Co wie o "Solidarności" młode pokolenie Polaków? Dzięki Krajowej Sekcji Młodych "S" - coraz więcej!

Ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku? Kiedy w okresie PRL "S" została zdelegalizowana i dlaczego? Jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność"? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy harcerskiego Rajdu PRL, którego jednym ze sponsorów była Komisja Krajowa "S".
Rajd harcerski PRL Co wie o
Rajd harcerski PRL / Fot. Krajowa Sekcja Młodych NSZZ "Solidarność"

Historyczne artefakty

Rajd odbył się na Śląsku, w okolicach Koszęcina. Jako że tematyką wydarzenia była historia harcerstwa w PRL, organizację jednego z punktów tematycznych powierzono przedstawicielom Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność". Członkowie "S" przygotowali punkt w stylistyce solidarnościowej, używając do tego celu oryginalnych, historycznych transparentów z okresu związkowych protestów w czasach PRL. Przy solidarnościowym stanowisku pojawiły się zatem napisy: "Głodówka" czy "Akcja protestacyjna". Punkt został zorganizowany w jednym z pomieszczeń Pałacu w Koszęcinie, na co dzień - siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Gospodarze miejsca zaznaczyli - pół-żartem, pół-serio, bardziej jednak serio, żeby koniecznie wyraźnie napisać, iż odbywa się tu gra harcerska, ponieważ - znając Polaków - kiedy tylko zobaczą napis: "akcja protestacyjna", zapragną się do niej przyłączyć :)

Rajd harcerski obfitował w wiele zadań z różnych dziedzin, jednym z nich był przygotowany przez Krajową Sekcję Młodych "S" quiz z wiedzy o "Solidarności". Pojawiły się tutaj pytania o to, ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku, kiedy "S" została w okresie PRL zdelegalizowana i dlaczego, jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność" oraz - czy "Solidarność" jest organizacją jedynie historyczną, czy też działa do dziś?

Jak się okazało, wiele młodych osób niewiele wiedziało o "Solidarności". Jedna grupa odpowiedziała nawet, że Związek już nie funkcjonuje, więc była to okazja, żeby powiedzieć, że Paweł [Sroczyński, przewodniczący Sekcji Młodych Regionu Śląsko - Dąbrowskiego - przyp. red.] i ja działamy w "Solidarności" na co dzień w swoich zakładach pracy. Inna grupa myślała, że "Solidarność" działa tylko w kopalniach i zrzesza jedynie górników. Każda taka odpowiedź dawała nam okazję, żeby powiedzieć coś więcej o Związku

- podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl przewodnicząca Sekcji Młodych "S".

Jak zaznacza, każda okazja do popularyzowania wiedzy o "Solidarności" jest godna wykorzystania, a wiedza przyswajana podczas zabawy jest dla młodego człowieka najłatwiej przyswajalna. 

Dzięki inicjatywie Komisji Krajowej, która była sponsorem nagród otrzymywanych przez uczestników Rajdu PRL, każdy, kto wziął udział w tym wydarzeniu otrzymał pamiątkowy znaczek "Solidarności" oraz gadżety z logiem "S", takie jak kubki, notesy, komiksy i smycze. Szefowie rajdowych patroli otrzymali również miniaturowe "legitymacje związkowe" przygotowane na wzór historycznych dokumentów, jakimi związkowcy posługiwali się w czasie PRL.

Na harcerskim szlaku i związkowej ścieżce

Podczas uroczystego apelu na zakończenie Rajdu, Alicja Skowron w krótkiej przemowie nakreśliła wspólnotę ideałów łączącą NSZZ "Solidarność" i ruch harcerski, zwracając uwagę, iż wyrastają one z tego samego pnia umiłowania wolności i służby drugiemu człowiekowi. Przypomniała także, iż harcerze brali udział w tworzeniu wielkiego ruchu "Solidarności".

Czuwaj, druhny, druhowie i wszyscy goście!

Bardzo się cieszę, że mogę być dziś z Wami – w imieniu NSZZ „Solidarność”, czyli związku, który od 45 lat walczy o wolność, godność i prawa pracowników w Polsce. 

Gratulacje dla Was – zwycięzców Rajdu PRL! Pokazaliście nie tylko świetną wiedzę i przygotowanie, ale też ducha walki, pogodę ducha i ogromne zaangażowanie. Rajd nie był łatwy, a mimo to daliście radę – z uśmiechem, pracą zespołową i odwagą. I właśnie za to należy się Wam ogromny szacunek.

Tegoroczny temat rajdu – PRL to przypomnienie o czasach, w których wielu ludzi nie miało wolności, a mimo to zaczęli walczyć o zmianę. Właśnie wtedy powstała „Solidarność” – pierwszy niezależny związek zawodowy w Polsce. Miliony Polaków powiedziały wtedy „dość” i zaczęły głośno mówić o swoich prawach, o wolności i o szacunku dla człowieka.

I wiecie co? Harcerze też byli wtedy obecni. Byli wśród tych, którzy stali w kolejkach, rozdawali ulotki, pomagali internowanym i ich rodzinom, kolportowali niezależną prasę. Często w harcerskich mundurach, z wartościami, które znacie doskonale: służba, braterstwo, prawda. Te same idee przyświecały ludziom „Solidarności”. Harcerstwo i „Solidarność” zawsze miały ze sobą coś wspólnego: bycie po stronie człowieka i gotowość do działania, kiedy trzeba stanąć w obronie dobra wspólnego.

„Solidarność” odegrała ogromną rolę – nie tylko u nas, ale w całej Europie. To dzięki ludziom, którzy nie bali się przeciwstawić systemowi, dziś możemy żyć w wolnym kraju. To naprawdę coś wielkiego.

I dzisiaj, po 45 latach, „Solidarność” wciąż działa. To nie relikt przeszłości. To największy i najskuteczniejszy związek zawodowy w Polsce, który codziennie walczy o ludzi – w fabrykach, szkołach, szpitalach, urzędach. Bo choć czasy się zmieniły, to potrzeba walki o godną pracę i prawa pracownicze wcale nie zniknęła.

Dziś mamy inne wyzwania – praca zdalna, sztuczna inteligencja, cyfryzacja... Ale niezależnie od tego, jak wygląda świat, człowiek i jego prawa zawsze powinny być na pierwszym miejscu. 

Drodzy harcerze – to Wy jesteście przyszłością. Może jeszcze nie myślicie o pracy, ale przyjdzie taki moment. I wtedy dobrze wiedzieć, że godność w pracy, bezpieczeństwo i uczciwe zasady nie biorą się znikąd – trzeba ich bronić. Może kiedyś to Wy staniecie w tej roli – jako liderzy, obywatele, a może też związkowcy. A kto wie – może kiedyś spotkamy się ramię w ramię, działając razem, jak kiedyś Wasi starsi koledzy i koleżanki?

Dziękuję Wam za udział w rajdzie. Gratulacje dla wszystkich drużyn – jesteście świetni. Życzę Wam, żebyście szli przez życie z odwagą, pasją i sercem pełnym idei, które są wspólne dla harcerstwa i „Solidarności”: prawda, wolność, braterstwo, służba i solidarność właśnie.

Czuwaj! I do zobaczenia – na harcerskim szlaku i może kiedyś… na związkowej ścieżce!

- zakończyła swoją przemowę szefowa Sekcji Młodych "Solidarności".

CZYTAJ TAKŻE: "Nie możemy milczeć!". Solidarność protestuje przeciwko niższej składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

CZYTAJ TAKŻE: "Protest ludzi lasu”. Leśnicy, drzewiarze i myśliwi przyjadą do stolicy


 

POLECANE
Nie żyje legendarny muzyk i kompozytor Wiadomości
Nie żyje legendarny muzyk i kompozytor

Zmarł Mark Snow, amerykański kompozytor, autor muzyki do filmów i seriali. Największą sławę przyniósł mu trzymający w napięciu kultowy muzyczny motyw przewodni do serialu „Z Archiwum X”.

W koalicji wrze. Nam się wszystko wali, a on się zastanawia z ostatniej chwili
W koalicji wrze. "Nam się wszystko wali, a on się zastanawia"

W koalicji rządzącej wrze po "tajnym spotkaniu" marszałka Sejmu Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Politycy Koalicji Obywatelskiej nie przebierają w słowach.

Polacy pilnują granicy z Niemcami. Jest nagranie z ostatniej chwili
Polacy pilnują granicy z Niemcami. Jest nagranie

Ruch Obrony Granic patroluje granicę z Niemcami. Członkowie ruchu postanowili pokazali, jak wygląda ich nocny patrol.

Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska

Wojewoda śląski wydał rozporządzenie o zakazie korzystania do końca lipca z rzeki Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego – podały w sobotę służby kryzysowe wojewody.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Weekend w Polsce: spadek ciśnienia, do 31 °C i lokalne burze. Sprawdź szczegółową prognozę IMGW na 5–6 lipca 2025.

Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

REKLAMA

Co wie o "Solidarności" młode pokolenie Polaków? Dzięki Krajowej Sekcji Młodych "S" - coraz więcej!

Ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku? Kiedy w okresie PRL "S" została zdelegalizowana i dlaczego? Jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność"? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy harcerskiego Rajdu PRL, którego jednym ze sponsorów była Komisja Krajowa "S".
Rajd harcerski PRL Co wie o
Rajd harcerski PRL / Fot. Krajowa Sekcja Młodych NSZZ "Solidarność"

Historyczne artefakty

Rajd odbył się na Śląsku, w okolicach Koszęcina. Jako że tematyką wydarzenia była historia harcerstwa w PRL, organizację jednego z punktów tematycznych powierzono przedstawicielom Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność". Członkowie "S" przygotowali punkt w stylistyce solidarnościowej, używając do tego celu oryginalnych, historycznych transparentów z okresu związkowych protestów w czasach PRL. Przy solidarnościowym stanowisku pojawiły się zatem napisy: "Głodówka" czy "Akcja protestacyjna". Punkt został zorganizowany w jednym z pomieszczeń Pałacu w Koszęcinie, na co dzień - siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Gospodarze miejsca zaznaczyli - pół-żartem, pół-serio, bardziej jednak serio, żeby koniecznie wyraźnie napisać, iż odbywa się tu gra harcerska, ponieważ - znając Polaków - kiedy tylko zobaczą napis: "akcja protestacyjna", zapragną się do niej przyłączyć :)

Rajd harcerski obfitował w wiele zadań z różnych dziedzin, jednym z nich był przygotowany przez Krajową Sekcję Młodych "S" quiz z wiedzy o "Solidarności". Pojawiły się tutaj pytania o to, ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku, kiedy "S" została w okresie PRL zdelegalizowana i dlaczego, jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność" oraz - czy "Solidarność" jest organizacją jedynie historyczną, czy też działa do dziś?

Jak się okazało, wiele młodych osób niewiele wiedziało o "Solidarności". Jedna grupa odpowiedziała nawet, że Związek już nie funkcjonuje, więc była to okazja, żeby powiedzieć, że Paweł [Sroczyński, przewodniczący Sekcji Młodych Regionu Śląsko - Dąbrowskiego - przyp. red.] i ja działamy w "Solidarności" na co dzień w swoich zakładach pracy. Inna grupa myślała, że "Solidarność" działa tylko w kopalniach i zrzesza jedynie górników. Każda taka odpowiedź dawała nam okazję, żeby powiedzieć coś więcej o Związku

- podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl przewodnicząca Sekcji Młodych "S".

Jak zaznacza, każda okazja do popularyzowania wiedzy o "Solidarności" jest godna wykorzystania, a wiedza przyswajana podczas zabawy jest dla młodego człowieka najłatwiej przyswajalna. 

Dzięki inicjatywie Komisji Krajowej, która była sponsorem nagród otrzymywanych przez uczestników Rajdu PRL, każdy, kto wziął udział w tym wydarzeniu otrzymał pamiątkowy znaczek "Solidarności" oraz gadżety z logiem "S", takie jak kubki, notesy, komiksy i smycze. Szefowie rajdowych patroli otrzymali również miniaturowe "legitymacje związkowe" przygotowane na wzór historycznych dokumentów, jakimi związkowcy posługiwali się w czasie PRL.

