Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże

Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.
Bp Artur Ważny Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże
Bp Artur Ważny / YT print screen/Lednica2000

Nowy narrator

W jednej z konferencji, odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. - Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka - mówił ordynariusz sosnowiecki.

– Ten, który jest Słowem i jako jedyny ma coś mądrego do powiedzenia, przez 30 lat nic nie mówił, tylko słuchał. Słuchał Ojca i słuchał innych. Jezus nigdy nie wymaga od nas rzeczy, których sam wcześniej nie zrobił – mówił bp Ważny, dodając, że to jest właśnie przesłanie dla ewangelizatorów, którym Jezus mówi, by słuchali ludzi, a potem mówili do nich Jego słowami. 

"Nie każde słowo jest Boże"

Biskup wskazał, że ważne jest to, czego się słucha i jak słucha. - Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże – mówił, podkreślając, że po pierwsze Bożym Słowem jest Jezus, po drugie obecne jest ono w spisanym Piśmie Świętym, uobecnia się także w Kościele - Mistycznym Ciele Chrystusa. Zachęcił do pamiętania o kryteriach dobrego czytania Biblii. Wyjaśniając, jak słuchać, przekonywał, że słowo Boże ma przenikać do szpiku kości, dotrzeć do serca, osądzić. 

Nowe sposoby opowiadania

Zauważając, że Biblia rozpoczyna się od hebrajskiej litery „bet”, czyli słowa dom, wskazał, że Jezus zachęcał do zamieszkania w Jego słowie by być uczniem. – To druga litera alfabetu, a „bet” znaczy „dwa’. Tradycja żydowska mówi, że to co czytasz zdarzyło się raz, ale kiedy to czytasz, może zdarzyć się drugi raz, dziś. To słowo ma właśnie taką moc, tak działa. To słowo żyje dziś” - wskazał kaznodzieja dodając, że od „bet” zaczyna się także słowo „błogosławieństwo”, a więc przyjęcie Bożego słowa owocuje błogosławieństwem. - Idziemy głosić żywe słowo, słowo, które w nas mieszka - mówił. 

Biskup podkreślił także konieczność słuchania ludzi. - Jezus słuchał 30 lat, czym ludzie żyją, jakie mają kłopoty, problemy, wykorzystywał obrazy z życia - wskazał dodając, że to, jak opowiadamy, zależy czy słowo będzie przyjęte czy nie. - Potrzebujemy nowych sposobów opowiadania o tym wydarzeniu, które zmieniło losy świata - przekonywał. 

Otwarcie olimpiady

Odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że ta chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. – Dlaczego ta opowieść o Jezusie Chrystusie, o tym wielkim wydarzeniu, które zmienia losy świata, już jest niewystarczająca? – pytał.

– Dlatego warto słuchać tych ludzi, warto słuchać nas samych, między sobą. Co mówimy, jakie obrazy przywołujemy, jakie obrazy nas przekonują. Jakie opowieści słyszeliśmy, kogo słuchaliśmy, dlaczego nas już nie przekonuje, dlaczego do nas nie dociera dobra nowina o Jezusie Chrystusie? – wskazał kaznodzieja. 

Przywołując ks. prof. Szymika stwierdził, że ważne dla zrozumienia świata dziś jest sięganie i próbowanie zrozumienia współczesnej sztuki, ale także tego, co się dzieje w Internecie. - Jeśli chcemy wiedzieć, co się dzieje w głowach ludzi, czym żyją, to trzeba próbować tego słuchać - mówił, przywołując też św. Bazylego, który pisał o pożytku czytania pisarzy pogańskich. 

– Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka. Pojawia się tylko problem: jak o Nim opowiadamy – mówił biskup, dodając: „Jeśli chcemy być skuteczni w ewangelizacji, musimy umieć słuchać Jezusa, słuchać świata, umieć to w sobie przepracować, a potem iść i głosić, niezależnie od tego, czy przyjmą czy też nie”. 

Rekolekcje na Przystanku Jezus

Prowadzone przez bp. Artura Ważnego rekolekcje na Przystanku Jezus przebiegają pod hasłem „Powiodę was do kraju waszego” (Ez 37,14). Baza uczestników znajduje się w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka.

W poprzednim roku rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadził bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, a dwa lata wcześniej ks. Michał Olszewski SCJ.

Przystanek Jezus zakończy się 3 sierpnia. 

dg


 

POLECANE
Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów tylko u nas
Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych prognozuje wydanie około 200 000 wiz w celu zatrudnienia w Niemczech. To stanowi wzrost o ponad dziesięć procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najgroźniejszy rywal Trzaskowskiego? Ekspert wskazał problem z ostatniej chwili
Najgroźniejszy rywal Trzaskowskiego? Ekspert wskazał problem

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, rozpoczął kampanię z mocnym poparciem swojej partii. W prawyborach zdobył aż 74% głosów, pokonując Radosława Sikorskiego. - Jestem przekonany, że wychodzimy z tych prawyborów wzmocnieni. Mam bardzo mocny mandat, dużo determinacji i odwagi, by wygrać z PiS-em. Zachowywaliśmy się w czasie tej kampanii po rycersku, co daje mi ogromną energię na dalszą walkę - komentował swoją przewagę Trzaskowski.

Prof. Boštjan M. Turk: Huragan Trump i brukselska mgła tylko u nas
Prof. Boštjan M. Turk: Huragan Trump i brukselska mgła

Zwycięstwo Trumpa jest logiczną konsekwencją ostatnich wydarzeń. Potwierdziło to podobne wydarzenie w Europie 9 czerwca 2024 r., podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przy tej okazji wyborcy wymierzyli prawdziwy policzek partiom neosocjalistycznym, które broniły takich kwestii jak niekontrolowana migracja, zielona transformacja i kwestie LGBT.

Wybrałam najtrudniejszą opcję. Doda wydała oświadczenie z ostatniej chwili
"Wybrałam najtrudniejszą opcję". Doda wydała oświadczenie

Doda, jedna z największych gwiazd polskiego show-biznesu, zabrała głos na Instagramie. Piosenkarka postanowiła poruszyć temat hejtu.

REKLAMA

Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże

Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.
Bp Artur Ważny Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże
Bp Artur Ważny / YT print screen/Lednica2000

Nowy narrator

W jednej z konferencji, odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. - Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka - mówił ordynariusz sosnowiecki.

– Ten, który jest Słowem i jako jedyny ma coś mądrego do powiedzenia, przez 30 lat nic nie mówił, tylko słuchał. Słuchał Ojca i słuchał innych. Jezus nigdy nie wymaga od nas rzeczy, których sam wcześniej nie zrobił – mówił bp Ważny, dodając, że to jest właśnie przesłanie dla ewangelizatorów, którym Jezus mówi, by słuchali ludzi, a potem mówili do nich Jego słowami. 

"Nie każde słowo jest Boże"

Biskup wskazał, że ważne jest to, czego się słucha i jak słucha. - Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże – mówił, podkreślając, że po pierwsze Bożym Słowem jest Jezus, po drugie obecne jest ono w spisanym Piśmie Świętym, uobecnia się także w Kościele - Mistycznym Ciele Chrystusa. Zachęcił do pamiętania o kryteriach dobrego czytania Biblii. Wyjaśniając, jak słuchać, przekonywał, że słowo Boże ma przenikać do szpiku kości, dotrzeć do serca, osądzić. 

Nowe sposoby opowiadania

Zauważając, że Biblia rozpoczyna się od hebrajskiej litery „bet”, czyli słowa dom, wskazał, że Jezus zachęcał do zamieszkania w Jego słowie by być uczniem. – To druga litera alfabetu, a „bet” znaczy „dwa’. Tradycja żydowska mówi, że to co czytasz zdarzyło się raz, ale kiedy to czytasz, może zdarzyć się drugi raz, dziś. To słowo ma właśnie taką moc, tak działa. To słowo żyje dziś” - wskazał kaznodzieja dodając, że od „bet” zaczyna się także słowo „błogosławieństwo”, a więc przyjęcie Bożego słowa owocuje błogosławieństwem. - Idziemy głosić żywe słowo, słowo, które w nas mieszka - mówił. 

Biskup podkreślił także konieczność słuchania ludzi. - Jezus słuchał 30 lat, czym ludzie żyją, jakie mają kłopoty, problemy, wykorzystywał obrazy z życia - wskazał dodając, że to, jak opowiadamy, zależy czy słowo będzie przyjęte czy nie. - Potrzebujemy nowych sposobów opowiadania o tym wydarzeniu, które zmieniło losy świata - przekonywał. 

Otwarcie olimpiady

Odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że ta chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. – Dlaczego ta opowieść o Jezusie Chrystusie, o tym wielkim wydarzeniu, które zmienia losy świata, już jest niewystarczająca? – pytał.

– Dlatego warto słuchać tych ludzi, warto słuchać nas samych, między sobą. Co mówimy, jakie obrazy przywołujemy, jakie obrazy nas przekonują. Jakie opowieści słyszeliśmy, kogo słuchaliśmy, dlaczego nas już nie przekonuje, dlaczego do nas nie dociera dobra nowina o Jezusie Chrystusie? – wskazał kaznodzieja. 

Przywołując ks. prof. Szymika stwierdził, że ważne dla zrozumienia świata dziś jest sięganie i próbowanie zrozumienia współczesnej sztuki, ale także tego, co się dzieje w Internecie. - Jeśli chcemy wiedzieć, co się dzieje w głowach ludzi, czym żyją, to trzeba próbować tego słuchać - mówił, przywołując też św. Bazylego, który pisał o pożytku czytania pisarzy pogańskich. 

– Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka. Pojawia się tylko problem: jak o Nim opowiadamy – mówił biskup, dodając: „Jeśli chcemy być skuteczni w ewangelizacji, musimy umieć słuchać Jezusa, słuchać świata, umieć to w sobie przepracować, a potem iść i głosić, niezależnie od tego, czy przyjmą czy też nie”. 

Rekolekcje na Przystanku Jezus

Prowadzone przez bp. Artura Ważnego rekolekcje na Przystanku Jezus przebiegają pod hasłem „Powiodę was do kraju waszego” (Ez 37,14). Baza uczestników znajduje się w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka.

W poprzednim roku rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadził bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, a dwa lata wcześniej ks. Michał Olszewski SCJ.

Przystanek Jezus zakończy się 3 sierpnia. 

dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe