Tusk oskarżony o zamach stanu. Ekspert: sytuacja jest poważna

W środę podczas konferencji prasowej prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował, że pod koniec stycznia br. podpisał liczące 60 stron zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Rady Ministrów, ministrów, marszałka Sejmu, marszałek Senatu, posłów i senatorów koalicji rządzącej, prezesa RCL, niektórych sędziów i prokuratorów. Sprawę komentuje mec. Bartosz Lewandowski.
Ważne Tusk oskarżony o zamach stanu. Ekspert: sytuacja jest poważna
Ważne / grafika własna

- Pan premier Donald Tusk może publikować żartobliwe filmiki, ale sytuacja jest jednak bardzo poważna.

Prok. Michał Ostrowski jest czynnym prokuratorem i zastępcą Prokuratora Generalnego, a zatem współkieruje Prokuraturą Krajową. 

Sam Adam Bodnar uznał, odsuwając go faktycznie (choć bez podstawy prawnej) od wykonywania swoich funkcji, że ten jest prokuratorem, który może wszczynać i prowadzić śledztwa. 

Jego przełożonym nie jest Dariusz Korneluk, ale Adam Bodnar, który jednak jako senator - w świetle Konstytucji RP (art. 103 ust. 2 w zw. z art. 108) i przepisów Prawa o prokuraturze - nie może podejmować żadnych czynności w toku śledztwa, a przede wszystkim nie może „przejąć sprawy do prowadzenia”, nadzorować jej, ani jej umorzyć.

Sprawa robi się o tyle ciekawa, że nawet takie działania, podjęte przez osobę wskazaną przecież w zawiadomieniu i postanowieniu o wszczęciu śledztwa jako   potencjalny sprawca czynu zabronionego określonego w art. 127 KK, nie mogą wywołać żadnego skutku, a nawet będą udowadniały upolitycznienie Prokuratury. Inne środki represji wobec zastępcy Prokuratora Generalnego też będą źle wyglądać…

Ciekawy jestem wyników śledztwa. 

Zobaczymy jak jest z tą „niezależnością” prokuratorów, o której tak wiele słyszymy!!

- pisze mec. Bartosz Lewandowski.

 

Prezes TK złożył zawiadomienie

Jak podkreślił Bogdan Święczkowski, przestępstwo polega na tym, że od 13 grudnia 2023 roku osoby te działają "w zorganizowanej grupie przestępczej, (…) mając na celu zmianę konstytucyjnego ustroju RP oraz działając w celu osiągnięcia lub zaprzestania działalności TK oraz innych organów konstytucyjnych, w tym KRS i SN".

Według Święczkowskiego obecna władza doprowadziła m.in. do podważenia statusu ustroju prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz sędziów SN, zaprzestania publikacji przez RCL orzeczeń TK, podważając status obecnych sędziów Trybunału, a także doprowadziła do podjęcia uchwały Sejmu z 6 marca ub.r. w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015–2023 w kontekście funkcjonowania TK.

Mówimy tutaj o przestępstwie zamachu stanu

– podkreślił Święczkowski. Dodał, że ze względu na wagę zawiadomienia i osoby podejrzewane, w tym premiera Donalda Tuska oraz ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, wniósł o to, aby śledztwo prowadził osobiście zastępca prokuratora generalnego prok. Michał Ostrowski.

 

Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który niedługo po konferencji Święczkowskiego wygłosił oświadczenie w tej sprawie, podkreślił, że "nie jest to pierwsza tego rodzaju diagnoza", a on sam wielokrotnie stawiał podobną. Zaznaczył, że "waga wystąpienia prezesa TK jest szczególna". Kolejną "szczególną sytuacją" zdaniem prezesa PiS jest fakt, że sprawa została już podjęta przez prokuratorów.

To jest sytuacja, która jest właściwą reakcją na stan rzeczy, który mamy w Polsce (...) W tym, co robi władza, nie ma już niczego, co jest związane z treścią przepisów

– stwierdził prezes PiS.

Odniósł się też m.in. do kwestii sprawozdań finansowych PiS za 2023 r. PKW nie podjęła w poniedziałek uchwały ws. sprawozdania finansowego partii PiS za 2023 r. - w głosowaniu o przyjęcie i o odrzucenie sprawozdania był remis. Komisja nie ustaliła też jednej odpowiedzi na pismo ministra finansów Andrzeja Domańskiego ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS za 2023 r.

Według Kaczyńskiego te decyzje "są bezpośrednią ingerencją w procesy wyborcze, to, co jest podstawą funkcjonowania demokracji".

To z jednej strony są działania zmierzające do tego, żeby jedni, którzy prowadzą kampanię wyborczą, mieli pieniądze, a inni ich nie mieli. I tutaj też nastąpiło wielokrotne łamanie prawa, takie bezczelne już zupełnie łamanie prawa. Te pieniądze, które są wsie nam należą, nie zostały nam wypłacone i nic nie wskazuje na to, żeby miały być wypłacane i są oświadczenia ze strony przedstawicieli władzy, ministra Berka, że nie będą wypłacane

– powiedział Kaczyński.

Jak ocenił, rząd prowadzi "kampanię represji wobec opozycji". – To są rzeczy, które się dotąd po 1989 roku w Polsce nie zdarzały i to są rzeczy, które są po prostu zmianą realnie funkcjonującego ustroju naszego państwa – powiedział Kaczyński.


 

POLECANE
Rubio i Witkoff przybędą do Paryża rozmawiać z Europą o wojnie na Ukrainie z ostatniej chwili
Rubio i Witkoff przybędą do Paryża rozmawiać z Europą o wojnie na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Marco Rubio i specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff będą w okresie od środy do piątku (16-18 kwietnia) rozmawiać w Paryżu ze swoimi europejskimi odpowiednikami o zakończeniu wojny w Ukrainie - poinformował w środę Departament Stanu USA.

Sondaż prezydencki II tury. Kogo poprą wyborcy kontrkandydatów? z ostatniej chwili
Sondaż prezydencki II tury. Kogo poprą wyborcy kontrkandydatów?

Gdyby do II tury wyborów wszedł Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, kandydat KO uzyskałby 52 proc. głosów, a popierany przez PiS kandydat - 44 proc. - wynika z sondażu CBOS. W przypadku wejścia do II tury Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena, ten pierwszy uzyskałby 51 proc., a drugi - 47 proc. W porównaniu z sondażem z końca marca, w rywalizacji Nawrocki - Trzaskowski o dwa pkt. proc. więcej przybyło temu pierwszemu.    

Do Berlina przywieziono kamień. Ma tymczasowo symbolizować  polskie ofiary niemieckich zbrodni Wiadomości
Do Berlina przywieziono kamień. Ma "tymczasowo symbolizować" polskie ofiary niemieckich zbrodni

Jak informuje niemiecka telewizja Deutsche Welle, do Berlina przywieziono tymczasowy Kamień Pamięci, który ma "upamiętnić" polskie ofiary niemieckiej okupacji z czasu II wojny światowej. W sieci pojawiła się lawina komentarzy.

Lewandowski wygwizdany przez kibiców Borussii. Jest odpowiedź piłkarza Wiadomości
Lewandowski wygwizdany przez kibiców Borussii. Jest odpowiedź piłkarza

We wtorkowy wieczór Robert Lewandowski wrócił na stadion, na którym rozpoczęła się jego wielka kariera - Signal Iduna Park w Dortmundzie. Niestety, to nie był miły powrót. Fani Borussii powitali go głośnymi gwizdami, które towarzyszyły mu przy każdym kontakcie z piłką.

Raport Bodnara ws. zawieszenia kary Cyby. To niedopuszczalne z ostatniej chwili
Raport Bodnara ws. zawieszenia kary Cyby. "To niedopuszczalne"

Adam Bodnar wydał oświadczenie ws. zawieszenia kary Ryszardowi Cybie, skazanemu na dożywacie za zabójstwo Marka Rosiaka i zranienia innego działacza PiS. Minister przyznał, że pierwszy raz we współczesnej historii polskiego wymiaru sprawiedliwości sąd zawiesił postępowanie wykonawcze wobec osoby skazanej na karę dożywocia ze względu na stan jej zdrowia. Rozmył odpowiedzialność szukając współwinnych w innych resorty, ale ocenił też działanie służb mu podległych. "Taki stan rzeczy jest niedopuszczalny" - stwierdził.  

„Kula ognia” na Okęciu? Alarm wśród służb Wiadomości
„Kula ognia” na Okęciu? Alarm wśród służb

Na warszawskim Lotnisku Chopina doszło do groźnego zdarzenia. 6 kwietnia podczas rozładunku śmieci z Terminala 1 ze śmieciarki miał wydobyć się huk przypominający wybuch oraz – jak relacjonowali świadkowie – pojawiła się „kula ognia” z tyłu pojazdu. Informacje jako pierwsze podało Radio ZET.

Jak postępować z niewybuchami i niewypałami? Wiadomości
Jak postępować z niewybuchami i niewypałami?

16 kwietnia obchodzony jest Dzień Sapera. Z okazji tej rocznicy, oficjalnie zwanej Świętem Wojsk Inżynieryjnych, Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomina, jak postępować z niebezpiecznymi przedmiotami.

Czytelnicy alarmują. Zadaliśmy pytania o samochody Bundeswehry w Polsce tylko u nas
Czytelnicy alarmują. Zadaliśmy pytania o samochody Bundeswehry w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) napisało w odpowiedzi na pytania o aktywność samochodów osobowych niemieckiej floty samochodowej w Polsce bez kontekstu wojskowego, że “(...) w tych dniach, w uzgodnieniu z właściwymi komórkami i jednostkami resortu obrony narodowej, wydzielona grupa przedstawicieli SZ Niemiec prowadzi planowy rekonesans, który jest realizowany w kilku lokalizacjach na terytorium Polski.”

Nawrocki: To będzie dowód, że Tusk jest podwykonawcą poleceń Scholza z ostatniej chwili
Nawrocki: To będzie dowód, że Tusk jest podwykonawcą poleceń Scholza

Karol Nawrocki odniósł się do Donald Tuska w związku z wizytą w Polsce kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Wspomniał o "niezałatwionych sprawach z państwem niemieckim" i okazji dla Tuska, by dowiódł, po której stronie stoi.

Nocna profanacja figury Matki Boskiej w Pruszczy Gdańskim. Jest nagranie pilne
Nocna profanacja figury Matki Boskiej w Pruszczy Gdańskim. Jest nagranie

Do haniebnego aktu wandalizmu doszło w Pruszczu Gdańskim. Mężczyzna podbiegł do figury Matki Boskiej i przewrócił ją. Chwilę potem uciekł. Wszystko zarejestrowała kamera monitoringu. Na nagraniu widać sylwetkę sprawcy. O wszystkim została powiadomiona policja.

REKLAMA

Tusk oskarżony o zamach stanu. Ekspert: sytuacja jest poważna

W środę podczas konferencji prasowej prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował, że pod koniec stycznia br. podpisał liczące 60 stron zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Rady Ministrów, ministrów, marszałka Sejmu, marszałek Senatu, posłów i senatorów koalicji rządzącej, prezesa RCL, niektórych sędziów i prokuratorów. Sprawę komentuje mec. Bartosz Lewandowski.
Ważne Tusk oskarżony o zamach stanu. Ekspert: sytuacja jest poważna
Ważne / grafika własna

- Pan premier Donald Tusk może publikować żartobliwe filmiki, ale sytuacja jest jednak bardzo poważna.

Prok. Michał Ostrowski jest czynnym prokuratorem i zastępcą Prokuratora Generalnego, a zatem współkieruje Prokuraturą Krajową. 

Sam Adam Bodnar uznał, odsuwając go faktycznie (choć bez podstawy prawnej) od wykonywania swoich funkcji, że ten jest prokuratorem, który może wszczynać i prowadzić śledztwa. 

Jego przełożonym nie jest Dariusz Korneluk, ale Adam Bodnar, który jednak jako senator - w świetle Konstytucji RP (art. 103 ust. 2 w zw. z art. 108) i przepisów Prawa o prokuraturze - nie może podejmować żadnych czynności w toku śledztwa, a przede wszystkim nie może „przejąć sprawy do prowadzenia”, nadzorować jej, ani jej umorzyć.

Sprawa robi się o tyle ciekawa, że nawet takie działania, podjęte przez osobę wskazaną przecież w zawiadomieniu i postanowieniu o wszczęciu śledztwa jako   potencjalny sprawca czynu zabronionego określonego w art. 127 KK, nie mogą wywołać żadnego skutku, a nawet będą udowadniały upolitycznienie Prokuratury. Inne środki represji wobec zastępcy Prokuratora Generalnego też będą źle wyglądać…

Ciekawy jestem wyników śledztwa. 

Zobaczymy jak jest z tą „niezależnością” prokuratorów, o której tak wiele słyszymy!!

- pisze mec. Bartosz Lewandowski.

 

Prezes TK złożył zawiadomienie

Jak podkreślił Bogdan Święczkowski, przestępstwo polega na tym, że od 13 grudnia 2023 roku osoby te działają "w zorganizowanej grupie przestępczej, (…) mając na celu zmianę konstytucyjnego ustroju RP oraz działając w celu osiągnięcia lub zaprzestania działalności TK oraz innych organów konstytucyjnych, w tym KRS i SN".

Według Święczkowskiego obecna władza doprowadziła m.in. do podważenia statusu ustroju prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz sędziów SN, zaprzestania publikacji przez RCL orzeczeń TK, podważając status obecnych sędziów Trybunału, a także doprowadziła do podjęcia uchwały Sejmu z 6 marca ub.r. w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015–2023 w kontekście funkcjonowania TK.

Mówimy tutaj o przestępstwie zamachu stanu

– podkreślił Święczkowski. Dodał, że ze względu na wagę zawiadomienia i osoby podejrzewane, w tym premiera Donalda Tuska oraz ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, wniósł o to, aby śledztwo prowadził osobiście zastępca prokuratora generalnego prok. Michał Ostrowski.

 

Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który niedługo po konferencji Święczkowskiego wygłosił oświadczenie w tej sprawie, podkreślił, że "nie jest to pierwsza tego rodzaju diagnoza", a on sam wielokrotnie stawiał podobną. Zaznaczył, że "waga wystąpienia prezesa TK jest szczególna". Kolejną "szczególną sytuacją" zdaniem prezesa PiS jest fakt, że sprawa została już podjęta przez prokuratorów.

To jest sytuacja, która jest właściwą reakcją na stan rzeczy, który mamy w Polsce (...) W tym, co robi władza, nie ma już niczego, co jest związane z treścią przepisów

– stwierdził prezes PiS.

Odniósł się też m.in. do kwestii sprawozdań finansowych PiS za 2023 r. PKW nie podjęła w poniedziałek uchwały ws. sprawozdania finansowego partii PiS za 2023 r. - w głosowaniu o przyjęcie i o odrzucenie sprawozdania był remis. Komisja nie ustaliła też jednej odpowiedzi na pismo ministra finansów Andrzeja Domańskiego ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS za 2023 r.

Według Kaczyńskiego te decyzje "są bezpośrednią ingerencją w procesy wyborcze, to, co jest podstawą funkcjonowania demokracji".

To z jednej strony są działania zmierzające do tego, żeby jedni, którzy prowadzą kampanię wyborczą, mieli pieniądze, a inni ich nie mieli. I tutaj też nastąpiło wielokrotne łamanie prawa, takie bezczelne już zupełnie łamanie prawa. Te pieniądze, które są wsie nam należą, nie zostały nam wypłacone i nic nie wskazuje na to, żeby miały być wypłacane i są oświadczenia ze strony przedstawicieli władzy, ministra Berka, że nie będą wypłacane

– powiedział Kaczyński.

Jak ocenił, rząd prowadzi "kampanię represji wobec opozycji". – To są rzeczy, które się dotąd po 1989 roku w Polsce nie zdarzały i to są rzeczy, które są po prostu zmianą realnie funkcjonującego ustroju naszego państwa – powiedział Kaczyński.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe