99 lat niepodległości. Co znaczy być Polakiem i patriotą?
Czym jest patriotyzm? Czy istnieje tylko jako walka? A może to nasza codzienna praca, płacenie podatków, segregowanie śmieci? Może patriotyzm to duma z bycia Polakiem?
My, Polacy
Kim jest dziś Polak? Czy to ten który tu mieszka i pracuje? To ten, którego rodzice byli Polakami? A może ten, który jest dumny ze swojego kraju?
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – pisał Mikołaj Rej, Mistrz z Nagłowic. Czy dziś, w dobie globalizacji, poza językiem, mamy coś swojego z czego jesteśmy dumni?
Historia Polski, przez lata będąca źródłem wstydu czy zapomnienia – przez cały PRL przekonywano nas przecież, że nie ma o czym mówić, a w każdym razie inaczej niż byśmy chcieli – wreszcie zaczyna znajdować swoje właściwe miejsce. Pozytywna promocja historii Polski, mówienie o sukcesach, a nie tylko krwawych porażkach – już pojawiają się choćby w produkcjach Instytutu Pamięci Narodowej czy niezależnych twórców.
Promocja Polski to zadanie, które wciąż przed nami. Mówimy o tym od lat. Od lat czekamy też na jej efekty. Chodzi tu nie tylko o pozytywny PR, czyli tworzenie wizerunku naszego kraju w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być postrzegani: jako naród dumny, ale też po prostu fajny. Innowacyjny – i taki, na który warto postawić, choćby ekonomicznie. Z drugiej strony chcemy być ważni w międzynarodowej polityce. Siadać do stołu z najważniejszymi. To zaś wymaga międzynarodowego, profesjonalnego politycznego lobbingu w Brukseli, Londynie czy Waszyngtonie.
#REKLAMA_POZIOMA#