"Trudno odmówić takiej prośbie". Kard. Ryś wygłosił rekolekcje dla synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego
"Trudno odmówić takiej prośbie"
Jak zauważa kard. Ryś w wypowiedzi dla mediów Kościoła Greckokatolickiego - Trudno odmówić takiej prośbie, zwłaszcza ze strony biskupów, którzy przewodzą Kościołowi w stanie wojny i cierpiącym ludziom. Pierwsza emocja była taka: cieszę się, że mogę przyjechać na Ukrainę w takim momencie. W Polsce pomagamy także osobom z Ukrainy: w moim domu od dwóch lat mieszkają dwie rodziny. Staramy się być blisko. I to jest kolejna szansa, aby być blisko tego Kościoła, tego ludu – podkreślił metropolita łódzki.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest głównym Kościołem katolickim wschodnim z siedzibą na Ukrainie. Jako Kościół partykularny Kościoła katolickiego jest w pełnej komunii ze Stolicą Apostolską. Jest trzecim co do wielkości kościołem partykularnym w Kościele katolickim po Kościele łacińskim i Kościele syromalabarskim. Arcybiskup większy przewodniczy całemu Kościołowi, ale nie wyróżnia się tytułem patriarchy. Urzędującym arcybiskupem większym jest Światosław Szewczuk.
Kerygmat
Tematem rekolekcji był Kerygmat – czyli najważniejsze głoszenie oparte o teksty biblijne. - W pierwszej chwili ktoś może pomyśleć, że jest to dość śmiała prośba: o ogłoszenie kerygmatu biskupom. I w ogóle, czy wypada głosić Kerygmat biskupom? Jest prawdopodobne, że tak: każdy człowiek potrzebuje Kerygmatu, Dobrej Nowiny, nieustannie i zawsze. – tłumaczy kardynał Ryś.
- Rozumiem, że Wielki Synod Biskupów rozważa sprawy ważne, trudne, i czy można zacząć szukać odpowiedzi na te pytania, nie wsłuchując się w Kerygmat? Każda odpowiedź, coraz bardziej konkretna i szczegółowa, musi wynikać z Kerygmatu, a nie z innych, w każdym razie ograniczonych, ludzkich sądów i myślenia. – zauważył hierarcha.
- W chrześcijaństwie nie można szukać odpowiedzi na tematy dotyczące wiary i Kościoła, jeśli się nie wysłucha Kerygmatu. Każda odpowiedź, nawet najbardziej detaliczna, musi być wyprowadzona z Kerygmatu, bo inaczej jest wyprowadzona z jakiegoś takiego zdroworozsądkowego myślenia i to nie jest dobre! W Kościele czasem kierujemy się takimi „duszpasterskimi racjami”, które nie są ani duszpasterskie, ani nie są racjami. Racje są wtedy, kiedy są wyprowadzone z Kerygmatu – tłumaczył rekolekcjonista.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki
Jak podają źródła Ukraińskiej Cerkwii Grekokatolickiej - Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest drugim co do wielkości Kościołem Katolickim Wschodnim na świecie. W 2022 r. miał około 4,2 miliona członków. Na Ukrainie Cerkiew Grekokatolicka jest drugą co do wielkości organizacją religijną pod względem liczby wspólnot w Kościele Katolickim. Ukraiński Kościół Greckokatolicki ma trzecią co do wielkości liczbę wiernych wśród ludności Ukrainy po Ukraińskim Kościele Prawosławnym (Patriarchat Moskiewski) i Kościele Prawosławnym Ukrainy. Ukraiński Kościół Greckokatolicki dominuje w trzech zachodnich obwodach Ukrainy, w tym w większości ludności Lwowa, ale stanowi niewielką mniejszość w innych częściach kraju.
Do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego należy osiem metropolii na całym świecie, które są podległe Arcybiskupowi Większemu: (Metropolia kijowska – Galicja, Metropolia lwowska, Metropolia Tarnopola – Zborów, Metropolia Iwano-Frankowska, Metropolia Przemysko-Warszawska - Polska, Metropolia Winnipeg – Kanada, Metropolia Filadelfii - Stany Zjednoczone, Metropolia Kurytyby – Brazylia) oraz cztery eparchie (Ukraińska Eparchia Katolicka w Buenos Aires - Argentyna, Ukraińska eparchia katolicka w Melbourne - Australia, Nowa Zelandia i Oceania, Ukraińska katolicka eparchia Świętej Rodziny w Londynie - Anglia, Szkocja i Walia, Ukraińska katolicka eparchia św. Władimira-Le-Grand de Paris - Francja, Szwajcaria i Benelux), a także dwie eparchie Kościoła, które podległe są bezpośrednio Stolicy Apostolskiej (Ukraiński Katolicki Egzarchat Apostolski Niemiec i Skandynawii, Ukraiński Katolicki Egzarchat Apostolski Włoch).
xpk