Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem

Papież Franciszek zapowiedział na dziś przerwanie swojego urlopu, w czasie którego nie odbywają się żadne audiencje, aby spotkać się ministrantami pielgrzymującymi do Rzymu. Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zaplanowane na wieczór ze względu na przetaczającą się przez Włochy falę upałów. Służby watykańskie przygotowały dla młodych pielgrzymów kilkadziesiąt tysięcy butelek z wodą i zachęcają, by nie zapomnieć o nakryciach głowy.
 Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem
/ pixabay.com/geralt

Pielgrzymka

20 krajów, 88 diecezji, 50 tys. ministrantów, 35 biskupów i 500 osobowy chór – tak w liczbach przedstawia się 13. Międzynarodowa Pielgrzymka Ministrantów do Rzymu. Odbywa się ona po sześcioletniej przerwie wywołanej pandemią (wcześniej spotkania miały miejsce co cztery lata) i przebiega pod hasłem „Z Tobą” (Iz 41, 10), co w zamyśle organizatorów ma przypomnieć o konieczności budowania relacji z Jezusem, ale i rówieśnikami. – Święty Augustyn powiedział: „Tylko ten, kto sam płonie, może rozpalić ogień w innych” – podkreślił Tobias Knell, sekretarz generalny Coetus Internationalis Ministrantium (CIM), stowarzyszenia organizującego pielgrzymkę. Zauważył zarazem, że ministrantom i ministrantkom towarzyszą osoby odpowiedzialne za ich formacją, zarówno świeccy jak i kapłani, co wskazuje na potrzebę towarzyszenia, by wzrastać w wierze.

Czas błogosławieństwa

Kard. Jean-Claude Hollerich nazwał trwającą pielgrzymkę czasem radości i błogosławieństwa. W czasie konferencji prasowej prezentującej to wydarzenie zauważył, że nie jest już rzeczą oczywistą fakt, iż młodzi ludzie podejmują służbę w Kościele i robią to w tak imponującej różnorodności. Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów podkreślił, że ta pielgrzymka jest doświadczeniem pluralizmu i jedności, a także nadziei w obliczu natłoku informacji o wojnach, cierpieniu i niesprawiedliwościach, jakimi codziennie bombardowani są młodzi ludzie. – To spotkanie pokazuje, że w imię Jezusa chcą być budowniczymi pokoju i braterstwa, a także międzyludzkich więzi, których dotkliwie brakuje współczesnej młodzieży – stwierdził arcybiskup Luksemburga. Wskazał też na znaczenie spotkania ministrantek i ministrantów z Ojcem Świętym, który wygospodarował dla nich specjalny czas w czasie swego urlopu. – Papież jest wielkim głosicielem Ewangelii, jest wielkim świadkiem Ewangelii, jest Piotrem, więc ważne jest to, aby go zobaczyć, usłyszeć jego głos, otrzymać jego nauczanie, aby lepiej wykonywać tę służbę przy ołtarzu, która jest także służbą naszym braciom i siostrom – podkreślił kard. Hollerich. Dodał, że zarówno pielgrzymka, jak spotkanie z papieżem stanowią dla ministrantów i ministrantek okazję do wyjścia poza własną parafialną rzeczywistość i odkrycia powszechności Kościoła.

Grupy z wielu krajów

Najliczniejsza grupa ministrantów, bo aż 35 tys. przybyła z Niemiec. Bp Johannes Wübbe, który w episkopacie tego kraju odpowiedzialny jest za młodych podkreślił, że pielgrzymujący do Rzymu ministranci są znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko w jego ojczyźnie. – Zachęcam ich do tworzenia więzi, do odważnego podchodzenia do swych rówieśników z innych krajów, inicjowania rozmów i tworzenia więzów – powiedział bp Wübbe z rozmowie z niemiecką sekcją Vatican News. Dodał, że pielgrzymka do Rzymu to nie tylko liturgia, modlitwa i dzielenie się, ale też doskonała pizza i pyszne lody, których trzeba spróbować. – Ważne jest by doświadczyli, że jest wielu młodych ludzi, którzy podejmują tę posługę w różnych krajach świata i że daje im to szczęście i radość – powiedział niemiecki biskup. Wskazał, że wciąż nie wiadomo, czy pielgrzymki wrócą do swego czteroletniego rytmu. – Z naszego punktu widzenia istnieje wiele argumentów przemawiających za wyborem 2028 roku, jako kolejnej daty tego międzynarodowego pielgrzymowania – powiedział bp Wübbe.

W pielgrzymce uczestniczy m.in. pochodzący z Rumunii Tóbiàs Kiss, który wyznał, że dla niego jest to doświadczenie bycia z rówieśnikami i dzielenia się swym przeżywaniem wiary, ale i marzeniami o przyszłości. Z kolei Philipp Bader podkreślił, że dla niego bardzo liczy się możliwość poznania chrześcijańskiego Rzymu, jego największą ciekawość budzą katakumby, które znalazły się w programie pielgrzymki. Pochodząca z Augsburga 17-letnia Mia Rothermel, która od ośmiu lat jest ministrantką doceniła znaczenie wspólnotowego wymiaru pielgrzymki. Towarzyszący ministrantom kard. Hollerich zauważył, że ważne jest, by młodzi mieli świadomość, iż są ważni i że ludzie dorośli im ufają. W pielgrzymce uczestniczy m.in. reprezentacja diecezji warszawsko-praskiej. 27 ministrantom towarzyszy ks.  Jakub Sędek, który wyraził nadzieję, że to międzynarodowe doświadczenie umocni wszystkich w posłudze przy ołtarzach całego świata.

Tradycja Międzynarodowych Pielgrzymek Ministrantów sięga 1961 roku. Organizowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ministrantów (Coetus Internationalis Ministrantium). Średni wiek młodych uczestników to 15-16 lat, a niektóre grupy przyjmują także 12-latków.

mela


 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem

Papież Franciszek zapowiedział na dziś przerwanie swojego urlopu, w czasie którego nie odbywają się żadne audiencje, aby spotkać się ministrantami pielgrzymującymi do Rzymu. Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zaplanowane na wieczór ze względu na przetaczającą się przez Włochy falę upałów. Służby watykańskie przygotowały dla młodych pielgrzymów kilkadziesiąt tysięcy butelek z wodą i zachęcają, by nie zapomnieć o nakryciach głowy.
 Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem
/ pixabay.com/geralt

Pielgrzymka

20 krajów, 88 diecezji, 50 tys. ministrantów, 35 biskupów i 500 osobowy chór – tak w liczbach przedstawia się 13. Międzynarodowa Pielgrzymka Ministrantów do Rzymu. Odbywa się ona po sześcioletniej przerwie wywołanej pandemią (wcześniej spotkania miały miejsce co cztery lata) i przebiega pod hasłem „Z Tobą” (Iz 41, 10), co w zamyśle organizatorów ma przypomnieć o konieczności budowania relacji z Jezusem, ale i rówieśnikami. – Święty Augustyn powiedział: „Tylko ten, kto sam płonie, może rozpalić ogień w innych” – podkreślił Tobias Knell, sekretarz generalny Coetus Internationalis Ministrantium (CIM), stowarzyszenia organizującego pielgrzymkę. Zauważył zarazem, że ministrantom i ministrantkom towarzyszą osoby odpowiedzialne za ich formacją, zarówno świeccy jak i kapłani, co wskazuje na potrzebę towarzyszenia, by wzrastać w wierze.

Czas błogosławieństwa

Kard. Jean-Claude Hollerich nazwał trwającą pielgrzymkę czasem radości i błogosławieństwa. W czasie konferencji prasowej prezentującej to wydarzenie zauważył, że nie jest już rzeczą oczywistą fakt, iż młodzi ludzie podejmują służbę w Kościele i robią to w tak imponującej różnorodności. Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów podkreślił, że ta pielgrzymka jest doświadczeniem pluralizmu i jedności, a także nadziei w obliczu natłoku informacji o wojnach, cierpieniu i niesprawiedliwościach, jakimi codziennie bombardowani są młodzi ludzie. – To spotkanie pokazuje, że w imię Jezusa chcą być budowniczymi pokoju i braterstwa, a także międzyludzkich więzi, których dotkliwie brakuje współczesnej młodzieży – stwierdził arcybiskup Luksemburga. Wskazał też na znaczenie spotkania ministrantek i ministrantów z Ojcem Świętym, który wygospodarował dla nich specjalny czas w czasie swego urlopu. – Papież jest wielkim głosicielem Ewangelii, jest wielkim świadkiem Ewangelii, jest Piotrem, więc ważne jest to, aby go zobaczyć, usłyszeć jego głos, otrzymać jego nauczanie, aby lepiej wykonywać tę służbę przy ołtarzu, która jest także służbą naszym braciom i siostrom – podkreślił kard. Hollerich. Dodał, że zarówno pielgrzymka, jak spotkanie z papieżem stanowią dla ministrantów i ministrantek okazję do wyjścia poza własną parafialną rzeczywistość i odkrycia powszechności Kościoła.

Grupy z wielu krajów

Najliczniejsza grupa ministrantów, bo aż 35 tys. przybyła z Niemiec. Bp Johannes Wübbe, który w episkopacie tego kraju odpowiedzialny jest za młodych podkreślił, że pielgrzymujący do Rzymu ministranci są znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko w jego ojczyźnie. – Zachęcam ich do tworzenia więzi, do odważnego podchodzenia do swych rówieśników z innych krajów, inicjowania rozmów i tworzenia więzów – powiedział bp Wübbe z rozmowie z niemiecką sekcją Vatican News. Dodał, że pielgrzymka do Rzymu to nie tylko liturgia, modlitwa i dzielenie się, ale też doskonała pizza i pyszne lody, których trzeba spróbować. – Ważne jest by doświadczyli, że jest wielu młodych ludzi, którzy podejmują tę posługę w różnych krajach świata i że daje im to szczęście i radość – powiedział niemiecki biskup. Wskazał, że wciąż nie wiadomo, czy pielgrzymki wrócą do swego czteroletniego rytmu. – Z naszego punktu widzenia istnieje wiele argumentów przemawiających za wyborem 2028 roku, jako kolejnej daty tego międzynarodowego pielgrzymowania – powiedział bp Wübbe.

W pielgrzymce uczestniczy m.in. pochodzący z Rumunii Tóbiàs Kiss, który wyznał, że dla niego jest to doświadczenie bycia z rówieśnikami i dzielenia się swym przeżywaniem wiary, ale i marzeniami o przyszłości. Z kolei Philipp Bader podkreślił, że dla niego bardzo liczy się możliwość poznania chrześcijańskiego Rzymu, jego największą ciekawość budzą katakumby, które znalazły się w programie pielgrzymki. Pochodząca z Augsburga 17-letnia Mia Rothermel, która od ośmiu lat jest ministrantką doceniła znaczenie wspólnotowego wymiaru pielgrzymki. Towarzyszący ministrantom kard. Hollerich zauważył, że ważne jest, by młodzi mieli świadomość, iż są ważni i że ludzie dorośli im ufają. W pielgrzymce uczestniczy m.in. reprezentacja diecezji warszawsko-praskiej. 27 ministrantom towarzyszy ks.  Jakub Sędek, który wyraził nadzieję, że to międzynarodowe doświadczenie umocni wszystkich w posłudze przy ołtarzach całego świata.

Tradycja Międzynarodowych Pielgrzymek Ministrantów sięga 1961 roku. Organizowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ministrantów (Coetus Internationalis Ministrantium). Średni wiek młodych uczestników to 15-16 lat, a niektóre grupy przyjmują także 12-latków.

mela



 

Polecane
Emerytury
Stażowe