Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała druzgocące dane dotyczące stosowania przemocy wobec dzieci. Według raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, co roku z powodu przemocy ze strony osób najbliższych umiera w Polsce około 30 dzieci.
 Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane
/ / Pixabay.com

Jednocześnie jak pokazują badania, aż 79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania. Przemoc w rodzinie jest jednym z problemów społecznych, który wymaga podejmowania wielowymiarowych działań przeciwdziałających temu zjawisku. W ocenie naukowców zajmujących się problematyką funkcjonowania środowiska rodzinnego, rodzina może stanowić optymalne środowisko dla rozwoju i samorealizacji jej członków. Natomiast przemoc, stanowi zagrożenie w wypełnianiu podstawowych funkcji przez rodzinę oraz prowadzi do jej dezintegracji. Badania naukowe pokazują, że dzieci doświadczające przemocy w rodzinie, z uwagi na bezpośredni i długotrwały jej charakter, mogą w dalszym życiu przeżywać zaburzenia osobowości, lęki i nerwice. Jednocześnie, doświadczenie traumy w dzieciństwie może sprzyjać wczesnej inicjacji alkoholowej i zachowaniom uzależniającym.

Czytaj także: Pobicia, szantaże, przemoc w niemieckiej szkole

Tak źle nie było od dawna

Zjawisko stosowania przemocy wobec dzieci i młodzieży jest problemem rozpowszechnionym na całym świecie. W Polsce z danych policyjnych wynika, że w 2020 roku liczba nieletnich, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą domową, wynosiła 11 787. Ze Sprawozdania z Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za rok 2021 wynika, że liczba sporządzonych formularzy "Niebieska Karta - A" przez przedstawicieli poszczególnych podmiotów wszczynających procedurę (jednostki organizacyjne pomocy społecznej, Policja, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, oświata, ochrony zdrowia) wyniosła 82 092. Według raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, najczęściej zgłaszanymi formami przemocy, jakiej doświadczają dzieci i nastolatki były:

- przemoc ze strony rówieśników (66 proc.),
- przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32 proc.),
- wykorzystanie seksualnie bez kontaktu fizycznego (26 proc.).

 

Sprawcami przemocy psychicznej i fizycznej najczęściej byli rodzice – ojcowie

Przemoc doznawana w dzieciństwie oddziałuje na wiele sfer życia również w dorosłości oraz ma swoje następstwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przemocy ze strony bliskich dorosłych dzieci i nastolatkowie najczęściej doświadczają od rodziców. Uzyskane wyniki badań pokazują, że ojcowie częściej dopuszczają się przemocy niż matki (odpowiednio, 39 proc. i 35 proc.) i matki (odpowiednio, 43 proc. i 31 proc.). Sprawcami psychicznej przemocy rówieśniczej (87 proc.), znęcania się (76 proc.) lub fizycznej przemocy rówieśniczej (54 proc.) były najczęściej dzieci i nastolatki spoza rodziny. Sprawcami wykorzystywania seksualnego najczęściej byli mężczyźni.

Czytaj także: Przemoc wobec dzieci w Polsce. Już nie tylko w rodzinach patologicznych

Ustanowienie Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030

Rodziny doświadczające przemocy pozostają w trudnej sytuacji społecznej, co jest podstawą do udzielania im szczególnej pomocy i wsparcia zgodnie z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym. Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024- 2030 stanowiący załącznik do Uchwały nr 205 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2023 r. w sprawie w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030, stanowi kontynuację szerokich działań ukierunkowanych na zwrócenie uwagi opinii publicznej na zjawisko przemocy domowej, ochronę i pomoc osobom dotkniętym przemocą, podejmowanie odpowiednich działań wobec sprawców oraz zwiększenie profesjonalizmu służb społecznych w udzielaniu pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Czytaj także: Znana aktorka aresztowana za przemoc domową

Założenia Programu

- Profilaktyka, diagnoza społeczna i edukacja społeczna: obszar kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym do osób i rodzin zagrożonych przemocą domową.
- Ochrona i pomoc osobom doznającym przemocy domowej: obszar kierowany do osób doznających przemocy domowej (w tym do: kobiet, mężczyzn, dzieci, współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych, osób starszych, osób niepełnosprawnych), jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się ochroną i pomocą osobom doznającym przemocy domowej.
- Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc domową: obszar kierowany do osób stosujących przemoc domową, jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc domową.
- Podnoszenie kompetencji, rozwijanie i doskonalenie umiejętności służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej: obszar kierowany do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.

 

Wszystkie działania wskazane w Rządowym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030 zostały przypisane konkretnym podmiotom odpowiedzialnym za ich realizację. W dokumencie opisano też przewidywane wskaźniki monitorowania realizacji działań. Pomaganie osobom doznającym przemocy domowej, zmniejszenie skali zjawiska przemocy domowej, a także oddziaływanie na sprawców dokonujących aktów przemocy jest nadrzędnym celem, który jak wskazano w dokumencie: powinien łączyć działania sektora publicznego i organizacji pozarządowych.

Adresaci Programu

Program jest skierowany do:


1) ogółu społeczeństwa, w tym osób zagrożonych przemocą domową;
2) osób doznających przemocy domowej;
3) osób stosujących przemoc domową;
4) świadków przemocy domowej;
5) służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej.

 

Realizatorzy Programu

Realizatorami programu są organy administracji rządowej, przy wsparciu państwowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz kościołami i związkami wyznaniowymi, a także Prokuratura oraz sądy powszechne. Ważnym ogniwem odpowiedzialnym za realizację programu są również jednostki samorządu terytorialnego, przy współpracy podmiotów lub organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych.

Coraz częściej problem przemocy w rodzinie jest przedmiotem zainteresowania naukowców. Jako naukowiec interesujący się problematyką wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie dysfunkcyjnej, dostrzegam potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na diagnozę problemów wychowawczych wśród dzieci i młodzieży dotkniętych przemocą. Poprawnie przeprowadzona diagnoza, będąca indywidualną analizą problemów dziecka w różnych sytuacjach pozwala podjąć działania terapeutyczne, wychowawcze, profilaktyczne i jest podstawą do dalszych działań pomocowych.

W mojej ocenie, ważna w tym zakresie wydaje się świadomość specyfiki zjawiska, jak również wiedza na temat sytuacji psychologicznej osób, które przemocy doświadczają. Niestety, z przemocą w rodzinie w dalszym ciągu wiąże się wiele stereotypów, które z pewnością utrudniają walkę z tym zjawiskiem. Z punktu widzenia ochrony i bezpieczeństwa dziecka niezwykle ważne jest wdrożenie działań interwencyjnych, polegających na uniemożliwieniu dalszego krzywdzenia dziecka i udzieleniu mu pierwszej pomocy, a następnie objęcie oddziaływaniami terapeutyczno-leczniczymi pozwalającymi na zminimalizowanie i usunięcie doświadczeń (krzywd i urazów). Pomocne w tym zakresie wydaje się zaangażowanie wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami.

W ostatnich latach pojawiło się wiele inicjatyw na rzecz dzieci krzywdzonych i profilaktyki przemocy w rodzinie podejmowanych przez instytucje rządowe i samorządowe, czy organizacje pozarządowe, jednakże w dalszym ciągu łatwo jest zauważyć różnice pomiędzy głoszonymi postulatami a rzeczywistą praktyką.

Czytaj także: Polacy zapytani o przygotowanie naszej armii. Zobacz najnowszy sondaż


 

POLECANE
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo” pilne
Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

Ważny komunikat dla mieszkańców Torunia Wiadomości
Ważny komunikat dla mieszkańców Torunia

Od niedzieli 11 maja do niedzieli 18 maja na toruńskim lotnisku znów odbędą się zawody samolotowe. Do miasta przylecą najlepsi piloci z Polski, by wziąć udział w Pucharze Polski w Akrobacjach Samolotowych.

REKLAMA

Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała druzgocące dane dotyczące stosowania przemocy wobec dzieci. Według raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, co roku z powodu przemocy ze strony osób najbliższych umiera w Polsce około 30 dzieci.
 Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane
/ / Pixabay.com

Jednocześnie jak pokazują badania, aż 79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania. Przemoc w rodzinie jest jednym z problemów społecznych, który wymaga podejmowania wielowymiarowych działań przeciwdziałających temu zjawisku. W ocenie naukowców zajmujących się problematyką funkcjonowania środowiska rodzinnego, rodzina może stanowić optymalne środowisko dla rozwoju i samorealizacji jej członków. Natomiast przemoc, stanowi zagrożenie w wypełnianiu podstawowych funkcji przez rodzinę oraz prowadzi do jej dezintegracji. Badania naukowe pokazują, że dzieci doświadczające przemocy w rodzinie, z uwagi na bezpośredni i długotrwały jej charakter, mogą w dalszym życiu przeżywać zaburzenia osobowości, lęki i nerwice. Jednocześnie, doświadczenie traumy w dzieciństwie może sprzyjać wczesnej inicjacji alkoholowej i zachowaniom uzależniającym.

Czytaj także: Pobicia, szantaże, przemoc w niemieckiej szkole

Tak źle nie było od dawna

Zjawisko stosowania przemocy wobec dzieci i młodzieży jest problemem rozpowszechnionym na całym świecie. W Polsce z danych policyjnych wynika, że w 2020 roku liczba nieletnich, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą domową, wynosiła 11 787. Ze Sprawozdania z Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za rok 2021 wynika, że liczba sporządzonych formularzy "Niebieska Karta - A" przez przedstawicieli poszczególnych podmiotów wszczynających procedurę (jednostki organizacyjne pomocy społecznej, Policja, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, oświata, ochrony zdrowia) wyniosła 82 092. Według raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, najczęściej zgłaszanymi formami przemocy, jakiej doświadczają dzieci i nastolatki były:

- przemoc ze strony rówieśników (66 proc.),
- przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32 proc.),
- wykorzystanie seksualnie bez kontaktu fizycznego (26 proc.).

 

Sprawcami przemocy psychicznej i fizycznej najczęściej byli rodzice – ojcowie

Przemoc doznawana w dzieciństwie oddziałuje na wiele sfer życia również w dorosłości oraz ma swoje następstwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przemocy ze strony bliskich dorosłych dzieci i nastolatkowie najczęściej doświadczają od rodziców. Uzyskane wyniki badań pokazują, że ojcowie częściej dopuszczają się przemocy niż matki (odpowiednio, 39 proc. i 35 proc.) i matki (odpowiednio, 43 proc. i 31 proc.). Sprawcami psychicznej przemocy rówieśniczej (87 proc.), znęcania się (76 proc.) lub fizycznej przemocy rówieśniczej (54 proc.) były najczęściej dzieci i nastolatki spoza rodziny. Sprawcami wykorzystywania seksualnego najczęściej byli mężczyźni.

Czytaj także: Przemoc wobec dzieci w Polsce. Już nie tylko w rodzinach patologicznych

Ustanowienie Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030

Rodziny doświadczające przemocy pozostają w trudnej sytuacji społecznej, co jest podstawą do udzielania im szczególnej pomocy i wsparcia zgodnie z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym. Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024- 2030 stanowiący załącznik do Uchwały nr 205 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2023 r. w sprawie w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030, stanowi kontynuację szerokich działań ukierunkowanych na zwrócenie uwagi opinii publicznej na zjawisko przemocy domowej, ochronę i pomoc osobom dotkniętym przemocą, podejmowanie odpowiednich działań wobec sprawców oraz zwiększenie profesjonalizmu służb społecznych w udzielaniu pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Czytaj także: Znana aktorka aresztowana za przemoc domową

Założenia Programu

- Profilaktyka, diagnoza społeczna i edukacja społeczna: obszar kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym do osób i rodzin zagrożonych przemocą domową.
- Ochrona i pomoc osobom doznającym przemocy domowej: obszar kierowany do osób doznających przemocy domowej (w tym do: kobiet, mężczyzn, dzieci, współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych, osób starszych, osób niepełnosprawnych), jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się ochroną i pomocą osobom doznającym przemocy domowej.
- Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc domową: obszar kierowany do osób stosujących przemoc domową, jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc domową.
- Podnoszenie kompetencji, rozwijanie i doskonalenie umiejętności służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej: obszar kierowany do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.

 

Wszystkie działania wskazane w Rządowym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030 zostały przypisane konkretnym podmiotom odpowiedzialnym za ich realizację. W dokumencie opisano też przewidywane wskaźniki monitorowania realizacji działań. Pomaganie osobom doznającym przemocy domowej, zmniejszenie skali zjawiska przemocy domowej, a także oddziaływanie na sprawców dokonujących aktów przemocy jest nadrzędnym celem, który jak wskazano w dokumencie: powinien łączyć działania sektora publicznego i organizacji pozarządowych.

Adresaci Programu

Program jest skierowany do:


1) ogółu społeczeństwa, w tym osób zagrożonych przemocą domową;
2) osób doznających przemocy domowej;
3) osób stosujących przemoc domową;
4) świadków przemocy domowej;
5) służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej.

 

Realizatorzy Programu

Realizatorami programu są organy administracji rządowej, przy wsparciu państwowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz kościołami i związkami wyznaniowymi, a także Prokuratura oraz sądy powszechne. Ważnym ogniwem odpowiedzialnym za realizację programu są również jednostki samorządu terytorialnego, przy współpracy podmiotów lub organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych.

Coraz częściej problem przemocy w rodzinie jest przedmiotem zainteresowania naukowców. Jako naukowiec interesujący się problematyką wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie dysfunkcyjnej, dostrzegam potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na diagnozę problemów wychowawczych wśród dzieci i młodzieży dotkniętych przemocą. Poprawnie przeprowadzona diagnoza, będąca indywidualną analizą problemów dziecka w różnych sytuacjach pozwala podjąć działania terapeutyczne, wychowawcze, profilaktyczne i jest podstawą do dalszych działań pomocowych.

W mojej ocenie, ważna w tym zakresie wydaje się świadomość specyfiki zjawiska, jak również wiedza na temat sytuacji psychologicznej osób, które przemocy doświadczają. Niestety, z przemocą w rodzinie w dalszym ciągu wiąże się wiele stereotypów, które z pewnością utrudniają walkę z tym zjawiskiem. Z punktu widzenia ochrony i bezpieczeństwa dziecka niezwykle ważne jest wdrożenie działań interwencyjnych, polegających na uniemożliwieniu dalszego krzywdzenia dziecka i udzieleniu mu pierwszej pomocy, a następnie objęcie oddziaływaniami terapeutyczno-leczniczymi pozwalającymi na zminimalizowanie i usunięcie doświadczeń (krzywd i urazów). Pomocne w tym zakresie wydaje się zaangażowanie wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami.

W ostatnich latach pojawiło się wiele inicjatyw na rzecz dzieci krzywdzonych i profilaktyki przemocy w rodzinie podejmowanych przez instytucje rządowe i samorządowe, czy organizacje pozarządowe, jednakże w dalszym ciągu łatwo jest zauważyć różnice pomiędzy głoszonymi postulatami a rzeczywistą praktyką.

Czytaj także: Polacy zapytani o przygotowanie naszej armii. Zobacz najnowszy sondaż



 

Polecane
Emerytury
Stażowe