Pracownicy mogą mieć wpływ na kształt umowy o zarządzanie PPK

Umowa o zarządzanie PPK reguluje stosunki pracodawcy z instytucją finansową i jest podstawą do zawarcia - w imieniu i na rzecz pracowników - umowy o prowadzenie PPK.
 Pracownicy mogą mieć wpływ na kształt umowy o zarządzanie PPK
/ grafika: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

 

Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK ma każdy podmiot zatrudniający, czyli m.in. pracodawca lub zleceniodawca, który zatrudnia co najmniej jedną osobę zatrudnioną (np. pracownika lub zleceniobiorcę), w imieniu której jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Podmioty, które nie są zobowiązane do stosowania ustawy o PPK, a więc te, których nie dotyczy obowiązek zawierania tej umowy to: mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą im deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz osoby fizyczne, które zatrudniają, w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Umowy o zarządzanie PPK nie muszą także zawierać podmioty zatrudniające, które - na dzień objęcia ich ustawą o PPK – oferowały (i nadal oferują) pracownikom Pracowniczy Program Emerytalny (w PPE musi uczestniczyć co najmniej 25% załogi, a wpłata podstawowa wynosi co najmniej 3,5% wynagrodzenia). Nie muszą, ale – jeśli tak zdecydują – mogą. Zależy to tylko od ich woli

 

Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej, pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku. Lista instytucji finansowych dopuszczonych do prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych, wpisanych do ewidencji PPK, dostępna jest na  stronie www.mojeppk.pl

 

Obowiązek konsultacji

Instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, wybiera podmiot zatrudniający, w porozumieniu z działającą u niego zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej organizacji u niego nie ma - w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie. Wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa może - w imieniu podmiotów zatrudniających, będących jednostkami organizacyjnymi danej jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) - dokonać wyboru instytucji finansowej, z którą te podmioty zatrudniające zawrą umowy o zarządzanie PPK. Również w takiej sytuacji konieczny jest udział tzw. strony społecznej (wybór dokonywany być powinien    w porozumieniu z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych działających w jednostkach organizacyjnych objętych wyborem albo – w razie braku organizacji związkowych - z przedstawicielami reprezentacji osób zatrudnionych). Należy też podkreślić, że udział strony społecznej wymagany jest nie tylko w przypadku wyboru instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Również zmianę takiej umowy pracodawca powinien uzgodnić z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych, przy czym warunki zmiany umowy o zarządzanie PPK powinny wynikać z treści tej umowy.

Ustawa o PPK w art. 10 wymienia elementy, jakie powinna regulować umowa o zarządzanie PPK. Chodzi tu m.in. o warunki i tryb zawierania przez pracodawcę umów o prowadzenie PPK, warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty, wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez pracodawcę dla poszczególnych grup osób zatrudnionych czy sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat. Reszta zależy od woli stron. Pracodawcy powinni jednak pamiętać, że umowa o zarządzanie PPK nie może zawierać warunków mniej korzystnych niż warunki prezentowane przez instytucję finansową w portalu PPK w dniu zawarcia tej umowy.

 

Brak porozumienia

Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie, o którym mowa wyżej, podmiot zatrudniający samodzielnie wybiera instytucję finansową. Taka sama zasada obowiązuje, gdy wspólnego (dla jednostek organizacyjnych danej j.s.t.) wyboru instytucji finansowej dokonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa. Tego typu regulacja motywować ma strony do współpracy. Pozwala też pracodawcy uniknąć ryzyka związanego z niezawarciem umowy o zarządzanie PPK, w tym związanej z tym odpowiedzialności karnej (o czym poniżej).

Wezwanie z PFR

Podmiot zatrudniający powinien zatem zadbać o to, aby zawrzeć umowę o zarządzanie w terminie (o terminach tych pisaliśmy w TS w poprzednich materiałach o PPK, m.in. we wrześniu). Jeśli tego nie zrobi, zostanie pisemnie wezwany przez Polski Fundusz Rozwoju do jej zawarcia – w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania - z wyznaczoną instytucją finansową, której funkcję pełni PFR TFI S.A. albo do przekazania informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. W wezwaniu tym PFR poinformuje go też - taki obowiązek nakłada na niego ustawa o PPK - o karze za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie, o której mowa w art. 106 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem podmiot zatrudniający (albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Przypominamy też, że PFR Portal PPK sp. z o.o. organizuje szkolenia w zakresie wdrażania i późniejszego funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Udział w nich może wziąć każdy zainteresowany, nie tylko przedstawiciele firm zatrudniających określoną liczbę pracowników. Szkolenia są nieodpłatne. Zachęcamy do rejestracji na MojePPK.pl.


 

POLECANE
Niemieckie fabryki Forda wstrzymują produkcję ze względu na mały popyt na samochody elektryczne polityka
Niemieckie fabryki Forda wstrzymują produkcję ze względu na mały popyt na samochody elektryczne

Ford wstrzymuje produkcję aut elektrycznych w Kolonii na trzy tygodnie – informuje Bild.

Sikorski wściekły na TVN. To niedopuszczalne z ostatniej chwili
Sikorski wściekły na TVN. "To niedopuszczalne"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski był gościem redaktor Moniki Olejnik. Po tym pytaniu szybko opuścił studio TVN.

Jastrzębie Trumpa tylko u nas
Jastrzębie Trumpa

Prezydent elekt Donald Trump wybrał już niektóre z najważniejszych osób w swojej administracji. Szczególnie ciekawe są jego decyzje w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Na pewno powody do niepokoju mają Chiny czy Iran. A więc pośrednio także dla Rosji. Choćby dlatego, że ujawnione postaci to ludzie znani z przywiązania do wartości wolnego świata i bardzo twardych poglądów. Deterrence zastąpi appeasement. I dobrze.

Nie żyje polityk PiS z ostatniej chwili
Nie żyje polityk PiS

Nie żyje Anna Drewniak, radna oraz pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Wilanowie.

Bosak za Mentzena? Jasne stanowisko wicemarszałka Sejmu z ostatniej chwili
Bosak za Mentzena? Jasne stanowisko wicemarszałka Sejmu

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen bardzo mocno zaangażował się w prekampanię. W ostatnich tygodniach dotarł on do kilkunastu miast. Krzysztof Bosak odpowiedział na pogłoski medialne.

To był mój najgorszy błąd. Francuski piłkarz został skazany z ostatniej chwili
"To był mój najgorszy błąd". Francuski piłkarz został skazany

Francuski piłkarz Wissam Ben Yedder usłyszał wyrok za napaść seksualną. Zawodnik w sądzie zrzucił winę na alkohol i problemy prywatne.

Litwini kupili czołgi od Niemców. Pierwsze zobaczą za pięć lat z ostatniej chwili
Litwini kupili czołgi od Niemców. Pierwsze zobaczą za pięć lat

Pierwsze niemieckie czołgi Leopard 2 mają dotrzeć na Litwę dopiero w 2029 roku. Opóźnienia mogą wpłynąć na terminową gotowość litewskiej dywizji.

Hołownia za barierkami w Święto Niepodległości. Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków polityka
Hołownia za barierkami w Święto Niepodległości. "Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków"

– Patrzcie, Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków (...) Nic nie zrobił dla Polski, jest tylko podnóżkiem Tuska i TVN-u. Odgrywa wyznaczoną mu rolę błazna – mówił o marszałku Sejmu Szymonie Hołowni europoseł PiS Patryk Jaki.

Bombowiec H-20. Tak Chińczycy kopiują Amerykanów z ostatniej chwili
Bombowiec H-20. Tak Chińczycy kopiują Amerykanów

15. edycja targów lotniczych Airshow China może przynieść wiele niespodzianek. Świat liczy na to, że Pekin przedstawi swój najnowszy bombowiec H-20.

Sekretarz NATO w Polsce. Jest plan wizyty z ostatniej chwili
Sekretarz NATO w Polsce. Jest plan wizyty

W środę nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte po raz pierwszy od objęcia urzędu w październiku odwiedzi Warszawę. W planach jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Donaldem Tuskiem oraz wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

REKLAMA

Pracownicy mogą mieć wpływ na kształt umowy o zarządzanie PPK

Umowa o zarządzanie PPK reguluje stosunki pracodawcy z instytucją finansową i jest podstawą do zawarcia - w imieniu i na rzecz pracowników - umowy o prowadzenie PPK.
 Pracownicy mogą mieć wpływ na kształt umowy o zarządzanie PPK
/ grafika: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

 

Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK ma każdy podmiot zatrudniający, czyli m.in. pracodawca lub zleceniodawca, który zatrudnia co najmniej jedną osobę zatrudnioną (np. pracownika lub zleceniobiorcę), w imieniu której jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Podmioty, które nie są zobowiązane do stosowania ustawy o PPK, a więc te, których nie dotyczy obowiązek zawierania tej umowy to: mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą im deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz osoby fizyczne, które zatrudniają, w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Umowy o zarządzanie PPK nie muszą także zawierać podmioty zatrudniające, które - na dzień objęcia ich ustawą o PPK – oferowały (i nadal oferują) pracownikom Pracowniczy Program Emerytalny (w PPE musi uczestniczyć co najmniej 25% załogi, a wpłata podstawowa wynosi co najmniej 3,5% wynagrodzenia). Nie muszą, ale – jeśli tak zdecydują – mogą. Zależy to tylko od ich woli

 

Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej, pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku. Lista instytucji finansowych dopuszczonych do prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych, wpisanych do ewidencji PPK, dostępna jest na  stronie www.mojeppk.pl

 

Obowiązek konsultacji

Instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, wybiera podmiot zatrudniający, w porozumieniu z działającą u niego zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej organizacji u niego nie ma - w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie. Wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa może - w imieniu podmiotów zatrudniających, będących jednostkami organizacyjnymi danej jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) - dokonać wyboru instytucji finansowej, z którą te podmioty zatrudniające zawrą umowy o zarządzanie PPK. Również w takiej sytuacji konieczny jest udział tzw. strony społecznej (wybór dokonywany być powinien    w porozumieniu z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych działających w jednostkach organizacyjnych objętych wyborem albo – w razie braku organizacji związkowych - z przedstawicielami reprezentacji osób zatrudnionych). Należy też podkreślić, że udział strony społecznej wymagany jest nie tylko w przypadku wyboru instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Również zmianę takiej umowy pracodawca powinien uzgodnić z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych, przy czym warunki zmiany umowy o zarządzanie PPK powinny wynikać z treści tej umowy.

Ustawa o PPK w art. 10 wymienia elementy, jakie powinna regulować umowa o zarządzanie PPK. Chodzi tu m.in. o warunki i tryb zawierania przez pracodawcę umów o prowadzenie PPK, warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty, wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez pracodawcę dla poszczególnych grup osób zatrudnionych czy sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat. Reszta zależy od woli stron. Pracodawcy powinni jednak pamiętać, że umowa o zarządzanie PPK nie może zawierać warunków mniej korzystnych niż warunki prezentowane przez instytucję finansową w portalu PPK w dniu zawarcia tej umowy.

 

Brak porozumienia

Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie, o którym mowa wyżej, podmiot zatrudniający samodzielnie wybiera instytucję finansową. Taka sama zasada obowiązuje, gdy wspólnego (dla jednostek organizacyjnych danej j.s.t.) wyboru instytucji finansowej dokonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa. Tego typu regulacja motywować ma strony do współpracy. Pozwala też pracodawcy uniknąć ryzyka związanego z niezawarciem umowy o zarządzanie PPK, w tym związanej z tym odpowiedzialności karnej (o czym poniżej).

Wezwanie z PFR

Podmiot zatrudniający powinien zatem zadbać o to, aby zawrzeć umowę o zarządzanie w terminie (o terminach tych pisaliśmy w TS w poprzednich materiałach o PPK, m.in. we wrześniu). Jeśli tego nie zrobi, zostanie pisemnie wezwany przez Polski Fundusz Rozwoju do jej zawarcia – w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania - z wyznaczoną instytucją finansową, której funkcję pełni PFR TFI S.A. albo do przekazania informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. W wezwaniu tym PFR poinformuje go też - taki obowiązek nakłada na niego ustawa o PPK - o karze za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie, o której mowa w art. 106 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem podmiot zatrudniający (albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Przypominamy też, że PFR Portal PPK sp. z o.o. organizuje szkolenia w zakresie wdrażania i późniejszego funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Udział w nich może wziąć każdy zainteresowany, nie tylko przedstawiciele firm zatrudniających określoną liczbę pracowników. Szkolenia są nieodpłatne. Zachęcamy do rejestracji na MojePPK.pl.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe