Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kraśnik - Raport z oblężonego miasta

O Kraśniku, liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców mieście położonym na Lubelszczyźnie, zrobiło się głośno w całej Polsce. Powód? Uchwała miejskich radnych sprzeciwiających się promocji w ich mieście ideologii LGBT. – To właśnie ofensywie ideologii LGBT i atakach na polskie samorządy, które jej się sprzeciwiają poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ TS

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek?

Nagonka na Kraśnik ma charakter specyficzny. Można odnieść wrażenie, że nie tyle chodzi w niej o merytoryczną dyskusję, co narzucenie określonych wytycznych poprzez wyśmiewanie i powielanie fake newsów. 
O co poszło? Radni Kraśnika uchwalili półtora roku temu uchwałę orzekającą, że ich miasto będzie wolne od ideologii LGBT. Uchwała, jak podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodnicząca Rady Miasta Dorota Posyniak, nie jest aktem prawnym, ale deklaracją ideową.
Być może nikt by jej nawet nie zauważył, jak tysięcy innych uchwał podejmowanych każdego dnia przez rady miejskie. Na scenę wkroczył jednak aktywista Bart Staszewski ze swoimi fake newsami o „strefach wolnych od LGBT”. W wyniku presji część radnych podjęła próbę odwołania przegłosowanej wcześniej uchwały, większość Rady Miasta sprzeciwiła się jednak jej odrzucenie

– kontynuuje Agnieszka Żurek.

 

W temacie numeru również rozmowa z jednym z radnych z Kraśnika. 

– Myślę, że podjęcie przez nasz i wiele innych samorządów tej uchwały było pewnego rodzaju reakcją na przyjęcie przez Rafała Trzaskowskiego i większość radnych Warszawy Karty LGBT+, której założenia były tak radykalne, że nawet sami stołeczni samorządowcy realizują ją w umiarkowanym stopniu. Mieliśmy poczucie, że przetacza się nad Polską pewien spór ideowy, zderzenie dwóch systemów wartości, że mamy do czynienia z rewolucją obyczajową. Nasza uchwała miała na celu zasygnalizowanie, jakie wartości są dla nas ważne, ale także zabranie głosu w debacie społecznej.

– mówi Agnieszce Żurek  radny Kraśnika Tomasz Saj. 

 

O polityzacja teorii seksuologicznych pisze Jakub Pacan. 

Doczekaliśmy czasów, kiedy z zachowań seksualnych około półtora procent ludzi wielcy tego świata uczynili polityczną świętość. Prawa LGBT stały się tak ważne dla rządów, że są w stanie nakładać sankcje na inne rządy i ograniczać z nimi kontakty. List 50 ambasadorów to dopiero początek. (…) Jak to się stało, że prawa dotyczące najwyżej 1,5 proc. ludności zaczynają być traktowane jako racja stanu wielu krajów na świecie? Dlaczego z nieheteronormatywnych zachowań seksualnych wielcy tego świata uczynili normę polityczną? Czy prawa kilku najwyżej procent ludzi o nietypowej seksualności muszą być najważniejszym zadaniem dla państwa? Z obszaru, którym przez długi czas zajmowali się seksuolodzy, w ostatnich dekadach zrobiono polityczną świętość. Potem przeszczepiono je do nauk społecznych. Następnie wciśnięto to zjawisko w sferę kultury, by na końcu uczynić z tego normę polityczną. Wystarczyło kilkanaście lat, by ideologie LGBT i gender stały się ideologiami panującymi w świecie zachodnim. Wspiera je Unia Europejska, ONZ oraz lewicowe rządy. Są one wykładane na uniwersytetach. W Niemczech jest ponad 170 profesorek gender. 

O tym, co stanowi różnicę, a także o innych problemach związanych z pracą zdalną, o potrzebie zastąpienia przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej jako szerszej możliwości świadczenia pracy – z prof. dr. Marcinem Zielenieckim, ekspertem prawa pracy z Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawia Teresa Wójcik. 

To przede wszystkim rozwiązanie tańsze od zatrudnienia w stałym miejscu pracy, bo niewymagające zmiany miejsca zamieszkania przez pracownika i członków jego rodziny czy też dojazdów do pracy z odległych często miejscowości. Telepraca to oszczędność czasu i pieniędzy. Możliwość zastosowania telepracy zależy w dużej mierze od zaawansowania technicznego i technologicznego sprzętu i oprogramowania. Ale także od przygotowania informatycznego samych pracowników. Telepracę wprowadzano z myślą o informatykach, urzędnikach, architektach, prawnikach. Dziś już wiemy, że w sposób zdalny mogą świadczyć pracę także nauczyciele, nauczyciele akademiccy czy nawet lekarze.

