Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała druzgocące dane dotyczące stosowania przemocy wobec dzieci. Według raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, co roku z powodu przemocy ze strony osób najbliższych umiera w Polsce około 30 dzieci.
 Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane
/ / Pixabay.com

Jednocześnie jak pokazują badania, aż 79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania. Przemoc w rodzinie jest jednym z problemów społecznych, który wymaga podejmowania wielowymiarowych działań przeciwdziałających temu zjawisku. W ocenie naukowców zajmujących się problematyką funkcjonowania środowiska rodzinnego, rodzina może stanowić optymalne środowisko dla rozwoju i samorealizacji jej członków. Natomiast przemoc, stanowi zagrożenie w wypełnianiu podstawowych funkcji przez rodzinę oraz prowadzi do jej dezintegracji. Badania naukowe pokazują, że dzieci doświadczające przemocy w rodzinie, z uwagi na bezpośredni i długotrwały jej charakter, mogą w dalszym życiu przeżywać zaburzenia osobowości, lęki i nerwice. Jednocześnie, doświadczenie traumy w dzieciństwie może sprzyjać wczesnej inicjacji alkoholowej i zachowaniom uzależniającym.

Czytaj także: Pobicia, szantaże, przemoc w niemieckiej szkole

Tak źle nie było od dawna

Zjawisko stosowania przemocy wobec dzieci i młodzieży jest problemem rozpowszechnionym na całym świecie. W Polsce z danych policyjnych wynika, że w 2020 roku liczba nieletnich, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą domową, wynosiła 11 787. Ze Sprawozdania z Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za rok 2021 wynika, że liczba sporządzonych formularzy "Niebieska Karta - A" przez przedstawicieli poszczególnych podmiotów wszczynających procedurę (jednostki organizacyjne pomocy społecznej, Policja, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, oświata, ochrony zdrowia) wyniosła 82 092. Według raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, najczęściej zgłaszanymi formami przemocy, jakiej doświadczają dzieci i nastolatki były:

- przemoc ze strony rówieśników (66 proc.),
- przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32 proc.),
- wykorzystanie seksualnie bez kontaktu fizycznego (26 proc.).

 

Sprawcami przemocy psychicznej i fizycznej najczęściej byli rodzice – ojcowie

Przemoc doznawana w dzieciństwie oddziałuje na wiele sfer życia również w dorosłości oraz ma swoje następstwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przemocy ze strony bliskich dorosłych dzieci i nastolatkowie najczęściej doświadczają od rodziców. Uzyskane wyniki badań pokazują, że ojcowie częściej dopuszczają się przemocy niż matki (odpowiednio, 39 proc. i 35 proc.) i matki (odpowiednio, 43 proc. i 31 proc.). Sprawcami psychicznej przemocy rówieśniczej (87 proc.), znęcania się (76 proc.) lub fizycznej przemocy rówieśniczej (54 proc.) były najczęściej dzieci i nastolatki spoza rodziny. Sprawcami wykorzystywania seksualnego najczęściej byli mężczyźni.

Czytaj także: Przemoc wobec dzieci w Polsce. Już nie tylko w rodzinach patologicznych

Ustanowienie Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030

Rodziny doświadczające przemocy pozostają w trudnej sytuacji społecznej, co jest podstawą do udzielania im szczególnej pomocy i wsparcia zgodnie z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym. Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024- 2030 stanowiący załącznik do Uchwały nr 205 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2023 r. w sprawie w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030, stanowi kontynuację szerokich działań ukierunkowanych na zwrócenie uwagi opinii publicznej na zjawisko przemocy domowej, ochronę i pomoc osobom dotkniętym przemocą, podejmowanie odpowiednich działań wobec sprawców oraz zwiększenie profesjonalizmu służb społecznych w udzielaniu pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Czytaj także: Znana aktorka aresztowana za przemoc domową

Założenia Programu

- Profilaktyka, diagnoza społeczna i edukacja społeczna: obszar kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym do osób i rodzin zagrożonych przemocą domową.
- Ochrona i pomoc osobom doznającym przemocy domowej: obszar kierowany do osób doznających przemocy domowej (w tym do: kobiet, mężczyzn, dzieci, współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych, osób starszych, osób niepełnosprawnych), jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się ochroną i pomocą osobom doznającym przemocy domowej.
- Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc domową: obszar kierowany do osób stosujących przemoc domową, jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc domową.
- Podnoszenie kompetencji, rozwijanie i doskonalenie umiejętności służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej: obszar kierowany do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.

 

Wszystkie działania wskazane w Rządowym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030 zostały przypisane konkretnym podmiotom odpowiedzialnym za ich realizację. W dokumencie opisano też przewidywane wskaźniki monitorowania realizacji działań. Pomaganie osobom doznającym przemocy domowej, zmniejszenie skali zjawiska przemocy domowej, a także oddziaływanie na sprawców dokonujących aktów przemocy jest nadrzędnym celem, który jak wskazano w dokumencie: powinien łączyć działania sektora publicznego i organizacji pozarządowych.

Adresaci Programu

Program jest skierowany do:


1) ogółu społeczeństwa, w tym osób zagrożonych przemocą domową;
2) osób doznających przemocy domowej;
3) osób stosujących przemoc domową;
4) świadków przemocy domowej;
5) służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej.

 

Realizatorzy Programu

Realizatorami programu są organy administracji rządowej, przy wsparciu państwowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz kościołami i związkami wyznaniowymi, a także Prokuratura oraz sądy powszechne. Ważnym ogniwem odpowiedzialnym za realizację programu są również jednostki samorządu terytorialnego, przy współpracy podmiotów lub organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych.

Coraz częściej problem przemocy w rodzinie jest przedmiotem zainteresowania naukowców. Jako naukowiec interesujący się problematyką wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie dysfunkcyjnej, dostrzegam potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na diagnozę problemów wychowawczych wśród dzieci i młodzieży dotkniętych przemocą. Poprawnie przeprowadzona diagnoza, będąca indywidualną analizą problemów dziecka w różnych sytuacjach pozwala podjąć działania terapeutyczne, wychowawcze, profilaktyczne i jest podstawą do dalszych działań pomocowych.

W mojej ocenie, ważna w tym zakresie wydaje się świadomość specyfiki zjawiska, jak również wiedza na temat sytuacji psychologicznej osób, które przemocy doświadczają. Niestety, z przemocą w rodzinie w dalszym ciągu wiąże się wiele stereotypów, które z pewnością utrudniają walkę z tym zjawiskiem. Z punktu widzenia ochrony i bezpieczeństwa dziecka niezwykle ważne jest wdrożenie działań interwencyjnych, polegających na uniemożliwieniu dalszego krzywdzenia dziecka i udzieleniu mu pierwszej pomocy, a następnie objęcie oddziaływaniami terapeutyczno-leczniczymi pozwalającymi na zminimalizowanie i usunięcie doświadczeń (krzywd i urazów). Pomocne w tym zakresie wydaje się zaangażowanie wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami.

W ostatnich latach pojawiło się wiele inicjatyw na rzecz dzieci krzywdzonych i profilaktyki przemocy w rodzinie podejmowanych przez instytucje rządowe i samorządowe, czy organizacje pozarządowe, jednakże w dalszym ciągu łatwo jest zauważyć różnice pomiędzy głoszonymi postulatami a rzeczywistą praktyką.

Czytaj także: Polacy zapytani o przygotowanie naszej armii. Zobacz najnowszy sondaż


 

POLECANE
Dzień dobry panie ministrze. Reporter Telewizji Republika dopadł Arkadiusza Myrchę [VIDEO] z ostatniej chwili
"Dzień dobry panie ministrze". Reporter Telewizji Republika dopadł Arkadiusza Myrchę [VIDEO]

Sprawa podwarszawskiego domu Arkadiusza Myrchy i Kingi Gajewskiej wywołała burzę w mediach i w sieci. Jak do tej pory żadnego z polityków Platformy Obywatelskiej nie spotkały żadne konsekwencje. Za to obydwoje konsekwentnie unikają komentowania sprawy.

Kandydat KO na prezydenta. Grabiec zdradził nowe informacje z ostatniej chwili
Kandydat KO na prezydenta. Grabiec zdradził nowe informacje

Szef KPRM Jan Grabiec powiedział, że Koalicja Obywatelska nie będzie się spieszyć z przedstawieniem kandydata na prezydenta. Jego zdaniem, czas na to może przyjść "może jeszcze w grudniu, może po Nowym Roku". Podkreślił, że premier Donald Tusk nie będzie kandydować.

Żołnierze Korei Północnej na Ukrainie. Biały Dom zabiera głos z ostatniej chwili
Żołnierze Korei Północnej na Ukrainie. Biały Dom zabiera głos

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby skomentował doniesienia, jakoby na Ukrainie Rosjanie sformowali batalion składający się z żołnierzy Korei Północnej. 

Wybory na Litwie. Nadchodzą zmiany w polityce wobec Rosji i Ukrainy? tylko u nas
Wybory na Litwie. Nadchodzą zmiany w polityce wobec Rosji i Ukrainy?

Ordynacja wyborcza u naszego sąsiada należy do tych bardziej skomplikowanych w Unii Europejskiej. Więc nawet po I turze wyborów do Seimasu, czyli Sejmu, nie można jeszcze przesądzać, kto będzie rządził Litwą. Za dwa tygodnie dogrywka, która może zmienić dużo – wszak to starcia w okręgach jednomandatowych. Ale obecnie faworytem jest lewicowa opozycja. Jeśli ostatecznie wygra, można oczekiwać pewnych zmian w polityce Wilna wobec wojny Rosji z Ukrainą. Koalicja postkomunistów, partii współzakładanej przez tajną współpracownik KGB, wreszcie ugrupowania zwolennika poprawy relacji z Moskwą z pewnością nie będzie tak radykalnie antyrosyjska i proukraińska.

Budda zatrzymany i z zarzutami. Mocny komentarz znanego rapera z ostatniej chwili
"Budda" zatrzymany i z zarzutami. Mocny komentarz znanego rapera

Znany raper Kubańczyk dosadnie wypowiedział się ws. zatrzymania youtubera "Buddy". Podkreślił, że "nigdy się na nim nie zawiódł" i zasugerował, że ci którzy go nie wspierają są jak "chorągiewki". 

Rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia strategii migracyjnej z ostatniej chwili
Rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia strategii migracyjnej

W przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl - czytamy we wtorkowym komunikacie KPRM dotyczącym przyjęcia przez rząd strategii migracyjnej.

Grzecznie przeproś i zamilcz!. Spięcie Tarczyńskiego i Budki ws. Centrów Integracji Cudzoziemców z ostatniej chwili
"Grzecznie przeproś i zamilcz!". Spięcie Tarczyńskiego i Budki ws. Centrów Integracji Cudzoziemców

Pomiędzy Dominikiem Tarczyńskim z Prawa i Sprawiedliwości, a Borysem Budką z Platformy Obywatelskiej doszło do gorącej wymiany zdań nt. Centrów Integracji Cudzoziemców. Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że w Polsce powstanie 49 takich centrów.

Niemcy: Sabotaż rosyjskich służb niemal doprowadził do katastrofy lotniczej z ostatniej chwili
Niemcy: Sabotaż rosyjskich służb niemal doprowadził do katastrofy lotniczej

Zdaniem niemieckiego kontrwywiadu Rosja najpewniej stała za incydentem związanym z wyposażoną w zapalnik przesyłką lotniczą – podała we wtorek dpa, relacjonująca przesłuchania niemieckich służb specjalnych w Bundestagu. Tylko dzięki szczęśliwemu przypadkowi przesyłka wywołała pożar w magazynie, a nie na pokładzie samolotu.

Rok po wyborach parlamentarnych Polacy miażdżąco ocenili rząd Tuska [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Rok po wyborach parlamentarnych Polacy miażdżąco ocenili rząd Tuska [SONDAŻ]

Z sondażu IBRIS dla Onetu jasno wynika, że rok po wyborach parlamentarnych większość Polaków krytycznie ocenia rząd Donalda Tuska. Negatywne odczucia pojawiają się także wśród wyborców deklarujących poparcie dla partii tworzących obóz władzy.

Znany youtuber Budda usłyszał zarzuty. Taka kara mu grozi z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" usłyszał zarzuty. Taka kara mu grozi

Zatrzymany w poniedziałek znany youtuber "Budda" usłyszał we wtorek poważne zarzuty, m.in kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy, wyłudzanie podatku VAT czy organizowania nielegalnych gier hazardowych. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska przekazała, ile lat "odsiadki" może grozić za powyższe przewinienia.

REKLAMA

Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała druzgocące dane dotyczące stosowania przemocy wobec dzieci. Według raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, co roku z powodu przemocy ze strony osób najbliższych umiera w Polsce około 30 dzieci.
 Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane
/ / Pixabay.com

Jednocześnie jak pokazują badania, aż 79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania. Przemoc w rodzinie jest jednym z problemów społecznych, który wymaga podejmowania wielowymiarowych działań przeciwdziałających temu zjawisku. W ocenie naukowców zajmujących się problematyką funkcjonowania środowiska rodzinnego, rodzina może stanowić optymalne środowisko dla rozwoju i samorealizacji jej członków. Natomiast przemoc, stanowi zagrożenie w wypełnianiu podstawowych funkcji przez rodzinę oraz prowadzi do jej dezintegracji. Badania naukowe pokazują, że dzieci doświadczające przemocy w rodzinie, z uwagi na bezpośredni i długotrwały jej charakter, mogą w dalszym życiu przeżywać zaburzenia osobowości, lęki i nerwice. Jednocześnie, doświadczenie traumy w dzieciństwie może sprzyjać wczesnej inicjacji alkoholowej i zachowaniom uzależniającym.

Czytaj także: Pobicia, szantaże, przemoc w niemieckiej szkole

Tak źle nie było od dawna

Zjawisko stosowania przemocy wobec dzieci i młodzieży jest problemem rozpowszechnionym na całym świecie. W Polsce z danych policyjnych wynika, że w 2020 roku liczba nieletnich, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą domową, wynosiła 11 787. Ze Sprawozdania z Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za rok 2021 wynika, że liczba sporządzonych formularzy "Niebieska Karta - A" przez przedstawicieli poszczególnych podmiotów wszczynających procedurę (jednostki organizacyjne pomocy społecznej, Policja, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, oświata, ochrony zdrowia) wyniosła 82 092. Według raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, najczęściej zgłaszanymi formami przemocy, jakiej doświadczają dzieci i nastolatki były:

- przemoc ze strony rówieśników (66 proc.),
- przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32 proc.),
- wykorzystanie seksualnie bez kontaktu fizycznego (26 proc.).

 

Sprawcami przemocy psychicznej i fizycznej najczęściej byli rodzice – ojcowie

Przemoc doznawana w dzieciństwie oddziałuje na wiele sfer życia również w dorosłości oraz ma swoje następstwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przemocy ze strony bliskich dorosłych dzieci i nastolatkowie najczęściej doświadczają od rodziców. Uzyskane wyniki badań pokazują, że ojcowie częściej dopuszczają się przemocy niż matki (odpowiednio, 39 proc. i 35 proc.) i matki (odpowiednio, 43 proc. i 31 proc.). Sprawcami psychicznej przemocy rówieśniczej (87 proc.), znęcania się (76 proc.) lub fizycznej przemocy rówieśniczej (54 proc.) były najczęściej dzieci i nastolatki spoza rodziny. Sprawcami wykorzystywania seksualnego najczęściej byli mężczyźni.

Czytaj także: Przemoc wobec dzieci w Polsce. Już nie tylko w rodzinach patologicznych

Ustanowienie Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030

Rodziny doświadczające przemocy pozostają w trudnej sytuacji społecznej, co jest podstawą do udzielania im szczególnej pomocy i wsparcia zgodnie z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym. Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024- 2030 stanowiący załącznik do Uchwały nr 205 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2023 r. w sprawie w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030, stanowi kontynuację szerokich działań ukierunkowanych na zwrócenie uwagi opinii publicznej na zjawisko przemocy domowej, ochronę i pomoc osobom dotkniętym przemocą, podejmowanie odpowiednich działań wobec sprawców oraz zwiększenie profesjonalizmu służb społecznych w udzielaniu pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Czytaj także: Znana aktorka aresztowana za przemoc domową

Założenia Programu

- Profilaktyka, diagnoza społeczna i edukacja społeczna: obszar kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym do osób i rodzin zagrożonych przemocą domową.
- Ochrona i pomoc osobom doznającym przemocy domowej: obszar kierowany do osób doznających przemocy domowej (w tym do: kobiet, mężczyzn, dzieci, współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych, osób starszych, osób niepełnosprawnych), jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się ochroną i pomocą osobom doznającym przemocy domowej.
- Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc domową: obszar kierowany do osób stosujących przemoc domową, jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc domową.
- Podnoszenie kompetencji, rozwijanie i doskonalenie umiejętności służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej: obszar kierowany do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.

 

Wszystkie działania wskazane w Rządowym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030 zostały przypisane konkretnym podmiotom odpowiedzialnym za ich realizację. W dokumencie opisano też przewidywane wskaźniki monitorowania realizacji działań. Pomaganie osobom doznającym przemocy domowej, zmniejszenie skali zjawiska przemocy domowej, a także oddziaływanie na sprawców dokonujących aktów przemocy jest nadrzędnym celem, który jak wskazano w dokumencie: powinien łączyć działania sektora publicznego i organizacji pozarządowych.

Adresaci Programu

Program jest skierowany do:


1) ogółu społeczeństwa, w tym osób zagrożonych przemocą domową;
2) osób doznających przemocy domowej;
3) osób stosujących przemoc domową;
4) świadków przemocy domowej;
5) służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej.

 

Realizatorzy Programu

Realizatorami programu są organy administracji rządowej, przy wsparciu państwowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz kościołami i związkami wyznaniowymi, a także Prokuratura oraz sądy powszechne. Ważnym ogniwem odpowiedzialnym za realizację programu są również jednostki samorządu terytorialnego, przy współpracy podmiotów lub organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych.

Coraz częściej problem przemocy w rodzinie jest przedmiotem zainteresowania naukowców. Jako naukowiec interesujący się problematyką wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie dysfunkcyjnej, dostrzegam potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na diagnozę problemów wychowawczych wśród dzieci i młodzieży dotkniętych przemocą. Poprawnie przeprowadzona diagnoza, będąca indywidualną analizą problemów dziecka w różnych sytuacjach pozwala podjąć działania terapeutyczne, wychowawcze, profilaktyczne i jest podstawą do dalszych działań pomocowych.

W mojej ocenie, ważna w tym zakresie wydaje się świadomość specyfiki zjawiska, jak również wiedza na temat sytuacji psychologicznej osób, które przemocy doświadczają. Niestety, z przemocą w rodzinie w dalszym ciągu wiąże się wiele stereotypów, które z pewnością utrudniają walkę z tym zjawiskiem. Z punktu widzenia ochrony i bezpieczeństwa dziecka niezwykle ważne jest wdrożenie działań interwencyjnych, polegających na uniemożliwieniu dalszego krzywdzenia dziecka i udzieleniu mu pierwszej pomocy, a następnie objęcie oddziaływaniami terapeutyczno-leczniczymi pozwalającymi na zminimalizowanie i usunięcie doświadczeń (krzywd i urazów). Pomocne w tym zakresie wydaje się zaangażowanie wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami.

W ostatnich latach pojawiło się wiele inicjatyw na rzecz dzieci krzywdzonych i profilaktyki przemocy w rodzinie podejmowanych przez instytucje rządowe i samorządowe, czy organizacje pozarządowe, jednakże w dalszym ciągu łatwo jest zauważyć różnice pomiędzy głoszonymi postulatami a rzeczywistą praktyką.

Czytaj także: Polacy zapytani o przygotowanie naszej armii. Zobacz najnowszy sondaż



 

Polecane
Emerytury
Stażowe