Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

Sojusz SPD i BSW w Brandenburgii jest jeszcze młody, jednak już po pierwszym głosowaniu w Radzie Federalnej doszło do rozłamu pomiędzy koalicjantami. SPD krytycznie odnosi się do zapowiedzi BSW dotyczącej stacjonowania brygady Bundeswehry na Litwie - donosi dziennik Tageschau.
Bundestag Litwini czekają, a
Bundestag / pixabay

Nowa koalicja brandenburska, złożona z SPD i BSW, wstrzymała się od głosu w Radzie Federalnej w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej Niemiec i Litwy, dotyczącej stacjonowania w tym kraju brygady Bundeswehry.

„Modernizacja, zachęcanie ludności do wojny i żądanie od niej poświęceń (...) zawsze będzie spotykać się z oporem BSW”

– powiedział lider grupy parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders.

„Brandenburgia nie bierze już udziału w działaniach wojennych i kosztownych wojskowych eskapadach na przykład na Litwie. Dzięki BSW”

- dodał

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

 „Twierdzenie, że nowoczesna, dobrze wyposażona Bundeswehra i wspólne wysiłki obronne z naszymi partnerami to wyłącznie «kosztowne wojskowe eskapady», to lekceważenie naszej odpowiedzialności wobec sojuszników i zaprzyjaźnionych państw”

– stwierdził nowy lider grupy parlamentarnej SPD Björn Lüttmann, który niegdyś z zadowoleniem przyjął program, na podstawie którego kompania Bundeswehry miałaby stacjonować na Litwie. W jego opinii miałoby to odstraszać potencjalnych przeciwników.

"Byli koalicjanci CDU i Zieloni krytykują fakt, że Brandenburgia jako jedyny kraj związkowy państwo wstrzymało się od głosowania nad nowelizacją konstytucji wzmacniającą Federalny Trybunał Konstytucyjny".

– napisał na Portalu lider grupy parlamentarnej CDU Jan Redmann

„To głosowanie byłoby właściwie powodem do dymisji ministra”

– stwierdził.

Miłe początki

Pierwotnie latem 2022 roku w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Litwinom w Wilnie, że na Litwie będzie stacjonowała na stałe niemiecka brygada. Brygada niemieckiej Bundeswehry składa się blisko z 5000 żołnierzy, wiec Litwini wyszli z założenia, że ich kraju będzie broniło dodatkowo – oprócz obecnych już sił wojskowych NATO – 5000 Niemców. 

Długie miesiące ciszy

Po deklaracjach Scholza w sprawie Bundeswehry na Litwie oficjalnie działo się niewiele.

Ponieważ kanclerz w swojej wypowiedzi nie podał żadnych dat, po upływie paru miesięcy Litwini zaczęli pytać, kiedy przyjadą obiecani niemieccy żołnierze. Niemcy zareagowały wtedy w grudniu 2022 poprzez ambasadora Niemiec Mathiasa Petera Sonna, który powiedział, że litewska niecierpliwość i dociekliwość co do daty przybycia niemieckich żołnierzy na Litwę jest nie na miejscu i pogarsza relacje obu państw. Oznajmił także, że Litwini za dużo mówią o tej brygadzie i on oczekuje, że dyskusja ta ucichnie. 

Litwini studzą nastroje

Wystąpienie niemieckiego ambasadora wywołało na Litwie bardzo zróżnicowane reakcje. Z jednej strony było słychać komentarze oburzenia i protestu, a z drugiej lęku przed konsekwencjami. Zdaniem eksperta Michała Mistewicza, który zajmuje się tym tematem na łamach portalu Czas Wschodni, na Litwie ostatecznie przeważyło przekonanie, że jeśli będzie się głośno domagać od Niemiec tej brygady, to Niemcy mogą się rozmyślić i Litwa nie osiągnie absolutnie nic. Dlatego zdecydowano uzbroić się w cierpliwości i krok po kroku, ale bez presji czekać na kolejne ruchy Niemiec.

Zamiast 5 tys. - 20 żołnierzy

Do poważnych rozmów między Niemcami i Litwinami doszło dopiero pod koniec 2023 roku. I to wtedy po raz pierwszy ze strony niemieckiej padła data – 2027 rok. W kwietniu 2024 roku na Litwę trafiło około 20 niemieckich żołnierzy, którzy mieli przygotowywać zaplecze dla kolejnych niemieckich mundurowanych. Na przełomie października i listopada na Litwę ma przyjechać 120–150 niemieckich żołnierzy.

Wrześniowe ustalenia zostały anulowane

Stacjonowanie jednostek niemieckich na Litwie miało ostatecznie nastąpić w wyniku ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej. Dotyczyła ona oddelegowania do tego kraju 5000 niemieckich żołnierzy, a dokument został podpisany 26 września, w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie. Wspomniane porozumienie umożliwiało Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które byłyby objęte zwolnieniami od podatków.

 

Komentarz do ostatnich decyzji Brandenburgii napisała Aleksandra Fedorska na swoim profilu na platformie X:

No proszę niemiecka brygada na Litwie oddala sie i oddala. Nowy problem to wschodnie landy, gdzie w Brandenburgii współrządzi prorosyjski BSW: - Kraj związkowy wstrzymał się od głosu w sprawie decyzji Bundesratu dotyczącej zwiększenia współpracy obronnej między Niemcami a Litwą - w szczególności rozmieszczenia brygady Bundeswehry. "Zbrojenie się, zaprzysięganie ludności na wojnę i domaganie się poświęceń (...) zawsze spotka się z oporem ze strony BSW" - powiedział przewodniczący frakcji parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders. "Brandenburgia nie będzie już uczestniczyć w działaniach wojennych i kosztownych przygodach wojskowych, na przykład na Litwie. Dzięki BSW."

 

 

 


 

POLECANE
Karol Nawrocki wybrał szefa BBN z ostatniej chwili
Karol Nawrocki wybrał szefa BBN

Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował w czwartek, że szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz.

Wiadomości
Jak grube materiały można ciąć laserem? Granice technologii w praktyce

Cięcie laserem to obecnie jedna z najnowocześniejszych i zarazem najbardziej precyzyjnych metod obróbki materiałów, która znajduje zastosowanie w rozmaitych branżach – od przemysłu metalowego, przez budownictwo, motoryzację, architekturę, aż po medycynę. Choć technika ta kojarzy się głównie z cienkimi blachami i tworzywami sztucznymi, to nieustanny postęp technologiczny sprawia, że cięcie laserowe z powodzeniem może być też stosowane w przypadku grubszych materiałów.

Groźne burze i upały nad Polską. IMGW wydał alerty dla tych regionów z ostatniej chwili
Groźne burze i upały nad Polską. IMGW wydał alerty dla tych regionów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla 9 województw oraz I i II stopnia przed upałami dla przeważającej części kraju.

Niemcy na granicy przyłapani na gorącym uczynku. Nocne nagranie ROG z ostatniej chwili
"Niemcy na granicy przyłapani na gorącym uczynku". Nocne nagranie ROG

Ruch Obrony Granic opublikował nagranie z przejścia granicznego w Gubinie w nocy ze środy na czwartek. Widać na nim, jak wyglądają niemieckie "procedury zawracania" migrantów na stronę polską i reakcję patrolu Ruchu Obrony Granic. Z kolei rano wiceminister MSWiA stwierdził na TVP Info, że to właśnie patrole Ruchu sprawiają największe zagrożenie.

Tak Polacy ocenili działania Romana Giertycha ws. wyborów [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Tak Polacy ocenili działania Romana Giertycha ws. wyborów [SONDAŻ]

Po zakończeniu wyborów prezydenckich w Polsce do Sądu Najwyższego trafiła rekordowa liczba protestów. Ich fala była w dużej mierze inspirowana przez posła Koalicji Obywatelskiej Romana Giertycha, który udostępnił gotowy wzór formularza i zachęcał do jego wysyłania. Jak tę inicjatywę oceniają Polacy? 

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej

Od 1 września 2025 roku mieszkańców Krakowa czekają zmiany w opłatach za odbiór odpadów komunalnych. Rada Miasta zdecydowała o podwyżce – nowa stawka wyniesie 35 zł miesięcznie za osobę w gospodarstwie domowym segregującym śmieci.

Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem

– Jeżeli będzie potrzeba służenia Rzeczypospolitej poprzez podjęcie po raz kolejny konkretnych zadań w postaci pełnienia jakiejś funkcji, to na pewno je podejmę – mówi w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" prezydent Andrzej Duda. I wskazuje na funkcję "premiera łączącego nowe porozumienie koalicyjne".

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

REKLAMA

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

Sojusz SPD i BSW w Brandenburgii jest jeszcze młody, jednak już po pierwszym głosowaniu w Radzie Federalnej doszło do rozłamu pomiędzy koalicjantami. SPD krytycznie odnosi się do zapowiedzi BSW dotyczącej stacjonowania brygady Bundeswehry na Litwie - donosi dziennik Tageschau.
Bundestag Litwini czekają, a
Bundestag / pixabay

Nowa koalicja brandenburska, złożona z SPD i BSW, wstrzymała się od głosu w Radzie Federalnej w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej Niemiec i Litwy, dotyczącej stacjonowania w tym kraju brygady Bundeswehry.

„Modernizacja, zachęcanie ludności do wojny i żądanie od niej poświęceń (...) zawsze będzie spotykać się z oporem BSW”

– powiedział lider grupy parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders.

