Konklawe przewodniczył będzie sekretarz stanu kard. Pietro Parolin

Po tym, jak Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś termin rozpoczęcia konklawe 7 maja br. media zaczęły zalewać informacje na temat szczegółów związanych z wyborem kolejnego papieża. Jednym z nich jest wiadomość o przewodniczącym konklawe. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.
kard. Pietro Parolin Konklawe przewodniczył będzie sekretarz stanu kard. Pietro Parolin
kard. Pietro Parolin / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Młodość

Kardynał Pietro Parolinod 15 października 2013 roku do śmierci Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, urodził się w Schiavon, w prowincji i diecezji Vicenza w północnych Włoszech jako syn kierownika sklepu z narzędziami i nauczycielki szkoły podstawowej, oboje praktykujących katolików. Kiedy miał zaledwie dziesięć lat, jego ojciec zginął w wypadku samochodowym.  W bardzo młodym wieku poczuł powołanie do kapłaństwa i w wieku 14 lat wstąpił do seminarium w Vicenzy. Po święceniach kapłańskich w 1980 r., przełożeni wysłali go na studia prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W tym czasie rozpoczął przygotowanie do pracy w watykańskiej dyplomacji. Po ukończeniu pracy na temat Synodu Biskupów, rozpoczął formalną pracę jako dyplomata w 1986 roku.

Dyplomata

Po trzyletnim pobycie w Nigerii, pracował w nuncjaturze w Meksyku i tam pomógł przywrócić więzi dyplomatyczne między tym krajem a Stolicą Apostolską. W 1992 roku został odwołany do Rzymu i rozpoczął pracę w „Drugiej Sekcji” Sekretariatu Stanu pod kierownictwem kardynała Angelo Sodano, ówczesnego watykańskiego sekretarza stanu. Ks. Parolin był odpowiedzialny za stosunki dyplomatyczne z Hiszpanią, Andorą, Włochami i San Marino. W 2000 roku współpracował z ówczesnym biskupem Attilio Nicorą w kwestiach związanych z wdrożeniem rewizji Konkordatu Laterańskiego z 1984 roku.

Biegle włada językiem włoskim, francuskim i hiszpańskim, a także angielskim. Od 2002 do 2009 roku ks. prał. Parolin był podsekretarzem ds. stosunków z państwami, co jest wpływowym, ale cichym stanowiskiem, na którym kierował relacjami z Wietnamem, Koreą Północną, Izraelem i Chinami. W 2009 roku został wyświęcony na biskupa przez Benedykta XVI i mianowany nuncjuszem w Caracas w Wenezueli. Papież Franciszek mianował Parolina sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej 15 października 2013 r., a w 2014 r. powołał go do swojej wewnętrznej „Rady Kardynałów”, która doradzała mu w sprawie reformy Kościoła.

Pietro Parolin od dawna jest wysoko ceniony przez świeckich dyplomatów jako wiarygodny i zaufany papieski przedstawiciel na arenie światowej, ktoś, kto przypomina drogę życiową św. papieża Pawła VI.

Odegrał kluczową rolę w przywróceniu bezpośrednich kontaktów między Stolicą Apostolską a Pekinem w 2005 roku. Jego wytrwałe podejście do stosunków chińsko-watykańskich osiągnęło punkt kulminacyjny w 2018 roku w kontrowersyjnym tajnym tymczasowym porozumieniu w sprawie mianowania biskupów, odnowionym w 2020, 2022 i 2024 roku.

Porozumienie to spotkało się z krytyką, nie tylko ze strony kardynała Josepha Zen Ze-kiuna, emerytowanego biskupa Hongkongu i wielu chińskich katolików pragnących dochować wierność wobec Rzymu, ale także ze strony wybitnych katolików w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy oskarżyli Kościół o zaprzedanie się komunistycznym Chinom w niewłaściwym czasie i z katastrofalnymi konsekwencjami. Niezrażony kard. Parolin wezwał do cierpliwości.

Wciąż stosunkowo młody, doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu w 2014 roku, ale uważa się, że w pełni wyzdrowiał.

Następca Franciszka?

Kard. Parolin jest jednym z niewielu wyższych urzędników kurialnych, którzy mogą pochwalić się pozostaniem na swoim stanowisku przez prawie cały pontyfikat. Jego relacje z papieżem Franciszkiem miały swoje wzloty i upadki, ale papież często wyrażał swoje uznanie dla niego i pozostał zaufanym członkiem Rady Kardynałów od 2014 roku.

Jako ktoś, kto ma kościelne i polityczne poglądy podobne do Franciszka, jest postrzegany jako naturalny następca zmarłego papieża, jeśli kardynałowie elektorzy chcieliby ciągłości, kogoś, kto powinien realizować wiele, jeśli nie wszystkie, radykalne reformy Franciszka, ale w cichszy, subtelniejszy i bardziej dyplomatyczny sposób.

Kard. Parolin wielokrotnie odwiedzał Polskę. W 2007 roku jako oficjalny przedstawiciel papieża i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski wygłosił referat nt. przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka. Udzielał także sakry biskupiej pochodzącym z Polski dyplomatom papieskim.

st


 

POLECANE
Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska

Podczas debaty "Super Expressu" kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki oświadczył, że pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności i on nie chce tego zmieniać. Dodał, że należy przyspieszyć system rekrutacji do Wojska Polskiego.

Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci Wiadomości
Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. "Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci"

W zeszły czwartek w dawnej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Głos w tej sprawie zabrał były ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: Sprawdziłem pana wypowiedzi z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"

– Sprawdziłem pana wypowiedzi w Google. Nie ma żadnej pana wypowiedzi sprzed wyborów parlamentarnych, która zawiera "wojna hybrydowa". Wymyślił pan to hasło dopiero, gdy PO doszła do władzy i ten "zły PiS" przestał być odpowiedzialny za sytuację na granicy – mówił do Rafała Trzaskowskiego w debacie prezydenckiej "Super Expressu" twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

REKLAMA

Konklawe przewodniczył będzie sekretarz stanu kard. Pietro Parolin

Po tym, jak Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś termin rozpoczęcia konklawe 7 maja br. media zaczęły zalewać informacje na temat szczegółów związanych z wyborem kolejnego papieża. Jednym z nich jest wiadomość o przewodniczącym konklawe. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.
kard. Pietro Parolin Konklawe przewodniczył będzie sekretarz stanu kard. Pietro Parolin
kard. Pietro Parolin / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Młodość

Kardynał Pietro Parolinod 15 października 2013 roku do śmierci Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, urodził się w Schiavon, w prowincji i diecezji Vicenza w północnych Włoszech jako syn kierownika sklepu z narzędziami i nauczycielki szkoły podstawowej, oboje praktykujących katolików. Kiedy miał zaledwie dziesięć lat, jego ojciec zginął w wypadku samochodowym.  W bardzo młodym wieku poczuł powołanie do kapłaństwa i w wieku 14 lat wstąpił do seminarium w Vicenzy. Po święceniach kapłańskich w 1980 r., przełożeni wysłali go na studia prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W tym czasie rozpoczął przygotowanie do pracy w watykańskiej dyplomacji. Po ukończeniu pracy na temat Synodu Biskupów, rozpoczął formalną pracę jako dyplomata w 1986 roku.

Dyplomata

Po trzyletnim pobycie w Nigerii, pracował w nuncjaturze w Meksyku i tam pomógł przywrócić więzi dyplomatyczne między tym krajem a Stolicą Apostolską. W 1992 roku został odwołany do Rzymu i rozpoczął pracę w „Drugiej Sekcji” Sekretariatu Stanu pod kierownictwem kardynała Angelo Sodano, ówczesnego watykańskiego sekretarza stanu. Ks. Parolin był odpowiedzialny za stosunki dyplomatyczne z Hiszpanią, Andorą, Włochami i San Marino. W 2000 roku współpracował z ówczesnym biskupem Attilio Nicorą w kwestiach związanych z wdrożeniem rewizji Konkordatu Laterańskiego z 1984 roku.

Biegle włada językiem włoskim, francuskim i hiszpańskim, a także angielskim. Od 2002 do 2009 roku ks. prał. Parolin był podsekretarzem ds. stosunków z państwami, co jest wpływowym, ale cichym stanowiskiem, na którym kierował relacjami z Wietnamem, Koreą Północną, Izraelem i Chinami. W 2009 roku został wyświęcony na biskupa przez Benedykta XVI i mianowany nuncjuszem w Caracas w Wenezueli. Papież Franciszek mianował Parolina sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej 15 października 2013 r., a w 2014 r. powołał go do swojej wewnętrznej „Rady Kardynałów”, która doradzała mu w sprawie reformy Kościoła.

Pietro Parolin od dawna jest wysoko ceniony przez świeckich dyplomatów jako wiarygodny i zaufany papieski przedstawiciel na arenie światowej, ktoś, kto przypomina drogę życiową św. papieża Pawła VI.

Odegrał kluczową rolę w przywróceniu bezpośrednich kontaktów między Stolicą Apostolską a Pekinem w 2005 roku. Jego wytrwałe podejście do stosunków chińsko-watykańskich osiągnęło punkt kulminacyjny w 2018 roku w kontrowersyjnym tajnym tymczasowym porozumieniu w sprawie mianowania biskupów, odnowionym w 2020, 2022 i 2024 roku.

Porozumienie to spotkało się z krytyką, nie tylko ze strony kardynała Josepha Zen Ze-kiuna, emerytowanego biskupa Hongkongu i wielu chińskich katolików pragnących dochować wierność wobec Rzymu, ale także ze strony wybitnych katolików w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy oskarżyli Kościół o zaprzedanie się komunistycznym Chinom w niewłaściwym czasie i z katastrofalnymi konsekwencjami. Niezrażony kard. Parolin wezwał do cierpliwości.

Wciąż stosunkowo młody, doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu w 2014 roku, ale uważa się, że w pełni wyzdrowiał.

Następca Franciszka?

Kard. Parolin jest jednym z niewielu wyższych urzędników kurialnych, którzy mogą pochwalić się pozostaniem na swoim stanowisku przez prawie cały pontyfikat. Jego relacje z papieżem Franciszkiem miały swoje wzloty i upadki, ale papież często wyrażał swoje uznanie dla niego i pozostał zaufanym członkiem Rady Kardynałów od 2014 roku.

Jako ktoś, kto ma kościelne i polityczne poglądy podobne do Franciszka, jest postrzegany jako naturalny następca zmarłego papieża, jeśli kardynałowie elektorzy chcieliby ciągłości, kogoś, kto powinien realizować wiele, jeśli nie wszystkie, radykalne reformy Franciszka, ale w cichszy, subtelniejszy i bardziej dyplomatyczny sposób.

Kard. Parolin wielokrotnie odwiedzał Polskę. W 2007 roku jako oficjalny przedstawiciel papieża i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski wygłosił referat nt. przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka. Udzielał także sakry biskupiej pochodzącym z Polski dyplomatom papieskim.

st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe