[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Echa wywiadu Johna Ratcliffe’a w USA

Wystąpienie Johna Ratcliffe’a w „Wall Street Journal” zostało podjęte przez mainstreamowe media amerykańskie i wywołało dyskusję wśród elit. Warto przypomnieć, że John Lee Ratcliffe jest dyrektorem Narodowego Departamentu Wywiadu (DNI), który nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje wywiadu i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
 [Felieton
/ Wikipedia domena publiczna

W słynnym wywiadzie John Ratcliffe stwierdził, że Chiny stanowią najważniejsze zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, pragnąc zmienić porządek świata. Wywiad Stanów Zjednoczonych jasno stawia sprawę i wprowadza do amerykańskiej debaty politycznej sprawę Chin, pragnących zdominować świat militarnie, ekonomicznie i technologicznie. Odbywa się to od dawna przy przychylności części elit amerykańskich w ramach schematu „3 R”: „rob, replicate and replace” (ukradnij, zrób kopię i zamień). Od wielu lat Chiny okradają amerykańskie korporacje z intelektualnej własności, replikują te technologie i wchodzą na miejsce amerykańskich firm na globalnym rynku. Podobne tezy, ale nieco szerzej rozumiane, można obejrzeć w sieci PBS w profesjonalnie zrealizowanym materiale „China: Power and Prosperity”. Film doskonale pokazuje globalne aspiracje Chin, ekonomiczne korumpowanie krajów słabszych, przejmowanie strategicznych portów morskich oraz ekspansję militarną, popieraną przez chińską kinematografię, wprowadzającą nową narrację o dobrych, niosących pomoc Chińczykach i o złych kolonizatorach Amerykanach. Innym wystąpieniem, które warto zauważyć, był wykład sekretarza stanu Mike’a Pompeo na Georgia Institute of Technology w Atlancie, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji mówił w podobnym tonie o kradzieży własności intelektualnej z amerykańskich uniwersytetów, korumpowaniu władz uniwersyteckich przez chińskie dotacje i granty oraz wpływie instytutów konfucjańskich na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Pompeo opisał także sytuację chińskiego naukowca z amerykańskiego uniwersytetu, kobiety, która odwiedziła rodzinę w Chinach i została wtrącona do chińskiego obozu reedukacyjnego. To strach chińskich uczonych często zmusza ich do szpiegowania dla Chin. Wreszcie przestrzeganie praw człowieka w Hongkongu, Tybecie i w prowincji Xinjiang, gdzie zamieszkuje mniejszość muzułmańska, jest porównywalna z metodami panującymi w epoce Mao. Powołując się na artykuł Emmy Graham-Harrison, w samej prowincji Xinjiang wybudowano około 400 obozów reedukacyjnych, a o traktowaniu więźniów można się dowiedzieć od uciekinierów, którzy znaleźli schronienie w tureckim Istambule. Wreszcie na koniec warto wrócić do chińskich eksperymentów modyfikowania genetycznego, aby stworzyć superżołnierza. Badania na ten temat, jak mówi Ratcliffe, są bardzo mocno zaawansowane. Administracja Trumpa pozostawia demokratom dymiącą bombę z opóźnionym zapłonem, ponieważ w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem numer 1 dla Stanów Zjednoczonych nie są Chiny, lecz Rosja. W każdym razie oba wystąpienia obu panów powiązanych przecież z amerykańskim wywiadem mocno podkreślają, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Debata toczy się dalej i nie omija środowisk liberalno-lewicowych. Temat praw człowieka bądź też, przekładając to na bliższy nam język, praworządności nie trafi na pewno na próżnię. 

 


 

POLECANE
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu

– Polacy wybrali Karola Nawrockiego na prezydenta. Ktoś mógł głosować tak, ktoś inaczej, każdy miał swojego kandydata i wybór został dokonany. Wyniki są jasne – powiedział w środę zirytowany pytaniem dziennikarki wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Echa wywiadu Johna Ratcliffe’a w USA

Wystąpienie Johna Ratcliffe’a w „Wall Street Journal” zostało podjęte przez mainstreamowe media amerykańskie i wywołało dyskusję wśród elit. Warto przypomnieć, że John Lee Ratcliffe jest dyrektorem Narodowego Departamentu Wywiadu (DNI), który nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje wywiadu i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
 [Felieton
/ Wikipedia domena publiczna

W słynnym wywiadzie John Ratcliffe stwierdził, że Chiny stanowią najważniejsze zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, pragnąc zmienić porządek świata. Wywiad Stanów Zjednoczonych jasno stawia sprawę i wprowadza do amerykańskiej debaty politycznej sprawę Chin, pragnących zdominować świat militarnie, ekonomicznie i technologicznie. Odbywa się to od dawna przy przychylności części elit amerykańskich w ramach schematu „3 R”: „rob, replicate and replace” (ukradnij, zrób kopię i zamień). Od wielu lat Chiny okradają amerykańskie korporacje z intelektualnej własności, replikują te technologie i wchodzą na miejsce amerykańskich firm na globalnym rynku. Podobne tezy, ale nieco szerzej rozumiane, można obejrzeć w sieci PBS w profesjonalnie zrealizowanym materiale „China: Power and Prosperity”. Film doskonale pokazuje globalne aspiracje Chin, ekonomiczne korumpowanie krajów słabszych, przejmowanie strategicznych portów morskich oraz ekspansję militarną, popieraną przez chińską kinematografię, wprowadzającą nową narrację o dobrych, niosących pomoc Chińczykach i o złych kolonizatorach Amerykanach. Innym wystąpieniem, które warto zauważyć, był wykład sekretarza stanu Mike’a Pompeo na Georgia Institute of Technology w Atlancie, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji mówił w podobnym tonie o kradzieży własności intelektualnej z amerykańskich uniwersytetów, korumpowaniu władz uniwersyteckich przez chińskie dotacje i granty oraz wpływie instytutów konfucjańskich na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Pompeo opisał także sytuację chińskiego naukowca z amerykańskiego uniwersytetu, kobiety, która odwiedziła rodzinę w Chinach i została wtrącona do chińskiego obozu reedukacyjnego. To strach chińskich uczonych często zmusza ich do szpiegowania dla Chin. Wreszcie przestrzeganie praw człowieka w Hongkongu, Tybecie i w prowincji Xinjiang, gdzie zamieszkuje mniejszość muzułmańska, jest porównywalna z metodami panującymi w epoce Mao. Powołując się na artykuł Emmy Graham-Harrison, w samej prowincji Xinjiang wybudowano około 400 obozów reedukacyjnych, a o traktowaniu więźniów można się dowiedzieć od uciekinierów, którzy znaleźli schronienie w tureckim Istambule. Wreszcie na koniec warto wrócić do chińskich eksperymentów modyfikowania genetycznego, aby stworzyć superżołnierza. Badania na ten temat, jak mówi Ratcliffe, są bardzo mocno zaawansowane. Administracja Trumpa pozostawia demokratom dymiącą bombę z opóźnionym zapłonem, ponieważ w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem numer 1 dla Stanów Zjednoczonych nie są Chiny, lecz Rosja. W każdym razie oba wystąpienia obu panów powiązanych przecież z amerykańskim wywiadem mocno podkreślają, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Debata toczy się dalej i nie omija środowisk liberalno-lewicowych. Temat praw człowieka bądź też, przekładając to na bliższy nam język, praworządności nie trafi na pewno na próżnię. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe