Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Czy rząd chce konfliktu z Solidarnością?

– Różnice są twórcze, tworzą napięcie, a na rozwiązaniu napięcia polega postęp ludzkości. Rozwiązywaniu napięć służy dialog – to jeden z ważnych wątków najnowszej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Na ile owocny okaże się dialog społeczny w Polsce w ramach kompetencji władzy wykonawczej, zwłaszcza wobec wyzwań szczególnie trudnych, stojących przed tą władzą... Zwłaszcza gdy NSZZ „Solidarność” wzywa tę władzę/rząd do dialogu, do rozmów w sprawie wielkiego znaczenia: transformacji energetycznej – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie przyszłej współpracy Solidarności i i zrekonstruowanego rządu dotyczy najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”  
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w tekście Teresy Wójcik? 

Współpraca – na którą położył nacisk szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda – jest konieczna dlatego, że zasadniczo konstytucja w art. 20 o społecznej gospodarce rynkowej przesądza: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Ten artykuł jest wsparty przez art. 24: „Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy”.  

Solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych jest więc jednym z fundamentów konstytucyjnych ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej. W 2015 r. ten fundament zyskał odrębny organ przy Prezydencie RP: Radę Dialogu Społecznego (RDS). Przeniesienie tego organu z zakresu kompetencji Prezydenta na rząd znacznie osłabia rolę RDS, poniekąd stała się ona instrumentem władzy wykonawczej. Premier uzasadnił to uwarunkowaniami ochrony gospodarki przed skutkami pandemii koronawirusa. Jednak ostatecznie cała problematyka pracy została powierzona wicepremierowi, który jako neoliberał raczej nie jest przekonany do społecznej gospodarki rynkowej.  

„Chwiejny kompromis” pisze o rekonstrukcji Jakub Pacan  

No i jest rząd po rekonstrukcji. Koalicjanci PiS i sam Jarosław Kaczyński grali w tej grze wysoko. Były groźby zerwania koalicji ze strony Solidarnej Polski i widmo „rządu mniejszościowego, przyspieszonych wyborów, każdego możliwego wariantu” – jak przekonywał rzecznik rządu Piotr Müller. Były momenty, gdy szef klubu PiS Ryszard Terlecki twierdził nawet, że „koalicja praktycznie już nie istnieje”. Koniec końców panowie się pogodzili, umowy koalicyjne odnowili i rząd przemeblowali. Kto dłużej obserwuje styl funkcjonowania naszych partii, wiedział, że ten pełen dramatyzmu rytualny teatr polityczny musiał się odbyć, by kolejny raz ambicje mniejszych musiały zostać przykrojone przez partię główną. 

 

Jak wygląda „Praca zdalna za granicą” przedstawia Teresa Wójcik  

W Niemczech mają niebawem zostać uchwalone przepisy, dzięki którym będą lepiej określone prawa i obowiązki pracowników wykonujących zawodową pracę zdalnie. Ta forma pracy stała się w RFN popularna w okresie pandemii koronawirusa. Pracę zdalną (ang. remote work), głównie w domu, wykonuje obecnie około ośmiu milionów zatrudnionych w Niemczech. Według wstępnych szacunków w czasie pandemii odsetek pracujących zdalnie wzrósł z 12 do 25 proc.  

 
 O wzroście napięć między Komisją Europejską a Wielką Brytanią pisze Aleksander Żywczyk  

Czy wojna z rządem Elżbiety II będzie początkiem końca Komisji Europejskiej w obecnym kształcie? Rozpoczęta przez KE procedura naruszeniowa wobec występującej z UE Wielkiej Brytanii wywołała słuszny gniew Brytyjczyków. Komisja wykonała ów ruch w trakcie trwania burzliwych negocjacji w sprawie brexitu, co dla brytyjskiej dyplomacji jest co najmniej naruszeniem dobrych obyczajów. Komisja, która notorycznie krytykuje Polskę oraz kraje przyjęte do Unii Europejskiej w drugim i trzecim etapie rozszerzenia – w tym również Węgry, Bułgarię i Rumunię – może mieć poważne problemy. 

O sytuacji w edukacji z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański  

Planowany budżet na 2021 rok oceniamy negatywnie, ponieważ nie zakłada on żadnej rewaloryzacji płac dla nauczycieli. Przypominam, że pomimo podpisania 7 kwietnia 2019 roku porozumienia między Solidarnością a rządem, nadal nie jest zrealizowany bardzo ważny dla nas postulat opracowania i wdrożenia nowego systemu wynagradzania nauczycieli związanego ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Podniesienie od września minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli o 6 procent nie rozwiązuje problemu niskich płac w oświacie. 

 

W numerze również m.in.:  

  • Jakub Pacan - "Przypadki Katariny" o skandalicznych słowach Katariny Barley  
  • Aleksander Żywczyk - "Problemy będą jak w banku" o spadku zysków sektora bankowego  
  • Prof. Marek Jan Chodakiewcz - "Post-1944 w Europie Środkowej i Wschodniej  
  • "Mam pozytywne nastawienie do świata" Bartosz Boruciak rozmawia z Sosnowskim  
  • "Fragmenty" Sebastian Pytel recenzuje film "Może pora z tym skończyć"  
  • "Obrazki z dzieciństwa" Piotr Łopuszański o książce "Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów"  
  • "Kolczak zbrojny - jadowity zabójca" Przemysław Miller o najbardziej jadowitych pająkach występujących w Polsce 
  • Igor Banaszczyk - "Kastrowanie Wiedźmina, czyli Geralt był kobietą!" o wpływie lewicowej ideologii na kulturę  

  • Marcin Koziestański "Strajk w ZGOK Olsztyn"  
  • "Głos pracowników jest ważny" Anna Zielińska rozmawia z ekspertami na temat projektu "Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”, 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk przedstawia piłkarza Armenii Warazdata Harojana, który miał zrezygnować z transferu by ruszyć na wojnę z Azerbejdżanem a Anna Zielińska prezentuje sylwetkę Igi Świątek 


 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Czy rząd chce konfliktu z Solidarnością?

– Różnice są twórcze, tworzą napięcie, a na rozwiązaniu napięcia polega postęp ludzkości. Rozwiązywaniu napięć służy dialog – to jeden z ważnych wątków najnowszej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Na ile owocny okaże się dialog społeczny w Polsce w ramach kompetencji władzy wykonawczej, zwłaszcza wobec wyzwań szczególnie trudnych, stojących przed tą władzą... Zwłaszcza gdy NSZZ „Solidarność” wzywa tę władzę/rząd do dialogu, do rozmów w sprawie wielkiego znaczenia: transformacji energetycznej – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie przyszłej współpracy Solidarności i i zrekonstruowanego rządu dotyczy najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”  
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w tekście Teresy Wójcik? 

Współpraca – na którą położył nacisk szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda – jest konieczna dlatego, że zasadniczo konstytucja w art. 20 o społecznej gospodarce rynkowej przesądza: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Ten artykuł jest wsparty przez art. 24: „Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy”.  

Solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych jest więc jednym z fundamentów konstytucyjnych ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej. W 2015 r. ten fundament zyskał odrębny organ przy Prezydencie RP: Radę Dialogu Społecznego (RDS). Przeniesienie tego organu z zakresu kompetencji Prezydenta na rząd znacznie osłabia rolę RDS, poniekąd stała się ona instrumentem władzy wykonawczej. Premier uzasadnił to uwarunkowaniami ochrony gospodarki przed skutkami pandemii koronawirusa. Jednak ostatecznie cała problematyka pracy została powierzona wicepremierowi, który jako neoliberał raczej nie jest przekonany do społecznej gospodarki rynkowej.  

„Chwiejny kompromis” pisze o rekonstrukcji Jakub Pacan  

No i jest rząd po rekonstrukcji. Koalicjanci PiS i sam Jarosław Kaczyński grali w tej grze wysoko. Były groźby zerwania koalicji ze strony Solidarnej Polski i widmo „rządu mniejszościowego, przyspieszonych wyborów, każdego możliwego wariantu” – jak przekonywał rzecznik rządu Piotr Müller. Były momenty, gdy szef klubu PiS Ryszard Terlecki twierdził nawet, że „koalicja praktycznie już nie istnieje”. Koniec końców panowie się pogodzili, umowy koalicyjne odnowili i rząd przemeblowali. Kto dłużej obserwuje styl funkcjonowania naszych partii, wiedział, że ten pełen dramatyzmu rytualny teatr polityczny musiał się odbyć, by kolejny raz ambicje mniejszych musiały zostać przykrojone przez partię główną. 

 

Jak wygląda „Praca zdalna za granicą” przedstawia Teresa Wójcik  

W Niemczech mają niebawem zostać uchwalone przepisy, dzięki którym będą lepiej określone prawa i obowiązki pracowników wykonujących zawodową pracę zdalnie. Ta forma pracy stała się w RFN popularna w okresie pandemii koronawirusa. Pracę zdalną (ang. remote work), głównie w domu, wykonuje obecnie około ośmiu milionów zatrudnionych w Niemczech. Według wstępnych szacunków w czasie pandemii odsetek pracujących zdalnie wzrósł z 12 do 25 proc.  

 
 O wzroście napięć między Komisją Europejską a Wielką Brytanią pisze Aleksander Żywczyk  

Czy wojna z rządem Elżbiety II będzie początkiem końca Komisji Europejskiej w obecnym kształcie? Rozpoczęta przez KE procedura naruszeniowa wobec występującej z UE Wielkiej Brytanii wywołała słuszny gniew Brytyjczyków. Komisja wykonała ów ruch w trakcie trwania burzliwych negocjacji w sprawie brexitu, co dla brytyjskiej dyplomacji jest co najmniej naruszeniem dobrych obyczajów. Komisja, która notorycznie krytykuje Polskę oraz kraje przyjęte do Unii Europejskiej w drugim i trzecim etapie rozszerzenia – w tym również Węgry, Bułgarię i Rumunię – może mieć poważne problemy. 

O sytuacji w edukacji z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański  

Planowany budżet na 2021 rok oceniamy negatywnie, ponieważ nie zakłada on żadnej rewaloryzacji płac dla nauczycieli. Przypominam, że pomimo podpisania 7 kwietnia 2019 roku porozumienia między Solidarnością a rządem, nadal nie jest zrealizowany bardzo ważny dla nas postulat opracowania i wdrożenia nowego systemu wynagradzania nauczycieli związanego ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Podniesienie od września minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli o 6 procent nie rozwiązuje problemu niskich płac w oświacie. 

 

W numerze również m.in.:  

  • Jakub Pacan - "Przypadki Katariny" o skandalicznych słowach Katariny Barley  
  • Aleksander Żywczyk - "Problemy będą jak w banku" o spadku zysków sektora bankowego  
  • Prof. Marek Jan Chodakiewcz - "Post-1944 w Europie Środkowej i Wschodniej  
  • "Mam pozytywne nastawienie do świata" Bartosz Boruciak rozmawia z Sosnowskim  
  • "Fragmenty" Sebastian Pytel recenzuje film "Może pora z tym skończyć"  
  • "Obrazki z dzieciństwa" Piotr Łopuszański o książce "Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów"  
  • "Kolczak zbrojny - jadowity zabójca" Przemysław Miller o najbardziej jadowitych pająkach występujących w Polsce 
  • Igor Banaszczyk - "Kastrowanie Wiedźmina, czyli Geralt był kobietą!" o wpływie lewicowej ideologii na kulturę  

  • Marcin Koziestański "Strajk w ZGOK Olsztyn"  
  • "Głos pracowników jest ważny" Anna Zielińska rozmawia z ekspertami na temat projektu "Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”, 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk przedstawia piłkarza Armenii Warazdata Harojana, który miał zrezygnować z transferu by ruszyć na wojnę z Azerbejdżanem a Anna Zielińska prezentuje sylwetkę Igi Świątek 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe