Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dzieci pandemii
Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.
By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI
O kondycji polskiej psychiatrii dziecięcej Jakub Pacan rozmawia z Marią Ochman.
Mamy wiele alarmujących raportów o psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, natomiast na obecny stan pracowano przez dziesięciolecia. Bolączką psychiatrii dziecięcej nie jest tylko brak miejsc w szpitalach i placówek pomocy w kraju. Brak jest naprawdę wszystkiego. Nie ma lekarzy tej specjalności, brakuje terapeutów, personelu medycznego i całego systemu opieki środowiskowej, bez której nie możemy mówić o skutecznej pomocy młodym pacjentom. Problemy psychiczne młodzieży zaczęły lawinowo narastać wraz z przemianami cywilizacyjnymi po 1989 roku. Nikt nie był na nie przygotowany: ani rodzice, ani służba zdrowia, ani szkoła, a terapeuci wiele rzeczy musieli się uczyć na bieżąco. Po drugie psychiatria dzieci i młodzieży była zawsze tematem wstydliwym, zaniedbywanym i ukrywanym.
Z policjantem z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego jednego ze stołecznych komisariatów rozmawia Agnieszką Żurek.
– Obostrzenia nie wpływają najlepiej na kondycję psychiczną ludzi. Od kolegów z pracy słyszę o coraz częstszych myślach samobójczych wśród młodzieży. Jest coraz więcej kradzieży w sklepach i nie są to już zwykli złodzieje, tylko ludzie niemający na chleb
„Gospodarka odbije się od dna” - prognozuje Teresa Wojcik.
Najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) napawa pewnym optymizmem. Pomimo ciężkich strat w gospodarce globalnej i w poszczególnych krajach wskutek pandemii COVID-19, MFW poprawił prognozę gLobalnego wzrostu gospodarczego do 5,5 proc. - czyli o 0,3 proc. Takie optymistyczne dane zawiera najnowszy styczniowy raport Funduszu zaprezentowany przez Gitę Gopinath, głównego ekonomistę MFW. Raport zawiera zastrzeżenie – prognoza się sprawdzi, o ile powiedzie się globalna akcja szczepień przeciw COVID-19.
Polecamy również tej samej autorki artykuł o uzwiązkowieniu w Google
Na ogół wszędzie na świecie związki zawodowe są w defensywie. Tymczasem pojawił się jakby sygnał odwrotnego procesu. W Stanach Zjednoczonych powstał związek zawodowy w największej firmie BigTech świata, w holdingu Alphabet/Google, zatrudniającym prawie 100 tysięcy pracowników. Amerykański ruch związkowy, unia związkowa AFL-CIO, walczy o uczciwą i sprawiedliwą przyszłość pracy w każdym sektorze gospodarki.
Z raperem Peją rozmawia Bartosz Boruciak
Każdy buduje swój pomnik, ale to nie powinno wynikać z naszej próżności czy chęci bycia podziwianym. Taka fraza jest przenośnią do twojego dorobku życiowego i do tego, co po sobie zostawisz. Dlatego budujesz pomnik dla przyszłych pokoleń. Robię to w postaci utworów i muzyki. Ero poza słowami dorzuca jeszcze graffiti. To jest hip-hop. Tak go rozumiemy, czujemy i reprezentujemy.
A co jeszcze w numerze?
- "Negatywne skutki izolacji uczniów" Marcin Koziestański rozmawia z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność
- "Pro-life z przeszkodami" Jakub Pacan o awanturze wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego
- "Tylko rakija będzie niezmienna" Mateusz Kosiński rozmawia z Agrymirem Iwickim, autorem książki „Bośnia. Muzyka, kuchnia i dobrzy ludzie”
- "Rosja pręży muskuły" Aleksander Żywczyk o rosyjskim lotniskowcu Waran
- "76. rocznica Marszu Śmierci" Tomasz Jagielski o obozie koncentracyjnym Stutthof
- "Kosmodrom pod samolotem" Aleksander Żywczyk o starcie orbitalnej rakiety kosmicznej LauncherOne spod skrzydeł samolotu Kosmiczna Dziewczyna
- "Najpojemniejsza pamięć świata w kieszeni" Aleksander Żywczyk o nowej pamięci masowej
- "Nacjonalizm jagielloński a mniejszość" prof. Marek Jan Chodakiewicz
- "Jak jeden dzień" Mateusz Wyrwich przedstawia postać Kazimierza Baszczaka
- "Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ Solidarność skończyła 30 lat"
- Krajowa Sekcja Młodych przedstawia swoje osiągnięcia w 2020 r.
- Łukasz Bobruk opisuje lotniczy wypadek piłkarzy Manchesteru sprzed 63 lat a Anna Zielińska zapowiada Australian Open