Dziś Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych
28 kwietnia to dzień obchodzony przez związki zawodowe na całym świecie jako dzień poświęcony pracownikom, którzy zginęli, ulegli wypadkom przy pracy lub zapadli na choroby zawodowe. Ma także skupiać uwagę na pracownikach narażonych na zagrożenia w pracy i prowadzić do konkretnych działań poprawiających warunki pracy.
Obchody zainicjowane przez NSZZ "Solidarność"
W Polsce dzień 28 kwietnia uchwałą Sejmu RP z dnia 9 lipca 2003 r. został ustanowiony Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Obchody 28 kwietnia zostały zainicjowane jednak o wiele wcześniej, w 1991 r. przez NSZZ „Solidarność”.
- W tym dniu wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy w zakładzie pracy w trudnym momencie swojego życia ulegli wypadkowi. To moment, w którym jesteśmy wielką solidarnością z tymi, którzy jej potrzebują, a także z ich rodzinami
- mówił dwa dni temu Piotr Duda we Wrocławiu podczas konferencji zorganizowanej właśnie w związku ze Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.
Podkreślał, że to dobra okazja, aby zwrócić powszechną uwagę mediów, rządzących oraz opinii publicznej na ten problem.
– My jako związkowcy robimy wszystko, by (...) mówić i informować po to, by wypadków w zakładach pracy i chorób zawodowych było jak najmniej
– zaznaczył.
CZYTAJ TAKŻE: „Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”