Kamil Zaradkiewicz: "Powołanie sędziów najwyższych sądów w RFN - komisja ministrów i Bundestagu"
Powołanie sędziów najwyższych sądów w RFN - komisja ministrów i Bundestagu.
— Kamil Zaradkiewicz (@zaradkiewicz) 1 grudnia 2017
(Tekst: ustawa zasadnicza - https://t.co/0NxO85grUW) pic.twitter.com/1zRU78JyKU
W państwach UE istnieją różne modele powoływania sędziów sądów najwyższych. W Niemczech sędziów pięciu sądów najwyższej instancji (bez Federalnego Trybunału Konsytucyjnego) wybiera specjalna, 32-osobowa komisja rekrutacyjna (Richterwahlausschuss) złożona po połowie z posłów do Bundestagu (skład odzwierciedla proporcjonalnie układ sił w Bundestagu) i ministrów sprawiedliwości krajów związkowych (rządy landowe wyłaniane są w osobnych wyborach, proporcje partyjne są często inne niż w Bundestagu).
Kandydaci mogą być proponowani przez federalnego ministra sprawiedliwości, albo członków komisji rekrutacyjnej. Po zaopiniowaniu kandydata lub kandydatki przez tzw. radę prezydialną danego sądu (prezes i inni sędziowie) komisja rekrutacyjna zwykłą większością głosów dokonuje wyboru na drodze tajnego głosowania. Po zatwierdzeniu wyboru przez rząd federalny sędziego mianuje prezydent RFN. Procedura ta od lat krytykowana jest przez przedstawicieli samorządu sędziowskiego, jako zbyt upolityczniona i mało przejrzysta.
Zwolennikom teorii „utrwalonej demokracji” przypomnę, że ustawa zasadnicza RFN została uchwalona w 1949 r. https://t.co/BfFOS7qfHM
— Kamil Zaradkiewicz (@zaradkiewicz) 1 grudnia 2017
/ Źródło: Twitter.com, dw.com
#REKLAMA_POZIOMA#