Po czterech dekadach odchodzi papieski kaznodzieja. Franciszek mianował jego następcę
Nowy papieski kaznodzieja
Roberto Pasolini urodził się 5 listopada 1971 r. w Mediolanie (Włochy). Śluby wieczyste złożył 7 września 2002 r. we Franciszkańskim Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów, a 23 września 2006 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po uzyskaniu doktoratu z teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, wykładał języki biblijne i Pismo Święte w Międzyprowincjalnym Studium Teologicznym Braci Mniejszych Kapucynów Laurentianum w Mediolanie i Wenecji. Obecnie, oprócz nauczania egzegezy biblijnej na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch w Mediolanie, współpracuje z Archidiecezją Mediolańską w kształceniu nauczycieli religii oraz z Włoską Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonnych. Jest autorem artykułów i książek na temat duchowości biblijnej, poświęca się głoszeniu rekolekcji i ćwiczeń duchowych.
Czytaj także: Organizacje aborcyjne głównym beneficjentem ustawy o depenalizacji aborcji?
Watykańskie tradycje kaznodziejskie
Kaznodzieja Domu Papieskiego lub Kaznodzieja Apostolski to członek rodziny papieskiej, którego zadaniem jest wygłaszanie (co tydzień, w okresie Adwentu i Wielkiego Postu) medytacji w obecności papieża, kardynałów, biskupów, prałatów i przełożonych generalnych zakonów.
Zwyczaj powierzania prokuratorom generalnym czterech zakonów żebraczych (franciszkanów, dominikanów, karmelitów i pustelników św. Augustyna) zadania głoszenia po kolei, w niedziele Adwentu i Wielkiego Postu, przed dworem papieskim sięga średniowiecza.
Czytaj także: Żołnierze skazani na śmierć za splądrowanie parafii
Urząd Kaznodziei Apostolskiego jako funkcji stałej sięga pontyfikatu Pawła IV (1555-1559), z biegiem czasu różne zakony otrzymały zadanie wyznaczenia jednego ze swoich członków na ten urząd.
Papież Benedykt XIV w 1743, zastrzegł ten tytuł wyłącznie dla członka Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Od 1980 roku obowiązki tej pełnił urodzony w 1934 roku teolog o. Raniero Cantalamessa (od 2020 roku kardynał).
Obecnie kaznodzieja wygłasza rozważania w każdy piątek Wielkiego Postu i Adwentu w Auli Pawła VI. Ponadto wygłasza homilię podczas celebracji liturgii Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża w Wielki Piątek po południu w Bazylice Świętego Piotra.
st