„Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”

W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w siedzibie Ośrodka Szkolenia PIP we Wrocławiu odbyła się wczoraj konferencja pod tytułem „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”. Jej organizatorem był Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
Konferencja pt. „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?” „Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”
Konferencja pt. „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?” / fot. M. Żegliński

W miejscu spotkania zjawili się przedstawiciele Solidarności, ale również m.in. lokalnego samorządu, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

„Nieustawanie w wysiłkach w kierunku podnoszenia świadomości”

Konferencję rozpoczął bp Jacek Kiciński, podkreślając: – Dialog to jest spotkanie. A w spotkaniu jest zawsze wymiana zdań, która prowadzi do rozeznawania, a ono – do podejmowania decyzji.

List od głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko odczytał jej zastępca minister Dariusz Minkowski.

Nadal zbyt wysoka liczba wypadków przy pracy oznacza dla nas nieustawanie w wysiłkach w kierunku podnoszenia świadomości zagrożeń kultury pracy zarówno wśród pracodawców, jak i wśród pracowników

– napisała główna inspektor pracy.

„Wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy ulegli wypadkowi”

Do zebranych słowa skierował także Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W tym dniu wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy w zakładzie pracy w trudnym momencie swojego życia ulegli wypadkowi. To moment, w którym jesteśmy wielką solidarnością z tymi, którzy jej potrzebują, a także z ich rodzinami

– powiedział.

Przewodniczący podkreślił, jak ważna jest prewencja, by nie dochodziło do wypadków.

To bardzo ważne, aby wychodzić z domu do zakładu pracy i wracać po ośmiu godzinach pracy w zdrowiu, a następnie cieszyć się rodzinnym życiem. Niestety, w wielu przypadkach nie tak to wygląda. Dlatego pamięć o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych powinny być omawiana na konferencjach, takich jak ta dzisiejsza

– zaznaczył przewodniczący.

Zastanawiamy się, dlaczego jest tak mała świadomość i pamięć o tym dniu. (…) Gdybyśmy wyszli dzisiaj na miasto tutaj, we Wrocławiu, i zapytali przeciętnego obywatela, co mu się kojarzy z 28 kwietnia, założę się, że większość z nich by nie wiedziała, że to taki ważny dzień dla 16 mln obywateli w naszym kraju

– powiedział, podkreślając rolę mediów w informowaniu o bezpieczeństwie pracy.

– My jako związkowcy robimy wszystko, by podołać temu zadaniu, mówić i informować po to, by wypadków w zakładach pracy i chorób zawodowych było jak najmniej – podkreślił.

– Czy dialog w zakładzie pracy ma sens? Czy przyniesie jakiekolwiek efekty? Tak, on jest potrzebny i trzeba go wykorzystywać na każdym polu. Dialog wewnątrzzakładowy jest partnerstwem prowadzącym nie tylko do wyższych wynagrodzeń, ale przede wszystkim do bezpiecznej i higienicznej pracy i satysfakcji pracowników i pracodawców – powiedział.

Przewodniczący mówił także o przyjętej w listopadzie 2022 roku unijnej dyrektywie dotyczącej minimalnych adekwatnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, która musi być przyjęta w Polsce do 15 listopada tego roku, i o roli układów zbiorowych pracy.

Złożył także gratulacje gospodarzowi wydarzenia przewodniczącemu Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierzowi Kimso z powodu nominacji na członka Rady Ochrony Pracy.

Dyskusja o bezpieczeństwie pracy

Część merytoryczną spotkania rozpoczął właśnie przewodniczący Kimso, który w referacie otwierającym spotkanie mówił m.in. o tym, jak ważna jest rola związków zawodowych, służb bhp i społecznych inspektorów pracy. O dialogu wewnątrzzakładowym z różnej perspektywy mówili także do zebranych Marek Choczaj, inspektor pracy OIP Wrocław, Agnieszka Szczygielska, reprezentująca Centralny Instytut Ochrony Pracy, oraz mediator sądowy Grażyna Górska.

O bezpieczeństwie pracy dyskutowano także w gronie specjalistów teoretyków i praktyków, w tym działaczy Solidarności.

Po konferencji przewodniczący Kazimierz Kimso podsumował:

Konferencje z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych organizujemy już od 25 lat. W Solidarności zaś ten dzień obchodzimy od 1993 roku. Takie spotkanie jak dziś daje możliwość uporządkowania pod względem formalno-prawnym wiedzy i z punktu teoretycznego, i praktycznego, co jest niezwykle ważne.

CZYTAJ TAKŻE: Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

„Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”

W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w siedzibie Ośrodka Szkolenia PIP we Wrocławiu odbyła się wczoraj konferencja pod tytułem „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”. Jej organizatorem był Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
Konferencja pt. „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?” „Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”
Konferencja pt. „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?” / fot. M. Żegliński

W miejscu spotkania zjawili się przedstawiciele Solidarności, ale również m.in. lokalnego samorządu, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

„Nieustawanie w wysiłkach w kierunku podnoszenia świadomości”

Konferencję rozpoczął bp Jacek Kiciński, podkreślając: – Dialog to jest spotkanie. A w spotkaniu jest zawsze wymiana zdań, która prowadzi do rozeznawania, a ono – do podejmowania decyzji.

List od głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko odczytał jej zastępca minister Dariusz Minkowski.

Nadal zbyt wysoka liczba wypadków przy pracy oznacza dla nas nieustawanie w wysiłkach w kierunku podnoszenia świadomości zagrożeń kultury pracy zarówno wśród pracodawców, jak i wśród pracowników

– napisała główna inspektor pracy.

„Wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy ulegli wypadkowi”

Do zebranych słowa skierował także Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W tym dniu wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy w zakładzie pracy w trudnym momencie swojego życia ulegli wypadkowi. To moment, w którym jesteśmy wielką solidarnością z tymi, którzy jej potrzebują, a także z ich rodzinami

– powiedział.

Przewodniczący podkreślił, jak ważna jest prewencja, by nie dochodziło do wypadków.

To bardzo ważne, aby wychodzić z domu do zakładu pracy i wracać po ośmiu godzinach pracy w zdrowiu, a następnie cieszyć się rodzinnym życiem. Niestety, w wielu przypadkach nie tak to wygląda. Dlatego pamięć o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych powinny być omawiana na konferencjach, takich jak ta dzisiejsza

– zaznaczył przewodniczący.

Zastanawiamy się, dlaczego jest tak mała świadomość i pamięć o tym dniu. (…) Gdybyśmy wyszli dzisiaj na miasto tutaj, we Wrocławiu, i zapytali przeciętnego obywatela, co mu się kojarzy z 28 kwietnia, założę się, że większość z nich by nie wiedziała, że to taki ważny dzień dla 16 mln obywateli w naszym kraju

– powiedział, podkreślając rolę mediów w informowaniu o bezpieczeństwie pracy.

– My jako związkowcy robimy wszystko, by podołać temu zadaniu, mówić i informować po to, by wypadków w zakładach pracy i chorób zawodowych było jak najmniej – podkreślił.

– Czy dialog w zakładzie pracy ma sens? Czy przyniesie jakiekolwiek efekty? Tak, on jest potrzebny i trzeba go wykorzystywać na każdym polu. Dialog wewnątrzzakładowy jest partnerstwem prowadzącym nie tylko do wyższych wynagrodzeń, ale przede wszystkim do bezpiecznej i higienicznej pracy i satysfakcji pracowników i pracodawców – powiedział.

Przewodniczący mówił także o przyjętej w listopadzie 2022 roku unijnej dyrektywie dotyczącej minimalnych adekwatnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, która musi być przyjęta w Polsce do 15 listopada tego roku, i o roli układów zbiorowych pracy.

Złożył także gratulacje gospodarzowi wydarzenia przewodniczącemu Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierzowi Kimso z powodu nominacji na członka Rady Ochrony Pracy.

Dyskusja o bezpieczeństwie pracy

Część merytoryczną spotkania rozpoczął właśnie przewodniczący Kimso, który w referacie otwierającym spotkanie mówił m.in. o tym, jak ważna jest rola związków zawodowych, służb bhp i społecznych inspektorów pracy. O dialogu wewnątrzzakładowym z różnej perspektywy mówili także do zebranych Marek Choczaj, inspektor pracy OIP Wrocław, Agnieszka Szczygielska, reprezentująca Centralny Instytut Ochrony Pracy, oraz mediator sądowy Grażyna Górska.

O bezpieczeństwie pracy dyskutowano także w gronie specjalistów teoretyków i praktyków, w tym działaczy Solidarności.

Po konferencji przewodniczący Kazimierz Kimso podsumował:

Konferencje z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych organizujemy już od 25 lat. W Solidarności zaś ten dzień obchodzimy od 1993 roku. Takie spotkanie jak dziś daje możliwość uporządkowania pod względem formalno-prawnym wiedzy i z punktu teoretycznego, i praktycznego, co jest niezwykle ważne.

CZYTAJ TAKŻE: Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe