Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich

Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00–20.00.
Pilne! Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich
Pilne! / grafika własna

Komunikat Wód Polskich

Komunikat Wód Polskich publikujemy w całości.

„Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czasy polderu). Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.

W Regionie Wodnym Górnej Odry na jedenastu wodowskazach utrzymują się stany alarmowe: Dobra (rz. Biała, trend malejący) Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy malejące), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend malejący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący) oraz Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu posterunkach wodowskazowych: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend malejący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy odnotowany został jedynie na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka, trend niezmienny). Na trzech posterunkach wodowskazowych utrzymują się stany ostrzegawcze: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bojszowyc (rz. Wisła, trend malejący).

Trwa uszczelnianie przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km), poprzez nasypywanie skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.

Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień. Akcje doszczelniania kontynuowane są między innymi:

  • na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
  • na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
  • niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.

Przypominamy, że od dnia 16 września br. obowiązuje bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do dnia 20 września 2024 r..

Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m3 (ok. 70% pojemności, stan na godzinę 16:00). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika.

Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, przy współpracy specjalistów z innych RZGW w kraju (w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu) kontynuujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów oraz prowadzimy ocenę stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód).

Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01”.

 

Powodzie w Polsce

Pomimo wcześniejszych uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Zagrożone są kolejne. 

Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców, panuje chaos organizacyjny i informacyjny.


 

POLECANE
Potężny atak Rosji na Ukrainę w pobliżu polskiej granicy z ostatniej chwili
Potężny atak Rosji na Ukrainę w pobliżu polskiej granicy

Celem zmasowanego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Ukrainę była infrastruktura energetyczna graniczącego z Polską obwodu lwowskiego – oświadczył w środę rano mer Lwowa Andrij Sadowy, informując o zakończeniu alarmu powietrznego. W regionie tym znajdują się podziemne zbiorniki gazu.

Znany aktor z sąsiadami powstrzymał nielegalnego imigranta-podpalacza w Los Angeles Wiadomości
Znany aktor z sąsiadami powstrzymał nielegalnego imigranta-podpalacza w Los Angeles

Aktor znany z „Chicago Fire” wraz ze swoimi sąsiadami zatrzymał obywatela Meksyku, który za pomocą palnika chciał wzniecać pożary w okolicy Los Angeles.

Księżna Kate wróciła do szpitala. Ważne doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Księżna Kate wróciła do szpitala. Ważne doniesienia z Pałacu Buckingham

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie X dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

REKLAMA

Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich

Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00–20.00.
Pilne! Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich
Pilne! / grafika własna

Komunikat Wód Polskich

Komunikat Wód Polskich publikujemy w całości.

„Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czasy polderu). Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.

W Regionie Wodnym Górnej Odry na jedenastu wodowskazach utrzymują się stany alarmowe: Dobra (rz. Biała, trend malejący) Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy malejące), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend malejący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący) oraz Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu posterunkach wodowskazowych: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend malejący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy odnotowany został jedynie na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka, trend niezmienny). Na trzech posterunkach wodowskazowych utrzymują się stany ostrzegawcze: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bojszowyc (rz. Wisła, trend malejący).

Trwa uszczelnianie przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km), poprzez nasypywanie skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.

Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień. Akcje doszczelniania kontynuowane są między innymi:

  • na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
  • na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
  • niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.

Przypominamy, że od dnia 16 września br. obowiązuje bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do dnia 20 września 2024 r..

Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m3 (ok. 70% pojemności, stan na godzinę 16:00). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika.

Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, przy współpracy specjalistów z innych RZGW w kraju (w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu) kontynuujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów oraz prowadzimy ocenę stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód).

Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01”.

 

Powodzie w Polsce

Pomimo wcześniejszych uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Zagrożone są kolejne. 

Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców, panuje chaos organizacyjny i informacyjny.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe