Bp Balcerek: Solidarność Powstańców jest dla nas wzorem
Czekali wszyscy
Poznański biskup pomocniczy w homilii podkreślił, że na godzinę „W” czekało całe społeczeństwo. - Pomimo upływu tylu dziesięcioleci, my nadal pamiętamy i chcemy uczcić to jedno z najważniejszych i najbardziej heroicznych wydarzeń w historii naszego narodu. 1 sierpnia 1944 roku mieszkańcy Warszawy, w akcie niewyobrażalnej odwagi i poświęcenia, podjęli walkę o wolność i godność. Walczyli nie tylko z wrogiem zewnętrznym, ale także o przyszłość nas wszystkich, o prawo do życia w wolnej i suwerennej Polsce – mówił bp Balcerek.
W okowach dwóch ideologii
Przekonywał, że dramat Powstania Warszawskiego miał swoje źródło w dwóch ideologiach, które chciały zbudować raj na ziemi, ale bez liczenia się z Bożym porządkiem rzeczy, a jedynie opierając się o swoje utopijne wizje. - Choć nazizm i komunizm inaczej widziały «raj na ziemi», to jednak łączyło je odrzucenie Boga i postawienie na piedestale człowieka z jego żądzami – zauważył bp Balcerek.
Głęboka wiara
- Odwaga i niezłomność Powstańców były świadectwem głębokiej wiary i przekonania, że Bóg jest z nimi, a troska o Ojczyznę – świętym obowiązkiem. Dziś ta prawda bywa zapominana czy wręcz ośmieszana. Miłość Ojczyzny bywa nazywana nacjonalizmem, który uwielbienie swojego narodu łączy z poniżaniem innego. Tymczasem patriotyzm łączy się z obowiązkiem troski o ziemską Ojczyznę, przy jednocześnie podejmowanej współpracy z innymi narodami, by wzajemnie ubogacać się dobrem otrzymanym od Boga – mówił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Zachęcał do pamięci o Powstańcach. - Pamiętajmy o tych, którzy zapisali wielkie karty historii Polski, którzy gotowi byli położyć swoje życie na ołtarzu ojczyzny, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce – podkreślił bp Balcerek.
Po Mszy św. uroczystości przeniosły się pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
ms