Na harcerskim szlaku i związkowej ścieżce

Podczas uroczystego apelu na zakończenie Rajdu, Alicja Skowron w krótkiej przemowie nakreśliła wspólnotę ideałów łączącą NSZZ "Solidarność" i ruch harcerski, zwracając uwagę, iż wyrastają one z tego samego pnia umiłowania wolności i służby drugiemu człowiekowi. Przypomniała także, iż harcerze brali udział w tworzeniu wielkiego ruchu "Solidarności".

Czuwaj, druhny, druhowie i wszyscy goście!

Bardzo się cieszę, że mogę być dziś z Wami – w imieniu NSZZ „Solidarność”, czyli związku, który od 45 lat walczy o wolność, godność i prawa pracowników w Polsce. 

Gratulacje dla Was – zwycięzców Rajdu PRL! Pokazaliście nie tylko świetną wiedzę i przygotowanie, ale też ducha walki, pogodę ducha i ogromne zaangażowanie. Rajd nie był łatwy, a mimo to daliście radę – z uśmiechem, pracą zespołową i odwagą. I właśnie za to należy się Wam ogromny szacunek.

Tegoroczny temat rajdu – PRL to przypomnienie o czasach, w których wielu ludzi nie miało wolności, a mimo to zaczęli walczyć o zmianę. Właśnie wtedy powstała „Solidarność” – pierwszy niezależny związek zawodowy w Polsce. Miliony Polaków powiedziały wtedy „dość” i zaczęły głośno mówić o swoich prawach, o wolności i o szacunku dla człowieka.

I wiecie co? Harcerze też byli wtedy obecni. Byli wśród tych, którzy stali w kolejkach, rozdawali ulotki, pomagali internowanym i ich rodzinom, kolportowali niezależną prasę. Często w harcerskich mundurach, z wartościami, które znacie doskonale: służba, braterstwo, prawda. Te same idee przyświecały ludziom „Solidarności”. Harcerstwo i „Solidarność” zawsze miały ze sobą coś wspólnego: bycie po stronie człowieka i gotowość do działania, kiedy trzeba stanąć w obronie dobra wspólnego.

„Solidarność” odegrała ogromną rolę – nie tylko u nas, ale w całej Europie. To dzięki ludziom, którzy nie bali się przeciwstawić systemowi, dziś możemy żyć w wolnym kraju. To naprawdę coś wielkiego.

I dzisiaj, po 45 latach, „Solidarność” wciąż działa. To nie relikt przeszłości. To największy i najskuteczniejszy związek zawodowy w Polsce, który codziennie walczy o ludzi – w fabrykach, szkołach, szpitalach, urzędach. Bo choć czasy się zmieniły, to potrzeba walki o godną pracę i prawa pracownicze wcale nie zniknęła.

Dziś mamy inne wyzwania – praca zdalna, sztuczna inteligencja, cyfryzacja... Ale niezależnie od tego, jak wygląda świat, człowiek i jego prawa zawsze powinny być na pierwszym miejscu. 

Drodzy harcerze – to Wy jesteście przyszłością. Może jeszcze nie myślicie o pracy, ale przyjdzie taki moment. I wtedy dobrze wiedzieć, że godność w pracy, bezpieczeństwo i uczciwe zasady nie biorą się znikąd – trzeba ich bronić. Może kiedyś to Wy staniecie w tej roli – jako liderzy, obywatele, a może też związkowcy. A kto wie – może kiedyś spotkamy się ramię w ramię, działając razem, jak kiedyś Wasi starsi koledzy i koleżanki?

Dziękuję Wam za udział w rajdzie. Gratulacje dla wszystkich drużyn – jesteście świetni. Życzę Wam, żebyście szli przez życie z odwagą, pasją i sercem pełnym idei, które są wspólne dla harcerstwa i „Solidarności”: prawda, wolność, braterstwo, służba i solidarność właśnie.

Czuwaj! I do zobaczenia – na harcerskim szlaku i może kiedyś… na związkowej ścieżce!

- zakończyła swoją przemowę szefowa Sekcji Młodych "Solidarności".

CZYTAJ TAKŻE: "Nie możemy milczeć!". Solidarność protestuje przeciwko niższej składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

CZYTAJ TAKŻE: "Protest ludzi lasu”. Leśnicy, drzewiarze i myśliwi przyjadą do stolicy



 

Polecane
Emerytury
Stażowe