Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w "S" spotkali się z posłami
![Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135319/173927150310b6470cdf654ddf9be689.jpg)
W spotkaniu udział wzięli : Urszula Rusecka która jest wice przewodniczącą Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzinnej, Agnieszka Ścigaj także członek tej Komisji Sejmowej, Przewodniczący Zarządu Regionu Tomasz Zaborowski oraz Jego zastępca Daniel Pokuta. Zebranie prowadził Andrzej Gębara.
Problemy rodzin zastępczych
Problemy i sprawy Zawodowych Rodzin Zastępczych referował Przewodniczący Organizacji „Solidarności” Mirosław Kwiatkowski wraz z członkami Komisji. Przedstawili oni 18 postulatów z prośbą do Posłów o interwencje w sprawie ich ciężkiej sytuacji.
Zawodowe Rodziny Zastępcze najczęściej opiekują się od 3 do 6 dzieci a niejednokrotnie liczba ta sięga nawet 8 dzieci, zdarza się także, że niektóre dzieci są niepełnosprawne, często Rodziny te posiadają także własne dzieci które są traktowane na równi z dziećmi zastępczymi. Często Rodziny te posiadają wnuki, na które kompletnie już brakuje im czasu. Jest to dla nich wielkie poświęcenie.
Dalsze działania
Po wysłuchani bolączek i postulatów Zawodowych Rodzin Zastępczych, Pani Poseł Urszula Rusecka obiecała że postara się zorganizować w tym temacie debatę Sejmową oraz że problemy te przedłoży na Podkomisji Sejmowej ds. Rodziny, prawdopodobnie w dn. 05.03.br., na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele Zawodowych Rodzin Zastępczych jako strona społeczna.
Nadmieńmy że NSZZ „Solidarność” wśród Zawodowych Rodzin Zastępczych powstał dopiero w grudniu 2024 a już jako Związek ma pewne osiągnięcia w załatwianiu swoich problemów, przy pomocy Zarządu Regionu Małopolskiego. W ciągu 2 miesięcy swojej działalności liczba członków „Solidarności” wśród tej grupy wzrosła 3-krotnie.
Postulaty Zawodowych Rodzin Zastępczych
1. Zmiana Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej z obligatoryjnym udziałem przedstawicieli Związków Zawodowych Rodzin Zastępczych Zawodowych i Rodzinnych Domów Dziecka oraz przedstawicieli Rodzin Zastępczych niezrzeszonych.
2. Stworzenie takiej formy zatrudnienia Zawodowych Rodzin Zastępczych, która zapewni im wszelkie prawa pracownicze, wynikające z Kodeksu Pracy.
3. Zapewnienie godziwej emerytury dla prowadzących Zawodowe Rodziny Zastępcze w formie ustawowego dodatku do emerytury w powiazaniu ze stażem pracy w tej formie opieki.
4. Ustalenie godnych zarobków Zawodowych Rodzin Zastępczych w wysokości adekwatnej do wkładu pracy, ilości poświęconego czasu, posiadanych kompetencji, odpowiedzialności i ryzyka jakie ponoszą.
Wysokość wynagrodzenia winna być co najmniej dwukrotnością średniej krajowej i rokrocznie waloryzowana.
5. Zmiana art. 83 i 84 Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej – obligatoryjny zwrot wszystkich kosztów ponoszonych
w związku z wykonywaniem zleconych obowiązków. (Kodeks Cywilny art. 742. Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.):
a) zwrot kosztów za media,
b) zwrot za użyczenie nieruchomości na potrzeby prowadzenia pieczy zastępczej bez względu na charakter nieruchomości,
c) zwrot kosztów remontu lokalu, w którym sprawowana jest opieka,
d) zwrot za wyposażenie wyeksploatowane w wyniku prowadzenia ZRZ,
e) zwrot kosztów transportu związanych z wykonywanymi obowiązkami (za komunikację miejską, ekwiwalent za korzystanie z samochodu prywatnego itp.).
6. Ustalenie kwoty dofinansowania wyjazdów wakacyjnych dzieci, będących pod opieką (wczasów, kolonii, obozów sportowych itp.), pokrywającą całkowite koszty ponoszone przez ZRZ.
7. Refundacja wszystkich wydatków poniesionych w związku z nowo przyjętym dzieckiem, z dniem faktycznego umieszczenia dziecka
w rodzinie zastępczej, a nie od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu tych środków. (Kodeks Cywilny: art. 743. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki.)
8. Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, wzorem urlopu dla nauczycieli (W okresie korzystania z tego urlopu nauczyciel nie świadczy pracy, ale zachowuje prawo do wynagrodzenia).
9. Obligatoryjny urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent za niego, jeśli o taką formę zawnioskuje Rodzina Zawodowa, nie wykorzystująca urlopu w danym roku kalendarzowym.
10. Zniesienie ograniczenia wiekowego dla podopiecznych z orzeczeniem o niepełnosprawności, aby mogły pozostać w ZRZ dożywotnio.
11. Rozszerzenie uprawnień Rodzin Zastępczych w zakresie reprezentowania dziecka w obszarach edukacji i opieki zdrowotnej, od momentu faktycznego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
12. Wprowadzenie legitymacji Zawodowej Rodziny Zastępczej zawierającej dodatkowe uprawnienia rodzin zastępczych i benefity.
13. Dostęp do niezależnej bezpłatnej opieki prawnej dla Zawodowych Rodzin Zastępczych - prawnik, adwokat reprezentujący rodziny.
14. Zatrudnienie lekarzy pediatrów, którzy obligatoryjnie będą diagnozowali dzieci przed przyjęciem do pieczy zastępczej.
15. Niezależna od Organizatora Pieczy Zastępczej opieka psychologiczna dla Rodziców Zastępczych, dzieci biologicznych i dzieci w pieczy.
16. Pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli i do szkół dla dzieci powierzonych pod opiekę Zawodowym Rodzinom Zastępczym.
17. Bilet wolnej jazdy komunikacją zbiorową dla prowadzących ZRZ i dzieci w pieczy oraz darmowe parkingi Park & Ride.
18. Umożliwienie wjazdu do strefy ograniczonego parkowania oraz udzielenie uprawnień do bezpłatnego parkowania w tej strefie dla ZRZ
i RDD, oraz bezpłatnego parkowania na przyszpitalnych parkingach
w czasie diagnostyki i pobytu dziecka w szpitalu.
ZOBACZ TAKŻE: Protest pod bramą PZL-Świdnik. Załoga domagała się godnych podwyżek