy chęci bycia podziwianym. Taka fraza jest przenośnią do twojego dorobku życiowego i do tego, co po sobie zostawisz. Dlatego budujesz pomnik dla przyszłych pokoleń. Robię to w postaci utworów i muzyki. Ero poza słowami dorzuca jeszcze graffiti. To jest hip-hop. Tak go rozumiemy, czujemy i reprezentujemy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Negatywne skutki izolacji uczniów" Marcin Koziestański rozmawia z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność 
  • "Pro-life z przeszkodami" Jakub Pacan o awanturze wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego 
  • "Tylko rakija będzie niezmienna" Mateusz Kosiński rozmawia z Agrymirem Iwickim, autorem książki „Bośnia. Muzyka, kuchnia i dobrzy ludzie”
  • "Rosja pręży muskuły" Aleksander Żywczyk o rosyjskim lotniskowcu Waran 
  • "76. rocznica Marszu Śmierci" Tomasz Jagielski o obozie koncentracyjnym Stutthof
  • "Kosmodrom pod samolotem" Aleksander Żywczyk o starcie orbitalnej rakiety kosmicznej LauncherOne spod skrzydeł samolotu Kosmiczna Dziewczyna
  • "Najpojemniejsza pamięć świata w kieszeni" Aleksander Żywczyk o nowej pamięci masowej 
  • "Nacjonalizm jagielloński a mniejszość"  prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Jak jeden dzień" Mateusz Wyrwich przedstawia postać Kazimierza Baszczaka 
  • "Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ Solidarność skończyła 30 lat" 
  • Krajowa Sekcja Młodych przedstawia swoje osiągnięcia w 2020 r. 
  • Łukasz Bobruk opisuje lotniczy wypadek piłkarzy Manchesteru sprzed 63 lat a Anna Zielińska zapowiada Australian Open 


 

POLECANE
Prezydent zapytany o Ruch Obrony Granic. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Prezydent zapytany o Ruch Obrony Granic. Mocna odpowiedź

– To są ludzie, którzy chcą to robić z dobrej woli, żeby chronić bezpieczeństwo bliskich, swoje, swoich rodzin, nas wszystkich – mówił w czwartek o członkach Ruchu Obrony Granic prezydent Andrzej Duda.

Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert z ostatniej chwili
Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert

Upały, burze i pierwszy odwołany koncert – tak rozpoczął się Open’er Festival 2025. IMGW wydał alerty pogodowe dla Gdyni, a organizatorzy już wprowadzają zmiany w line-upie. Czy powtórzy się scenariusz sprzed trzech lat z ewakuacją festiwalu? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim ruszysz na teren imprezy.

Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie

Począwszy od piątku 4 lipca sezonowe  linie autobusowe nr 198 i 199 będą kursować w wakacyjne weekendy w Szczecinie. Linia tramwajowa nr 7 została wydłużona do pętli Głębokie. W szczecińskiej komunikacji obowiązuje już letni rozkład jazdy.

Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej

"Niemiecka Policja nie czekając na przybycie patrolu polskiej Straży Granicznej pozostawiła na granicy obywatela Afganistanu (...) Takie działania służb niemieckich są niedopuszczalne" – przekazała w czwartek polska Straż Graniczna. To reakcja na nagranie z Gubina opublikowane przez Roberta Bąkiewicza, lidera Ruchu Obrony Granic.

Ruch Obrony Granic  – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta tylko u nas
Ruch Obrony Granic  – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta

W dniu 2 lipca 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim ogłosiła rozpoczęcie śledztwa wobec członków Ruchu Obrony Granic innych obywateli, którzy zaangażowali się w działania mające na celu ochronę granic Rzeczypospolitej Polskiej. W zawiadomieniu przywołano m.in. na art. 227 Kodeksu karnego, mówiący o podawaniu się za funkcjonariusza publicznego. Sam fakt użycia tego przepisu w stosunku do osób wykonujących konstytucyjny obowiązek obrony Ojczyzny wymaga jednoznacznej reakcji – prawnej, obywatelskiej i moralnej.

Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota z ostatniej chwili
Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota

Afgańczycy domagają się od polskiego państwa po 80 tys. zł za "zatrzymanie" przez Straż Graniczną po nielegalnym przekroczeniu granicy. Wyrok w lipcu.

Andrzej Duda zaprosił papieża Leona XIV do Polski z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił papieża Leona XIV do Polski

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV w czwartek, że poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, że zaprosił też nowego biskupa Rzymu do Polski.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Zmiany w sprzedaży biletów PKP. Publikujemy listę pociągów ze wstrzymaną sprzedażą i terminy odstępstw od rozkładu jazdy w lipcu–sierpniu 2025.

Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów musiało zmienić wakacyjne plany. Odwołane setki lotów z ostatniej chwili
Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów musiało zmienić wakacyjne plany. Odwołane setki lotów

Tanie linie lotnicze Ryanair musiały odwołać ponad 170 lotów. Tym samym wakacyjne plany ponad 30 tysięcy podróżnych uległy zmianie. Wszystko to efekt strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego.  

