Koalicja dla gotówki wystosowała apel do premiera Tuska: Rząd powinien być niezależnym arbitrem
![Koalicja dla gotówki wystosowała apel do premiera Tuska: Rząd powinien być niezależnym arbitrem](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135313/17392856437fa470210bf27399482fb5.png)
Koalicja dla Gotówki wystosowała apel do premiera Donalda Tuska, w którym wezwała rząd do natychmiastowego wystąpienia z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.
Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności powstała wiosną 2007 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich, a za cel postawiła sobie promowanie elektronicznych form płatniczych i przejście całej gospodarki na obrót bezgotówkowy. Do organizacji przystąpiło Ministerstwo Finansów, MSWiA oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Zdaniem przedstawicieli think-tanków, organizacji społecznych i gospodarczych, które utworzyły w tym roku Koalicję dla Gotówki, rząd nie powinien promować takich rozwiązań, ale być "niezależnym arbitrem" i wprowadzać rozwiązania legislacyjnie niedyskryminujące i niefaworyzujące wybranych form aktywności gospodarczej.
– Stąd nasze wątpliwości budzi kwestia tak zdecydowanego poparcia dla upowszechnienia płatności elektronicznych bez jednoczesnego zabezpieczenia praw i wolności osób wykluczonych cyfrowo lub preferujących płacenie gotówką z innych powodów. Wedle wyników badań takich osób jest pomiędzy 5 a 13 procent – wskazali członkowie Koalicji dla Gotówki.
Dodali przy tym, że wiele podmiotów gospodarczych buduje swoje modele biznesowe w oparciu o obrót gotówkowy zajmując się między innymi przewozem i bezpieczeństwem gotówki, bankomatami czy kantorami wymiany walut. Ich zdaniem "otwarte opowiedzenie się rządu po stronie części rynku osłabia nowe inwestycje, jak i rentowność tych podjętych w sektorach opierających się na obrocie gotówkowym".
"Zagrożenie dla wielu tysięcy miejsc pracy"
– Wycofanie gotówki z obiegu, to nie tylko pozbawienie ludzi wyboru i odebranie im poczucia bezpieczeństwa, jakie daje gotówka. To również zagrożenie dla wielu tysięcy miejsc pracy, głównie w sektorze handlu oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a także wśród szeregowych pracowników banków – stwierdził Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i ubezpieczeń, jeden z sygnatariuszy apelu do premiera Donalda Tuska.
Koalicja dla Gotówki przywołała także badania opinii publicznej, z których wynika, że ponad 80 procent Polaków nie chce likwidacji gotówki, z czego w grupie wiekowej od 18 do 29 lat, wskaźnik ten sięga 90 procent.
ZOBACZ TAKŻE: Dzięki Solidarności rosną płace w Purmo Group Poland w Rybniku
ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w "S" spotkali się z posłami