[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak zagłosuje Polonia amerykańska?

Czas odłożyć na półkę własne preferencje wyborcze i dokonać chłodnej analizy, jaką rolę odegrała Polonia amerykańska w służbie narodu polskiego. Otóż w czasie II wojny światowej i w okresie zimnej wojny Polonia amerykańska spełniała ogromną rolę w aspekcie politycznej reprezentacji polskich interesów narodowych w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Reprezentacja polityczna Polonii była reprezentowana poprzez polskich kongresmenów, polsko-amerykańskich przedstawicieli administracji federalnych i stanowych. Polonijna prasa, w tym „Kuryer Polski”, stanowiła ważną platformę promocji polskich interesów w Stanach Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Ważne artykuły czytano na Kapitolu i w Białym Domu, a delegacje Polonii amerykańskiej licznie odwiedzały polityków w ich biurach stanowych i w Waszyngtonie. Posiadaliśmy ogromny wpływ na formowanie i bezpośrednie oddziaływanie amerykańskiej polityki zagranicznej. Warto wymienić w tym momencie dwa nazwiska ważnych polskich polityków w USA. Jest to wieloletni szef Komisji Zagranicznej Kongresu Stanów Zjednoczonych Klemens Zabłocki z Milwaukee, który służył w Kongresie prawie 35 lat. Inny znany polityk to Zbigniew Brzeziński. Doradzał on prezydentowi Johnsonowi, a potem, jak wszyscy wiemy, był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA za prezydentury Jimmy’ego Cartera. Obaj wybitni politycy byli związani z Partią Demokratyczną i jak wielu innych Amerykanów polskiego pochodzenia traktowali Partię Demokratyczną jako doskonałą platformę do robienia kariery politycznej. Ostatnim polskim akordem w amerykańskiej polityce był fakt zebrania przez prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwarda Moskala słynnych 9 milionów podpisów pod petycją popierającą wstąpienie Polski do NATO. Od tamtej pory Partia Demokratyczna rozpoczęła swój postmodernistyczny odwrót od typowego elektoratu, który stanowią również Amerykanie polskiego pochodzenia. Nie może przecież być tak, by przedstawiciele progresywnej Partii Demokratycznej zaraz po spotkaniach w sobotni wieczór rano w niedzielę szli na mszę do katolickiego kościoła. Doskonale wyjaśnia ten proces sam Joe Biden w wywiadzie z 19 stycznia br. w „The New York Times”, w którym powiedział, że demokraci przestali spotykać się i zabiegać o wsparcie znaczących grup w Stanach Zjednoczonych. Fragment ten został źle zinterpretowany jako obraźliwy w stosunku do amerykańskich Polaków, a cała polska prasa bez czytania oryginału tekstu zrobiła z tej wypowiedzi antypolski akt. Ale przejdźmy do faktów: 8 bezskutecznych lat zabiegania w administracji demokratycznej o zniesienie wiz dla Polaków, 17 września 2009 r. prezydent Barack Obama ogłosił słynny reset z Rosją, odrzucając budowę tarczy rakietowej w Redzikowie. Wycofanie się z polityki europejskiej. Po drugiej stronie mamy: wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozlokowanie amerykańskich baz w Polsce, zniesienie wiz dla Polaków, rozpoczęcie budowy Trójmorza jako trwałego elementu amerykańskiej obecności w Europie Wschodniej. Mimo zapewnień głównego eksperta sztabu Joe Bidena – Mike’a Carpentera o kontynuacji działań rozpoczętych przez administrację Donalda Trumpa trudno im dać wiarę, bo w polityce liczą się tylko fakty, a czołowi przedstawiciele Partii Demokratycznej: Bill Clinton i sam Joe Biden, porównują Polskę do reżimu na Białorusi.


 

POLECANE
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

Pożar w Ząbkach. Burmistrz liczy na szybkie wsparcie z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach. Burmistrz liczy na szybkie wsparcie

Mieszkańcy poszkodowani w wyniku pożaru otrzymają pomoc finansową i miejsca tymczasowego zamieszkania tak szybko, jak to możliwe – zadeklarowała w piątek burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk.

Nie żyje znany politolog i wykładowca z ostatniej chwili
Nie żyje znany politolog i wykładowca

Zmarł dr Jarosław Wojtas, znany politolog i wieloletni wykładowca akademicki. Miał 43 lata. O jego śmierci poinformowały toruńskie uczelnie, z którymi był przez lata związany.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W piątek obowiązuje 66 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną na stacjach – poinformowało w piątek IMGW. Rekordowo niski poziom Wisły zanotowano w Warszawie.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak zagłosuje Polonia amerykańska?

Czas odłożyć na półkę własne preferencje wyborcze i dokonać chłodnej analizy, jaką rolę odegrała Polonia amerykańska w służbie narodu polskiego. Otóż w czasie II wojny światowej i w okresie zimnej wojny Polonia amerykańska spełniała ogromną rolę w aspekcie politycznej reprezentacji polskich interesów narodowych w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Reprezentacja polityczna Polonii była reprezentowana poprzez polskich kongresmenów, polsko-amerykańskich przedstawicieli administracji federalnych i stanowych. Polonijna prasa, w tym „Kuryer Polski”, stanowiła ważną platformę promocji polskich interesów w Stanach Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Ważne artykuły czytano na Kapitolu i w Białym Domu, a delegacje Polonii amerykańskiej licznie odwiedzały polityków w ich biurach stanowych i w Waszyngtonie. Posiadaliśmy ogromny wpływ na formowanie i bezpośrednie oddziaływanie amerykańskiej polityki zagranicznej. Warto wymienić w tym momencie dwa nazwiska ważnych polskich polityków w USA. Jest to wieloletni szef Komisji Zagranicznej Kongresu Stanów Zjednoczonych Klemens Zabłocki z Milwaukee, który służył w Kongresie prawie 35 lat. Inny znany polityk to Zbigniew Brzeziński. Doradzał on prezydentowi Johnsonowi, a potem, jak wszyscy wiemy, był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA za prezydentury Jimmy’ego Cartera. Obaj wybitni politycy byli związani z Partią Demokratyczną i jak wielu innych Amerykanów polskiego pochodzenia traktowali Partię Demokratyczną jako doskonałą platformę do robienia kariery politycznej. Ostatnim polskim akordem w amerykańskiej polityce był fakt zebrania przez prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwarda Moskala słynnych 9 milionów podpisów pod petycją popierającą wstąpienie Polski do NATO. Od tamtej pory Partia Demokratyczna rozpoczęła swój postmodernistyczny odwrót od typowego elektoratu, który stanowią również Amerykanie polskiego pochodzenia. Nie może przecież być tak, by przedstawiciele progresywnej Partii Demokratycznej zaraz po spotkaniach w sobotni wieczór rano w niedzielę szli na mszę do katolickiego kościoła. Doskonale wyjaśnia ten proces sam Joe Biden w wywiadzie z 19 stycznia br. w „The New York Times”, w którym powiedział, że demokraci przestali spotykać się i zabiegać o wsparcie znaczących grup w Stanach Zjednoczonych. Fragment ten został źle zinterpretowany jako obraźliwy w stosunku do amerykańskich Polaków, a cała polska prasa bez czytania oryginału tekstu zrobiła z tej wypowiedzi antypolski akt. Ale przejdźmy do faktów: 8 bezskutecznych lat zabiegania w administracji demokratycznej o zniesienie wiz dla Polaków, 17 września 2009 r. prezydent Barack Obama ogłosił słynny reset z Rosją, odrzucając budowę tarczy rakietowej w Redzikowie. Wycofanie się z polityki europejskiej. Po drugiej stronie mamy: wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozlokowanie amerykańskich baz w Polsce, zniesienie wiz dla Polaków, rozpoczęcie budowy Trójmorza jako trwałego elementu amerykańskiej obecności w Europie Wschodniej. Mimo zapewnień głównego eksperta sztabu Joe Bidena – Mike’a Carpentera o kontynuacji działań rozpoczętych przez administrację Donalda Trumpa trudno im dać wiarę, bo w polityce liczą się tylko fakty, a czołowi przedstawiciele Partii Demokratycznej: Bill Clinton i sam Joe Biden, porównują Polskę do reżimu na Białorusi.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe