Presja Solidarności odniosła skutek. Będzie kontrola PIP w PKP Cargo
Przypomnijmy, 18 września Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zwrócił się do Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego o kontrolę procesu zwolnień grupowych w PKP Cargo.
"Zaobserwowana praktyka i zakres przeprowadzanych zwolnień grupowych wymaga nadzoru ze strony Państwowej Inspekcji Pracy" – napisał w liście Przewodniczący.
Z informacji uzyskanych ze struktur Związku wynika, iż regulaminy stosowane przez pracodawców wchodzących w skład Spółki zawierają jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia – długotrwałe nieświadczenie pracy na zajmowanym stanowisku. W ocenie NSZZ "Solidarność" kryterium to ma charakter dyskryminujący i stanowi przykład dyskryminacji pośredniej
– napisał Piotr Duda.
Kryterium zwolnień uderza w działaczy związkowych
Przewodniczący zaznaczył, że w praktyce z długotrwałym (czyli na okres zazwyczaj kilkuletniej kadencji) nieświadczeniem pracy mamy do czynienia wyłącznie w przypadku działaczy związkowych. Przewodniczący jest zdania, że przyjęcie tego kryterium uderza więc właśnie w działaczy związkowych.
Z informacji uzyskanych ze struktur Związku wynika, iż to właśnie działaczom związkowym w pierwszej kolejności zostały wręczone oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w ramach zwolnień grupowych
– napisał przewodniczący.
Piotr Duda podkreślił, że szczególna ochrona stosunku pracy działaczy związkowych jest umocowana nie tylko w polskim prawie, ale także m.in. w Konwencji Nr 98 i innych dokumentach Międzynarodowej Organizacji Pracy.
"Godne potępienia rozwiązywanie umów o pracę kobiet w ciąży"
Pragniemy również zwrócić uwagę na godne potępienia rozwiązywanie w ramach zwolnień grupowych umów o pracę kobiet w ciąży, co w opinii Związku stanowi rażące naruszenie zasad współżycia społecznego oraz nadużycie celu restrukturyzacji
– napisał Piotr Duda.
Jest odpowiedź Głównego Inspektora Pracy
W odpowiedzi na list przewodniczącego Dudy, Główny Inspektor Pracy polecił pilną kontrolę procesu zwolnień grupowych w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji przez Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.
"Odpowiadając na pismo z dnia 18 września 2024 r., znak: DN/106307/576/2024, w sprawie przeprowadzenia przez Państwową Inspekcję Pracy kontroli procesu zwolnień grupowych w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, uprzejmie informuję, że poleciłem Okręgowemu Inspektorowi Pracy w Warszawie pilne przeprowadzenie kontroli w powyższym zakresie. O wynikach kontroli poinformuję Pana Przewodniczącego niezwłocznie po jej zakończeniu"
- napisał Główny Inspektor Pracy.
Zwolnienia grupowe w PKP Cargo
25 lipca br. sąd rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo. Zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki.
Zwolnienia w PKP Cargo mają objąć do 30 proc. pracowników tej spółki.
PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.
CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: Jeżeli Tusk chce wojny z "S", to będzie ją miał. Trwa protest ws. zwolnień w PKP Cargo i Poczcie Polskiej
Oto cała treść odpowiedzi: