Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich

Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00–20.00.
Pilne! Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich
Pilne! / grafika własna

Komunikat Wód Polskich

Komunikat Wód Polskich publikujemy w całości.

„Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czasy polderu). Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.

W Regionie Wodnym Górnej Odry na jedenastu wodowskazach utrzymują się stany alarmowe: Dobra (rz. Biała, trend malejący) Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy malejące), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend malejący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący) oraz Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu posterunkach wodowskazowych: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend malejący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy odnotowany został jedynie na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka, trend niezmienny). Na trzech posterunkach wodowskazowych utrzymują się stany ostrzegawcze: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bojszowyc (rz. Wisła, trend malejący).

Trwa uszczelnianie przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km), poprzez nasypywanie skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.

Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień. Akcje doszczelniania kontynuowane są między innymi:

  • na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
  • na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
  • niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.

Przypominamy, że od dnia 16 września br. obowiązuje bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do dnia 20 września 2024 r..

Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m3 (ok. 70% pojemności, stan na godzinę 16:00). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika.

Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, przy współpracy specjalistów z innych RZGW w kraju (w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu) kontynuujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów oraz prowadzimy ocenę stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód).

Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01”.

 

Powodzie w Polsce

Pomimo wcześniejszych uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Zagrożone są kolejne. 

Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców, panuje chaos organizacyjny i informacyjny.


 

POLECANE
Sądy sparaliżowane przez powodzie Wiadomości
Sądy sparaliżowane przez powodzie

W związku z sytuacją powodziową sądy rejonowe dla Wrocławia-Śródmieścia i Wrocławia-Fabrycznej odwołały wszystkie rozprawy planowane na piątek 20 września br. - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Nadal aktualne są zmiany w organizacji pracy wrocławskiego sądu okręgowego.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W nadchodzących dniach stołeczne miasto czekają utrudnienia w związku z planowanymi remontami ulic.

Węgry dołączają do Holandii. Chcą wyłączenia z europejskiej polityki azylowej gorące
Węgry dołączają do Holandii. Chcą wyłączenia z europejskiej polityki azylowej

Węgry dołączają do Holandii, wnosząc o wyłączenie z europejskiej polityki azylowej.

Burza po emisji popularnego programu TVN. Coraz gorzej się to ogląda z ostatniej chwili
Burza po emisji popularnego programu TVN. "Coraz gorzej się to ogląda"

Po emisji ostatniego odcinka "Top Model" w sieci wybuchła prawdziwa burza. Widzowie są mocno niezadowoleni ze zmian, które wprowadzili producenci programu. 

Lubuskie: Wprowadzono alarm powodziowy Wiadomości
Lubuskie: Wprowadzono alarm powodziowy

W czwartek sztab kryzysowy w Krośnie Odrzańskim wprowadził alarm powodziowy. Do Odry wpływa fala kulminacyjna z Bobru. W urzędach są wyznaczone całodobowe dyżury, a rzeka jest stale monitorowana – poinformował dyrektor biura wojewody lubuskiego Sławomir Pawlak.

„Marzę, żeby mnie rzuciła”. W sieci zawrzało po ostatniej zapowiedzi w programie TVN z ostatniej chwili
„Marzę, żeby mnie rzuciła”. W sieci zawrzało po ostatniej zapowiedzi w programie TVN

Po jednym z ostatnich wydań popularnego programu "Dzień dobry TVN" w sieci zawrzało.

Niemieccy żołnierze w Polsce. Mamy nieoficjalne informacje gorące
Niemieccy żołnierze w Polsce. Mamy nieoficjalne informacje

– Jak zobaczycie niemieckich żołnierzy, to proszę nie wpadać w panikę – mówił dziś podczas sztabu kryzysowego Donald Tusk, który poinformował, że do usuwania skutków powodzi w Polsce zgłosili się niemieccy terytorialsi.

Pałac Buckingham. Król Karol III wydał komunikat z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Król Karol III wydał komunikat

Król Karol III wydał oficjalne oświadczenie dot. powodzi trwających w Europie Środkowej. Brytyjski monarcha złożył kondolencje rodzinom ofiar. 

Niemcy przestali podawać aktualne informacje nt. liczby wydalonych nielegalnych imigrantów gorące
Niemcy przestali podawać aktualne informacje nt. liczby wydalonych nielegalnych imigrantów

Cała dyskusja wokół wydaleń migrantów z Niemiec do Polski wybuchła tylko dlatego, że Polacy w czerwcu tego roku dowiedzieli się, że niemiecka policja federalna naliczyła od początku roku do końca kwietnia 3578 takich wydaleń.

Pomoc w transporcie tygrysów. Pilny komunikat wrocławskiego zoo z ostatniej chwili
"Pomoc w transporcie tygrysów". Pilny komunikat wrocławskiego zoo

Wrocławskie zoo jest jednym z najpopularniejszych tego typów ogrodów w Polsce. Teraz zmaga się, jak ogromny obszar południowo-zachodniej Polski, z szalejącą powodzią.

REKLAMA

Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich

Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00–20.00.
Pilne! Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich
Pilne! / grafika własna

Komunikat Wód Polskich

Komunikat Wód Polskich publikujemy w całości.

„Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czasy polderu). Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.

W Regionie Wodnym Górnej Odry na jedenastu wodowskazach utrzymują się stany alarmowe: Dobra (rz. Biała, trend malejący) Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy malejące), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend malejący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący) oraz Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu posterunkach wodowskazowych: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend malejący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy odnotowany został jedynie na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka, trend niezmienny). Na trzech posterunkach wodowskazowych utrzymują się stany ostrzegawcze: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bojszowyc (rz. Wisła, trend malejący).

Trwa uszczelnianie przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km), poprzez nasypywanie skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.

Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień. Akcje doszczelniania kontynuowane są między innymi:

  • na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
  • na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
  • niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.

Przypominamy, że od dnia 16 września br. obowiązuje bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do dnia 20 września 2024 r..

Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m3 (ok. 70% pojemności, stan na godzinę 16:00). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika.

Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, przy współpracy specjalistów z innych RZGW w kraju (w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu) kontynuujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów oraz prowadzimy ocenę stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód).

Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01”.

 

Powodzie w Polsce

Pomimo wcześniejszych uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Zagrożone są kolejne. 

Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców, panuje chaos organizacyjny i informacyjny.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe