Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej

– Prawdy objawionej się nie głosuje. Dlatego nie jestem demokratą. Człowiek jest istotą omylną i nie może zmieniać fundamentów prawdy poprzez chwilowy kaprys. Ja się na to nie godzę – mówi Jakubowi Pacanowi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie i to właśnie podważanie fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej stanowi temat #12 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy studiowałem filozofię, zapadła mi w pamięć nauka Platona, którą teraz sparafrazuję: „demokracja to sytuacja, gdzie mądrzejszą mniejszością rządzi głupsza większość”. Mówię to w sposób przekorny, lecz im dłużej żyję, tym bardziej dochodzę do wniosku, że Platon miał rację. W demokracji mamy ciągle jakieś wybory, a nie możemy demokratycznie redefiniować pewnych prawd, jak np. małżeństwo, poszanowanie życia ludzkiego. Tego się nie da w sposób demokratyczny określać. W tej chwili niektórzy uważają, że nic lepszego nie wymyślono. Rządy monarchiczne i autorytarne się nie sprawdziły, więc uznano, że jak najwięcej osób powinno uczestniczyć we władzy. Ten system ma swoje wady, o czym przypominał Jan Paweł II, że demokracja, jeżeli nie będzie oparta na wartościach, czyli Dekalogu, to stanie się systemem totalitarnym 

- kontynuuje swoją myśl ks. Bartołd. 

Czy Polsce grozi sekularyzacja? Na pytanie te w artykule – „Chyba się nie dogadamy” odpowiada Jakub Pacan. 

Lewica w Polsce chce nam zaserwować laickość w sensie separatystycznym i doprowadzić do delegitymizacji kulturalnej i politycznej tożsamości religii. Kościół w przestrzeni publicznej ma symbolicznie nie istnieć. Pomysły z kartą LGBT+ są tego preludium.


W numerze także rozmowa ze świeżo upieczonym mistrzem świata w skokach narciarskich – Dawidem Kubackim, który zdradził Leszkowi Masierakowi co robi w wolnym czasie. 

W wolnych chwilach jakoś się od gór nie oddalam. Jeśli pogoda pozwala, lubię się wybrać na lotnisko w Nowym Targu polatać modelami lub szybowcem, a gdy pogody brak, lubię podłubać sobie w modelarni. Zdarza się też że lubię ot tak poleniuchować sobie w domu, bo czasami w sezonie mi tego brakuje.

W dziale zagranica Halina Kaczmarczyk opisuje przedwyborczą sytuację w Izraelu, oczywiście w kontekście Polskim. 

Nie ma większego znaczenia dla Polski i Polaków, kto zostanie premierem Izraela po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 kwietnia 2019 roku. Budowana starannie i przez lata machina propagandowa przeciwko nam będzie działać bez zmian, niemal jak perpetuum mobile. Jeśli obecny premier Izraela, Beniamin Netanjahu, pozostanie na następną, piątą już kadencję, to należałoby wybrać na naczelnika państwa polskiego, politycznego łobuza na wzór Putina, Ławrowa, ostatecznie watażki Łukaszenki. Tylko osobowości tego pokroju mogą się przeciwstawić Netanjahu. 


A w dziale kultura: 

– Nie mam stylu muzycznego, z którym w pełni się identyfikuję. Jednak najbliższy był mi… jazz. To nie jest jednak płyta stricte jazzowa. Wielu jazzmanów poczułoby się obrażonych. Ustalmy więc, że jest to mieszanka popu i jazzu 

– mówi CeZik, muzyk, kompozytor, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

W dziale „Historia” Leszek Masierak pisze o zajęciu przez III Rzeszę Czechosłowacji