„Wirus szkodzi studentom” pisze Paweł Pietkun 

Pandemia koronawirusa, która odcisnęła piętno na polskiej gospodarce, nie pozostała bez wpływu na studentów. Jak informują raporty i analizy ekonomiczne, wyjątkowo boleśnie odczuwają zwalniającą gospodarkę – ponad połowie z nich pogorszyła się sytuacja ekonomiczna, a może być jeszcze trudniej. Nerwowe rozglądanie się studentów za pracą mogą odczuć mniejsze ośrodki uniwersyteckie, z których przyszli magistrzy będą przenosić się do Warszawy, Gdańska, Poznania czy Krakowa, gdzie pracy jest zdecydowanie więcej.

A co jeszcze w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność"?

  • "Zimna wojna 4.0." Paweł Pietkun o napięciach między USA, Chinami, Rosją i Arabią Saudyjską 
  • "Rosyjska prywatyzacja na Białorusi" Teresa Wójcik o rosyjskim zainteresowaniu aktywami przemysłowymi
  • "Czerwoni przywódcy" prof. Marek Jan Chodakiewicz o elemencie żydowskim w najwyższych władzach sowieckich 
  • "Kościelne hity" Jakub Pacan o rekolekcjach organizowanych przez zgromadzenia zakonne 
  • "Dobry rap nie zginie" Bartosz Boruciak rozmawia z Wigorem Mor W.A. 
  • "Polityka zatrudnienia w ręce skrajnego liberała" Mateusz Kosiński relacjonuje płocką konferencję przewodniczącego Piotra Dudy 

  • "Ogórek symbolem strajku we Wrocławiu" Marcin Koziestański rozmawia Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolnośląskiego NSZZ „Solidarność”.
  • W dziale sport Łukasz Bobruk pisze o "Transferowym zawirowaniu Arkadiusza Milika", a Anna Zielińska pyta - "Znów lockdown w sporcie?"

 


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kraśnik - Raport z oblężonego miasta

O Kraśniku, liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców mieście położonym na Lubelszczyźnie, zrobiło się głośno w całej Polsce. Powód? Uchwała miejskich radnych sprzeciwiających się promocji w ich mieście ideologii LGBT. – To właśnie ofensywie ideologii LGBT i atakach na polskie samorządy, które jej się sprzeciwiają poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ TS

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek?

Nagonka na Kraśnik ma charakter specyficzny. Można odnieść wrażenie, że nie tyle chodzi w niej o merytoryczną dyskusję, co narzucenie określonych wytycznych poprzez wyśmiewanie i powielanie fake newsów. 
O co poszło? Radni Kraśnika uchwalili półtora roku temu uchwałę orzekającą, że ich miasto będzie wolne od ideologii LGBT. Uchwała, jak podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodnicząca Rady Miasta Dorota Posyniak, nie jest aktem prawnym, ale deklaracją ideową.
Być może nikt by jej nawet nie zauważył, jak tysięcy innych uchwał podejmowanych każdego dnia przez rady miejskie. Na scenę wkroczył jednak aktywista Bart Staszewski ze swoimi fake newsami o „strefach wolnych od LGBT”. W wyniku presji część radnych podjęła próbę odwołania przegłosowanej wcześniej uchwały, większość Rady Miasta sprzeciwiła się jednak jej odrzucenie

– kontynuuje Agnieszka Żurek.

 

W temacie numeru również rozmowa z jednym z radnych z Kraśnika. 

– Myślę, że podjęcie przez nasz i wiele innych samorządów tej uchwały było pewnego rodzaju reakcją na przyjęcie przez Rafała Trzaskowskiego i większość radnych Warszawy Karty LGBT+, której założenia były tak radykalne, że nawet sami stołeczni samorządowcy realizują ją w umiarkowanym stopniu. Mieliśmy poczucie, że przetacza się nad Polską pewien spór ideowy, zderzenie dwóch systemów wartości, że mamy do czynienia z rewolucją obyczajową. Nasza uchwała miała na celu zasygnalizowanie, jakie wartości są dla nas ważne, ale także zabranie głosu w debacie społecznej.

– mówi Agnieszce Żurek  radny Kraśnika Tomasz Saj. 

 

O polityzacja teorii seksuologicznych pisze Jakub Pacan. 

Doczekaliśmy czasów, kiedy z zachowań seksualnych około półtora procent ludzi wielcy tego świata uczynili polityczną świętość. Prawa LGBT stały się tak ważne dla rządów, że są w stanie nakładać sankcje na inne rządy i ograniczać z nimi kontakty. List 50 ambasadorów to dopiero początek. (…) Jak to się stało, że prawa dotyczące najwyżej 1,5 proc. ludności zaczynają być traktowane jako racja stanu wielu krajów na świecie? Dlaczego z nieheteronormatywnych zachowań seksualnych wielcy tego świata uczynili normę polityczną? Czy prawa kilku najwyżej procent ludzi o nietypowej seksualności muszą być najważniejszym zadaniem dla państwa? Z obszaru, którym przez długi czas zajmowali się seksuolodzy, w ostatnich dekadach zrobiono polityczną świętość. Potem przeszczepiono je do nauk społecznych. Następnie wciśnięto to zjawisko w sferę kultury, by na końcu uczynić z tego normę polityczną. Wystarczyło kilkanaście lat, by ideologie LGBT i gender stały się ideologiami panującymi w świecie zachodnim. Wspiera je Unia Europejska, ONZ oraz lewicowe rządy. Są one wykładane na uniwersytetach. W Niemczech jest ponad 170 profesorek gender. 

O tym, co stanowi różnicę, a także o innych problemach związanych z pracą zdalną, o potrzebie zastąpienia przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej jako szerszej możliwości świadczenia pracy – z prof. dr. Marcinem Zielenieckim, ekspertem prawa pracy z Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawia Teresa Wójcik. 

To przede wszystkim rozwiązanie tańsze od zatrudnienia w stałym miejscu pracy, bo niewymagające zmiany miejsca zamieszkania przez pracownika i członków jego rodziny czy też dojazdów do pracy z odległych często miejscowości. Telepraca to oszczędność czasu i pieniędzy. Możliwość zastosowania telepracy zależy w dużej mierze od zaawansowania technicznego i technologicznego sprzętu i oprogramowania. Ale także od przygotowania informatycznego samych pracowników. Telepracę wprowadzano z myślą o informatykach, urzędnikach, architektach, prawnikach. Dziś już wiemy, że w sposób zdalny mogą świadczyć pracę także nauczyciele, nauczyciele akademiccy czy nawet lekarze.

„Wirus szkodzi studentom” pisze Paweł Pietkun 

Pandemia koronawirusa, która odcisnęła piętno na polskiej gospodarce, nie pozostała bez wpływu na studentów. Jak informują raporty i analizy ekonomiczne, wyjątkowo boleśnie odczuwają zwalniającą gospodarkę – ponad połowie z nich pogorszyła się sytuacja ekonomiczna, a może być jeszcze trudniej. Nerwowe rozglądanie się studentów za pracą mogą odczuć mniejsze ośrodki uniwersyteckie, z których przyszli magistrzy będą przenosić się do Warszawy, Gdańska, Poznania czy Krakowa, gdzie pracy jest zdecydowanie więcej.

A co jeszcze w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność"?

  • "Zimna wojna 4.0." Paweł Pietkun o napięciach między USA, Chinami, Rosją i Arabią Saudyjską 
  • "Rosyjska prywatyzacja na Białorusi" Teresa Wójcik o rosyjskim zainteresowaniu aktywami przemysłowymi
  • "Czerwoni przywódcy" prof. Marek Jan Chodakiewicz o elemencie żydowskim w najwyższych władzach sowieckich 
  • "Kościelne hity" Jakub Pacan o rekolekcjach organizowanych przez zgromadzenia zakonne 
  • "Dobry rap nie zginie" Bartosz Boruciak rozmawia z Wigorem Mor W.A. 
  • "Polityka zatrudnienia w ręce skrajnego liberała" Mateusz Kosiński relacjonuje płocką konferencję przewodniczącego Piotra Dudy 

  • "Ogórek symbolem strajku we Wrocławiu" Marcin Koziestański rozmawia Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolnośląskiego NSZZ „Solidarność”.
  • W dziale sport Łukasz Bobruk pisze o "Transferowym zawirowaniu Arkadiusza Milika", a Anna Zielińska pyta - "Znów lockdown w sporcie?"

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe