Sondaż prezydencki II tury. Kogo poprą wyborcy kontrkandydatów?

Cztery procent niezdecydowanych
W badaniu przeprowadzonym jeszcze przed debatami prezydenckimi sondażownia spytała Polaków o głosowanie w hipotetycznej II turze wyborów. W sondażu zbadano dwa warianty, pierwszy – wejście do II tury Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego, drugi wariant – rywalizacja między kandydatem KO a kandydatem Konfederacji Sławomirem Mentzenem.
Jak wynika z badania, gdyby II tura wyborów odbyła się teraz i rywalizowaliby w niej Trzaskowski i Nawrocki, lepszy wynik osiągnąłby kandydat KO, na którego chciałoby zagłosować 52 proc. ankietowanych. Z kolei popierany przez PiS kandydat mógłby liczyć na 44-procentowe poparcie. 4 proc. badanych zdeklarowało się jako "niezdecydowani".
- "Będzie nam Ciebie brakować". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- Płonie dzwonnica, najstarszy drewniany zabytek na warszawskiej Pradze. Trwa akcja służb
- Te "pokojowe" żądania Putina to ostrzeżenie dla Polski
- Niepokojące doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Nowe doniesienia o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry
- Resort edukacji nie dotrzymał słowa. "Wśród dyrektorów i nauczycieli narasta niepokój"
Jak zagłosują elektoraty w II turze?
W II turze Trzaskowski mógłby liczyć na niemal stuprocentowe poparcie swoich wyborców z I tury wyborów (99 proc.), zagłosowałoby też na niego 71 proc. wyborców kandydata Partii Razem Adriana Zandberga z I tury, 68 proc. wyborców kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni z I tury oraz 13 proc. elektoratu Sławomira Mentzena z I tury wyborów.
Nawrocki z kolei mógłby liczyć w II turze na poparcie 96 proc. swoich wyborców z I tury, a także 60 proc. zdeklarowanych wyborców Mentzena, 11 proc. wyborców Zandberga oraz 8 proc. Hołowni.
"Wyborcy pozostałych, cieszących się już niewielkim poparciem kandydatów z I tury wyborów, potraktowani zbiorczo z racji niewielkich liczebności ich zwolenników w badaniu, w II turze wyborów w trochę większym stopniu mogliby zasilić elektorat Karola Nawrockiego (37 proc. deklaracji poparcia w tej grupie badanych) niż Rafała Trzaskowskiego (29 proc.). Porównywalna liczebnie część tej grupy wyborców z I tury (30 proc.), mając wybór między tymi dwoma pretendentami, nie chciałaby głosować na żadnego z nich i zrezygnowałaby z udziału w II turze wyborów"
– podał CBOS.
Wariant Trzaskowski–Mentzen
Drugi zbadany w sondażu wariant zakłada wejście do II tury wyborów prezydenckich Rafała Trzaskowskiego oraz Sławomira Mentzena. W tym przypadku na kandydata KO głos oddałoby 51 proc. respondentów, a na kandydata Konfederacji 47 proc.; 3 proc. badanych pytanych, na kogo oddałoby wówczas głos, odpowiedziało: "trudno powiedzieć". CBOS zauważył, że w tym przypadku "procenty nie sumują się do 100 z powodu zaokrągleń".
Również w przypadku starcia w II turze Trzaskowskiego z Mentzenem na kandydata KO zagłosowaliby prawie wszyscy jego wyborcy (99 proc.)z I tury, a także zdecydowana większość wyborców głosujących wcześniej na Adriana Zandberga (80 proc.) oraz na Szymona Hołownię (74 proc.).
"Gorzej wyglądałyby jego notowania wśród zwolenników pozostałych, cieszących się dziś znikomym poparciem kandydatów z I tury głosowania (35 proc. deklaracji poparcia w tej grupie). Kandydata KO mogłoby poprzeć także mniej więcej po jednej piątej wyborców obecnie niezdecydowanych (22 proc.), a także deklarujących absencję w I turze wyborów prezydenckich (19 proc.)"
– podał CBOS.