Franciszek: Przepowiadanie, bez uprzedniego przyjęcia Słowa do serca – jest bezpłodne
Wyznanie wiary
Nawiązując do słów Pisma Świętego, że Maryja „znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego” (Mt 1, 18) Papież wskazał, że podczas Mszy świętej recytujemy wyznanie wiary stwierdzające, że Syn Boży „za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. To stwierdzenie pochodzi w soborów w Nicei (325 r.) i Konstantynopolu (381 r.) - Jest to zatem ekumeniczna prawda wiary, ponieważ wszyscy chrześcijanie wspólnie wyznają ten sam Symbol wiary – podkreślił.
Przyjąć Słowo Boże i następnie głosić je
Papież kończmy praktyczną refleksją podkreślając dwa słowa zawarte w Piśmie Świętym: „począć” i „porodzić”. „Oto Panna pocznie i porodzi Syna” – czytamy w księdze proroka Izajasza; a anioł mówi do Maryi: „Oto poczniesz i porodzisz syna”. - Maryja najpierw poczęła, a następnie powiła Jezusa: najpierw przyjęła Go w sobie, do swojego serca i ciała, a następnie wydała Go na świat – stwierdza Ojciec Święty.
- Tak też jest w przypadku Kościoła: najpierw przyjął Słowo Boże, pozwolił, aby „przemówiło do jego serca” (por. Oz2, 16) i „napełniło jego wnętrzności” (por. Ez 3, 3), zgodnie z dwoma biblijnymi wyrażeniami, a następnie wydał je na świat swoim życiem i głoszeniem. Druga operacja jest bezpłodna bez tej pierwszej – mówi Franciszek.
Pomoc Boga
- To, co zostało powiedziane o Kościele w ogólności, odnosi się do każdego ochrzczonego – podkreśla Ojciec Święty i dodaje „każdy z nas czasami znajduje się w życiu w sytuacjach ponad swoje siły i zadaje sobie pytanie: „Jak mogę sobie z tym poradzić?”. W takich przypadkach pomocne jest przypomnienie sobie i powtórzenie tego, co anioł powiedział do Dziewicy, zanim ją opuścił: „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37)”, podsumowuje Ojciec Święty.
Papież do Polaków
W czasie audiencji Franciszek zwrócił się także do Polaków, których prosił o to, by uczyli się od Maryi "postawy ufności i dziecięcego zawierzenia Bogu i Jego zbawczemu planowi".
- Codziennie stajecie wobec wielu pytań i w sytuacjach życiowych, wobec których brak rozwiązań i zrozumienia. Tak, one mogą przerastać was, ale nie Boga - mówił papież, zachęcając, by w takich chwilach powierzyć się pod "czułą opiekę i moc miłości" Boga, który pragnie nam ją ofiarować.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan; Aleksandra Jakubiak