Co wie o "Solidarności" młode pokolenie Polaków? Dzięki Krajowej Sekcji Młodych "S" - coraz więcej!

Ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku? Kiedy w okresie PRL "S" została zdelegalizowana i dlaczego? Jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność"? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy harcerskiego Rajdu PRL, którego jednym ze sponsorów była Komisja Krajowa "S".
Rajd harcerski PRL Co wie o
Rajd harcerski PRL / Fot. Krajowa Sekcja Młodych NSZZ "Solidarność"

Historyczne artefakty

Rajd odbył się na Śląsku, w okolicach Koszęcina. Jako że tematyką wydarzenia była historia harcerstwa w PRL, organizację jednego z punktów tematycznych powierzono przedstawicielom Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność". Członkowie "S" przygotowali punkt w stylistyce solidarnościowej, używając do tego celu oryginalnych, historycznych transparentów z okresu związkowych protestów w czasach PRL. Przy solidarnościowym stanowisku pojawiły się zatem napisy: "Głodówka" czy "Akcja protestacyjna". Punkt został zorganizowany w jednym z pomieszczeń Pałacu w Koszęcinie, na co dzień - siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Gospodarze miejsca zaznaczyli - pół-żartem, pół-serio, bardziej jednak serio, żeby koniecznie wyraźnie napisać, iż odbywa się tu gra harcerska, ponieważ - znając Polaków - kiedy tylko zobaczą napis: "akcja protestacyjna", zapragną się do niej przyłączyć :)

Rajd harcerski obfitował w wiele zadań z różnych dziedzin, jednym z nich był przygotowany przez Krajową Sekcję Młodych "S" quiz z wiedzy o "Solidarności". Pojawiły się tutaj pytania o to, ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku, kiedy "S" została w okresie PRL zdelegalizowana i dlaczego, jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność" oraz - czy "Solidarność" jest organizacją jedynie historyczną, czy też działa do dziś?

Jak się okazało, wiele młodych osób niewiele wiedziało o "Solidarności". Jedna grupa odpowiedziała nawet, że Związek już nie funkcjonuje, więc była to okazja, żeby powiedzieć, że Paweł [Sroczyński, przewodniczący Sekcji Młodych Regionu Śląsko - Dąbrowskiego - przyp. red.] i ja działamy w "Solidarności" na co dzień w swoich zakładach pracy. Inna grupa myślała, że "Solidarność" działa tylko w kopalniach i zrzesza jedynie górników. Każda taka odpowiedź dawała nam okazję, żeby powiedzieć coś więcej o Związku

- podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl przewodnicząca Sekcji Młodych "S".

Jak zaznacza, każda okazja do popularyzowania wiedzy o "Solidarności" jest godna wykorzystania, a wiedza przyswajana podczas zabawy jest dla młodego człowieka najłatwiej przyswajalna. 

Dzięki inicjatywie Komisji Krajowej, która była sponsorem nagród otrzymywanych przez uczestników Rajdu PRL, każdy, kto wziął udział w tym wydarzeniu otrzymał pamiątkowy znaczek "Solidarności" oraz gadżety z logiem "S", takie jak kubki, notesy, komiksy i smycze. Szefowie rajdowych patroli otrzymali również miniaturowe "legitymacje związkowe" przygotowane na wzór historycznych dokumentów, jakimi związkowcy posługiwali się w czasie PRL.

Na harcerskim szlaku i związkowej ścieżce

Podczas uroczystego apelu na zakończenie Rajdu, Alicja Skowron w krótkiej przemowie nakreśliła wspólnotę ideałów łączącą NSZZ "Solidarność" i ruch harcerski, zwracając uwagę, iż wyrastają one z tego samego pnia umiłowania wolności i służby drugiemu człowiekowi. Przypomniała także, iż harcerze brali udział w tworzeniu wielkiego ruchu "Solidarności".

Czuwaj, druhny, druhowie i wszyscy goście!

Bardzo się cieszę, że mogę być dziś z Wami – w imieniu NSZZ „Solidarność”, czyli związku, który od 45 lat walczy o wolność, godność i prawa pracowników w Polsce. 

Gratulacje dla Was – zwycięzców Rajdu PRL! Pokazaliście nie tylko świetną wiedzę i przygotowanie, ale też ducha walki, pogodę ducha i ogromne zaangażowanie. Rajd nie był łatwy, a mimo to daliście radę – z uśmiechem, pracą zespołową i odwagą. I właśnie za to należy się Wam ogromny szacunek.

Tegoroczny temat rajdu – PRL to przypomnienie o czasach, w których wielu ludzi nie miało wolności, a mimo to zaczęli walczyć o zmianę. Właśnie wtedy powstała „Solidarność” – pierwszy niezależny związek zawodowy w Polsce. Miliony Polaków powiedziały wtedy „dość” i zaczęły głośno mówić o swoich prawach, o wolności i o szacunku dla człowieka.

I wiecie co? Harcerze też byli wtedy obecni. Byli wśród tych, którzy stali w kolejkach, rozdawali ulotki, pomagali internowanym i ich rodzinom, kolportowali niezależną prasę. Często w harcerskich mundurach, z wartościami, które znacie doskonale: służba, braterstwo, prawda. Te same idee przyświecały ludziom „Solidarności”. Harcerstwo i „Solidarność” zawsze miały ze sobą coś wspólnego: bycie po stronie człowieka i gotowość do działania, kiedy trzeba stanąć w obronie dobra wspólnego.

„Solidarność” odegrała ogromną rolę – nie tylko u nas, ale w całej Europie. To dzięki ludziom, którzy nie bali się przeciwstawić systemowi, dziś możemy żyć w wolnym kraju. To naprawdę coś wielkiego.

I dzisiaj, po 45 latach, „Solidarność” wciąż działa. To nie relikt przeszłości. To największy i najskuteczniejszy związek zawodowy w Polsce, który codziennie walczy o ludzi – w fabrykach, szkołach, szpitalach, urzędach. Bo choć czasy się zmieniły, to potrzeba walki o godną pracę i prawa pracownicze wcale nie zniknęła.

Dziś mamy inne wyzwania – praca zdalna, sztuczna inteligencja, cyfryzacja... Ale niezależnie od tego, jak wygląda świat, człowiek i jego prawa zawsze powinny być na pierwszym miejscu. 

Drodzy harcerze – to Wy jesteście przyszłością. Może jeszcze nie myślicie o pracy, ale przyjdzie taki moment. I wtedy dobrze wiedzieć, że godność w pracy, bezpieczeństwo i uczciwe zasady nie biorą się znikąd – trzeba ich bronić. Może kiedyś to Wy staniecie w tej roli – jako liderzy, obywatele, a może też związkowcy. A kto wie – może kiedyś spotkamy się ramię w ramię, działając razem, jak kiedyś Wasi starsi koledzy i koleżanki?

Dziękuję Wam za udział w rajdzie. Gratulacje dla wszystkich drużyn – jesteście świetni. Życzę Wam, żebyście szli przez życie z odwagą, pasją i sercem pełnym idei, które są wspólne dla harcerstwa i „Solidarności”: prawda, wolność, braterstwo, służba i solidarność właśnie.

Czuwaj! I do zobaczenia – na harcerskim szlaku i może kiedyś… na związkowej ścieżce!

- zakończyła swoją przemowę szefowa Sekcji Młodych "Solidarności".

CZYTAJ TAKŻE: "Nie możemy milczeć!". Solidarność protestuje przeciwko niższej składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

CZYTAJ TAKŻE: "Protest ludzi lasu”. Leśnicy, drzewiarze i myśliwi przyjadą do stolicy


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

Co wie o "Solidarności" młode pokolenie Polaków? Dzięki Krajowej Sekcji Młodych "S" - coraz więcej!

Ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku? Kiedy w okresie PRL "S" została zdelegalizowana i dlaczego? Jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność"? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy harcerskiego Rajdu PRL, którego jednym ze sponsorów była Komisja Krajowa "S".
Rajd harcerski PRL Co wie o
Rajd harcerski PRL / Fot. Krajowa Sekcja Młodych NSZZ "Solidarność"

Historyczne artefakty

Rajd odbył się na Śląsku, w okolicach Koszęcina. Jako że tematyką wydarzenia była historia harcerstwa w PRL, organizację jednego z punktów tematycznych powierzono przedstawicielom Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność". Członkowie "S" przygotowali punkt w stylistyce solidarnościowej, używając do tego celu oryginalnych, historycznych transparentów z okresu związkowych protestów w czasach PRL. Przy solidarnościowym stanowisku pojawiły się zatem napisy: "Głodówka" czy "Akcja protestacyjna". Punkt został zorganizowany w jednym z pomieszczeń Pałacu w Koszęcinie, na co dzień - siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Gospodarze miejsca zaznaczyli - pół-żartem, pół-serio, bardziej jednak serio, żeby koniecznie wyraźnie napisać, iż odbywa się tu gra harcerska, ponieważ - znając Polaków - kiedy tylko zobaczą napis: "akcja protestacyjna", zapragną się do niej przyłączyć :)

Rajd harcerski obfitował w wiele zadań z różnych dziedzin, jednym z nich był przygotowany przez Krajową Sekcję Młodych "S" quiz z wiedzy o "Solidarności". Pojawiły się tutaj pytania o to, ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku, kiedy "S" została w okresie PRL zdelegalizowana i dlaczego, jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność" oraz - czy "Solidarność" jest organizacją jedynie historyczną, czy też działa do dziś?

Jak się okazało, wiele młodych osób niewiele wiedziało o "Solidarności". Jedna grupa odpowiedziała nawet, że Związek już nie funkcjonuje, więc była to okazja, żeby powiedzieć, że Paweł [Sroczyński, przewodniczący Sekcji Młodych Regionu Śląsko - Dąbrowskiego - przyp. red.] i ja działamy w "Solidarności" na co dzień w swoich zakładach pracy. Inna grupa myślała, że "Solidarność" działa tylko w kopalniach i zrzesza jedynie górników. Każda taka odpowiedź dawała nam okazję, żeby powiedzieć coś więcej o Związku

- podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl przewodnicząca Sekcji Młodych "S".

Jak zaznacza, każda okazja do popularyzowania wiedzy o "Solidarności" jest godna wykorzystania, a wiedza przyswajana podczas zabawy jest dla młodego człowieka najłatwiej przyswajalna. 

Dzięki inicjatywie Komisji Krajowej, która była sponsorem nagród otrzymywanych przez uczestników Rajdu PRL, każdy, kto wziął udział w tym wydarzeniu otrzymał pamiątkowy znaczek "Solidarności" oraz gadżety z logiem "S", takie jak kubki, notesy, komiksy i smycze. Szefowie rajdowych patroli otrzymali również miniaturowe "legitymacje związkowe" przygotowane na wzór historycznych dokumentów, jakimi związkowcy posługiwali się w czasie PRL.

Na harcerskim szlaku i związkowej ścieżce

Podczas uroczystego apelu na zakończenie Rajdu, Alicja Skowron w krótkiej przemowie nakreśliła wspólnotę ideałów łączącą NSZZ "Solidarność" i ruch harcerski, zwracając uwagę, iż wyrastają one z tego samego pnia umiłowania wolności i służby drugiemu człowiekowi. Przypomniała także, iż harcerze brali udział w tworzeniu wielkiego ruchu "Solidarności".

Czuwaj, druhny, druhowie i wszyscy goście!

Bardzo się cieszę, że mogę być dziś z Wami – w imieniu NSZZ „Solidarność”, czyli związku, który od 45 lat walczy o wolność, godność i prawa pracowników w Polsce. 

Gratulacje dla Was – zwycięzców Rajdu PRL! Pokazaliście nie tylko świetną wiedzę i przygotowanie, ale też ducha walki, pogodę ducha i ogromne zaangażowanie. Rajd nie był łatwy, a mimo to daliście radę – z uśmiechem, pracą zespołową i odwagą. I właśnie za to należy się Wam ogromny szacunek.

Tegoroczny temat rajdu – PRL to przypomnienie o czasach, w których wielu ludzi nie miało wolności, a mimo to zaczęli walczyć o zmianę. Właśnie wtedy powstała „Solidarność” – pierwszy niezależny związek zawodowy w Polsce. Miliony Polaków powiedziały wtedy „dość” i zaczęły głośno mówić o swoich prawach, o wolności i o szacunku dla człowieka.

I wiecie co? Harcerze też byli wtedy obecni. Byli wśród tych, którzy stali w kolejkach, rozdawali ulotki, pomagali internowanym i ich rodzinom, kolportowali niezależną prasę. Często w harcerskich mundurach, z wartościami, które znacie doskonale: służba, braterstwo, prawda. Te same idee przyświecały ludziom „Solidarności”. Harcerstwo i „Solidarność” zawsze miały ze sobą coś wspólnego: bycie po stronie człowieka i gotowość do działania, kiedy trzeba stanąć w obronie dobra wspólnego.

„Solidarność” odegrała ogromną rolę – nie tylko u nas, ale w całej Europie. To dzięki ludziom, którzy nie bali się przeciwstawić systemowi, dziś możemy żyć w wolnym kraju. To naprawdę coś wielkiego.

I dzisiaj, po 45 latach, „Solidarność” wciąż działa. To nie relikt przeszłości. To największy i najskuteczniejszy związek zawodowy w Polsce, który codziennie walczy o ludzi – w fabrykach, szkołach, szpitalach, urzędach. Bo choć czasy się zmieniły, to potrzeba walki o godną pracę i prawa pracownicze wcale nie zniknęła.

Dziś mamy inne wyzwania – praca zdalna, sztuczna inteligencja, cyfryzacja... Ale niezależnie od tego, jak wygląda świat, człowiek i jego prawa zawsze powinny być na pierwszym miejscu. 

Drodzy harcerze – to Wy jesteście przyszłością. Może jeszcze nie myślicie o pracy, ale przyjdzie taki moment. I wtedy dobrze wiedzieć, że godność w pracy, bezpieczeństwo i uczciwe zasady nie biorą się znikąd – trzeba ich bronić. Może kiedyś to Wy staniecie w tej roli – jako liderzy, obywatele, a może też związkowcy. A kto wie – może kiedyś spotkamy się ramię w ramię, działając razem, jak kiedyś Wasi starsi koledzy i koleżanki?

Dziękuję Wam za udział w rajdzie. Gratulacje dla wszystkich drużyn – jesteście świetni. Życzę Wam, żebyście szli przez życie z odwagą, pasją i sercem pełnym idei, które są wspólne dla harcerstwa i „Solidarności”: prawda, wolność, braterstwo, służba i solidarność właśnie.

Czuwaj! I do zobaczenia – na harcerskim szlaku i może kiedyś… na związkowej ścieżce!

- zakończyła swoją przemowę szefowa Sekcji Młodych "Solidarności".

CZYTAJ TAKŻE: "Nie możemy milczeć!". Solidarność protestuje przeciwko niższej składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

CZYTAJ TAKŻE: "Protest ludzi lasu”. Leśnicy, drzewiarze i myśliwi przyjadą do stolicy



 

Polecane
Emerytury
Stażowe