[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Echa wywiadu Johna Ratcliffe’a w USA

Wystąpienie Johna Ratcliffe’a w „Wall Street Journal” zostało podjęte przez mainstreamowe media amerykańskie i wywołało dyskusję wśród elit. Warto przypomnieć, że John Lee Ratcliffe jest dyrektorem Narodowego Departamentu Wywiadu (DNI), który nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje wywiadu i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
 [Felieton
/ Wikipedia domena publiczna

W słynnym wywiadzie John Ratcliffe stwierdził, że Chiny stanowią najważniejsze zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, pragnąc zmienić porządek świata. Wywiad Stanów Zjednoczonych jasno stawia sprawę i wprowadza do amerykańskiej debaty politycznej sprawę Chin, pragnących zdominować świat militarnie, ekonomicznie i technologicznie. Odbywa się to od dawna przy przychylności części elit amerykańskich w ramach schematu „3 R”: „rob, replicate and replace” (ukradnij, zrób kopię i zamień). Od wielu lat Chiny okradają amerykańskie korporacje z intelektualnej własności, replikują te technologie i wchodzą na miejsce amerykańskich firm na globalnym rynku. Podobne tezy, ale nieco szerzej rozumiane, można obejrzeć w sieci PBS w profesjonalnie zrealizowanym materiale „China: Power and Prosperity”. Film doskonale pokazuje globalne aspiracje Chin, ekonomiczne korumpowanie krajów słabszych, przejmowanie strategicznych portów morskich oraz ekspansję militarną, popieraną przez chińską kinematografię, wprowadzającą nową narrację o dobrych, niosących pomoc Chińczykach i o złych kolonizatorach Amerykanach. Innym wystąpieniem, które warto zauważyć, był wykład sekretarza stanu Mike’a Pompeo na Georgia Institute of Technology w Atlancie, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji mówił w podobnym tonie o kradzieży własności intelektualnej z amerykańskich uniwersytetów, korumpowaniu władz uniwersyteckich przez chińskie dotacje i granty oraz wpływie instytutów konfucjańskich na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Pompeo opisał także sytuację chińskiego naukowca z amerykańskiego uniwersytetu, kobiety, która odwiedziła rodzinę w Chinach i została wtrącona do chińskiego obozu reedukacyjnego. To strach chińskich uczonych często zmusza ich do szpiegowania dla Chin. Wreszcie przestrzeganie praw człowieka w Hongkongu, Tybecie i w prowincji Xinjiang, gdzie zamieszkuje mniejszość muzułmańska, jest porównywalna z metodami panującymi w epoce Mao. Powołując się na artykuł Emmy Graham-Harrison, w samej prowincji Xinjiang wybudowano około 400 obozów reedukacyjnych, a o traktowaniu więźniów można się dowiedzieć od uciekinierów, którzy znaleźli schronienie w tureckim Istambule. Wreszcie na koniec warto wrócić do chińskich eksperymentów modyfikowania genetycznego, aby stworzyć superżołnierza. Badania na ten temat, jak mówi Ratcliffe, są bardzo mocno zaawansowane. Administracja Trumpa pozostawia demokratom dymiącą bombę z opóźnionym zapłonem, ponieważ w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem numer 1 dla Stanów Zjednoczonych nie są Chiny, lecz Rosja. W każdym razie oba wystąpienia obu panów powiązanych przecież z amerykańskim wywiadem mocno podkreślają, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Debata toczy się dalej i nie omija środowisk liberalno-lewicowych. Temat praw człowieka bądź też, przekładając to na bliższy nam język, praworządności nie trafi na pewno na próżnię. 

 


 

POLECANE
Tragedia na trasie S2. Zginęło pięć osób z ostatniej chwili
Tragedia na trasie S2. Zginęło pięć osób

Aż pięć osób zginęło, a trzy zostały ranne w wypadku, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek na Mazowszu, na trasie S2. Pełny pasażerów bus uderzył w stojącą na poboczu ciężarówkę.

Jest nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż prezydencki

Wybory prezydenckie już za trzy dni. IBRIS opublikował nowy sondaż. Zgodnie z tymi notowaniami pierwsza trójka pozostaje bez zmian. Prowadzi kandydat KO, Rafał Trzaskowski przed Karolem Nawrockim, kandydatem obywatelskim, popieranym przez PiS. Ze sporą stratą za nimi znalazł się Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji.

Jest wiadomość ws. zaginionej 11-letniej Patrycji. Child alert odwołany Wiadomości
Jest wiadomość ws. zaginionej 11-letniej Patrycji. Child alert odwołany

11-letnia Patrycja została odnaleziona – poinformowała policja w czwartek rano. Odwołano uruchomiony w środę child alert.

Alex Soros przyjechał do Polski z ostatniej chwili
Alex Soros przyjechał do Polski

Alex Soros, kontrowersyjny miliarder, syn innego kontrowersyjnego miliardera George Sorosa, przyjechał do Polski. Jego wizyta jest znacząca w kontekście zbliżającej się I tury wyborów w Polsce.

Samuel Pereira: Czy 13 grudnia 2023 okaże się wypadkiem przy pracy tylko u nas
Samuel Pereira: Czy 13 grudnia 2023 okaże się wypadkiem przy pracy

„O czym są te wybory?” Gdyby za każdym razem gdy to pytanie pada w przestrzeni publicznej do kasy polskiego państwa wpływało 10 zł, to szybko wskoczylibyśmy wyżej na drabince najbogatszych krajów świata.

Ruch Kontroli Wyborów: Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów od 1989 r. Wiadomości
Ruch Kontroli Wyborów: Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów od 1989 r.

Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów co najmniej od 1989 roku. Stawką tych wyborów nie jest już to, o co w dramatycznym przemówieniu pytał śp. premier Jan Olszewski w czerwcu 1992 roku: „Czyja będzie Polska?”, ale „Czy będzie Polska?”

Merz chce, żeby Niemcy miały najsilniejszą armię w Europie z ostatniej chwili
Merz chce, żeby Niemcy miały najsilniejszą armię w Europie

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz zapowiedział, że zainwestuje w Bundeswehrę, by uczynić ją najpotężniejszą armią Europy.

Dariusz Matecki w szpitalu. Niepokojące zdjęcie posła PiS z ostatniej chwili
Dariusz Matecki w szpitalu. Niepokojące zdjęcie posła PiS

Poseł Dariusz Matecki zamieścił na platformie X zdjęcie z sali szpitalnej. Poinformował o operacji zaplanowanej na czwartek i poprosił o modlitwę.

Podejrzane reklamy przed wyborami. Jest komunikat właściciela Facebooka z ostatniej chwili
Podejrzane reklamy przed wyborami. Jest komunikat właściciela Facebooka

W ciągu ostatnich siedmiu dni na Facebooku pojawiły się reklamy polityczne finansowane, które – wydając więcej niż jakikolwiek oficjalny komitet wyborczy – wspierały Rafała Trzaskowskiego i dyskredytowały Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Do sytuacji odniosła się Meta, właściciel Facebooka.

Dantejskie sceny przed sesją Rady Warszawy. Służby użyły siły z ostatniej chwili
Dantejskie sceny przed sesją Rady Warszawy. Służby użyły siły

W środę, 14 maja, o godz. 18:30 odbyła się nadzwyczajna XIX sesja Rady m.st. Warszawy poświęcona kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 66. Obrady przerwano tuż po rozpoczęciu. Przed wejściem do sali doszło do przepychanek.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Echa wywiadu Johna Ratcliffe’a w USA

Wystąpienie Johna Ratcliffe’a w „Wall Street Journal” zostało podjęte przez mainstreamowe media amerykańskie i wywołało dyskusję wśród elit. Warto przypomnieć, że John Lee Ratcliffe jest dyrektorem Narodowego Departamentu Wywiadu (DNI), który nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje wywiadu i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
 [Felieton
/ Wikipedia domena publiczna

W słynnym wywiadzie John Ratcliffe stwierdził, że Chiny stanowią najważniejsze zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, pragnąc zmienić porządek świata. Wywiad Stanów Zjednoczonych jasno stawia sprawę i wprowadza do amerykańskiej debaty politycznej sprawę Chin, pragnących zdominować świat militarnie, ekonomicznie i technologicznie. Odbywa się to od dawna przy przychylności części elit amerykańskich w ramach schematu „3 R”: „rob, replicate and replace” (ukradnij, zrób kopię i zamień). Od wielu lat Chiny okradają amerykańskie korporacje z intelektualnej własności, replikują te technologie i wchodzą na miejsce amerykańskich firm na globalnym rynku. Podobne tezy, ale nieco szerzej rozumiane, można obejrzeć w sieci PBS w profesjonalnie zrealizowanym materiale „China: Power and Prosperity”. Film doskonale pokazuje globalne aspiracje Chin, ekonomiczne korumpowanie krajów słabszych, przejmowanie strategicznych portów morskich oraz ekspansję militarną, popieraną przez chińską kinematografię, wprowadzającą nową narrację o dobrych, niosących pomoc Chińczykach i o złych kolonizatorach Amerykanach. Innym wystąpieniem, które warto zauważyć, był wykład sekretarza stanu Mike’a Pompeo na Georgia Institute of Technology w Atlancie, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji mówił w podobnym tonie o kradzieży własności intelektualnej z amerykańskich uniwersytetów, korumpowaniu władz uniwersyteckich przez chińskie dotacje i granty oraz wpływie instytutów konfucjańskich na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Pompeo opisał także sytuację chińskiego naukowca z amerykańskiego uniwersytetu, kobiety, która odwiedziła rodzinę w Chinach i została wtrącona do chińskiego obozu reedukacyjnego. To strach chińskich uczonych często zmusza ich do szpiegowania dla Chin. Wreszcie przestrzeganie praw człowieka w Hongkongu, Tybecie i w prowincji Xinjiang, gdzie zamieszkuje mniejszość muzułmańska, jest porównywalna z metodami panującymi w epoce Mao. Powołując się na artykuł Emmy Graham-Harrison, w samej prowincji Xinjiang wybudowano około 400 obozów reedukacyjnych, a o traktowaniu więźniów można się dowiedzieć od uciekinierów, którzy znaleźli schronienie w tureckim Istambule. Wreszcie na koniec warto wrócić do chińskich eksperymentów modyfikowania genetycznego, aby stworzyć superżołnierza. Badania na ten temat, jak mówi Ratcliffe, są bardzo mocno zaawansowane. Administracja Trumpa pozostawia demokratom dymiącą bombę z opóźnionym zapłonem, ponieważ w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem numer 1 dla Stanów Zjednoczonych nie są Chiny, lecz Rosja. W każdym razie oba wystąpienia obu panów powiązanych przecież z amerykańskim wywiadem mocno podkreślają, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Debata toczy się dalej i nie omija środowisk liberalno-lewicowych. Temat praw człowieka bądź też, przekładając to na bliższy nam język, praworządności nie trafi na pewno na próżnię. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe