Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest
Członkowie komisji konkursowej protestują
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich alarmuje ws. stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, podległego organizacyjnie Urzędowi Marszałkowskiemu. Jak czytamy w liście otwartym skierowanym do marszałka Struzika, stanowisko ma objąć Beata Michalec – radna m.st. Warszawy i polityk PO – mimo, iż konkurs bezwzględną większością głosów wygrała Agnieszka Celeda. SPP wskazuje, że przyjęło tę informację ze zdumieniem i niedowierzaniem.
Konkurs został rozstrzygnięty 2 grudnia 2024 r. – w drugim głosowaniu bezwzględną większością głosów członków Komisji wygrała go Agnieszka Celeda. Stoi to w zgodzie z Załącznikiem do uchwały nr 1065/36/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z 28 października 2024 r. (...) W świetle przywołanych paragrafów konkurs został więc rozstrzygnięty, Komisja wskazała jako jedyną kandydatkę na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury Agnieszkę Celedę. Wyboru dokonano w drodze głosowania jawnego i Agnieszka Celeda wygrała bezwzględną większością głosów. Jako członkowie Komisji absolutnie odmawiamy naszego poparcia dla decyzji mianowania Pani Beaty Michalec p.o. Dyrektora z pominięciem Pani Agnieszki Celedy
– wskazuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, które podkreśla, że cieszy się, że dwuetapowy konkurs wygrała "osoba kompetentna, z bogatym doświadczeniem w pracy muzealnej, aktywnie popularyzująca literaturę i kulturę oraz skutecznie zdobywająca granty na działalność kulturalną".
Agnieszka Celeda 32 lata przepracowała w instytucjach związanych z kulturą, w tym ostatnie 8 lat w Muzeum Historii Polski, gdzie od 2019 r. jest kierownikiem Działu Budowy Wystawy Stałej (budżet: ponad 600 mln zł) i gdzie wprowadza m.in. najnowocześniejsze w europejskim muzealnictwie rozwiązania techniczne. Zajmowała się także promocją kultury polskiej w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pracowała w Polskim Radio (m.in. jako Redaktor Naczelna Redakcji Kultury, zarządzającej merytorycznie i organizacyjnie programami literackimi i publicystycznymi dla PR1, PR2, PR3 i PR4) oraz współtworzyła TVP Kultura w czasie, gdy to medium cieszyło się ogromnym zaufaniem. To rokowało, że kandydatka – nie tylko człowiek kultury, ale też sprawna i skuteczna menadżerka (absolwentka Podyplomowych Studiów Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej) – poradzi sobie z ogromnym wyzwaniem, jakim jest kierowanie Muzeum Literatury, jego rozwój oraz jego generalny remont (6 połączonych kamienic na warszawskiej Starówce). Konkretny plan tego remontu przedstawiła w konkursowym autorskim programie realizacji zadań.
– czytamy w liście otwartym SPP.
- "Kryzys ma na nazwisko Kalisz". PKW znów zajmie się sprawą subwencji dla PiS
- Czystki w Gazecie Wyborczej. Z łamów znikają popularne nazwiska
- Skandaliczne słowa Ochojskiej o śmierci polskiego żołnierza na granicy
"Arbitralne postępowanie władz godzące w transparentność życia publicznego"
W dalszej części listu Stowarzyszenie domaga się Marszałka udzielenia wyjaśnienia, dlaczego Agnieszka Celeda została pominięta, mimo że konkurs wygrała bezwzględną większością głosów Komisji.
Oczekujemy informacji konfrontujących obecne obsadzenie stanowiska dyrektora Muzeum Literatury z werdyktem Komisji konkursowej oraz pełną dokumentacją powstałą podczas pracy Komisji, z dokumentacją etapu późniejszego, kiedy Przewodnicząca Komisji konkursowej, Wiesława Miecznikowska (przedstawicielka Zarządu Województwa Mazowieckiego), prezentowała stanowisko Komisji na posiedzeniu Zarządu Województwa 10 grudnia 2024 r., a także z Uchwałą nr 1065/36/24 i Załącznikiem do niej
– podkreśla SPP, które ponadto domaga się informacji, czy "wybrana przez marszałka Beata Michalec, która przegrała w tym konkursie z Agnieszką Celedą, zostanie po pewnym czasie zatrudniona w Muzeum Literatury jako dyrektor (w miejsce p.o. dyrektora)".
Robimy to w przekonaniu, że informacja taka należy się zarówno środowisku muzealników, jak i środowisku literackiemu, żywo zainteresowanemu aktywną i merytoryczną współpracą z tą placówką, a także społeczeństwu, upatrującemu w przejrzystych konkursach lekarstwa na niejasne praktyki kadrowe. Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego oraz dobro tej szacownej instytucji. Sprawę obsady stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza uważamy za niezwykle ważną dla kultury i literatury w Polsce
– podsumowano. List został podpisany przez dr hab. Marzannę Bogumiłę Kielar i Zbigniewa Zbikowskiego.
🔹Marszałek @StruzikAdam zrobił konkurs na dyrektora podległego sobie Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza.
— Marcin Dobski (@szachmad) December 30, 2024
🔹Konkurs wygrała bezwzględną większością głosów Agnieszka Celeda, mająca kompetencje i bogate doświadczenie.
🔹Marszałek olał wyniki i zrobił p.o. dyrektora radną PO z… pic.twitter.com/62mTynyPS3