Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest

"Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego" – pisze Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w liście otwartym skierowanym do Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Adam Struzik Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest
Adam Struzik / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / European People's Party

Członkowie komisji konkursowej protestują

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich alarmuje ws. stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, podległego organizacyjnie Urzędowi Marszałkowskiemu. Jak czytamy w liście otwartym skierowanym do marszałka Struzika, stanowisko ma objąć Beata Michalec – radna m.st. Warszawy i polityk PO – mimo, iż konkurs bezwzględną większością głosów wygrała Agnieszka Celeda. SPP wskazuje, że przyjęło tę informację ze zdumieniem i niedowierzaniem. 

Konkurs został rozstrzygnięty 2 grudnia 2024 r. – w drugim głosowaniu bezwzględną większością głosów członków Komisji wygrała go Agnieszka Celeda. Stoi to w zgodzie z Załącznikiem do uchwały nr 1065/36/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z 28 października 2024 r. (...) W świetle przywołanych paragrafów konkurs został więc rozstrzygnięty, Komisja wskazała jako jedyną kandydatkę na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury Agnieszkę Celedę. Wyboru dokonano w drodze głosowania jawnego i Agnieszka Celeda wygrała bezwzględną większością głosów. Jako członkowie Komisji absolutnie odmawiamy naszego poparcia dla decyzji mianowania Pani Beaty Michalec p.o. Dyrektora z pominięciem Pani Agnieszki Celedy

– wskazuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, które podkreśla, że cieszy się, że dwuetapowy konkurs wygrała "osoba kompetentna, z bogatym doświadczeniem w pracy muzealnej, aktywnie popularyzująca literaturę i kulturę oraz skutecznie zdobywająca granty na działalność kulturalną".

Agnieszka Celeda 32 lata przepracowała w instytucjach związanych z kulturą, w tym ostatnie 8 lat w Muzeum Historii Polski, gdzie od 2019 r. jest kierownikiem Działu Budowy Wystawy Stałej (budżet: ponad 600 mln zł) i gdzie wprowadza m.in. najnowocześniejsze w europejskim muzealnictwie rozwiązania techniczne. Zajmowała się także promocją kultury polskiej w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pracowała w Polskim Radio (m.in. jako Redaktor Naczelna Redakcji Kultury, zarządzającej merytorycznie i organizacyjnie programami literackimi i publicystycznymi dla PR1, PR2, PR3 i PR4)  oraz współtworzyła TVP Kultura w czasie, gdy to medium cieszyło się ogromnym zaufaniem. To rokowało, że kandydatka – nie tylko człowiek kultury, ale też sprawna i skuteczna menadżerka (absolwentka Podyplomowych Studiów Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej) – poradzi sobie z ogromnym wyzwaniem, jakim jest kierowanie Muzeum Literatury, jego rozwój oraz jego generalny remont (6 połączonych kamienic na warszawskiej Starówce). Konkretny plan tego remontu przedstawiła w konkursowym autorskim programie realizacji zadań.  

– czytamy w liście otwartym SPP. 

"Arbitralne postępowanie władz godzące w transparentność życia publicznego"

W dalszej części listu Stowarzyszenie domaga się Marszałka udzielenia wyjaśnienia, dlaczego Agnieszka Celeda została pominięta, mimo że konkurs wygrała bezwzględną większością głosów Komisji.

Oczekujemy informacji konfrontujących obecne obsadzenie stanowiska dyrektora Muzeum Literatury z werdyktem Komisji konkursowej oraz pełną dokumentacją powstałą podczas pracy Komisji, z dokumentacją etapu późniejszego, kiedy Przewodnicząca Komisji konkursowej, Wiesława Miecznikowska (przedstawicielka Zarządu Województwa Mazowieckiego), prezentowała stanowisko Komisji na posiedzeniu Zarządu Województwa 10 grudnia 2024 r., a także z Uchwałą nr 1065/36/24 i Załącznikiem do niej

– podkreśla SPP, które ponadto domaga się informacji, czy "wybrana przez marszałka Beata Michalec, która przegrała w tym konkursie z Agnieszką Celedą, zostanie po pewnym czasie zatrudniona w Muzeum Literatury jako dyrektor (w miejsce p.o. dyrektora)".

Robimy to w przekonaniu, że informacja taka należy się zarówno środowisku muzealników, jak i środowisku literackiemu, żywo zainteresowanemu aktywną i merytoryczną współpracą z tą placówką, a także społeczeństwu, upatrującemu w przejrzystych konkursach lekarstwa na niejasne praktyki kadrowe. Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego oraz dobro tej szacownej instytucji. Sprawę obsady stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza uważamy za niezwykle ważną dla kultury i literatury w Polsce

– podsumowano. List został podpisany przez dr hab. Marzannę Bogumiłę Kielar i Zbigniewa Zbikowskiego.

 

 


 

POLECANE
Wybory parlamentarne na Grenlandii. Premier zaproponował datę polityka
Wybory parlamentarne na Grenlandii. Premier zaproponował datę

Premier Grenlandii Mute Egede zaproponował, aby wybory parlamentarne na wyspie, która ma status autonomicznego terytorium Danii, odbyły się 11 marca. Zaznaczył, że Grenlandia przechodzi “trudny czas”.

Prezes ChSRO: Możemy pochwalić się dużym i unikalnym dorobkiem tylko u nas
Prezes ChSRO: Możemy pochwalić się dużym i unikalnym dorobkiem

W imieniu Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) czuję się w obowiązku sprostować niektóre opinie dotyczące naszego stowarzyszenia, sformułowane przez Panią Barbarę Wojnarowską-Gautier, w trakcie wywiadu przeprowadzonego przez Cezarego Krysztopę dla (Tysol, 26.01.2025).

Nieakceptowalny poziom ryzyka. Australia podjęła decyzję ws. Deepseek Wiadomości
"Nieakceptowalny poziom ryzyka". Australia podjęła decyzję ws. Deepseek

Australijskie ministerstwo spraw wewnętrznych zakazało instalowania czatbotów chińskiej firmy DeepSeek na sprzęcie administracji rządowej. Decyzję resort uzasadnił “nieakceptowalnym poziomem ryzyka dla bezpieczeństwa”.

Wojny Trumpa. Za każdym razem chodzi o Chiny tylko u nas
Wojny Trumpa. Za każdym razem chodzi o Chiny

– Chiny zarządzają Kanałem Panamskim – te słowa Donalda Trumpa najlepiej oddają prawdziwe intencje USA stojące za ostatnimi konfliktami z Panamą, Kanadą, Meksykiem, ale też Danią. Mówią, że Trump atakuje sojuszników i partnerów. Tyle że tak naprawdę w każdym wypadku chodzi o postawienie tamy rosnącym wpływom Państwa Środka.

Meksyk wzmocni ochronę granicy z USA. Jest komunikat prezydent Sheinbaum Wiadomości
Meksyk wzmocni ochronę granicy z USA. Jest komunikat prezydent Sheinbaum

Meksyk rozpoczął operację rozmieszczania żołnierzy przy granicy z USA, którzy zgodnie z umową pomiędzy obu krajami mają powstrzymać przemyt fentanylu i nielegalną migrację.

Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci gorące
Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci

Niegdyś brytyjska BBC była uważana za wzór obiektywnego dziennikarstwa i wzór mediów publicznych. Od lat jednak coraz więcej ludzi uważa ją za mechanizm implementacji lewicowych ideologii. Teraz znalazła się na celowniku ze względu na finansowanie przez USAID

To rola członków rządu. Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ Wiadomości
"To rola członków rządu". Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w mediach społecznościowych poinformował, że spotkał się we wtorek z szefem węgierskiego MSZ Peterem Szijjarto. Wpis Bosaka skomentował polski szef MSZ Radosław Sikorski. - To rola członków rządu. Nie chcę wchodzić w ich kompetencje - napisał Krzysztof Bosak pod komentarzem Sikorskiego, zamieszczając jednocześnie zdjęcie ministra Krzysztofa Paszyka ze spotkania z szefem MSZ Węgier.

Ukraińskie surowce w zamian za wsparcie od Amerykanów. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Ukraińskie surowce w zamian za wsparcie od Amerykanów. Jest odpowiedź Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że jednym z punktów Planu Zwycięstwa w wojnie z Rosją są inwestycje partnerów w wykorzystanie surowców mineralnych w jego kraju. Zapewnił, że Ukraina jest otwarta na współpracę w tym zakresie i dodał, że są już terminy roboczej wizyty delegacji USA.

Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery gorące
Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w Polsce – TVN. Jednym z powodów jest sytuacja właściciela stacji, koncernu Warner Bros. Discovery. A tymczasem największa stacja informacyjna należąca do koncernu, otwiera nowy oddział.

Szwecja: Strzelanina w szkole. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
Szwecja: Strzelanina w szkole. Wzrosła liczba ofiar

We wtorek w szwedzkiej szkole w Orebro doszło do strzelaniny. Służby poinformowały o 10 ofiarach śmiertelnych. Sprawca zdarzenia, który zginął miał zdaniem służb działać w pojedynkę.

REKLAMA

Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest

"Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego" – pisze Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w liście otwartym skierowanym do Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Adam Struzik Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest
Adam Struzik / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / European People's Party

Członkowie komisji konkursowej protestują

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich alarmuje ws. stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, podległego organizacyjnie Urzędowi Marszałkowskiemu. Jak czytamy w liście otwartym skierowanym do marszałka Struzika, stanowisko ma objąć Beata Michalec – radna m.st. Warszawy i polityk PO – mimo, iż konkurs bezwzględną większością głosów wygrała Agnieszka Celeda. SPP wskazuje, że przyjęło tę informację ze zdumieniem i niedowierzaniem. 

Konkurs został rozstrzygnięty 2 grudnia 2024 r. – w drugim głosowaniu bezwzględną większością głosów członków Komisji wygrała go Agnieszka Celeda. Stoi to w zgodzie z Załącznikiem do uchwały nr 1065/36/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z 28 października 2024 r. (...) W świetle przywołanych paragrafów konkurs został więc rozstrzygnięty, Komisja wskazała jako jedyną kandydatkę na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury Agnieszkę Celedę. Wyboru dokonano w drodze głosowania jawnego i Agnieszka Celeda wygrała bezwzględną większością głosów. Jako członkowie Komisji absolutnie odmawiamy naszego poparcia dla decyzji mianowania Pani Beaty Michalec p.o. Dyrektora z pominięciem Pani Agnieszki Celedy

– wskazuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, które podkreśla, że cieszy się, że dwuetapowy konkurs wygrała "osoba kompetentna, z bogatym doświadczeniem w pracy muzealnej, aktywnie popularyzująca literaturę i kulturę oraz skutecznie zdobywająca granty na działalność kulturalną".

Agnieszka Celeda 32 lata przepracowała w instytucjach związanych z kulturą, w tym ostatnie 8 lat w Muzeum Historii Polski, gdzie od 2019 r. jest kierownikiem Działu Budowy Wystawy Stałej (budżet: ponad 600 mln zł) i gdzie wprowadza m.in. najnowocześniejsze w europejskim muzealnictwie rozwiązania techniczne. Zajmowała się także promocją kultury polskiej w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pracowała w Polskim Radio (m.in. jako Redaktor Naczelna Redakcji Kultury, zarządzającej merytorycznie i organizacyjnie programami literackimi i publicystycznymi dla PR1, PR2, PR3 i PR4)  oraz współtworzyła TVP Kultura w czasie, gdy to medium cieszyło się ogromnym zaufaniem. To rokowało, że kandydatka – nie tylko człowiek kultury, ale też sprawna i skuteczna menadżerka (absolwentka Podyplomowych Studiów Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej) – poradzi sobie z ogromnym wyzwaniem, jakim jest kierowanie Muzeum Literatury, jego rozwój oraz jego generalny remont (6 połączonych kamienic na warszawskiej Starówce). Konkretny plan tego remontu przedstawiła w konkursowym autorskim programie realizacji zadań.  

– czytamy w liście otwartym SPP. 

"Arbitralne postępowanie władz godzące w transparentność życia publicznego"

W dalszej części listu Stowarzyszenie domaga się Marszałka udzielenia wyjaśnienia, dlaczego Agnieszka Celeda została pominięta, mimo że konkurs wygrała bezwzględną większością głosów Komisji.

Oczekujemy informacji konfrontujących obecne obsadzenie stanowiska dyrektora Muzeum Literatury z werdyktem Komisji konkursowej oraz pełną dokumentacją powstałą podczas pracy Komisji, z dokumentacją etapu późniejszego, kiedy Przewodnicząca Komisji konkursowej, Wiesława Miecznikowska (przedstawicielka Zarządu Województwa Mazowieckiego), prezentowała stanowisko Komisji na posiedzeniu Zarządu Województwa 10 grudnia 2024 r., a także z Uchwałą nr 1065/36/24 i Załącznikiem do niej

– podkreśla SPP, które ponadto domaga się informacji, czy "wybrana przez marszałka Beata Michalec, która przegrała w tym konkursie z Agnieszką Celedą, zostanie po pewnym czasie zatrudniona w Muzeum Literatury jako dyrektor (w miejsce p.o. dyrektora)".

Robimy to w przekonaniu, że informacja taka należy się zarówno środowisku muzealników, jak i środowisku literackiemu, żywo zainteresowanemu aktywną i merytoryczną współpracą z tą placówką, a także społeczeństwu, upatrującemu w przejrzystych konkursach lekarstwa na niejasne praktyki kadrowe. Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego oraz dobro tej szacownej instytucji. Sprawę obsady stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza uważamy za niezwykle ważną dla kultury i literatury w Polsce

– podsumowano. List został podpisany przez dr hab. Marzannę Bogumiłę Kielar i Zbigniewa Zbikowskiego.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe