"Dialog społeczny jednym z priorytetów UE". Spotkanie partnerów społecznych z Przewodniczącą Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE
W trakcie dyskusji omówiono sytuację na rynku pracy oraz w obszarze polityki społecznej w Polsce, dialog społeczny na poziomie krajowym oraz europejskim, wdrażanie prawa UE w zakresie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wykorzystanie odpowiednich instrumentów finansowania UE. Poruszano także temat zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz nowy cykl legislacyjny w Unii Europejskiej. Pani Przewodnicząca Li Anderson, podkreślała m.in. istotną rolę dialogu społecznego w kontekście planowanych zmian legislacyjnych w zakresie implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Podkreślono, że czym większy problem z układami zbiorowymi, tym bardziej strona rządowa powinna się wsłuchiwać w głos partnerów społecznych. Dialog społeczny jest jednym z priorytetów UE, w przyszłym roku zaplanowane są prace nad europejskim paktem na rzecz dialogu społecznego. Z otwartością przyjęto także propozycję prac nad zamianą dyrektywy o zamówieniach publicznych.
"Liczymy na to, że polska prezydencja będzie aktywna"
W imieniu NSZZ „Solidarność” głos zabierał Bartłomiej Mickiewicz- wszelkie działania w sferze transformacji ekonomicznej muszą odbywać się z poszanowaniem zasad dialogu społecznego i na pierwszym miejscu stawiać sytuację tych pracowników, która jest determinowana skutkami transformacji. Fundamentalne znaczenie ma w tym kontekście konieczność pilnego i jak najbardziej ambitnego wdrożenia w Polsce dyrektywy ws. adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która promuje i wzmacnia rokowania zbiorowe.
W kontekście prezydencji Polski w Radzie UE, podkreślił potrzebę rewizji dyrektyw w sprawie zamówień publicznych w celu zapewnienia promowania zbiorowych układów pracy i wysokiej jakości miejsc pracy. Liczymy zatem na to, że polska prezydencja będzie aktywna w sferze społecznej, a jednocześnie potraktuje zasady Europejskiego Filaru Praw Socjalnych jako właściwy kompas dla unijnej i polskiej polityki sprawiedliwego rozwoju. Ważnym elementem zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim jest czas na konsultacje projektów aktów prawnych, strategii , itp. aby osiągać realne konsultacje - skracanie terminów do kilku dni jest nie do zaakceptowania. Nowe zarządzanie gospodarcze – włączenie partnerów społecznych w opiniowanie zagwarantowane aktami KE musi być respektowane przez prawo krajowe (plany budżetowo- strukturalne).
"Należy wzmacniać układy zbiorowe"
Przewodniczący wskazywał również na łamanie Konwencji MOP-u dotyczących ochrony przedstawicieli pracowników przedsiębiorstwa i przyznania im uprawnień (PKP Cargo). Zwrócił także uwagę, że wszyscy zgadzamy się co do tego, że należy układy zbiorowe wzmacniać, ale niestety są obecnie spółki skarbu państwa, które zamiast świecić przykładem, wypowiadają układy zbiorowe pracy (Poczta Polska).
CZYTAJ TAKŻE: Funkcjonariusze służb mundurowych i pracownicy służb publicznych wychodzą na ulice. Będzie pikieta Solidarności przed siedzibą RDS