Jeszcze przed podpisaniem przez prezydenta Czecho-Słowacji berlińskiej deklaracji pierwsze jednostki Wehrmachtu przekroczyły granicę. Armia czechosłowacka pozostała w koszarach i złożyła broń. Jedyny przypadek zbrojnego oporu miał miejsce po południu 14 marca w mieście Mistek. W tamtejszych koszarach Czajanka stacjonował III batalion 8 pułku piechoty dowodzony przez kapitana Karela Pavlika. Widząc niemieckich żołnierzy zmierzających w stronę koszarowej bramy, Czesi otworzyli ogień. Napastnicy skoncentrowali większe siły, zyskali wsparcie artyleryjskie i wprowadzili do akcji samochód pancerny – lecz druga próba ataku również została odparta. Obrońcy mieli jednak bardzo niewielkie zapasy amunicji – dalsza walka była niemożliwa. Na rozkaz dowódcy pułku czescy żołnierze złożyli broń. W walce poległo i odniosło rany kilkunastu napastników, obrońcy mieli jedynie trzech rannych. W nocy wszyscy żołnierze czescy zostali zwolnieni do domów. Dopiero kilka lat później kapitan Pavlik został aresztowany przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Mathausen – zmarł tam w 1943 roku.


W dziale „Związek” rozmowa Roberta Wąsika o znaczeniu social mediów w prowadzeniu związku z Wojciechem Kasprzykiem przewodniczącym NSZZ Solidarność w Castorama Polska. 

– Rozmawiając z młodym pokoleniem, usłyszałem kiedyś: jeśli nie masz Facebooka, nie istniejesz. Ludzie są zaangażowani w funkcjonowanie w cyfrowym świecie i należy to wykorzystać, bo taka komunikacja to najlepszy sposób przekazywania informacji. (…) Mamy stronę internetową, ale przede wszystkim profil na Facebooku i YouTubie, gdzie wrzucamy nasze filmy. Z racji tego, że jesteśmy organizacją rozproszoną po całym kraju, używamy także bramki SMS-owej – w ten sposób informujemy pracowników o nowych treściach. To skuteczniejsze niż komunikacja mailowa. Jednak Facebook jest lokomotywą, która to wszystko ciągnie. Nasz profil ma już prawie 2 tys. polubień, a w ciągu miesiąca przybywa średnio sto „lajków”. Obecnie nasze posty odbiera kilka tysięcy osób 

- zdradza nam Wojciech Kasprzyk. 

Poza tym w numerze m.in. felietony:
  • Biniecki
  • Gil
  • Gac
  • Janowski
  • Krysztopa
Najnowszy numer "TS" (12/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce? tylko u nas
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce?

Protestujący przed siedzibą rządu Słowacji w Bratysławie przeciwko podróży Roberta Fico do Moskwy. Oburzenie mediów i europejskiej opinii publicznej. Cisza zaś ze strony polskich władz, które do obalania Victora Orbana pierwsze, a tutaj jakby nie rwą się do rzucania kamieniami. Dziwne, co?

Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu. Według nieoficjalnych doniesień samolot mógł zostać ostrzelany przez Rosjan.

Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Jakub Porada, znany dziennikarz i miłośnik podróży, podzielił się w mediach społecznościowych wiadomością, która wywołała falę komentarzy i emocji. W świątecznym poście na Instagramie opublikował zdjęcie, które jednoznacznie sugeruje, że jego rodzina wkrótce się powiększy.

Każdemu się zdarza. Burza po słowach senatora Lewicy Wiadomości
"Każdemu się zdarza". Burza po słowach senatora Lewicy

Senator Lewicy Waldemar Witkowski wywołał falę krytyki swoimi wypowiedziami na temat nietrzeźwych kierowców. Na antenie TV Republika polityk, odnosząc się do zdarzenia z udziałem żony Ryszarda Kalisza, bagatelizował problem, stwierdzając, że "każdemu się zdarza".

Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie z ostatniej chwili
Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie

Operator przebiegającego na dnie Bałtyku kabla elektroenergetycznego Estlink 2, łączącego Finlandię z Estonią, poinformował o jego przerwaniu. Do awarii połączenia doszło w środę około południa.

Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych Wiadomości
Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych

77-letni kierowca samochodu osobowego w środę po południu wjechał w grupę pieszych w Myśligoszczy w pow. człuchowskim (Pomorskie). Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zostały poszkodowane. Kierowca był trzeźwy.

„Nie uwierzycie, co mi się wydarzyło”. Dramat znanego aktora Wiadomości
„Nie uwierzycie, co mi się wydarzyło”. Dramat znanego aktora

Piotr Gąsowski, popularny aktor i prezenter, zaskoczył fanów nietypową historią, którą opowiedział w mediach społecznościowych. Przed świętami, podczas zwykłych porządków, znalazł się w potrzasku.

Żałosne standardy. Lewandowski w ogniu krytyki Wiadomości
"Żałosne standardy". Lewandowski w ogniu krytyki

Robert Lewandowski, uznawany za jednego z najlepszych napastników na świecie, znalazł się w centrum ostrej krytyki. Choć jego statystyki bramkowe wciąż robią wrażenie, styl gry Polaka budzi coraz więcej wątpliwości. Głos w sprawie zabrał Graham Hunter, ceniony dziennikarz ESPN, który w swoim artykule nie zostawił na Polaku suchej nitki.

Tragedia w Kutnie. Prokuratura prowadzi dochodzenie Wiadomości
Tragedia w Kutnie. Prokuratura prowadzi dochodzenie

We wtorek w domu w Kutnie odnaleziono zwłoki dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat; ich rodzice w stanie ciężkim oraz kilkutygodniowy brat trafili do szpitali. Według Prokuratury Okręgowej w Łodzi do zatrucia doszło prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Pogoda w Święta. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Pogoda w Święta. Jest komunikat IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą i opadami marznącymi, które obowiązują do czwartkowych godzin porannych.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej

– Prawdy objawionej się nie głosuje. Dlatego nie jestem demokratą. Człowiek jest istotą omylną i nie może zmieniać fundamentów prawdy poprzez chwilowy kaprys. Ja się na to nie godzę – mówi Jakubowi Pacanowi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie i to właśnie podważanie fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej stanowi temat #12 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy studiowałem filozofię, zapadła mi w pamięć nauka Platona, którą teraz sparafrazuję: „demokracja to sytuacja, gdzie mądrzejszą mniejszością rządzi głupsza większość”. Mówię to w sposób przekorny, lecz im dłużej żyję, tym bardziej dochodzę do wniosku, że Platon miał rację. W demokracji mamy ciągle jakieś wybory, a nie możemy demokratycznie redefiniować pewnych prawd, jak np. małżeństwo, poszanowanie życia ludzkiego. Tego się nie da w sposób demokratyczny określać. W tej chwili niektórzy uważają, że nic lepszego nie wymyślono. Rządy monarchiczne i autorytarne się nie sprawdziły, więc uznano, że jak najwięcej osób powinno uczestniczyć we władzy. Ten system ma swoje wady, o czym przypominał Jan Paweł II, że demokracja, jeżeli nie będzie oparta na wartościach, czyli Dekalogu, to stanie się systemem totalitarnym 

- kontynuuje swoją myśl ks. Bartołd. 

Czy Polsce grozi sekularyzacja? Na pytanie te w artykule – „Chyba się nie dogadamy” odpowiada Jakub Pacan. 

Lewica w Polsce chce nam zaserwować laickość w sensie separatystycznym i doprowadzić do delegitymizacji kulturalnej i politycznej tożsamości religii. Kościół w przestrzeni publicznej ma symbolicznie nie istnieć. Pomysły z kartą LGBT+ są tego preludium.


W numerze także rozmowa ze świeżo upieczonym mistrzem świata w skokach narciarskich – Dawidem Kubackim, który zdradził Leszkowi Masierakowi co robi w wolnym czasie. 

W wolnych chwilach jakoś się od gór nie oddalam. Jeśli pogoda pozwala, lubię się wybrać na lotnisko w Nowym Targu polatać modelami lub szybowcem, a gdy pogody brak, lubię podłubać sobie w modelarni. Zdarza się też że lubię ot tak poleniuchować sobie w domu, bo czasami w sezonie mi tego brakuje.

W dziale zagranica Halina Kaczmarczyk opisuje przedwyborczą sytuację w Izraelu, oczywiście w kontekście Polskim. 

Nie ma większego znaczenia dla Polski i Polaków, kto zostanie premierem Izraela po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 kwietnia 2019 roku. Budowana starannie i przez lata machina propagandowa przeciwko nam będzie działać bez zmian, niemal jak perpetuum mobile. Jeśli obecny premier Izraela, Beniamin Netanjahu, pozostanie na następną, piątą już kadencję, to należałoby wybrać na naczelnika państwa polskiego, politycznego łobuza na wzór Putina, Ławrowa, ostatecznie watażki Łukaszenki. Tylko osobowości tego pokroju mogą się przeciwstawić Netanjahu. 


A w dziale kultura: 

– Nie mam stylu muzycznego, z którym w pełni się identyfikuję. Jednak najbliższy był mi… jazz. To nie jest jednak płyta stricte jazzowa. Wielu jazzmanów poczułoby się obrażonych. Ustalmy więc, że jest to mieszanka popu i jazzu 

– mówi CeZik, muzyk, kompozytor, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

W dziale „Historia” Leszek Masierak pisze o zajęciu przez III Rzeszę Czechosłowacji

Jeszcze przed podpisaniem przez prezydenta Czecho-Słowacji berlińskiej deklaracji pierwsze jednostki Wehrmachtu przekroczyły granicę. Armia czechosłowacka pozostała w koszarach i złożyła broń. Jedyny przypadek zbrojnego oporu miał miejsce po południu 14 marca w mieście Mistek. W tamtejszych koszarach Czajanka stacjonował III batalion 8 pułku piechoty dowodzony przez kapitana Karela Pavlika. Widząc niemieckich żołnierzy zmierzających w stronę koszarowej bramy, Czesi otworzyli ogień. Napastnicy skoncentrowali większe siły, zyskali wsparcie artyleryjskie i wprowadzili do akcji samochód pancerny – lecz druga próba ataku również została odparta. Obrońcy mieli jednak bardzo niewielkie zapasy amunicji – dalsza walka była niemożliwa. Na rozkaz dowódcy pułku czescy żołnierze złożyli broń. W walce poległo i odniosło rany kilkunastu napastników, obrońcy mieli jedynie trzech rannych. W nocy wszyscy żołnierze czescy zostali zwolnieni do domów. Dopiero kilka lat później kapitan Pavlik został aresztowany przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Mathausen – zmarł tam w 1943 roku.


W dziale „Związek” rozmowa Roberta Wąsika o znaczeniu social mediów w prowadzeniu związku z Wojciechem Kasprzykiem przewodniczącym NSZZ Solidarność w Castorama Polska. 

– Rozmawiając z młodym pokoleniem, usłyszałem kiedyś: jeśli nie masz Facebooka, nie istniejesz. Ludzie są zaangażowani w funkcjonowanie w cyfrowym świecie i należy to wykorzystać, bo taka komunikacja to najlepszy sposób przekazywania informacji. (…) Mamy stronę internetową, ale przede wszystkim profil na Facebooku i YouTubie, gdzie wrzucamy nasze filmy. Z racji tego, że jesteśmy organizacją rozproszoną po całym kraju, używamy także bramki SMS-owej – w ten sposób informujemy pracowników o nowych treściach. To skuteczniejsze niż komunikacja mailowa. Jednak Facebook jest lokomotywą, która to wszystko ciągnie. Nasz profil ma już prawie 2 tys. polubień, a w ciągu miesiąca przybywa średnio sto „lajków”. Obecnie nasze posty odbiera kilka tysięcy osób 

- zdradza nam Wojciech Kasprzyk. 

Poza tym w numerze m.in. felietony:
  • Biniecki
  • Gil
  • Gac
  • Janowski
  • Krysztopa
Najnowszy numer "TS" (12/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe