Wyłoniono zwycięzcę konkursu Aktywna Parafia 2024

- Aktywna parafia to aktywni parafianie i proboszcz, który tej aktywności nie przeszkadza, a czasem może nawet do czegoś zmobilizuje i zainspiruje – mówi ks. Janusz Smerda, dumny ze swoich parafian proboszcz parafii św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia. To ta parafia zwyciężyła w czwartej edycji Konkursu Aktywna Parafia. - Ten konkurs jest świetną okazją do integracji. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy na siebie wzajemnie liczyć, ale te zmagania były niesamowitym przedsięwzięciem - opowiada parafianka, Karolina Sot Sosnowska.
zdjęcie poglądowe Wyłoniono zwycięzcę konkursu Aktywna Parafia 2024
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/LN_Photoart

Zwycięska parafia

Zwycięzcą konkursu Aktywna Parafia 2024 została parafia św. Mikołaja w Jedlni. To niej spośród biorących udział w finałowym etapie konkursu, jury przyznało najwięcej punktów za każdy z etapów: podczas eliminacji do finału, prezentacji wspólnoty oraz zawodów sportowych. 

Podczas wydarzenia mocno kolorową i rozśpiewaną obecnością dawali o sobie znać, dotykając wielu zmysłów – od wyśmienitych kulinariów, przez twórczą prezentację dumnej ze swojej historii parafii, sportową rywalizację i wspaniałą muzykę: imponujący pokaz nagrodzony ogromnym aplauzem dała dziecięca Orkiestra Dęta Boni Angeli. Wystąpił również zespół ludowy Królewskie Źródła. Rozśpiewana parafia swoją muzyczną pasją wzbogacała nawet przerwy w konkursowym programie. 

Aktywna parafia to przede wszystkim aktywni parafianie. - Angażuję się, staram się pomagać i udzielać jak tylko mogę – mówi pani Karolina Sot Sosnowska. Chwaląc zaangażowanie i pomysły proboszcza, opowiada o wielu kulturalnych imprezach organizowanych w parafii, które często sama prowadzi. Jest też w kole Żywego Różańca, angażuje się w parafialny wolontariat i działalność Stowarzyszenia Jedlnia.

Okazja do integracji

– Ten konkurs jest świetną okazją do integracji. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy na siebie wzajemnie liczyć, ale te zmagania były niesamowitym przedsięwzięciem. Wszystkie przygotowania wymagały niemal drużynowej profesjonalnej współpracy, a towarzyszyło temu też dużo radości. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to piękne wyróżnienie i za to, że mogliśmy tu być. Atmosfera jest niesamowita, ludzie są bardzo otwarci i życzliwi. Chyba mogę powiedzieć, że wszyscy czuliśmy się tu wyśmienicie, jak jedna wielka rodzina – opowiada pani Karolina. 
 
Zapytana o cechy dobrego proboszcza mówi, że przed oczami ma swojego: „otwarty na drugiego człowieka. Wiadomo, wiara i miłość, Bóg na pierwszym miejscu. I tak jest, ale potrzeba by proboszcz potrafił przyciągnąć do siebie parafian i nie tylko parafian. Nasz proboszcz jest w tym świetny. Jest bardzo dobrym organizatorem, inspiruje dużo wydarzeń i przede wszystkim włącza w te inicjatywy naprawdę wielu parafian”. 

Proboszcz

Ks. Janusz Smerda, proboszcz zwycięskiej parafii, mówi że dla niego wszystko tu jest wielką niespodzianką. - Po pierwsze zaskoczyło mnie to, że nasze Stowarzyszenie Jedlnia zgłosiło parafię. Wszystko pięknie przygotowali. Widziałem konkurencję, nie spodziewałem się, że wygramy, nagrodą było już widzieć to ogromne zaangażowanie parafian, których mam naprawdę wspaniałych. To wszystko dzięki ich zasługom, w końcu to aktywna parafia, a nie aktywny proboszcz. Parafianie zwyciężyli, teraz muszą jeszcze dbać o to, żeby proboszcz był aktywny – opowiada z humorem ks. Smerda. 

– Nasza parafia jest historyczną parafią, zawsze zwracamy na to uwagę. Podczas naszych festynów mówimy, że jeśli chcesz budować swoją przyszłość, musisz kochać i szanować swoją przeszłość. I tę naszą przeszłość co rok odkrywany, pokazując różne elementy historii podczas festynów Przeciw niepamięci. Na bazie tej historii o naszych przodkach budujemy przyszłość. Nie jesteśmy dużą parafią, jest nas trzy tysiące, ale historię mamy bogatą – opowiada dumny duszpasterz. Zapytany o to, jak być dobrym proboszczem, mówi: „Ja lubię moich parafian i oni mnie polubili. Jest tu wzajemne zaufanie i otwartość, dzięki temu można razem robić duże rzeczy”. 

Aktywność 

Sylwester Drela, zarządzający klubem sportowym, zauważył, że konkurs stanowił okazję do podzielenia się szeroką działalnością parafialnej wspólnoty: „a mamy tu nie tylko kwestie religijne, ale też społeczne, kulturalne, sportowe, charytatywne. Pochwaliliśmy się naszymi lokalnymi specjałami, po prostu tym, co u nas dobre, co jest naszą lokalną wizytówką. Cieszę się, że mogliśmy też pokazać to, w czym pokładamy nadzieję na przyszłość, czyli naszą młodzież i dzieci bardzo zaangażowane w to, co robimy”. 

Podkreśla, że parafia ma ogromny potencjał do integrowania lokalnej społeczności i sprzyja jej rozwojowi. Zauważa, że rola lidera – proboszcza jest istotna: „nasz proboszcz jest bardzo aktywny i pomysłowy, wzbudza zaufanie, zawsze dotrzymuje słowa, po prostu przyciąga ludzi, jest otwarty na pomysły”. 

Proboszcz bardzo cieszy się z tego, że w parafii są młodzi. Podkreśla, że młodym trzeba stwarzać przestrzeń do działania i rozwoju. Z dumą opowiada o tym, jak na parafialnym terenie w porozumieniu z gminą zbudowano boisko i korty tenisowe, o organizowanych rowerowych rajdach, innych sportowych i kulturalnych inicjatywach. 

– Mamy nawet swoją gazetę, kwartalnik, gdzie jest miejsce na twórczość każdego. Mamy wolontariat, Caritas. 17 Kół Żywego Różańca, które otaczają modlitwą. Bez tego, bez otwartości na działanie Ducha Świętego, nic by nie było – mówi ks. Smerda. 

Parafianie ze zwycięskiej parafii nie ukrywają dumy i radości z wyróżnienia, ale też nie planują osiąść na laurach. Zapewniają, że sama nagroda jest wyzwaniem, ale i spotkanie tak wielu aktywnych parafii stanowi źródło wielu inspiracji – od pomysłów na działania społeczne czy kulturalne po kulinaria i sport. 

Zarys prezentacji parafii znaleźć można na stronie: https://www.ekai.pl/finalisci-konkursu-aktywna-parafia-2024-parafia-sw-mikolaja-w-jedlni/

Konkurs

Zwycięska parafia otrzymała dyplom oraz nagrody w postaci 3 tys. zł w bonach zakupowych na sprzęt sportowy oraz kosiarkę do trawy marki HONDA.

Przypomnijmy, że celem konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej jest wyłonienie wspólnot, które w sposób najbardziej aktywny podejmują inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne czy sportowe. 

Finał konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną odbył się w sobotę w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Smoleńskiego 31 na warszawskich Bielanach.

Organizator

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.
Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.
Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.
Konkurs wspiera Aries Power Equipment Sp. z o.o.
Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

dg


 

POLECANE
Ogromne zaskoczenie. Flick zdecydował ws. Szczęsnego z ostatniej chwili
Ogromne zaskoczenie. Flick zdecydował ws. Szczęsnego

Wojciech Szczęsny będzie musiał poczekać na swój debiut w FC Barcelonie, mimo gotowości do gry. Decyzja Hansiego Flicka wywołuje zaskoczenie w Hiszpanii.

Znany youtuber Budda aresztowany. Szokująca relacja Wardęgi z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" aresztowany. Szokująca relacja Wardęgi

Sylwester Wardęga opowiedział o sytuacji związanej z Kamilem L. "Buddą", do której miało dojść podczas wakacji w 2023 roku.

Koalicjant ostro o Trzaskowskim: Nie interesuje się swoim miastem. Kolęduje po kraju polityka
Koalicjant ostro o Trzaskowskim: Nie interesuje się swoim miastem. Kolęduje po kraju

"Prezydent nie interesuje się swoim miastem i jego mieszkańcami. Spotyka się tylko z mieszkańcami będącymi członkami PO. Zamiast tego kolęduje po kraju" – komentuje działania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego poseł Lewicy Anna Maria Żukowska.

Cudzoziemcy wydaleni z Niemiec do Polski. Straż Graniczna podała liczbę gorące
Cudzoziemcy wydaleni z Niemiec do Polski. Straż Graniczna podała liczbę

– Od początku roku do końca wrześnie na podstawie umów o readmisji i porozumienia Dublin III przekazano z Niemiec do Polski łącznie 570 cudzoziemców; najwięcej to obywatele Rosji – poinformował PAP rzecznik Straży Granicznej ppłk SG Andrzej Juźwiak.

Nowe kłopoty Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy Wiadomości
Nowe kłopoty Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy

Nie ustaje burza wokół znanego małżeństwa polityków Platformy Obywatelskiej Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy. Szef wiceministra sprawiedliwości Myrchy, minister sprawiedliwości Adam Bodnar unika odpowiedzi na pytania.

Kobiety w niemieckiej Bundeswehrze tylko u nas
Kobiety w niemieckiej Bundeswehrze

W polskiej armii wiosną 2024 roku służyło 17 334 kobiet. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej to ponad 216 000 personelu wojskowego. Kobiety służą we wszystkich polskich korpusach i wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Natomiast w polskiej policji zatrudnionych jest około 20 procent funkcjonariuszek.

Kubica mistrzem European Le Mans Series z ostatniej chwili
Kubica mistrzem European Le Mans Series

Zespół Orlen Team AO by TF z Robertem Kubicą w składzie zajął drugie miejsce w 4-godzinnym wyścigu na portugalskim torze Autodromo Internacional do Algarve w Portimao i zapewnił sobie tytuł w kategorii LMP2 w European Le Mans Series.

Noży też zakażą? tylko u nas
Noży też zakażą?

Po broni czarnoprochowej przyjdzie czas na ograniczenia w noszeniu noży i innej broni białej. Za przykład podawana jest Wielka Brytania, przykład oczywiście wzorcowy. Jest to element pewnej, konsekwentnie realizowanej, wizji społeczeństwa rozbrojonego, potulnego oraz kierowanego za pomocą nakazów i zakazów.

Prezydent: dzięki wysiłkowi pokolenia księdza Jerzego Popiełuszki mamy dzisiaj wolną Polskę gorące
Prezydent: dzięki wysiłkowi pokolenia księdza Jerzego Popiełuszki mamy dzisiaj wolną Polskę

W 1989 roku wolni Polacy zwyciężyli. Dzięki wysiłkowi tamtego pokolenia, księdza Jerzego, mamy dzisiaj wolną Polskę. Niestety, nie wszyscy i nie zawsze potrafią to docenić - powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie sobotniej mszy świętej, upamiętniającej 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy

W nocy z soboty na niedzielę (19–20 października) w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, w ciągu drogi ekspresowej S2, odbędą się ćwiczenia służb ratunkowych. Od godziny 23.45 w sobotę nie będzie można przejechać przez tunel.

REKLAMA

Wyłoniono zwycięzcę konkursu Aktywna Parafia 2024

- Aktywna parafia to aktywni parafianie i proboszcz, który tej aktywności nie przeszkadza, a czasem może nawet do czegoś zmobilizuje i zainspiruje – mówi ks. Janusz Smerda, dumny ze swoich parafian proboszcz parafii św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia. To ta parafia zwyciężyła w czwartej edycji Konkursu Aktywna Parafia. - Ten konkurs jest świetną okazją do integracji. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy na siebie wzajemnie liczyć, ale te zmagania były niesamowitym przedsięwzięciem - opowiada parafianka, Karolina Sot Sosnowska.
zdjęcie poglądowe Wyłoniono zwycięzcę konkursu Aktywna Parafia 2024
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/LN_Photoart

Zwycięska parafia

Zwycięzcą konkursu Aktywna Parafia 2024 została parafia św. Mikołaja w Jedlni. To niej spośród biorących udział w finałowym etapie konkursu, jury przyznało najwięcej punktów za każdy z etapów: podczas eliminacji do finału, prezentacji wspólnoty oraz zawodów sportowych. 

Podczas wydarzenia mocno kolorową i rozśpiewaną obecnością dawali o sobie znać, dotykając wielu zmysłów – od wyśmienitych kulinariów, przez twórczą prezentację dumnej ze swojej historii parafii, sportową rywalizację i wspaniałą muzykę: imponujący pokaz nagrodzony ogromnym aplauzem dała dziecięca Orkiestra Dęta Boni Angeli. Wystąpił również zespół ludowy Królewskie Źródła. Rozśpiewana parafia swoją muzyczną pasją wzbogacała nawet przerwy w konkursowym programie. 

Aktywna parafia to przede wszystkim aktywni parafianie. - Angażuję się, staram się pomagać i udzielać jak tylko mogę – mówi pani Karolina Sot Sosnowska. Chwaląc zaangażowanie i pomysły proboszcza, opowiada o wielu kulturalnych imprezach organizowanych w parafii, które często sama prowadzi. Jest też w kole Żywego Różańca, angażuje się w parafialny wolontariat i działalność Stowarzyszenia Jedlnia.

Okazja do integracji

– Ten konkurs jest świetną okazją do integracji. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy na siebie wzajemnie liczyć, ale te zmagania były niesamowitym przedsięwzięciem. Wszystkie przygotowania wymagały niemal drużynowej profesjonalnej współpracy, a towarzyszyło temu też dużo radości. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to piękne wyróżnienie i za to, że mogliśmy tu być. Atmosfera jest niesamowita, ludzie są bardzo otwarci i życzliwi. Chyba mogę powiedzieć, że wszyscy czuliśmy się tu wyśmienicie, jak jedna wielka rodzina – opowiada pani Karolina. 
 
Zapytana o cechy dobrego proboszcza mówi, że przed oczami ma swojego: „otwarty na drugiego człowieka. Wiadomo, wiara i miłość, Bóg na pierwszym miejscu. I tak jest, ale potrzeba by proboszcz potrafił przyciągnąć do siebie parafian i nie tylko parafian. Nasz proboszcz jest w tym świetny. Jest bardzo dobrym organizatorem, inspiruje dużo wydarzeń i przede wszystkim włącza w te inicjatywy naprawdę wielu parafian”. 

Proboszcz

Ks. Janusz Smerda, proboszcz zwycięskiej parafii, mówi że dla niego wszystko tu jest wielką niespodzianką. - Po pierwsze zaskoczyło mnie to, że nasze Stowarzyszenie Jedlnia zgłosiło parafię. Wszystko pięknie przygotowali. Widziałem konkurencję, nie spodziewałem się, że wygramy, nagrodą było już widzieć to ogromne zaangażowanie parafian, których mam naprawdę wspaniałych. To wszystko dzięki ich zasługom, w końcu to aktywna parafia, a nie aktywny proboszcz. Parafianie zwyciężyli, teraz muszą jeszcze dbać o to, żeby proboszcz był aktywny – opowiada z humorem ks. Smerda. 

– Nasza parafia jest historyczną parafią, zawsze zwracamy na to uwagę. Podczas naszych festynów mówimy, że jeśli chcesz budować swoją przyszłość, musisz kochać i szanować swoją przeszłość. I tę naszą przeszłość co rok odkrywany, pokazując różne elementy historii podczas festynów Przeciw niepamięci. Na bazie tej historii o naszych przodkach budujemy przyszłość. Nie jesteśmy dużą parafią, jest nas trzy tysiące, ale historię mamy bogatą – opowiada dumny duszpasterz. Zapytany o to, jak być dobrym proboszczem, mówi: „Ja lubię moich parafian i oni mnie polubili. Jest tu wzajemne zaufanie i otwartość, dzięki temu można razem robić duże rzeczy”. 

Aktywność 

Sylwester Drela, zarządzający klubem sportowym, zauważył, że konkurs stanowił okazję do podzielenia się szeroką działalnością parafialnej wspólnoty: „a mamy tu nie tylko kwestie religijne, ale też społeczne, kulturalne, sportowe, charytatywne. Pochwaliliśmy się naszymi lokalnymi specjałami, po prostu tym, co u nas dobre, co jest naszą lokalną wizytówką. Cieszę się, że mogliśmy też pokazać to, w czym pokładamy nadzieję na przyszłość, czyli naszą młodzież i dzieci bardzo zaangażowane w to, co robimy”. 

Podkreśla, że parafia ma ogromny potencjał do integrowania lokalnej społeczności i sprzyja jej rozwojowi. Zauważa, że rola lidera – proboszcza jest istotna: „nasz proboszcz jest bardzo aktywny i pomysłowy, wzbudza zaufanie, zawsze dotrzymuje słowa, po prostu przyciąga ludzi, jest otwarty na pomysły”. 

Proboszcz bardzo cieszy się z tego, że w parafii są młodzi. Podkreśla, że młodym trzeba stwarzać przestrzeń do działania i rozwoju. Z dumą opowiada o tym, jak na parafialnym terenie w porozumieniu z gminą zbudowano boisko i korty tenisowe, o organizowanych rowerowych rajdach, innych sportowych i kulturalnych inicjatywach. 

– Mamy nawet swoją gazetę, kwartalnik, gdzie jest miejsce na twórczość każdego. Mamy wolontariat, Caritas. 17 Kół Żywego Różańca, które otaczają modlitwą. Bez tego, bez otwartości na działanie Ducha Świętego, nic by nie było – mówi ks. Smerda. 

Parafianie ze zwycięskiej parafii nie ukrywają dumy i radości z wyróżnienia, ale też nie planują osiąść na laurach. Zapewniają, że sama nagroda jest wyzwaniem, ale i spotkanie tak wielu aktywnych parafii stanowi źródło wielu inspiracji – od pomysłów na działania społeczne czy kulturalne po kulinaria i sport. 

Zarys prezentacji parafii znaleźć można na stronie: https://www.ekai.pl/finalisci-konkursu-aktywna-parafia-2024-parafia-sw-mikolaja-w-jedlni/

Konkurs

Zwycięska parafia otrzymała dyplom oraz nagrody w postaci 3 tys. zł w bonach zakupowych na sprzęt sportowy oraz kosiarkę do trawy marki HONDA.

Przypomnijmy, że celem konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej jest wyłonienie wspólnot, które w sposób najbardziej aktywny podejmują inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne czy sportowe. 

Finał konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną odbył się w sobotę w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Smoleńskiego 31 na warszawskich Bielanach.

Organizator

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.
Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.
Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.
Konkurs wspiera Aries Power Equipment Sp. z o.o.
Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe