„Niech igrzyska olimpijskie będą czasem pokoju”. Papież pisze do arcybiskupa Paryża
W liście do abp. Ulricha papież zapewnia o swoim jednoczeniu się z intencjami Mszy Świętej odprawianej przez metropolitę Paryża związanymi z ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. "Proszę Pana, aby obdarzył swoimi darami wszystkich, którzy w taki czy inny sposób będą w nich uczestniczyli - czy to sportowców, czy widzów - a także aby wspierał i błogosławił tych, którzy będą ich gościli, zwłaszcza wiernych Paryża i okolic", pisze Franciszek.
"Wiem, że wspólnoty chrześcijańskie przygotowują się do szerokiego otwarcia drzwi swoich kościołów, szkół i domów. Niech otwierają przede wszystkim drzwi swoich serc, dając poprzez bezinteresowną i szczodrą gościnność okazywaną każdemu świadectwo o Chrystusie, który w nich mieszka i przekazuje im swoją radość. Bardzo doceniam fakt, że nie zapomnieliście o najsłabszych, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w sytuacji wielkiego ubóstwa, i że będzie im ułatwiony dostęp do imprezy", deklaruje papież.
Franciszek zapewnia, że razem z Francuzami cieszy się z organizacji olimpiady. "Sport jest uniwersalnym językiem, który przekracza granice, języki, rasy, narodowości i religie. Jest zdolny do jednoczenia osób, sprzyjania dialogowi i wzajemnej akceptacji. Pobudza ludzi do przekraczania siebie, kształtuje ducha ofiarności, wspiera lojalność w relacjach międzyludzkich. Zachęca osoby do uznania swoich ograniczeń i wartości innych", czytamy w liście. Papież uważa także, iż igrzyska mogą łączyć nawet wrogie sobie narody, a "pięć przeplatających się pierścieni reprezentuje ducha braterstwa, który powinien charakteryzować wydarzenie olimpijskie i zawody sportowe w ogóle".
"Życzę zatem, aby Igrzyska Olimpijskie w Paryżu dla wszystkich, którzy przybędą z całego świata były niepowtarzalną okazją do odkrycia i docenienia siebie nawzajem, do przełamania uprzedzeń, zrodzenia szacunku tam, gdzie panuje pogarda i nieufność, przyjaźni tam, gdzie panuje nienawiść. Igrzyska Olimpijskie ze swej natury niosą pokój, a nie wojnę" przypomina.
"To właśnie w tym duchu starożytność mądrze ustanowiła rozejm podczas igrzysk, a współczesność regularnie próbuje ożywić tę wspaniałą tradycję. W tych niespokojnych czasach, gdy na świecie poważnie zagrożony jest pokój, gorąco pragnę, aby wszyscy uszanowali ten rozejm w nadziei na rozwiązanie konfliktów i przywrócenie harmonii" podkreśla papież.
"Niech Bóg zmiłuje się nad nami! Niech oświeci sumienia tych, którzy sprawują władzę, co do poważnej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa, niech obdarzy budowniczych pokoju powodzeniem w ich wysiłkach i niech im błogosławi" modli się i prosi o wstawiennictwo patronów Paryża - św. Genowefę i św. Dionizego oraz Matkę Bożą Wniebowziętą, patronkę Francji.
st; adg