Prof. Sławomir Cenckiewicz szefem BBN przy prezydencie Karolu Nawrockim. Jest oświadczenie historyka z ostatniej chwili
Prof. Sławomir Cenckiewicz szefem BBN przy prezydencie Karolu Nawrockim. Jest oświadczenie historyka

- To zaszczyt służyć Polsce u Twego boku! - pisze w mediach społecznościowych prof. Sławomir Cenckiewicz.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dzieci pandemii

Dzieci są sfrustrowane i apatyczne. Coraz mniej robią i coraz mniej się od nich wymaga. To efekt pandemii – twierdzą ich rodzice. Czy po lockdownie będziemy obserwować epidemię depresji wśród dzieci i młodzieży? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Anna Zielińska. To właśnie stanowi psychicznemu naszego społeczeństwa, w szczególności dzieci, rok od wybuchu pandemii, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

O kondycji polskiej psychiatrii dziecięcej Jakub Pacan rozmawia z Marią Ochman.  

Mamy wiele alarmujących raportów o psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, natomiast na obecny stan pracowano przez dziesięciolecia. Bolączką psychiatrii dziecięcej nie jest tylko brak miejsc w szpitalach i placówek pomocy w kraju. Brak jest naprawdę wszystkiego. Nie ma lekarzy tej specjalności, brakuje terapeutów, personelu medycznego i całego systemu opieki środowiskowej, bez której nie możemy mówić o skutecznej pomocy młodym pacjentom. Problemy psychiczne młodzieży zaczęły lawinowo narastać wraz z przemianami cywilizacyjnymi po 1989 roku. Nikt nie był na nie przygotowany: ani rodzice, ani służba zdrowia, ani szkoła, a terapeuci wiele rzeczy musieli się uczyć na bieżąco. Po drugie psychiatria dzieci i młodzieży była zawsze tematem wstydliwym, zaniedbywanym i ukrywanym.

Z policjantem z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego jednego ze stołecznych komisariatów rozmawia Agnieszką Żurek.

 – Obostrzenia nie wpływają najlepiej na kondycję psychiczną ludzi. Od kolegów z pracy słyszę o coraz częstszych myślach samobójczych wśród młodzieży. Jest coraz więcej kradzieży w sklepach i nie są to już zwykli złodzieje, tylko ludzie niemający na chleb 

„Gospodarka odbije się od dna” - prognozuje Teresa Wojcik. 

Najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) napawa pewnym optymizmem. Pomimo ciężkich strat w gospodarce globalnej i w poszczególnych krajach wskutek pandemii COVID-19,  MFW poprawił prognozę gLobalnego wzrostu gospodarczego do 5,5 proc. - czyli o 0,3 proc. Takie optymistyczne dane zawiera najnowszy styczniowy raport Funduszu zaprezentowany przez Gitę Gopinath, głównego ekonomistę MFW. Raport zawiera zastrzeżenie – prognoza się sprawdzi, o ile powiedzie się globalna akcja szczepień przeciw COVID-19.

 

Polecamy również tej samej autorki artykuł o uzwiązkowieniu w Google

Na ogół wszędzie na świecie związki zawodowe są w defensywie. Tymczasem pojawił się jakby sygnał odwrotnego procesu. W Stanach Zjednoczonych powstał związek zawodowy w największej firmie BigTech świata, w holdingu Alphabet/Google, zatrudniającym prawie 100 tysięcy pracowników. Amerykański ruch związkowy, unia związkowa AFL-CIO, walczy o uczciwą i sprawiedliwą przyszłość pracy w każdym sektorze gospodarki. 

Z raperem Peją rozmawia Bartosz Boruciak 

 Każdy buduje swój pomnik, ale to nie powinno wynikać z naszej próżności czy chęci bycia podziwianym. Taka fraza jest przenośnią do twojego dorobku życiowego i do tego, co po sobie zostawisz. Dlatego budujesz pomnik dla przyszłych pokoleń. Robię to w postaci utworów i muzyki. Ero poza słowami dorzuca jeszcze graffiti. To jest hip-hop. Tak go rozumiemy, czujemy i reprezentujemy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Negatywne skutki izolacji uczniów" Marcin Koziestański rozmawia z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność 
  • "Pro-life z przeszkodami" Jakub Pacan o awanturze wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego 
  • "Tylko rakija będzie niezmienna" Mateusz Kosiński rozmawia z Agrymirem Iwickim, autorem książki „Bośnia. Muzyka, kuchnia i dobrzy ludzie”
  • "Rosja pręży muskuły" Aleksander Żywczyk o rosyjskim lotniskowcu Waran 
  • "76. rocznica Marszu Śmierci" Tomasz Jagielski o obozie koncentracyjnym Stutthof
  • "Kosmodrom pod samolotem" Aleksander Żywczyk o starcie orbitalnej rakiety kosmicznej LauncherOne spod skrzydeł samolotu Kosmiczna Dziewczyna
  • "Najpojemniejsza pamięć świata w kieszeni" Aleksander Żywczyk o nowej pamięci masowej 
  • "Nacjonalizm jagielloński a mniejszość"  prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Jak jeden dzień" Mateusz Wyrwich przedstawia postać Kazimierza Baszczaka 
  • "Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ Solidarność skończyła 30 lat" 
  • Krajowa Sekcja Młodych przedstawia swoje osiągnięcia w 2020 r. 
  • Łukasz Bobruk opisuje lotniczy wypadek piłkarzy Manchesteru sprzed 63 lat a Anna Zielińska zapowiada Australian Open 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe