Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Panie Tomku, jesteśmy z panem!

W Polsce od kilku tygodni jest gorąco. Przez kraj przetoczyła się potężna fala niezwykle krzykliwych, agresywnych protestów zwolenników aborcji. Policja zachowywała się wobec nich zdecydowanie biernie. Zaskakującą aktywność wykazała natomiast w czasie Marszu Niepodległości, strzelając z broni gładkolufowej w twarz naszemu 74-letniemu fotoreporterowi Tomaszowi Gutremu – pisze Agnieszka Żurek. To właśnie wydarzeniom wokół tegorocznego Marszu Niepodległości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. Tygodnik Solidarność

 

 

 

Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek? 


Z licznych relacji przekazywanych przez uczestników Marszu Niepodległości wynika, że  Policja kazała jego uczestnikom parkować samochody i dołączać do Marszu pieszo, co doprowadziło do eskalacji napięć i w efekcie do starć z przedstawicielami władzy. – Jestem załamany propagandą w mediach. Chcieliśmy spokojnie opuścić teren Marszu, szliśmy całymi rodzinami z dziećmi, aż tu nagle ruszyli na nas policjanci w kaskach. Musieliśmy uciekać. Czysta komuna! – relacjonuje w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” jeden z uczestników Marszu. Inna z uczestniczek podkreśla, że w niewłaściwy sposób zachowywała się zarówno policja, jak i niektórzy uczestnicy: – Byłam świadkiem atakowania funkcjonariuszy i prowokowania ich – zaznacza w rozmowie z nami.

 

Jakub Pacan rozmawia z prof. Zbigniew Lewicki, politolog i amerykanista z UKSW


 – Relacje Polska – USA to od dawna sinusoida. Za Baracka Obamy ta fala była na dole, za Trumpa na górze, a jak będzie za Bidena? Zobaczymy, być może znowu na dole. Tak długo, jak ta sinusoida nie wykracza poza rozsądną amplitudę i nam nie zagraża, to trzeba się do tego jakoś przyzwyczaić 

– słyszymy. 

W numerze również rozmowa z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinietu Prezydenta RP. Teresa Wójcik pyta m.in. o to czy przy zmianie prezydentury należy spodziewać się zmian w polsko-amerykańskiej współpracy militarnej?


To drugi obszar, w którym po stronie amerykańskiej panuje zgoda polityczna, notabene znowu dużo bardziej szeroka niż w Polsce. Po okresie naiwnej nadziei na porozumienie z Rosją, jaką na początku swego rządzenia żywiła poprzednia demokratyczna administracja Baracka Obamy, w której Joe Biden był wiceprezydentem, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę zmieniła ona całkowicie swój kurs. Między innymi dlatego udało się Prezydentowi Andrzejowi Dudzie doprowadzić do historycznych decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, a więc jeszcze za czasów tandemu Obama– Biden, ustanawiających obecność wojskową NATO w Polsce. 


Zachęcamy także do lektury artykułu Teresy Wójcik „Geopolityka i 5G” 

Telekomunikacja, zwłaszcza technologia 5G, stanowią fundament cyfrowej transformacji oraz ścieżkę powrotu do ożywienia gospodarczego. W szczególności w kontekście aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawne wdrożenie sieci 5G w Polsce to istotny potencjał gospodarczy na najbliższe kilka lat. Nie ma wątpliwości, cyfrowa transformacja jest faktorem napędzającym konkurencyjność i innowacyjność państwa zarówno w procesach na rynku krajowym, jak w relacjach międzynarodowych. Musi też odpowiadać podstawowej potrzebie: bezpieczeństwu narodowemu.

W numerze również m.in.:

  • Teresa Wójcik - "Marsz niepodległości i tajemnice" 
  • Aleksander Żywczyk - "Pieniądz i polityka w czasach zarazy" o reakcji amerykańskiego świata finansów na spodziewaną wygraną Bidena
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rzeczywistość a żydokomuna" 
  • Wspominamy Jana Niemca, biskupa na Podolu 
  • "To nie jest czas na kompromisy" rozmowa Jakuba Pacana z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem 
  • "Portret Pandemiczny" Anna Zielińska reakcjach Polaków na drugą falę pandemii 
  • Jakub Pacan o sytuacji politycznej w kraju - "Opozycyjny ból głowy" 

  • "Powstaje symulacja ziemi. Nie pierwsza, ale najlepsza" Aleksander Żywczyk o komputerze, który ma symulować zmiany środowiskowe 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Barbarą Miszczuk, przewodniczącą Organizacji Międzyzakładowej Solidarność w PKP S.A. 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk wspomina jak Polska znalazła się na Mistrzostwach Europy w 2008 r. 

 


 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Panie Tomku, jesteśmy z panem!

W Polsce od kilku tygodni jest gorąco. Przez kraj przetoczyła się potężna fala niezwykle krzykliwych, agresywnych protestów zwolenników aborcji. Policja zachowywała się wobec nich zdecydowanie biernie. Zaskakującą aktywność wykazała natomiast w czasie Marszu Niepodległości, strzelając z broni gładkolufowej w twarz naszemu 74-letniemu fotoreporterowi Tomaszowi Gutremu – pisze Agnieszka Żurek. To właśnie wydarzeniom wokół tegorocznego Marszu Niepodległości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. Tygodnik Solidarność

 

 

 

Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek? 


Z licznych relacji przekazywanych przez uczestników Marszu Niepodległości wynika, że  Policja kazała jego uczestnikom parkować samochody i dołączać do Marszu pieszo, co doprowadziło do eskalacji napięć i w efekcie do starć z przedstawicielami władzy. – Jestem załamany propagandą w mediach. Chcieliśmy spokojnie opuścić teren Marszu, szliśmy całymi rodzinami z dziećmi, aż tu nagle ruszyli na nas policjanci w kaskach. Musieliśmy uciekać. Czysta komuna! – relacjonuje w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” jeden z uczestników Marszu. Inna z uczestniczek podkreśla, że w niewłaściwy sposób zachowywała się zarówno policja, jak i niektórzy uczestnicy: – Byłam świadkiem atakowania funkcjonariuszy i prowokowania ich – zaznacza w rozmowie z nami.

 

Jakub Pacan rozmawia z prof. Zbigniew Lewicki, politolog i amerykanista z UKSW


 – Relacje Polska – USA to od dawna sinusoida. Za Baracka Obamy ta fala była na dole, za Trumpa na górze, a jak będzie za Bidena? Zobaczymy, być może znowu na dole. Tak długo, jak ta sinusoida nie wykracza poza rozsądną amplitudę i nam nie zagraża, to trzeba się do tego jakoś przyzwyczaić 

– słyszymy. 

W numerze również rozmowa z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinietu Prezydenta RP. Teresa Wójcik pyta m.in. o to czy przy zmianie prezydentury należy spodziewać się zmian w polsko-amerykańskiej współpracy militarnej?


To drugi obszar, w którym po stronie amerykańskiej panuje zgoda polityczna, notabene znowu dużo bardziej szeroka niż w Polsce. Po okresie naiwnej nadziei na porozumienie z Rosją, jaką na początku swego rządzenia żywiła poprzednia demokratyczna administracja Baracka Obamy, w której Joe Biden był wiceprezydentem, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę zmieniła ona całkowicie swój kurs. Między innymi dlatego udało się Prezydentowi Andrzejowi Dudzie doprowadzić do historycznych decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, a więc jeszcze za czasów tandemu Obama– Biden, ustanawiających obecność wojskową NATO w Polsce. 


Zachęcamy także do lektury artykułu Teresy Wójcik „Geopolityka i 5G” 

Telekomunikacja, zwłaszcza technologia 5G, stanowią fundament cyfrowej transformacji oraz ścieżkę powrotu do ożywienia gospodarczego. W szczególności w kontekście aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawne wdrożenie sieci 5G w Polsce to istotny potencjał gospodarczy na najbliższe kilka lat. Nie ma wątpliwości, cyfrowa transformacja jest faktorem napędzającym konkurencyjność i innowacyjność państwa zarówno w procesach na rynku krajowym, jak w relacjach międzynarodowych. Musi też odpowiadać podstawowej potrzebie: bezpieczeństwu narodowemu.

W numerze również m.in.:

  • Teresa Wójcik - "Marsz niepodległości i tajemnice" 
  • Aleksander Żywczyk - "Pieniądz i polityka w czasach zarazy" o reakcji amerykańskiego świata finansów na spodziewaną wygraną Bidena
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rzeczywistość a żydokomuna" 
  • Wspominamy Jana Niemca, biskupa na Podolu 
  • "To nie jest czas na kompromisy" rozmowa Jakuba Pacana z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem 
  • "Portret Pandemiczny" Anna Zielińska reakcjach Polaków na drugą falę pandemii 
  • Jakub Pacan o sytuacji politycznej w kraju - "Opozycyjny ból głowy" 

  • "Powstaje symulacja ziemi. Nie pierwsza, ale najlepsza" Aleksander Żywczyk o komputerze, który ma symulować zmiany środowiskowe 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Barbarą Miszczuk, przewodniczącą Organizacji Międzyzakładowej Solidarność w PKP S.A. 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk wspomina jak Polska znalazła się na Mistrzostwach Europy w 2008 r. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe