Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2

– Dzisiaj mamy problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy i dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący "S", na antenie Radia Zachód.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda był 30 stycznia gościem Radia Zachód. Lider Solidarności przebywa dzisiaj w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbędzie się spotkanie, na którym będzie mówił o przyszłości Polski i Solidarności.

W trakcie audycji radiowej Piotr Duda zwracał uwagę na problemy gospodarcze, których przyczyną jest unijna polityka klimatyczna.

– Dzisiaj rynek pracy spowalnia z tego powodu, że mamy do czynienia z dużymi cenami energii, czy to gazu, czy prądu. Duzi przedsiębiorcy przenoszą swoje firmy poza Unię Europejską, uciekają z Polski, bo mamy najdroższą energię z państw UE, a inne firmy dokonują zwolnień grupowych albo wręcz likwidują zakłady pracy. Szczególnie trudna jest sytuacja w sektorze hutniczym, gdzie wszystkie zakłady pracy są energochłonne. Na ostatnim listopadowym posiedzeniu RDS-u dyskutowaliśmy o hutnictwie na przykładzie Huty Częstochowa, gdzie w pewnym momencie wybudowano stalownię elektryczną i z powodu dużych kosztów energii tę hutę chciano zamknąć – mówił szef Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"

"Nikt nie chciał nas słuchać"

Dziennikarz pytał również o ogłoszoną przez Komisję Europejską inicjatywę "Kompas konkurencyjności", która powstała na bazie raportu byłego premiera Włoch Mario Draghiego. Unijny plan skupia się na trzech głównych obszarach działania: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Ma on pomóc Europie, "by stała się miejscem, w którym wynajduje się i tworzy przyszłe technologie, usługi i czyste produkty, a jednocześnie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu". W Kompasie, jako jedno z kluczowych wyzwań dla UE, wskazano "wysokie i niestabilne ceny energii".

– Jako Solidarność od 2007 roku, kiedy jeszcze nikt nie mówił o Zielonym Ładzie, ale o polityce klimatycznej UE, my już sygnalizowaliśmy politykom, że idziemy w złym kierunku. Nikt nas nie chciał słuchać. W 2011 roku rozmawiałem o tym z premierem Tuskiem na proteście w Warszawie. Został powołany wspólny zespół Solidarność – rząd, oczywiście odbyło się jedno spotkanie i na tym się skończyło. Uważam, że za tę sytuację odpowiadają wszyscy politycy od 2007 roku, którzy faktycznie dołożyli się do tego, że dzisiaj mamy te problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy – dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, dodając, że cała Unia Europejska odpowiada za niecałe 7 proc. światowych emisji CO2.

Przewodniczący Solidarności mówił, że dopóki nie mamy elektrowni atomowych, musimy korzystać z krajowych zasobów węgla. Zaznaczył, że Polska potrzebuje więcej czasu na dostosowanie gospodarki do wymogów klimatycznych.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

Co ze stażówkami?

W trakcie rozmowy poruszono także temat emerytur stażowych. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie z inicjatywy Solidarności we wrześniu 2021 roku.

– Pan marszałek Hołownia mówił, że zamrażarkę wyrzucił przez okno, ale chyba ktoś mu ją przyniósł z powrotem do pokoju. Marszałek gościł na ostatnim posiedzeniu RDS-u i pytałem go ponownie, co z projektem obywatelskim, pod którym zebrano prawie pół miliona podpisów, i co z poselskim projektem Lewicy. Oczywiście jest w komisji, pani minister Dziemianowicz-Bąk mówi, że gospodarzem projektu jest marszałek Hołownia i po prostu czekamy na to, jaką opinię wyda w tej sprawie rząd pana Donalda Tuska. Ja widziałem opinię Ministerstwa Finansów, które powiedziało, że się absolutnie nie zgadza, bo to jest 12,5 mld złotych. My czekamy, ale nawet nie dają nam szans, żeby rozpocząć prace na tym projektem – zwrócił uwagę Piotr Duda.


 

POLECANE
Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ]

Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, próbach podważenia legalności wyboru Karola Nawrockiego przez środowiska KO i napięciach w koalicji rządzącej, nasila się kryzys związany z przywództwem Donalda Tuska.

REKLAMA

Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2

– Dzisiaj mamy problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy i dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący "S", na antenie Radia Zachód.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda był 30 stycznia gościem Radia Zachód. Lider Solidarności przebywa dzisiaj w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbędzie się spotkanie, na którym będzie mówił o przyszłości Polski i Solidarności.

W trakcie audycji radiowej Piotr Duda zwracał uwagę na problemy gospodarcze, których przyczyną jest unijna polityka klimatyczna.

– Dzisiaj rynek pracy spowalnia z tego powodu, że mamy do czynienia z dużymi cenami energii, czy to gazu, czy prądu. Duzi przedsiębiorcy przenoszą swoje firmy poza Unię Europejską, uciekają z Polski, bo mamy najdroższą energię z państw UE, a inne firmy dokonują zwolnień grupowych albo wręcz likwidują zakłady pracy. Szczególnie trudna jest sytuacja w sektorze hutniczym, gdzie wszystkie zakłady pracy są energochłonne. Na ostatnim listopadowym posiedzeniu RDS-u dyskutowaliśmy o hutnictwie na przykładzie Huty Częstochowa, gdzie w pewnym momencie wybudowano stalownię elektryczną i z powodu dużych kosztów energii tę hutę chciano zamknąć – mówił szef Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"

"Nikt nie chciał nas słuchać"

Dziennikarz pytał również o ogłoszoną przez Komisję Europejską inicjatywę "Kompas konkurencyjności", która powstała na bazie raportu byłego premiera Włoch Mario Draghiego. Unijny plan skupia się na trzech głównych obszarach działania: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Ma on pomóc Europie, "by stała się miejscem, w którym wynajduje się i tworzy przyszłe technologie, usługi i czyste produkty, a jednocześnie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu". W Kompasie, jako jedno z kluczowych wyzwań dla UE, wskazano "wysokie i niestabilne ceny energii".

– Jako Solidarność od 2007 roku, kiedy jeszcze nikt nie mówił o Zielonym Ładzie, ale o polityce klimatycznej UE, my już sygnalizowaliśmy politykom, że idziemy w złym kierunku. Nikt nas nie chciał słuchać. W 2011 roku rozmawiałem o tym z premierem Tuskiem na proteście w Warszawie. Został powołany wspólny zespół Solidarność – rząd, oczywiście odbyło się jedno spotkanie i na tym się skończyło. Uważam, że za tę sytuację odpowiadają wszyscy politycy od 2007 roku, którzy faktycznie dołożyli się do tego, że dzisiaj mamy te problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy – dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, dodając, że cała Unia Europejska odpowiada za niecałe 7 proc. światowych emisji CO2.

Przewodniczący Solidarności mówił, że dopóki nie mamy elektrowni atomowych, musimy korzystać z krajowych zasobów węgla. Zaznaczył, że Polska potrzebuje więcej czasu na dostosowanie gospodarki do wymogów klimatycznych.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

Co ze stażówkami?

W trakcie rozmowy poruszono także temat emerytur stażowych. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie z inicjatywy Solidarności we wrześniu 2021 roku.

– Pan marszałek Hołownia mówił, że zamrażarkę wyrzucił przez okno, ale chyba ktoś mu ją przyniósł z powrotem do pokoju. Marszałek gościł na ostatnim posiedzeniu RDS-u i pytałem go ponownie, co z projektem obywatelskim, pod którym zebrano prawie pół miliona podpisów, i co z poselskim projektem Lewicy. Oczywiście jest w komisji, pani minister Dziemianowicz-Bąk mówi, że gospodarzem projektu jest marszałek Hołownia i po prostu czekamy na to, jaką opinię wyda w tej sprawie rząd pana Donalda Tuska. Ja widziałem opinię Ministerstwa Finansów, które powiedziało, że się absolutnie nie zgadza, bo to jest 12,5 mld złotych. My czekamy, ale nawet nie dają nam szans, żeby rozpocząć prace na tym projektem – zwrócił uwagę Piotr Duda.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe