"Byłoby to równoznaczne z politycznym zabójstwem systemu". Watykan mediuje w sprawie kryzysu w Libanie
Polityczny konsensus
W Libanie urząd prezydenta jest zawsze sprawowany przez maronickiego chrześcijanina ze względu na obowiązujący pakt konstytucyjny; maronici należą do Kościoła katolickiego i uznają papieża za swojego zwierzchnika. Ostatni urzędujący maronita Michel Aoun (90 lat) ustąpił w październiku 2022 r. i od tego czasu Liban nie ma prezydenta.
Według doniesień, lista rzekomo przedłożona przez Watykan zawiera nazwiska dwóch byłych ambasadorów Libanu w Watykanie: byłego członka parlamentu Farida Eliasa al-Khazena i byłego generała George'a Khoury'ego.
Prawdopodobni kandydaci
Według Al-Anbaa były minister ds. komunikacji Jean-Louis Cardahi również został wymieniony, podczas gdy pozostałe dwa nazwiska są nieznane. Gazeta uważa, że trzej wymienieni mężczyźni są kandydatami konsensusu zaakceptowanymi przez wszystkie partie. Pod koniec czerwca kard. Parolin odbył pięciodniową wizytę w Libanie i przeprowadził rozmowy z kluczowymi "politycznymi graczami". "Kraj, region Bliskiego Wschodu i świat nie potrzebują wojny", powiedział kard. Parolin dziennikarzom w Bejrucie.
Opinia kard. Parolina
Podczas wizyty watykański sekretarz stanu skrytykował sytuację polityczną i gospodarczą w Libanie. Ostrzegł między innymi przed pozostawieniem nieobsadzonego urzędu prezydenckiego w Bejrucie, który na mocy paktu konstytucyjnego należy do maronickiego chrześcijanina.
- Byłoby to równoznaczne z politycznym zabójstwem systemu konsensusu - stwierdził kard. Parolin.
tom