„Brandenburgia nie bierze już udziału w działaniach wojennych i kosztownych wojskowych eskapadach na przykład na Litwie. Dzięki BSW”

- dodał

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

 „Twierdzenie, że nowoczesna, dobrze wyposażona Bundeswehra i wspólne wysiłki obronne z naszymi partnerami to wyłącznie «kosztowne wojskowe eskapady», to lekceważenie naszej odpowiedzialności wobec sojuszników i zaprzyjaźnionych państw”

– stwierdził nowy lider grupy parlamentarnej SPD Björn Lüttmann, który niegdyś z zadowoleniem przyjął program, na podstawie którego kompania Bundeswehry miałaby stacjonować na Litwie. W jego opinii miałoby to odstraszać potencjalnych przeciwników.

"Byli koalicjanci CDU i Zieloni krytykują fakt, że Brandenburgia jako jedyny kraj związkowy państwo wstrzymało się od głosowania nad nowelizacją konstytucji wzmacniającą Federalny Trybunał Konstytucyjny".

– napisał na Portalu lider grupy parlamentarnej CDU Jan Redmann

„To głosowanie byłoby właściwie powodem do dymisji ministra”

– stwierdził.

Miłe początki

Pierwotnie latem 2022 roku w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Litwinom w Wilnie, że na Litwie będzie stacjonowała na stałe niemiecka brygada. Brygada niemieckiej Bundeswehry składa się blisko z 5000 żołnierzy, wiec Litwini wyszli z założenia, że ich kraju będzie broniło dodatkowo – oprócz obecnych już sił wojskowych NATO – 5000 Niemców. 

Długie miesiące ciszy

Po deklaracjach Scholza w sprawie Bundeswehry na Litwie oficjalnie działo się niewiele.

Ponieważ kanclerz w swojej wypowiedzi nie podał żadnych dat, po upływie paru miesięcy Litwini zaczęli pytać, kiedy przyjadą obiecani niemieccy żołnierze. Niemcy zareagowały wtedy w grudniu 2022 poprzez ambasadora Niemiec Mathiasa Petera Sonna, który powiedział, że litewska niecierpliwość i dociekliwość co do daty przybycia niemieckich żołnierzy na Litwę jest nie na miejscu i pogarsza relacje obu państw. Oznajmił także, że Litwini za dużo mówią o tej brygadzie i on oczekuje, że dyskusja ta ucichnie. 

Litwini studzą nastroje

Wystąpienie niemieckiego ambasadora wywołało na Litwie bardzo zróżnicowane reakcje. Z jednej strony było słychać komentarze oburzenia i protestu, a z drugiej lęku przed konsekwencjami. Zdaniem eksperta Michała Mistewicza, który zajmuje się tym tematem na łamach portalu Czas Wschodni, na Litwie ostatecznie przeważyło przekonanie, że jeśli będzie się głośno domagać od Niemiec tej brygady, to Niemcy mogą się rozmyślić i Litwa nie osiągnie absolutnie nic. Dlatego zdecydowano uzbroić się w cierpliwości i krok po kroku, ale bez presji czekać na kolejne ruchy Niemiec.

Zamiast 5 tys. - 20 żołnierzy

Do poważnych rozmów między Niemcami i Litwinami doszło dopiero pod koniec 2023 roku. I to wtedy po raz pierwszy ze strony niemieckiej padła data – 2027 rok. W kwietniu 2024 roku na Litwę trafiło około 20 niemieckich żołnierzy, którzy mieli przygotowywać zaplecze dla kolejnych niemieckich mundurowanych. Na przełomie października i listopada na Litwę ma przyjechać 120–150 niemieckich żołnierzy.

Wrześniowe ustalenia zostały anulowane

Stacjonowanie jednostek niemieckich na Litwie miało ostatecznie nastąpić w wyniku ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej. Dotyczyła ona oddelegowania do tego kraju 5000 niemieckich żołnierzy, a dokument został podpisany 26 września, w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie. Wspomniane porozumienie umożliwiało Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które byłyby objęte zwolnieniami od podatków.

 

Komentarz do ostatnich decyzji Brandenburgii napisała Aleksandra Fedorska na swoim profilu na platformie X:

No proszę niemiecka brygada na Litwie oddala sie i oddala. Nowy problem to wschodnie landy, gdzie w Brandenburgii współrządzi prorosyjski BSW: - Kraj związkowy wstrzymał się od głosu w sprawie decyzji Bundesratu dotyczącej zwiększenia współpracy obronnej między Niemcami a Litwą - w szczególności rozmieszczenia brygady Bundeswehry. "Zbrojenie się, zaprzysięganie ludności na wojnę i domaganie się poświęceń (...) zawsze spotka się z oporem ze strony BSW" - powiedział przewodniczący frakcji parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders. "Brandenburgia nie będzie już uczestniczyć w działaniach wojennych i kosztownych przygodach wojskowych, na przykład na Litwie. Dzięki BSW."

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe